Урок за Ruby on Rails за начинаещи с проект и пример
Какво е Ruby?
Рубин е интерпретиран и обектно-ориентиран език за програмиране от високо ниво. Това е динамичен език с отворен код, зад който стои страхотна общност. Ruby е проектиран за простота и продуктивност. Той насърчава писането първо на човешки и втори на компютърен софтуерен код. Създаден е от Юкихиро Мацумото в Япония през 1995 г.
Какво е Rails?
Релси е рамка за разработка, написана на Ruby за изграждане на уеб приложения. Създаден е като основа на приложението Basecamp и след това пуснат като софтуер с отворен код през 2004 г. Rails предлага много вградени стандартни характеристики и функционалности, което го прави подходящ вариант за прототипиране и разработка на MVP.
Създаден е от David Heinemeier Hasson, известен като DHH. Това е един от най-влиятелните и популярни инструменти за изграждане на уеб приложения. Използва се от някои от любимите сайтове като Airbnb, Github, Shopify и др.
Защо Rails?
Ето плюсовете/ползите от използването на Rails:
- Rails е пакетиран като Ruby gem и можете да го използвате за изграждане на различни приложения.
- Позволява ви да създавате обикновени уеб приложения, приложения за електронна търговия, система за управление на съдържанието и др.
- Rails е рамка с пълен стек, която включва всичко, от което се нуждаете, за да създадете уеб приложение, управлявано от база данни, използвайки шаблона Model-View-Controller.
- Това означава, че всички слоеве са създадени да работят безпроблемно заедно с по-малко код. Изисква по-малко редове код в сравнение с други рамки.
Как да изтеглите и инсталирате Ruby на Windows
Процесът на инсталиране ще зависи от вашата операционна система. Ще преминете през инсталирането на Ruby Windows, Mac и Linux.
Стъпка 1) Изтеглете Rubyinstaller
Най-лесният начин да инсталирате Ruby на вашия Windows компютър е чрез Ruby Installer, който можете да изтеглите от https://rubyinstaller.org/.
Всичко, което трябва да направите, е да стартирате изтегления инсталатор.
Стъпка 2) Кликнете върху изтегления инсталатор
Double-щракнете върху изтегления инсталатор „rubyinstaller-2.4.1-2-x64.exe“.
Стъпка 3) Приемете лиценза
Изберете бутона за избор „Приемам лиценза“ и щракнете върху бутона „Напред“. Това трябва да ви отведе до следващата фигура по-долу:
Стъпка 4) Поставете отметка в първите две квадратчета
Поставете отметка в първите две квадратчета, за да улесните изпълнението на Ruby скриптове.
Щракнете върху бутона „Инсталиране“, за да започнете инсталацията. Трябва да видите фигурата по-долу, когато инсталацията приключи.
Стъпка 5) Щракнете върху Finish
Не премахвайте отметката от опцията за отметка, която инсталира MSYS2. Щракнете върху „Край“, за да завършите инсталацията и ще се покаже прозорец на командния ред, показан на фигурата по-долу.
Стъпка 6) Инсталира MSYS2
Тази стъпка инсталира MSYS2, платформа за изграждане, която разполага с мениджър на пакети за лесно инсталиране на пакети Windows.
Натиснете Enter, за да инсталирате всички компоненти, тъй като всички те трябва да имат гладка среда за разработка Ruby on Rails, с която да работят Windows.
Инсталиране на Rails
Трябва да имате инсталиран Ruby от предишния раздел и сега ще инсталирате Rails. Можете да инсталирате Rails с помощта на пакет от RailsInstaller, но проблемът с това е, че не получавате най-новата версия на необходимите пакети.
Ако вече имате най-новия Ruby и инсталиран базов набор от необходими RubyGems и разширения. Всичко, което трябва да направите сега, е да изпълните следната команда в командния ред, за да получите Rails на вашата система: 'gem install rails.'
Вие също ще трябва да инсталирате Node.js ако все още го нямате, защото някои библиотеки, от които зависи Rails, изискват a Javascript време на изпълнение, за да работи правилно. Можете да получите възел на https://nodejs.org.
Това е по-често срещан и предпочитан подход за разработване на Windows. Rails общността използва a Windows Подсистема за Linux, която осигурява GNU/Linux среда с инструменти на командния ред, помощни програми и общи приложения директно на Windows.
