LESSON 04
Programming
What is Problem Analysis?
Breaking a big problem into smaller,
easier parts to understand and solve.
Steps
Input: Things you need to solve the
problem.
Example: To make lemonade, you need
lemons, water, sugar & a glass.
Process: The steps you take to solve the
problem.
Example: Squeeze lemons, mix with water,
and add sugar.
LESSON 04
Programming
Output: The result or answer after
solving the problem.
For example, A glass of lemonade.
Problem
Find the total cost of buying 3 teddy bears.
Inputs
Price of one teddy bear $10
Number of teddy bears 3
Process
Multiply the price of one teddy bear by the
number of teddy bears.
LESSON 04
Programming
Total Cost = Price of one teddy bear * Number
of teddy bears.
10 * 3 = 30
Output
Total cost = $ 30
Answer
It will cost $30 to buy 3 teddy bears.
Key Takeaways
Input - Things you need.
Process - What you do.
Outputs - The result.