Module 4 Homework Answer Key
Wild Book
Module 4
CH 14 Exercise 8, 9, 11
CH 23 Exercise 2, 4, 7, 11
Exercise 14-8 (30 minutes)
Garcon Pepper
Company
Company
1. COST OF GOODS MANUFACTURED
Direct materials
Beginning raw materials inventory.................. $ 7,250 $ 9,000
Raw materials purchases................................. 33,000 52,000
Raw materials available for use....................... 40,250 61,000
Less ending raw materials inventory.............. 5,300 7,200
Direct materials used........................................ 34,950 53,800
Direct labor........................................................... 19,000 35,000
Factory overhead
Rental cost on factory equipment................... 27,000 22,750
Factory utilities.................................................. 9,000 12,000
Factory supplies used...................................... 8,200 3,200
Indirect labor...................................................... 1,250 7,660
Repairs—Factory equipment........................... 4,780 1,500
1
Total factory overhead...................................... 50,230 47,110
Total manufacturing costs.................................. 104,180 135,910
Beginning work in process inventory................ 14,500 19,950
Total cost of work in process.............................. 118,680 155,860
Less ending work in process inventory............. 22,000 16,000
Cost of goods manufactured.............................. $ 96,680 $139,860
2. COST OF GOODS SOLD
Beginning finished goods inventory.................. $ 12,000 $ 16,450
Cost of goods manufactured.............................. 96,680 139,860
Cost of goods available for sale......................... 108,680 156,310
Less ending finished goods inventory.............. 17,650 13,300
Cost of goods sold............................................... $ 91,030 $143,010
EE
Exercise 14-9 (30 minutes)
GARCON COMPANY
Income Statement
For Year Ended December 31, 2017
Sales.............................................................................................$195,030
Cost of goods sold (from Ex. 14-8)............................................ 91,030
Gross profit.................................................................................. 104,000
Operating expenses
Selling expenses........................................................................ 50,000
2
General and administrative expenses..................................... 21,000
Income before tax........................................................................$ 33,000
PEPPER COMPANY
Income Statement
For Year Ended December 31, 2017
Sales.............................................................................................$290,010
Cost of goods sold (from Ex. 14-8)............................................ 143,010
Gross profit.................................................................................. 147,000
Operating expenses
Selling expenses........................................................................ 46,000
General and administrative expenses..................................... 43,000
Income before tax........................................................................$ 58,000
GARCON COMPANY
Partial Balance Sheet
As of December 31, 2017
Cash.......................................................................................... $20,000
Accounts receivable, net......................................................... 13,200
Inventories
3
Raw materials inventory.......................................................
$ 5,300
Work in process inventory...................................................
22,000
Finished goods inventory....................................................
17,650 44,950
Total current assets................................................................. $78,150
PEPPER COMPANY
Partial Balance Sheet
As of December 31, 2017
Cash.......................................................................................... $15,700
Accounts receivable, net......................................................... 19,450
Inventories
Raw materials inventory.......................................................
$ 7,200
Work in process inventory...................................................
16,000
Finished goods inventory....................................................
13,300 36,500
Total current assets................................................................. $71,650
4
Exercise 14-11 (20 minutes)
Merchandising Business
UNIMART
Partial Income Statement
For Year Ended December 31, 2017
Cost of goods sold
Merchandise inventory, December 31, 2016.............................$275,000
Merchandise purchases............................................................. 500,000
Goods available for sale............................................................. 775,000
Less merchandise inventory, December 31, 2017................... 115,000
Cost of goods sold......................................................................$660,000
Merchandise Inventory
Beginning Inventory 275,000
Purchases 500,000
Goods available for sale 775,000
660,000 Cost of Goods Sold
Ending Inventory 115,000
5
Exercise 14-11 (concluded)
Manufacturing Business
PRECISION MANUFACTURING
Partial Income Statement
For Year Ended December 31, 2017
Cost of goods sold
Finished goods inventory, December 31, 2016.................... $ 450,000
Cost of goods manufactured.................................................. 900,000
Goods available for sale......................................................... 1,350,000
Less finished goods inventory, December 31, 2017............ 375,000
Cost of goods sold.................................................................. $ 975,000
Finished Goods Inventory
Beginning Inventory 450,000
Cost of Goods Manufactured 900,000
Goods available for sale 1,350,000
975,000 Cost of Goods Sold
Ending Inventory 375,000
6
Exercise 23-2 (25 minutes)
Normal Additional Combined
Volume Volume* Total
Sales.................................................. $2,250,000 $180,000 $2,430,000
Costs and expenses
Direct materials.............................. 300,000 30,0001 330,000
Direct labor..................................... 600,000 60,0002 660,000
Overhead......................................... 150,000 22,500 172,500
Selling expenses............................ 225,000 225,000
Administrative expenses............... 385,500 64,500 450,000
Total costs and expenses.............. $1,660,500 $177,000 $1,837,500
Net income........................................ $ 589,500 $ 3,000 $ 592,500
The company should accept the offer as it increases income by $3,000.
1 2
(15,000 x $2) (15,000 x $4)
* ADDITIONAL VOLUME COMPUTATIONS
Additional sales revenue = 15,000 units @ $12 = $180,000
Materials cost per unit = $300,000/150,000 units = $2 per unit
Labor cost per unit = $600,000/150,000 units = $4 per unit
Incremental overhead = $150,000 x 15% = $22,500
Incremental administrative = $64,500 (given)
7
Exercise 23-4 (20 minutes)
Make Buy
Variable costs (65,000 @ $1.95).......................... $126,750 ----
Incremental fixed costs....................................... 75,000
Cost to buy (65,000 @ $3.25) ............................. --- $211,250
Total....................................................................... $201,750 $211,250
RECOMMENDATION: Note that the allocated fixed costs of $62,000 are not
relevant to this managerial decision because they will continue whether the
part is made or bought. Therefore, the incremental costs of making the
part are $9,500 less per year than buying it. This implies that the company
should continue to make this part.
Note: We should recognize that this decision depends on the alternative uses for the
productive facilities dedicated to making the part. If they can be used to produce a profit
greater than the $9,500 annual savings that the company attains by making this part, the
part should probably be purchased and the facilities used for the other more profitable
activities.
Exercise 23-7 (15 minutes)
INCREMENTAL REVENUE AND COST OF ADDITIONAL PROCESSING
Revenue if processed further (7,000 x $25)...............................................
$175,000
Revenue if sold as is (7,000 x $8)...............................................................
56,000
Incremental revenue....................................................................................
119,000
Less incremental cost of processing.........................................................
125,000
Incremental net income...............................................................................
$ (6,000)
RECOMMENDATION: Varto should not process these units further, as they will
be $6,000 worse off if they do so. (Note that the $22 per unit manufacturing
cost is not relevant because it is a sunk cost.)
8
Exercise 23-11 (30 minutes)
K1 S5 G9
Selling price per unit……………………………… $160 $112 $210
Variable costs per unit…………………………… 96 85 144
Contribution margin per unit…………………… 64 27 66
Pounds of material required…………………… ÷ 4 ÷ 3 ÷ 6
Contribution margin per pound………………… $ 16 $ 9 $ 11
Childress should produce and fill orders for K1 first because it has the
highest contribution margin per pound of materials. Production and orders
for G9 should be addressed second, and production and orders for S5
should be addressed third.