MPL Formulation Exercises
MPL Formulation Exercises
EXERCISE13
A student dedicates part of their time to distributing advertising propaganda. The
Company A pays 5 pesetas for each printed item distributed and company B, with brochures more.
large, pays him 7 pesetas per printed item. The student carries two bags: one for the
prints A, which can hold 120, and another for prints B, which can hold 100. It has
It is calculated that each day it is capable of distributing a maximum of 150 prints.
What the student is asking is: how many printed materials will need to be distributed for each class?
so that your daily benefit is maximized?
SOLUTION:
STEP 1:
X1: Number of printed materials to be distributed by company A
STEP2:
Max z= 5x1+7x2
STEP 3:
X1 <= 120
X2 <= 100
X1+X2<=150
CNN:
X1>=0
EXERCISE14
In a light bulb factory, two types of bulbs are produced, the normal type costs 450.
pesetas and the halogens 600 pesetas. Production is limited by the fact that not
More than 400 normal and 300 halogen bulbs can be manufactured per day, but not more than 500 in total. If
It is sold in the entire production, how many of each type should be produced to
obtain the maximum billing?
SOLUTION:
STEP1:
X1: Number of standard bulbs to be produced
STEP 2:
Max z= 450x1+600x2
STEP3:
X1<=400
X2<=300
X1 + X2 <= 500
CNN:
greater than or equal to 0
EXERCISE16
A factory for automobile and truck bodies has two halls. In hall A,
to make the body of a truck, 7 worker-days are invested to manufacture that of one
Car requires 2 man-days. In warehouse B, three man-days are invested.
truck bodies like those of cars. Due to limitations in labor and machinery, the
Warehouse A has 300 man-days, and warehouse B has 270 man-days. If the profits
the amounts obtained for each truck are 6 million pesetas and for each car 2
millions of pesetas, how many units of each should be produced to maximize
the profits?
SOLUTION:
STEP 1:
Number of trucks to be produced
STEP2:
Max z= 6000000x1+2000000x2
STEP3:
7X1 + 2X2 <= 300
CNN:
greater than or equal to 0
EXERCISE 17
A baker has 150 kg of flour, 22 kg of sugar, and 27.5 kg of butter to make
Two types of cakes P and Q. To make a dozen cakes of type P, you need 3 kg.
1 kg of flour, 1 kg of sugar, and 1 kg of butter, and to make a dozen of type Q it needs
6 kg of flour, 0.5 kg of sugar, and 1 kg of butter.
The profit obtained from a dozen of type P is 20 and from a dozen of type Q is
30. Halla, using linear programming techniques, the number of dozens that it has.
what to do in each class to maximize the benefit.
SOLUTION:
STEP 1:
X1: Number of dozen cakes of type P
STEP2:
Max z = 20x1 + 30x2
STEP3:
3X1 + 6X2 <= 150
X1 + 0.5X2 <= 22
X1+X2<=27.5
CNN:
greater than or equal to 0
EXERCISE19
A company manufactures two models of hats: Bae and Viz. The manufacturing of the hats
done in the molding, painting, and assembly sections. The manufacturing of each Bae model.
requires 2 hours of molding, 3 of painting, and 1 of assembly. The manufacturing of the Viz model.
requires three hours of molding, two of painting, and one of assembly. The molding and sections of
Painting has a maximum of 1,500 hours each month, and assembly has 600. If the
model Bae is sold for 10,000 pesetas and model Viz for 12,000 pesetas, what amount of
What type of hats should be produced to maximize monthly profit?
SOLUTION:
STEP 1:
Number of type Bae hats to be manufactured
STEP 2:
Max z = 10,000x1 + 12,000x2
STEP 3:
2X1 + 3X2 <= 1.500
X1 + X2 <= 600
CNN:
X1>=0 ; X2>=0
EXERCISE20
Each month a company can spend a maximum of 1,000,000 pesetas on salaries and 1,800,000.
ptas. in energy (electricity and diesel). The company only produces two types of products A and B. By
Each unit of A produced earns 80 pts. and 50 pts. for each unit of B. The cost is...
Sans Serif, Helvetica and the energy that involves the production of one unit of product A and a
B appears in the following table:
A B
Cost
Energy cost 100 300
It is desired to determine how many units of each of products A and B should be produced.
company so that the benefit is maximum
SOLUTION:
STEP 1:
Number of products of type A to be produced
STEP 2:
Max z = 80x1 + 50x2
STEP 3:
200X1 + 100X2 <= 1,000,000
CNN:
greater than or equal to 0
EXERCISE22
A winemaking industry produces wine and vinegar. Double the wine production is
always less than or equal to the production of vinegar plus four units. On the other hand,
three times the vinegar production added to four times the wine production
always maintains less than or equal to 18 units.
Find the number of units of each product that need to be produced to reach a
maximum profit, knowing that each unit of wine leaves a profit of 800 pesetas and
each unit of vinegar costs 200 pesetas.
SOLUTION:
STEP 1:
Number of wine units to be produced
STEP 2:
z = 800x1 + 200x2
STEP3:
2X1 - X1 <= 4
CNN:
greater than or equal to 0
EXERCISE23
A hypermarket needs at least 16 boxes of prawns, 5 boxes of spider crabs, and 20
of barnacles. Two wholesalers, A and B, offer themselves to the hypermarket to meet their
needs, but they only sell that seafood in complete containers. Wholesaler A
send 8 boxes of prawns, 1 of spider crabs, and 2 of barnacles in each container.
Part B sends 2, 1, and 7 boxes respectively in each container. Each container that
supplier A costs 210,000 pesetas, while those from wholesaler B cost 300,000.
pesetas each. How many containers should the hypermarket order from each wholesaler?
to meet your basic needs at the lowest possible cost?
SOLUTION:
STEP 1:
Number of containers that the hypermarket should order from wholesaler A.
X2: Number of containers that the hypermarket must order from wholesaler B.
STEP2:
Min z = 210.000x1 + 300.000x2
STEP 3:
8X1 + 2X2 <= 16
X1 + X2 <= 5
CNN:
greater than or equal to 0
EXERCISE24
Let's imagine that the minimum weekly needs of a person in proteins, carbohydrates
carbon and fats are 8, 12, 9 units respectively. Let us suppose that we need to obtain a
prepared with that minimum composition mixing products A and B whose contents by
kilograms are those indicated in the following table:
Proteínas
Product A 2 6 1 600
Product B 1 1 3 400
How many kilograms of each product should be purchased weekly so that the cost of
prepare the diet to be minimal?
SOLUTION:
STEP 1:
X1: Number of kilograms of product A that must be purchased weekly.
STEP 2:
Min z = 600x1 + 400x2
STEP 3:
2X1 + X2 <= 8
6X1 + X2 <= 12
X1 + 3X2 <= 9
CNN:
X1>=0 ; X2>=0