0% found this document useful (0 votes)
70 views9 pages

Par1 1 Section D: Joint Costing and by Product

The document discusses joint costing and by-products in manufacturing, providing examples of cost allocation methods such as sales value at split-off and net realizable value. It includes questions related to joint costs for various products produced by companies like Tasty Brands and YKZ, along with their respective sales values and separable costs. The document also addresses the implications of accounting methods on gross margins and cost allocations for joint products.

Uploaded by

tempgaming3639
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
70 views9 pages

Par1 1 Section D: Joint Costing and by Product

The document discusses joint costing and by-products in manufacturing, providing examples of cost allocation methods such as sales value at split-off and net realizable value. It includes questions related to joint costs for various products produced by companies like Tasty Brands and YKZ, along with their respective sales values and separable costs. The document also addresses the implications of accounting methods on gross margins and cost allocations for joint products.

Uploaded by

tempgaming3639
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd

PAR1 1 SECTION D

JOINT COSTING AND BY PRODUCT

[Link] of the following are correct reasons for allocating joint costs?

A To determine the cost of goods sold of main products


B To determine the cost of goods sold of by-products
C To determine the cost of joint products for contract reimbursements
A A and B only
B A and C only
C A only
D A, B, and C

[Link] Brands Company manufactures candy from a joint production process and has four main
products: Choco Bar, Nougat Bar, Peanut Bar, and Coconut Bar. Joint costs for one batch are as
follows:
Direct materials $30,500
Direct labor 19,500
Overhead 22,000
Total joint costs $72,000

At the split-off point, one joint process batch yields 30,000 Choco Bars, 25,000 Nougat Bars, 20,000
Peanut Bars, and 15,000 Coconut Bars. If all products are sold at the split-off point, prices are $0.75
per Choco Bar, $1.00 per Nougat Bar, $1.25 per Peanut Bar, and $1.50 per Coconut Bar.

Tasty Brands has the option of further processing all products into king-sized bars with the following
added costs and premium prices:

Added Cost King-sized Price


Choco Bar $18,000 $1.25 per bar
Nougat Bar $20,000 $1.75 per bar
Peanut Bar $22,000 $2.50 per bar
Coconut Bar $24,000 $3.25 per bar

What are the joint costs allocated to the Nougat Bars under the sales value at split-off method?
Round intermediate calculations to two decimal points. (Note: This means the allocations across all
four bars won't add up perfectly to the joint cost.)

A $20,170
B $18,000
C $20,000
D $19,000

[Link] BVC Company has a joint process that produces three products at a total cost of $400,000.
Expected sales are $1,000,000 for Product 1, $800,000 for Product 2, and $5,000 for Product 3.
Which of the following is correct concerning how BVC can account for this joint process?
BVC can allocate a total of $400,000 to Product 1 and Product 2 and also report by-product
A
revenue of $5,000.
BVC can allocate a total of $395,000 to Product 1 and Product 2 and report $5,000 of by-product
B
revenue.
BVC can allocate a total of $400,000 to Product 1, Product 2, and Product 3 and report $5,000 of
C
by-product revenue.
BVC can allocate a total of $400,000 to Product 1 and Product 2 and also report by-product
D
revenue of $0.

[Link] YKZ Company processes a single material into three separate products: G, H, and I. During
May, the joint costs of processing were $20,000. Production and sales value information for the
month were as follows:
Units Sales Value per Unit at Split- Final Sales Value per Separable
Product
Produced Off Unit Costs
G 1,000 $20 $35 $4,000
H 3,000 $15 $27 $24,000
I 6,000 $10 $18 $18,000

YKZ allocates joint costs using the sales-value-at-split-off method. Assuming YKZ separately
processes Product G and sells 800 units of it in May, how much cost of goods sold would YKZ record
for these Product G sales?

A $7,200
B $5,760
C $3,200
D $4,800

[Link] method of accounting for joint product costs that will produce the same gross profit rate for
all products is the:
A Actual costing method.
B Physical units method.
C Constant gross profit method.
D Sales value at split-off method.