Инсталиране на Ruby на Mac
Вашият Mac вече има предварително инсталиран Ruby. Предварително инсталираната версия обаче може да е стара и затова ще трябва да инсталирате нова/най-нова версия.
Най-лесният начин да направите това е с помощта на мениджър на пакети като Homebrew. Може първо да се наложи да инсталирате Homebrew, като изпълните командата по-долу в терминала.
/usr/bin/ruby -e "$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/master/install)
Това ще покаже предупреждение и ще ви помоли да въведете паролата си. Въведете вашата парола за Mac (няма да виждате знаците, докато пишете). Просто натиснете „Enter“, когато приключите с въвеждането на паролата си. След това изпълнете тази проста команда Homebrew, за да инсталирате Ruby на вашия Mac.
brew install ruby
И също изпълнете тази команда:
echo "export PATH="/usr/local/bin:/usr/local/sbin:$PATH >> ~/.bash_profile
За да зададете тази инсталация на Ruby като Ruby по подразбиране, който да работи на вашата система, а не предварително инсталирания Ruby.
За да потвърдите, че инсталацията е успешна, можете да изпълните следното в терминала
ruby --version
това ще отпечата номера на версията на Ruby, която сте инсталирали. Резултатът ще изглежда нещо подобно
ruby 2.6.0p0 (2018-12-25 revision 66547) [x86_64-darwin18]
Инсталиране на Ruby на Ubuntu (Linux)
Най-лесният начин да инсталирате Ruby на вашия Ubuntu системата е чрез мениджъра на пакети apt. Трябва да изпълните следните команди в терминала, за да инсталирате най-новия Ruby от Ubuntu хранилища.
- sudo apt актуализация – Това ще актуализира настройките по подразбиране Ubuntu хранилища
- sudo apt инсталирайте ruby-full – Той ще изтегли и инсталира най-новия Ruby
За да потвърдите, че инсталацията е успешна, можете да изпълните следното „ruby –версия“, това ще отпечата версията на Ruby, която сте инсталирали.
Инсталиране на Rails на Ubuntu (Linux)
Трябва да следвате стъпките по-долу, за да инсталирате успешно Rails на вашата Linux машина.
Стъпка 1) Актуализирайте мениджъра на скъпоценни камъни на вашия компютър, като стартирате 'gem update – system' в терминала или командния ред.
Стъпка 2) бягане "релси за инсталиране на скъпоценни камъни" за да инсталирате най-новата версия на Rails на вашия компютър.
Стъпка 3) Трябва да инсталирате gem на пакета за лесно управление на зависимостта на gem на приложението Rails. Бягай "gem install bundler" да го получи.
Два принципа на Rails
Rails следват основните принципи на софтуерния дизайн и ви насърчават да използвате и тези принципи.
Двете най-често срещани са:
- Не се повтаряйте (DRY) – това ви кара да пишете кратък, последователен и поддържаем код.
- Конвенция над конфигурацията – Rails е предварително конфигуриран да използва разумни настройки по подразбиране, които отговарят на най-честата употреба. Това прави разработката на вашето приложение бърза и вие също имате по-малко код за поддръжка.
Rails – файлови структури на проекта
С Rails, инсталиран на вашата система, ви позволява да създадете Rails приложение! Ще научим примери за Ruby on Rails и как да създадем приложение със списък със задачи в този урок за Ruby on Rails. Изпълнете следната команда 'rails new todo_app' във вашия терминал, за да създадете приложението.
Тази команда създава директория с име 'todo_app' в текущата директория с основната структура на папките на Rails уеб приложение, както е показано на фигурата по-долу:
Ще преминете през основните директории в този пример на Ruby on Rails.
ап – Тази директория групира, използвайки различни поддиректории за потребителския интерфейс/оформлението (изгледи и помощници), контролера (файлове на контролери) и моделите (логика на бизнеса/приложението).
приложение/контролери – Тази директория съхранява файлове на контролера, използвани от Rails за обработка на заявки от клиента.
приложение/активи – Съдържа статични файлове, което е необходимо за предния край на приложението, групирани в папки въз основа на техния тип – JavaСценарий файлове, изображения и таблици със стилове.
приложение/помощници – Тази поддиректория съдържа помощни функции, които правят вашия модел на приложение, изглед и логика на контролера фокусирани, малки и непретрупани.
приложение/модели – Това съдържа файлове
които моделират базата данни на вашето приложение. Моделните класове правят работата с базата данни много лесна.
