0% found this document useful (0 votes)
27 views3 pages

Mult Division Problems

The document consists of a series of mathematical problems that require various operations such as addition, subtraction, multiplication, and division. Each problem presents a real-world scenario involving quantities, costs, or distributions, prompting the reader to identify the appropriate mathematical operation to solve it. The problems cover topics like pricing, distribution, and basic arithmetic calculations.

Uploaded by

Richa Gupta
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
27 views3 pages

Mult Division Problems

The document consists of a series of mathematical problems that require various operations such as addition, subtraction, multiplication, and division. Each problem presents a real-world scenario involving quantities, costs, or distributions, prompting the reader to identify the appropriate mathematical operation to solve it. The problems cover topics like pricing, distribution, and basic arithmetic calculations.

Uploaded by

Richa Gupta
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd

Identify the operation

1. The price of one brick is ₹15. What will be the total price of 50 bricks?

2. For a meeting, 408 chairs were arranged in 8 rows. How many chairs were there in one row?

3. Vani reads 15 pages daily from a book. If the book has total 120 pages, how many days will Vani
take to complete reading the book?

4. Fees of a dance class is ₹500 per student. How much fee will the dance teacher charge from 45
students?

5. If a frog covers 3 steps in one jump, then on which step would it reach after 9 jumps?

6. A box contains 20 mangoes. How many such boxes are required to pack 2020 mangoes?

7. Rushil buys 15 kg apples for ₹1200. What is the cost of one kg of apples?

8. Madhav has 80 toffees which he wants to distribute among five of his friends. How many toffees
will each friend get?

9. Rehan has got 46 postal stamps. If he pastes 9 stamps on one page of his album, how many
complete pages of his album will be used?

10. 18 bricks of 20 cm length are joined length wise to form a wall. What is the total length of the
wall?

11. A car travels 30km per hour. How much distance will it travel in 15 hours.

12. There are 12 school buses and each bus could hold 72 children. How many children could they
fit in all 12 buses?

13. A farmer packed 864 apples equally into 8 large boxes. How many apples are there in each box?

14. A man earns Rs. 9065 in 7 weeks. How much he earns in a week?

15. 70 books together costs Rs. 9800. If each book costs the same, what is the cost of 1 book?
Mixed Bag of Problem Sums

1. Cost of one dozen of eggs is ₹72. What is the cost of one egg?

2. Neha’s father has made 272 laddoos. Neha, her brother, mother and father eat one laddoo daily.
In how many days will all the laddoos be consumed?

3. Veenu has 2000 bricks. She wants to arrange these bricks in piles of 400 bricks each. How many
such piles will be made?

4. Salim has distributed 2 toffees to each student of his class. There are 45 students in his class.
How many toffees had Salim had? After distribution, if he had 10 toffees are left with him, How
many toffes he had now?

5. A school bus can take 1345 students. There are 32 such school buses going for picnic. If each bus
is full, how many students are going for the picnic?

6. Mr Jain has 32 children in his classroom. He had 100 chocolates. How many could he give to
each child, and how many would be leftover?

7. A factory produces 450 toys everyday. How many toys will the factory produce in a week?

8. Sahil uses brick which is 4cm tall to build a tower. His final tower is 30 bricks high. How many
cm tall is it?

9. 4 people are playing cards with equally distributed cards. How many cards will each person get?

10. A toy company produces 234 toys every month. How many toys will it produce in 1 year?

11. The result obtained from multiplication of two numbers is 1274. If one number is 13, what is the
other number?

12. A shop owner bought 16 boxes of markers. In each box, there were 144 markers. She repacked
the markers equally into 6 containers. How many markers were there in each container?

13. In a shopping centre, there are 6312 people. Half of them are females and half of them are
males. Half of the males are boys. How many boys are there?

14. If oranges are packed in boxes of 1 dozen orange each, how many boxes will be needed to pack
2244 oranges?

15. A machine produces 16680 clips in a day. How many clips ir produce in an hour?
16. The product of two numbers is 4503. If one of the number is 57, find the other number.

17. 16000 bananas are divided among 79 persons. How many bananas will be left over?

18. 5011 books are to be packed into boxes of 48 books each. How many boxes are completely
filled and how many books are left over?

19. Our hear beats 72 times in a minute. How many teams will it beat in 1 hour?

20. Anu studies 2 hours everyday. How many minutes does she study in a week?

21. Rohit has 525 stamps. He wants to paste them in a stamp album. On one page, he can paste 25
stamps. How many pages will he need to paste call the stamps?

22. If 15 books can be kept on one shelf, how many shelves are needed for 755 books?

23. Preeti purchased 6 boxes of pencils. There are 60 pencils in each box. She repacked the pencils
into 9 boxes equally. How many pencils did she pack into each box?

24. 8410 chairs are to be arranged equally in 12 rows. How many chairs will be left over? How
many chairs were arranged in each row?

25. 2. A brick manufacturing factory produces 10,000 bricks in a day. How many bricks did it
produce in the month of February 2016?

You might also like