MATH REVIEWER
I. Repeated Addition and Arrays
II. Number line: Indicate hops on each number line and complete the multiplication
sentences.
III. Properties of multiplication: Identify which property of multiplication is the given
equation.
Commutative – changing the order of factors does not affect the product.
example: 45x38 = 38x45
Zero property – any number multiplied to zero is equals to zero.
example: 64x0=0
Identity – any number multiplied to one (1), the product is the number itself.
example: 16x1=16
1. 156x5=5x156
2. 64x1=64
3. 54x0=0
4. 78x0=0
5. 24x1=24
6. 78x87=87x78
7. 90x1=90
8. 127x0=0
9. 23x76=76x23
10. 43x0=0
IV. Counting by multiples: Complete the sequence by following multiplication facts of 2,3,4,5,
and 10.
1. 22,24,26, __,30,32,34, __, 38, 40
2. 16,20, 24, 28, ___, 36, 40, 44, ___
3. 33, 36, ___,42, 45, 48, ___, 54, 57, ____
4. 45, ___, ____, _____, ____, _____, _____, 80
5. 120, ____, _____, _____, _____, _____, _____, _____, 200
V. Find the product
9 8 3 5 7
x4 x2 x3 x6 x5
10 5 6 5 2
x 9 x 10 x4 x5 x 10
VI. Routine and non-routine problem solving: Solve for the following word problems following
the appropriate problem-solving strategies.
1. Each worker in Mrs. Guzman’s factory can make T-shirts a day. If there are 250 workers, how
many T-shirts can they produce daily?
What is asked in the problem?
What are the given facts?
What operation to be used?
What is the number sentence?
Solution:
What is the answer?
2. Bong bought 6 ball pens that cost Php25 each. How much did he pay in all?
What is asked in the problem?
What are the given facts?
What operation to be used?
What is the number sentence?
Solution:
What is the answer?
3. Kiara bought 8 necklaces at Tala by Kyla at Php450 each. How much did she pay in all?
What is asked in the problem?
What are the given facts?
What operation to be used?
What is the number sentence?
Solution:
What is the answer?
4. Kristel went to a bookstore with her Php500. She bought 7 notebooks for Php25. How much
change did she get?
What is asked in the problem?
What are the given facts?
What operation to be used?
What is the number sentence?
Solution:
What is the answer?
5. Simeon bought 8 packs of juice that cost Php250, and 10 loaves for Php45 each. How much
did he pay in all?
What is asked in the problem?
What are the given facts?
What operation to be used?
What is the number sentence?
Solution:
What is the answer?