приложение/изгледи – Тези файлове за шаблон/оформление, с които потребителят на вашето приложение взаимодейства. Шаблоните са комбинация от HTML и данни от базата данни.
кошче за боклук – Той съдържа Rails скриптове, които стартират вашето приложение. Може да включва и други скриптове, които използвате за настройка и надграждане на приложението.
Конфигурация – Това съдържа конфигурационни файлове – база данни.yml, среда.rb, маршрути.rbи т.н., които вашето приложение трябва да работи.
DB – Тази директория съдържа файлове/скриптове, които се използват за управление на вашата база данни с приложения.
либ – Тази директория съдържа разширен модул за вашето приложение.
лог – Това съдържа регистрационни файлове – server.log, development.log, test.log и production.logи т.н., които се използват за отстраняване на грешки или наблюдение на вашето приложение.
публичен - Тази директория съдържа статични файлове и компилирани активи, като HTML файлове, Javascript файлове, изображения и таблици със стилове.
тест - Тази директория съдържа тестови файлове, които пишете, за да тествате функционалността на вашето приложение.
tmp – Тази директория съдържа временни файлове като кеш и pid файлове.
продавач – Тази директория съдържа библиотеки на трети страни.
Gemfile – Този файл указва какви са вашите основни изисквания за gem, за да стартирате вашето уеб приложение. Можете да групирате скъпоценните камъни в разработка, тестване или производство и Rails ще знае кога да включи всеки скъпоценен камък.
Gemfile.lock – За разлика от Gemfile, който изрично изброява скъпоценните камъни, които искате във вашето приложение, Gemfile.lock допълнително съдържа други скъпоценни камъни, от които зависят тези, които изброявате в Gemfile, които след това се инсталират автоматично, за да задоволят зависимостите.
Readme.md – Вие използвате този файл, за да споделите основни подробности за вашето приложение, като например какво прави приложението, как да инсталирате и стартирате приложението.
Rakefile – Този файл съдържа различни дефиниции на рейк задачи, което помага при автоматизирането на ежедневните административни задачи на вашето приложение.
config.ru – Това е конфигурационен файл на Rack, който предоставя интерфейс към уеб сървъра за стартиране на вашето приложение.
Променете директорията на 'todo_app' директория Rails генерирани и стартирани 'rails сървър' за да стартирате приложението. Тип Localhost: 3000 в адресната лента на вашия уеб браузър трябва да видите фигурата по-долу, ако всичко е минало добре.
Това е началната страница по подразбиране на вашето приложение и ще промените това в по-късния раздел на този урок по Ruby on Rails. Можете да спрете сървъра, като натиснете „Ctrl-C“.
Rails – Генериране на команди
Командата за генериране на Rails използва шаблони, за да създаде много полезни неща във вашето приложение. Можете да използвате тези генератори, за да спестите много време.
Той помага чрез писане на шаблонен код, код, който е необходим, за да работи вашето уеб приложение. Можете да бягате "релси генерират" сам в командния ред или терминал, за да видите списък с налични генератори, както е показано по-долу:
Можете също да бягате 'релси генерират "команда"' за да видите описание на това, което прави командата. Предлага удобни опции, които могат да се изпълняват с командата и пример за използване. Фигурата по-долу показва резултата от изпълнението"контролер за генериране на релси":
Ще използвате командата rails generate scaffold, за да създадете автоматично модела, изгледа и контролера за приложението със списък със задачи, което създавате. Бягай' релси генерират скеле todo_list заглавие: низ описание: текст' във вашия терминал (проверете дали все още сте в директорията todo_app).
Това ще създаде пълен CRUD (Създаване, четене, актуализиране и изтриване) уеб интерфейс за таблицата TodoLists.
Друга полезна команда, която трябва да знаете, е "релси унищожават", обръща каквото и да е "релси генерират..." прави.
Релси – маршрутизиране
Системата за маршрутизиране на Rails, rails router, обработва всички входящи заявки към вашето уеб приложение. Той прави това, като изследва URL адреса на входящите заявки и след това свързва всяка заявка с действието на контролера, отговорно за обработката й, използвайки специален синтаксис, указан във файла с маршрути (config/routes.rb).
Файлът с маршрути помага при контролирането на всеки URL аспект на вашето уеб приложение. Rails по подразбиране използват RESTful дизайн, базиран на REST архитектурен стил, който осигурява съпоставяне между HTTP глаголи и заявки (URL) към действия на контролера.
