0% found this document useful (0 votes)
16 views1 page

Transcript Pronunciation Production Assignment 3

Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
16 views1 page

Transcript Pronunciation Production Assignment 3

Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd

Transcript

* The customer comes in:


- Storekeeper: Welcome to Bonmart, what can I help you?
- Customer: Well, let’s see… I’m gonna go around to look for things
- Storekeeper: Oh right, then, if you need anything else, please tell me
- Customer: OK
* The customer walk around the store
- Customer: Hmmm… What is the cost of this chocolate bar?
- Storekeeper: It’s about four dollars
* The customer go away, leave the chocolate bar back and take another thing
- Customer: How much does this orange juice bottle cost?
- Storekeeper: Well, it costs fourteen dollars
- Customer: Really? That’s a lot
- Storekeeper: That’s because it’s a high quality bottle of orange juice
* The customer go away, leave the orange juice bottle back, then take another thing
- Customer: What is the cost of this bundle of morning glory vegetable?
- Storekeeper: It’s forty dollars
- Customer: That’s a lot of money
- Storekeeper: Because it’s an organic bundle of morning glory vegetable
* The customer go away, leave the bundle of morning glory vegetable back, then
take another thing
- Customer: What’s the cost of this box of pork?
( The storekeeper think: What’s wrong with this boy? He’s annoying )
- Storekeeper: It’s about forty four dollars
- Customer: Why does it cost a lot?
- Storekeeper: Because it was imported from Andorra
* The customer go away, leave the box of pork back and take another thing
- Customer: Oh right, I’ve decided to buy this small corn flavor toothpaste. How
much does it cost?
- Storekeeper: I- it costs 0.4 dollars
* Paying moment
- Storekeeper: Here’s your small corn flavor toothpaste. Thank you
- Customer: Thank you
* The costumer leave the store
- Storekeeper: This customer is just so annoying…

You might also like