[Link] YKZ Company processes a single material into three separate products: G, H, and I. During
May, the joint costs of processing were $20,000. Production and sales value information for the
month were as follows:
Units Sales Value per Unit at Split- Final Sales Value per Separable
Product
Produced Off Unit Costs
G 1,000 $20 $35 $5,000
H 3,000 $15 $27 $21,000
I 6,000 $10 $18 $18,000
YKZ allocates joint costs using the estimated net realizable value (NRV) method. Assuming YKZ
separately processes Product I and sells 5,600 units of it in May, how much cost of goods sold would
YKZ record for these sales?

A $25,760
B $28,000
C $26,152
D $16,800

[Link] purposes of allocating joint costs to products Y and Z, the net realizable value (NRV) method is
used. An increase occurs in the costs beyond split-off for product Z while costs beyond split-off for
product Y remain constant. If the selling prices of finished products Y and Z remain constant, the
percentage of the total joint costs allocated to Product Y and Product Z will:
A increase for Product Y and Product Z.
B decrease for Product Y and increase for Product Z.
C decrease for Product Y and Product Z.
D increase for Product Y and decrease for Product Z.

8.A processing department produces joint products Ajac and Bjac, each of which incurs separable
production costs after split-off. Information concerning a batch of these products produced with a
$60,000 joint cost follows:
Product Separable Costs Final Sales Value
Ajac $8,000 $80,000
Bjac 22,000 40,000
Total $30,000 $120,000

What amount of the joint cost would be allocated to Ajac if joint costs are allocated to products
using the net realizable value method?

A $56,000
B $12,000
C $48,000
D $40,000
[Link] MIR Company processes a single material into three separate products: A, B, and C. During
July, the joint costs of processing were $1,677,560. Production and sales value information for the
month were as follows:
Units Sales Value per Unit at Split- Final Sales Value per Separable
Product
Produced Off Unit Costs
A 17,000 $10 $20 $119,000
B 34,000 $15 $28 $340,000
C 51,000 $20 $24 $153,000

If MIR allocates joint costs using the constant gross margin method, how much would be allocated to
Products A, B, and C, respectively?

A $190,400, $526,320, and $960,840


B $145,520, $536,520, and $995,520
C $167,756, $503,268, and $1,006,536
D $194,717, $539,216, and $943,628

[Link] UFZ Company processes a single material into three separate products: L, M, and N. During
October, the joint costs of processing were $215,000. Production and sales value information for the
month were as follows:
Units Sales Value per Unit at Split- Final Sales Value per Separable
Product
Produced Off Unit Costs
L 1,000 $45 $55 $6,000
M 3,000 $45 $60 $30,000
N 6,000 $30 $35 $16,000

If UFZ allocates joint costs using the estimated net realizable value (NRV) method, how much would
be allocated to Products L, M, and N, respectively?

A $26,573, $86,966, and $101,461


B $27,000, $78,000, and $110,000
C $26,875, $80,625, and $107,500
D $26,807, $82,061, and $106,132

[Link] Brands Company manufactures candy from a joint production process and has four main
products: Choco Bar, Nougat Bar, Peanut Bar, and Coconut Bar. Joint costs for one batch are as
follows:
Direct materials $30,500
Direct labor 19,500
Overhead 22,000
Total joint costs $72,000

At the split-off point, one joint process batch yields 30,000 Choco Bars, 25,000 Nougat Bars, 20,000
Peanut Bars, and 15,000 Coconut Bars. If all products are sold at the split-off point, prices are $0.75
per Choco Bar, $1.00 per Nougat Bar, $1.25 per Peanut Bar, and $1.50 per Coconut Bar.

Tasty Brands has the option of further processing all products into king-sized bars with the following
added costs and premium prices:

Added Cost King-sized Price


Choco Bar $18,000 $1.25 per bar
Nougat Bar $20,000 $1.75 per bar
Peanut Bar $22,000 $2.50 per bar
Coconut Bar $24,000 $3.25 per bar

What are the joint costs allocated to the Peanut Bars under the NRV method? Round intermediate
calculations to two decimal points. (Note: This means the allocations across all four bars won't add
up perfectly to the joint cost.)
A $18,340
B $19,000
C $20,160
D $16,000
[Link] UFZ Company processes a single material into three separate products: L, M, and N. During
October, the joint costs of processing were $215,000. Production and sales value information for the
month were as follows:
Units Sales Value per Unit at Split- Final Sales Value per Separable
Product
Produced Off Unit Costs
L 1,000 $45 $55 $6,000
M 3,000 $45 $60 $30,000
N 6,000 $30 $35 $16,000

If UFZ allocates joint costs using the physical measure method, how much would be allocated to
Products L, M, and N, respectively?