Файлът с маршрути е генериран, когато стартирате "релси нови" в по-ранен раздел на този урок. Продължавайки с приложението Todo, което създавате, изпълнете следното'rails db:migrate' (скоро ще разберете какво прави това)
Във вашия команден ред се уверете, че все още сте в основата на приложението (директорията todo_app).
След това стартирайте сървъра отново с 'rails сървър', Тип http://localhost:3000/todo_lists/
във вашия браузър и натиснете Enter. Трябва да получите обратно уеб страница, както е показано на фигурата по-долу на примера на Ruby on Rails:
Това е изгледът на списъците със задачи, генериран от командата на скелето и се контролира от действието за индексиране на TodoListsController.
Продължете и добавете списък със задачи, като щракнете върху „Нов списък със задачи“ на страницата, трябва да получите страницата, както е показано по-долу:
Забележете, че URL адресът е променен на http://localhost:3000/todo_lists/new
. Това е страницата за създаване на нов списък със задачи и се контролира от новия метод/действие на TodoListsController.
Въведете заглавието и описанието на вашия списък със задачи във формуляра и щракнете върху бутона Създаване на списък със задачи, URL адресът трябва да се промени на http://localhost:3000/todo_lists/1
, показано на фигурата по-долу на примерен код на Ruby on Rails:
Това е страницата за показване на списък със задачи и се контролира от метода/действието за показване на TodoListsController. Ако се върнете към http://localhost:3000/todo_lists/
, сега трябва да видите фигурата по-долу с добавен нов списък със задачи:
Rails успя да съпостави различните заявки (URL) към съответното действие на TodoListsController, използвайки дефиницията на маршрут в config/routes.rb.
Ако надникнете в този файл, ще видите един ред 'ресурси: todo_lists', е начинът по подразбиране на Rails за писане на спокойни маршрути. Този единствен ред създава седем маршрута, всички съпоставени към контролера TodoLists.
По конвенция всяко действие на контролера се съпоставя и с конкретна операция CRUD (Създаване, четене, актуализиране и изтриване) в базата данни.
Можете да бягате "рейк маршрути" във вашия команден ред, за да видите различните маршрути, налични във вашето приложение. Фигурата по-долу показва резултата от изпълнението "релсови маршрути" във вашия команден ред/терминал.
Релси – изгледи
Слоят View е един от компонентите на MVC парадигмата и е отговорен за генерирането на HTML отговор за всяка заявка към вашето приложение. Rails по подразбиране използват ERB (Embedded Ruby), което е мощна система за шаблони за Ruby.
ERB прави писането на шаблони лесно и поддържано чрез комбиниране на обикновен текст с Ruby код за заместване на променливи и контрол на потока. Един ERB шаблон има разширение .html, .erb или .erb.
Най-често ще използвате комбинация само от два маркера за тагове, всеки от които кара вградения код да бъде обработен и обработен по определен начин.
Таг със знак за равенство '<%= %>' показва, че вграденият код е израз и че резултатът от кода трябва да бъде заместен от програмата за изобразяване, когато изобразява шаблона.
Другият таг без знак за равенство „<% %>“ указва на изобразяващия, че резултатът от кода не трябва да се замества/отпечатва, когато изобразява шаблона.
Всеки контролер във вашето Rails приложение има съответна поддиректория в приложение/изгледии всяко действие/метод в контролера има съответен .html и .erb файл в тази директория.
Разгледайте приложението/изгледите на приложението Todo, което създавате. Ще намерите поддиректория с име 'todo_lists' в тази поддиректория .html.erb файлове с имена, съответстващи на действията/методите в TodoLists контролер.
Rails – ActiveRecord, Active Record Pattern и ORM
ActiveRecord е имплементацията на Ruby на модела Active Record, който е прост модел, при който клас представлява таблица, а екземпляр на класа представлява ред в този клас.
ActiveRecord е популярно наричан ORM (Object Relational Mapping), техника, която ви позволява да управлявате вашата база данни, като използвате език, който ви е най-удобен. Той е агностик на база данни, така че можете лесно да превключвате между бази данни (напр SQLite, MySQL, PostgreSQL, SQL сървър, Oracleи т.н.). Този пакет е повече за вашите изисквания за приложение със същия код/логика.
