0% found this document useful (0 votes)
61 views6 pages

Unitary Method Updated 1

The document provides examples for solving problems using the unitary method, which involves multiplying or dividing a single item cost by a quantity to determine the total cost. It includes two exercises with multiple practice problems each asking students to determine total costs given the cost per item.

Uploaded by

lovel
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
61 views6 pages

Unitary Method Updated 1

The document provides examples for solving problems using the unitary method, which involves multiplying or dividing a single item cost by a quantity to determine the total cost. It includes two exercises with multiple practice problems each asking students to determine total costs given the cost per item.

Uploaded by

lovel
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd

Name:__________________________________ Date:_________________

UNITARY
METHOD
Read the problems carefully. Pay attention to what is given.
Ask yourself, if I know the cost of 1 and I have to buy more, (what must
I do?) Multiply (x)
If I know for 1, I can find for any amount OF THE SAME (more)
by multiplying.

Problem: If one pencil costs $3, then what is the cost of five pencils?
1 pencil = $3
5 pencils = $3 x 5
= $15

Ask yourself, if I know the cost of more and I have to find for one (what
must I do?) Divide (÷)

If I know for more, I can find for one (less) by dividing.

Eight identical pens cost Tim $24, what is the cost of one pen?
8 pens = $24
1 pen = $24 ÷ 8
= $3 $24.00 $3.00

Clue words/Key words that hints to the UNITARY METHOD.


( a , an, per, each, one, single, average etc.)
Ex .1: Solve the following problems using the Unitary Method concept.
1. A chair costs $40.00. What is the cost of 7 chairs?

Answer:______________________________
2. Each cup in a store cost $5.00. What will James pay for 10 cups?

Answer:_______________________________
3. A store has pencils for $3 each. Jill needs to buy 30 pencils. How much money will
she pay?

Answer:________________________________
4. If a single pineapple cost $10.00, what will be the cost of 35 of these pineapples?

Answer:_________________________________
5. There are 4 students in Mrs. Ginny’s photography club. Each student took 12
pictures for the school yearbook. How many pictures were taken in all?

Answer:______________________________
6. At the doubles stand, you pay $3 per doubles. Mr. Jackson needs to buy 10 doubles.
How much will Mr. Jackson pay?

Answer:_______________________________
7. The Toy Store is planning to give away 5 toy cars each day for the next 6 days. How
many toys will the Toy Store give away for this event?

Answer:____________________________
8. Mr. Lawrence has 5 boxes of cupcakes. A single box contains 12 cupcakes. How many
cupcakes does Mr. Lawrence have altogether?

Answer:_____________________________
9. Robot on Mars can build 12 space mobiles every hour. How many space mobiles can
the robots build in 7 hours?

Answer:______________________________
10. If 9 similar Math booklets have a total of 64 pages sums. How many sums has a
single booklet?

Answer:______________________________
11. How many trips will a maxi take to transport 125 persons, if can carry 25 persons per
trip?

Answer:____________________________
12. If 6kg of bananas cost $72.00, calculate the cost of 1 kg of bananas.

Answer:________________________________
13. Mrs. Sweetly made 40 cupcakes. She places them equally into 8 boxes. How many
cupcakes were in each box?

Answer:______________________________
14. Mr. Mack paid $96.00 for 8 shirts. Each shirt cost the same amount of money. How
much did one shirt cost?

Answer:_______________________________

Ex. 2: Solve the


1. following
What is the total cost of 7 sharpeners at $9.25 each?
problems using
Unitary
Method
Answer:________________________________
2. What is the total cost of 4 apples at $ 3.00 each?

Answer:________________________________
3. What is the total cost of 20 peaches at $ 2.50 each?

Answer:_________________________________
4. What is the total cost of 100 lollipops at 25c each?

Answer:________________________________
5. If 1 pencil costs 75c, what is the cost of 8 such pencils?

Answer:________________________________
6. What is the cost of 6 dozen eggs, if it costs $7.00 per dozen?

Answer:________________________________
7. What is the cost of 12 dozen eggs, if it costs $8.15 for each dozen?

Answer:________________________________
8. What is the cost of 20 dozen eggs, if it cost $10.55, a dozen?

Answer:________________________________
9. Mark pays $12.50 for a 1-kilogram watermelon. What will be the cost of an 8-
kilogram watermelon?

Answer:________________________________
10. Mother pays $ 6.50 per kilogram of pumpkin. How much will she pay for 5 kilograms
of pumpkin?

Answer:________________________________
11. Red beans cost $5.00 for a kilogram. What is the cost of 4 kg?

Answer:__________________________________
ANSWERS

Exercise 1 :
1) 280
2) $50
3) $90
4) $350
5) 48 pictures
6) $30
7) 30 cars
8) 60 cupcakes
9) 84 mobiles
10) 576 sums
11) 5 trips
12) $12
13) 5 cupcakes
14) $12

Exercise 2:
1) $64.75
2) $12
3) $50
4) $25
5) $6
6) $42
7) $97.80
8) $211
9) $100
10) $32.50
11) $20

You might also like