A $26,875, $80,625, and $107,500


B $21,500, $64,500, and $129,000
C $71,667, $71,667, and $71,667
D $80,625, $80,625, and $53,750

[Link] of the following statements is correct concerning separable costs?


A Separable costs are used in the sales-value-at-split-off method.
B Separable costs need to be allocated to joint products in order to calculate cost of goods sold.
C Separable costs are incurred prior to the split-off point.
Separable costs are relevant to whether a product should be sold at the split-off point or
D
processed further.
[Link] UFZ Company processes a single material into three separate products: L, M, and N. During
October, the joint costs of processing were $215,000. Production and sales value information for the
month were as follows:
Units Sales Value per Unit at Split- Final Sales Value per Separable
Product
Produced Off Unit Costs
L 1,000 $45 $55 $6,000
M 3,000 $45 $60 $30,000
N 6,000 $30 $35 $16,000

If UFZ allocates joint costs using the constant gross margin method, how much would be allocated to
Products L, M, and N, respectively?

A $27,000, $78,000, and $110,000


B $21,500, $64,500, and $129,000
C $26,875, $80,625, and $107,500
D $26,807, $82,061, and $106,132

[Link] of the following statements is correct concerning the split-off point?


A The split-off point is when joint products become separately identifiable.
B Costs incurred after the split-off point are called joint costs.
C Costs incurred prior to the split-off point are called separable costs.
D The split-off point is the beginning of a joint process.
[Link] MIR Company processes a single material into three separate products: A, B, and C. During
July, the joint costs of processing were $1,677,560. Production and sales value information for the
month were as follows:
Units Sales Value per Unit at Split- Final Sales Value per Separable
Product
Produced Off Unit Costs
A 17,000 $10 $20 $119,000
B 34,000 $15 $28 $340,000
C 51,000 $20 $24 $153,000

If MIR allocates joint costs using the physical measure method, how much would be allocated to
Products A, B, and C, respectively?

A $167,756, $503,268, and $1,006,536


B $279,599, $559,181, and $838,780
C $559,187, $559,187, and $559,187
D $372,791, $559,187, and $745,582
[Link] Co. manufactures a major product that gives rise to a by-product called May. May's only
separable cost is a $1 selling cost when a unit is sold for $4. Kode accounts for May's sales by
deducting the $3 net amount from the cost of goods sold of the major product. There are no
inventories. If Kode were to change its method of accounting for May from a by-product to a joint
product, what would be the effect on Kode's overall gross margin?
A Gross margin increases by $3 for each unit of May sold.
B Gross margin increases by $1 for each unit of May sold.
C Gross margin increases by $4 for each unit of May sold.
D No effect.

[Link] Corp. manufactures products W, X, Y, and Z from a joint process. Additional information is
as follows:
Sales If Processed Further
Product Units Produced Value at Split-Off Additional Costs Sales Value
W 6,000 $80,000 $7,500 $90,000
X 5,000 60,000 6,000 70,000
Y 4,000 40,000 4,000 50,000
Z 3,000 20,000 2,500 30,000
Total 18,000 $200,000 $20,000 $240,000

Assuming that total joint costs of $160,000 are allocated using the sales value at split-off approach,
what are the joint costs allocated to each product?

A W: $64,000; X: $48,000; Y: $32,000; Z: $16,000


B W: $53,333; X: $44,444; Y: $35,556; Z: $26,667
C W: $80,000; X: $60,000; Y: $40,000; Z: $20,000
D W: $40,000; X: $40,000; Y: $40,000; Z: $40,000

[Link] Brands Company manufactures candy from a joint production process and has four main
products: Choco Bar, Nougat Bar, Peanut Bar, and Coconut Bar. Joint costs for one batch are as
follows:
Direct materials $30,500
Direct labor 19,500
Overhead 22,000
Total joint costs $72,000

At the split-off point, one joint process batch yields 30,000 Choco Bars, 25,000 Nougat Bars, 20,000
Peanut Bars, and 15,000 Coconut Bars. If all products are sold at the split-off point, prices are $0.75
per Choco Bar, $1.00 per Nougat Bar, $1.25 per Peanut Bar, and $1.50 per Coconut Bar.