Така че, ако искате да получите масив, съдържащ списък на всички списъци със задачи във вашето приложение, вместо да пишете код за иницииране на връзка с базата данни, тогава направете някакъв вид SQL SELECT заявка и преобразувайте тези резултати в масив.
За целта просто трябва да въведете „TodoList.all“ и Active Record ви дава масива, пълен с TodoList обекти, с които можете да играете, както желаете.
Всичко, което трябва да направите, е да настроите правилната конфигурация в config/database.yml, и Active Record ще разработят всички разлики между различните системи за бази данни. Така че, когато преминавате от едно към друго, не е нужно да мислите за това.
Вие се съсредоточавате върху писането на код за вашето приложение, а Active Record ще помисли за детайлите на ниско ниво за свързването ви с вашата база данни. Active Record използва конвенции за именуване, за да създаде съпоставяне между модели и таблици на база данни.
Rails плурализира имената на класовете на вашия модел, за да намери съответната таблица на базата данни. И така, за клас TodoList, ActiveRecord ще създаде таблица на база данни, наречена TodoLists.
Релси – Миграции
Rails migration е просто скрипт, който използвате, за да редактирате базата данни на вашето приложение. Използва се за настройка или промяна на вашата база данни и избягва ръчното писане на SQL код за това.
Той използва Ruby, за да дефинира промени в схемата на базата данни и прави възможно използването на контрол на версиите, за да поддържате вашата база данни синхронизирана.
Rails Migrations използват Ruby Domain Specific Language (DSL). Това действа като абстракция и прави възможно използването или промяната на двигателя на вашата база данни въз основа на вашите изисквания.
Те могат да бъдат споделени с всеки, който работи по приложението, и също могат да бъдат върнати, за да отмените всички промени в базата данни. Това е механизъм с висока степен на безопасност, тъй като не е нужно да се притеснявате да нанесете трайна повреда на вашата база данни.
Rails – ActiveRecord асоциации
Връзката между два модела ActiveRecord е известна като асоциация. Асоциирането прави много по-лесно извършването на операции върху различните записи във вашия код. Може да се раздели на четири категории: –
Едно към едно: – Това показва, че даден запис съдържа точно един екземпляр на друг модел. Добър пример е потребителският профил. Един потребител има само един профил. То използва има _един ключова дума.
Един към много: – Това е най-честата асоциация и тя показва, че един модел има нула или повече екземпляри на друг модел. Вашата употреба има _много ключова дума за обозначаване на тази асоциация.
Много към много: – Тази асоциация е малко по-сложна и ActiveRecord предоставя два начина за справяне с нея. С помощта на има_и_принадлежи_на_много намлява има_много, което ви дава достъп до релацията, която е дефинирана в отделна таблица.
Полиморфен едно към много:- Това е по-разширена асоциация, достъпна за вас в Rails. Можете да го използвате, за да дефинирате модел, който може да принадлежи към много различни модели в една асоциация.
Rails – Валидации на ActiveRecord
Валидирането помага да се гарантира, че имате правилни данни, защото работата с грешни данни е ужасно нещо и може да ви коства парите и бизнеса.
Валидирането също така предоставя допълнителен слой на сигурност за вашето приложение срещу злонамерени потребители от получаване на достъп до информация във вашата база данни. Rails ви предлага хубав API на помощници за валидиране в ActiveRecord, за да поддържате вашата база данни чиста, защитена и без грешки.
Валидациите на ActiveRecord се изпълняват върху моделни обекти, преди да бъдат записани в базата данни, което ги прави по-надеждни и също така най-добрата практика, която да следвате при изграждането на вашето приложение.
Следните методи на ActiveRecord предизвикват валидации, когато се използват или извикват върху моделни обекти – създавайте, създавайте!, запазвайте, запазвайте!, актуализирайте и актуализирайте!. Тези с бретон (създайте!, спасете! и актуализирайте!) предизвика изключение, ако записът е невалиден, докато thothen't'tt't't.
Най-често срещаните помощници за валидиране на ActiveRecord на ваше разположение са: -
Потвърждение:– Този помощник за валидиране е полезен за проверка на две полета, които имат един и същ запис. напр. парола и потвърждение на парола, използва се заедно с помощника за проверка на присъствието.
Присъствие:– Това проверява дали полето не е празно.
уникалност: осигурява уникална стойност за поле, напр. потребителско име
Дължина:- За налагане на ограничение на дължината на знаците на поле
Можете също така да създадете своя персонализирана валидация, като използвате метода validate и му предадете името на персонализирания метод за валидация.
Можете да проверите модела грешка обект, за да разберете защо валидиране. Надяваме се, че имате някои идеи да направите приложението си по-ограничено и по-сигурно, за да допускате само защитени данни във вашата база данни.
Rails – ActionController
Контролерът на Rails е центърът на вашето уеб приложение. Той улеснява и координира комуникацията между потребителя, моделите и изгледите.
Вашите класове на контролери наследяват от ApplicationController, който съдържа код, който може да се изпълнява във всички други контролери и наследява от класа ActionController.
Контролерът предоставя следното на вашето приложение:
- Той насочва външни заявки към вътрешни действия
- Той успява да кешира, като дава подобрения на производителността на вашето приложение
- Той управлява помощни методи, които разширяват възможностите на шаблоните за преглед. Той също така управлява потребителски сесии, като им осигурява безпроблемно изживяване при използването на вашето приложение.
Релси – Конфигурации
Можете да конфигурирате различните компоненти като инициализатори, активи, генератори, мидълуер и т.н. Като използвате вашите Rails инициализатори на приложения и конфигурационни файлове в конфигурационната директория. Файлове като config/application.rb, config/environments/development.rb и config/environments/test.rb и т.н. Можете също така да конфигурирате персонализирани настройки за вашето приложение.
Rails – отстраняване на грешки
Докато изграждате вашето приложение, ще дойде момент, в който ще трябва/трябва да отстраните грешки в кода си. Релсите правят това лесно с помощта на скъпоценния камък byebug. Можете да започнете сесия за отстраняване на грешки, като поставите ключовата дума 'byebeg' навсякъде в кода на вашето приложение.
Това временно ще спре изпълнението в този момент. Byebug gem ви дава няколко команди за използване. Най-полезните са:
- до: команда, която ви позволява да отидете на следващия ред от код, прескачайки всички методи, извиквани от изпълнението на текущия ред.
- стъпка: това е подобно на командата "следващ", но ще ви накара да влезете във всяка извикана.
- почивка: това спира изпълнението на кода.
- продължи продължава кода за изпълнение.
Има и други налични скъпоценни камъни за отстраняване на грешки, като например 'pry', и всички те предоставят подобни функции, но малко по-различен синтаксис. Скъпоценни камъни за отстраняване на грешки не трябва да се използват в производството, тъй като това крие рискове за вашето приложение и лош опит за потребителите на вашето приложение.
Има регистрационни файлове, които можете да проверявате за грешки в производството и да ги обработвате. Освен това трябва да следвате подхода на TDD (Test-driven development), когато разработвате вашето приложение, за да сте сигурни, че всичко работи добре, преди да го внедрите в производствена среда.
Oбобщение
- Ruby е чист обектно-ориентиран език за програмиране
- Ruby има елегантен синтаксис, който е лесен за четене и писане.
- Rails е рамка за разработка, написана на Ruby, за изграждане на уеб приложения
- Процесът на инсталиране ще зависи от вашата операционна система.
- Rails е пакетиран като Ruby gem и можете да го използвате за изграждане на различни приложения.
- В този урок ще създадете приложение за списък със задачи, стартирайте followincomm'n'n' 'rails netoda'p'p'p' във вашия терминал, за да създадете приложението.
- Командата за генериране на Rails използва шаблони, за да създаде много полезни неща във вашето приложение.
- Системата за маршрутизиране на Rails, rails рутерът ви помага да обработвате всички входящи заявки към вашето уеб приложение.
- Слоят View е един от компонентите на MVC парадигмата и е отговорен за генерирането на HTML отговор за всяка заявка към вашето приложение.
- ActiveRecord е изпълнението на Ruby на модела Active Record.
- Rails migration е просто скрипт, който използвате, за да редактирате базата данни на вашето приложение.
- Връзката между два модела ActiveRecord е известна като асоциация.
- Валидирането помага да се гарантира, че имате правилни данни, защото работата с грешни данни е ужасно нещо и може да ви коства парите и бизнеса.
- Контролерът на Rails ви помага да улесните и координирате комуникацията между потребителя, моделите и изгледите.
- Rail ви помага да конфигурирате различните компоненти като инициализатори, активи, генератори, мидълуер и др.