Tasty Brands has the option of further processing all products into king-sized bars with the following
added costs and premium prices:

Added Cost King-sized Price


Choco Bar $18,000 $1.25 per bar
Nougat Bar $20,000 $1.75 per bar
Peanut Bar $22,000 $2.50 per bar
Coconut Bar $24,000 $3.25 per bar

What are the joint costs allocated to the Coconut Bars under the constant gross profit method?
Round intermediate calculations to two decimal points. (Note: This means the allocations across all
four bars won't add up perfectly to the joint cost.)

A $15,331.50
B $17,100.00
C $12,000.00
D $17,820.00

[Link] of the following are correct reasons for allocating joint costs?
To determine whether products produced in the joint process should be sold at the split-off point
A
or processed further
B To determine whether a company should perform a joint process
C To determine the cost of main products for rate regulation purposes
A A and C only
B B and C only
C C only
D A and B only
[Link] UFZ Company processes a single material into three separate products: L, M, and N. During
October, the joint costs of processing were $215,000. Production and sales value information for the
month were as follows:
Units Sales Value per Unit at Split- Final Sales Value per Separable
Product
Produced Off Unit Costs
L 1,000 $45 $55 $6,000
M 3,000 $45 $60 $30,000
N 6,000 $30 $35 $16,000

If UFZ allocates joint costs using the sales-value-at-split-off method, how much would be allocated to
Products L, M, and N, respectively?

A $26,573, $86,966, and $101,461


B $26,807, $82,061, and $106,132
C $26,875, $80,625, and $107,500
D $21,500, $64,500, and $129,000

[Link] MIR Company processes a single material into three separate products: A, B, and C. During
July, the joint costs of processing were $1,677,560. Production and sales value information for the
month were as follows:
Units Sales Value per Unit at Split- Final Sales Value per Separable
Product
Produced Off Unit Costs
A 17,000 $10 $20 $119,000
B 34,000 $15 $28 $340,000
C 51,000 $20 $24 $153,000

If MIR allocates joint costs using the sales-value-at-split-off method, how much would be allocated
to Products A, B, and C, respectively?

A $226,697, $634,753, and $816,110


B $194,717, $539,216, and $943,628
C $167,756, $503,268, and $1,006,536
D $279,593, $559,187, and $838,780
[Link] MIR Company processes a single material into three separate products: A, B, and C. During
July, the joint costs of processing were $1,677,560. Production and sales value information for the
month were as follows:
Units Sales Value per Unit at Split- Final Sales Value per Separable
Product
Produced Off Unit Costs
A 17,000 $10 $20 $119,000
B 34,000 $15 $28 $340,000
C 51,000 $20 $24 $153,000

If MIR allocates joint costs using the net realizable value (NRV) method, how much would be
allocated to Products A, B, and C, respectively?

A $226,697, $634,753, and $816,110


B $190,400, $526,320, and $960,840
C $167,756, $503,268, and $1,006,536
D $194,714, $539,218, and $943,628

[Link] of the following statements best describes a by-product?


A product that usually produces a small amount of revenue when compared to the main product
A
revenue
B The second product line that follows the first product line.
C Simultaneously produced products of more than nominal value
A product produced with the main product whose sales value does not cover its cost of
D
production

[Link] Brands Company manufactures candy from a joint production process and has four main
products: Choco Bar, Nougat Bar, Peanut Bar, and Coconut Bar. Joint costs for one batch are as
follows:
Direct materials $30,500
Direct labor 19,500
Overhead 22,000
Total joint costs $72,000

At the split-off point, one joint process batch yields 30,000 Choco Bars, 25,000 Nougat Bars, 20,000
Peanut Bars, and 15,000 Coconut Bars. If all products are sold at the split-off point, prices are $0.75
per Choco Bar, $1.00 per Nougat Bar, $1.25 per Peanut Bar, and $1.50 per Coconut Bar.

Tasty Brands has the option of further processing all products into king-sized bars with the following
added costs and premium prices:

Added Cost King-sized Price


Choco Bar $18,000 $1.25 per bar
Nougat Bar $20,000 $1.75 per bar
Peanut Bar $22,000 $2.50 per bar
Coconut Bar $24,000 $3.25 per bar

What are the joint costs allocated to the Choco Bars under the physical units method? Round
intermediate calculations to two decimal points.

A $16,200
B $24,000
C $17,100
D $18,153

You might also like