Academia.edu no longer supports Internet Explorer.
To browse Academia.edu and the wider internet faster and more securely, please take a few seconds to upgrade your browser.
2010, Govor
Nova prisutnost : časopis za intelektualna i duhovna pitanja, 2011
Radovi Šumarskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, 2008
UDK 630*52(497.6) Prva inventura šuma na velikim površinama u BiH je provedena prije 40 godina, u periodu od 1964. do 1968. Druga državna inventura šuma je započela u 2006. godini, sa planom da se završi krajem 2009. godine. Šumskogospodarska oblast „Unska” na sjeverozapadu BiH je premjerena u 2006. godini, u prvoj fazi inventure šuma. Ovaj rad sadrži skraćeno pojašnjenje inventurnih koncepata i podatke o glavnim taksacionim elementima za oblast Unsku, po glavnim kategorijama šuma i šumskih zemljišta, površina, zaliha i zapreminski prirast iz dvije državne inveture šuma koji su poređeni i prezentirani u ovom radu. Razlike u prikazanim podacima su značajne. Možemo sa sigurnošću reći da su se desile velike promjene tokom 40- godišnjeg perioda, u ukupnoj površini šuma i u stukturi površina po glavnim kategorijama šuma. Površine šuma su se povećale za oko 35%, za više od 60 000 ha. Zaliha je takođe povećana sa 125,8 m3/ha na 248 m3/ha ili ukupno za više od 40 350 000 m3 sveukupne drvne ...
Povijest U Nastavi, 2014
Poučavanje o interpretacijama Sažetak: Članak se bavi teorijskim i praktičnim aspektima poučavanja o interpretacijama. U prvom dijelu rada razmatraju se tri ključne točke: zašto poučavati o interpretacijama, što bi učenici trebali naučiti o interpretacijama i kako poučavati o interpretacijama. Na temelju literature razrađuju se stupnjevi poučavanja o interpretacija-od pripremnog stupnja upoznavanja teme i identifikacije interpretacije do analize, objašnjavanja i evaluacije interpretacije. U drugom dijelu rada donose se neki praktični primjeri.
Etnoloska Tribina, 2009
Članak propituje neke od pristupa teorije diskursa pitanjima identiteta i implikacije na analizu europskoga identiteta. Mnogo je literature o europskome identitetu i članak se ponajprije usredotočuje na radove koji pokrivaju teme "europske kulture" (pitanja jezika, multikulturalizma, baštine, pripadnosti, granica, identifikacije). U propitivanju pristupa europskom identitetu članak pokazuje vrijednost sinteze između diskurzivne teorije Ernesta Laclaua i Lacanove misli kako je razrađuje Slavoj Žižek.
Rasprave: Časopis Instituta za Hrvatski Jezik i Jezikoslovlje, 2013
research on the word-formation process as described in Croatian pre-standard grammars (kašić, križanić and grammars of the kajkavian literary language) has shown that word formation is described in all grammars examined to a greater or lesser extent, but no separate chapter is devoted to this subject. These descriptions of the word-formation process are more implicit than explicit, except in križanić’s grammar. ključne riječi: tvorba riječi, dopreporodne hrvatske slovnice key words: word-formation, pre-standard grammars
2021
Stručni rad PSIHIJATRIJSKA VJEŠTAČENJA I UTVRĐIVANJE NEURAČUNLJIVOSTI Sažetak Psihijatrijsko vještačenje je dokazno sredstvo koje organi krivičnog gonjenja koriste u slučaju kada se pojavi sumnja da je isključena ili smanjena uračunljivost osumnjičenog, odnosno optuženog, ili da je osumnjičeni, odnosno optuženi učinio krivično djelo zbog ovisnosti od alkohola ili opojnih droga, ili da zbog duševnih smetnji nije sposoban učestvovati u postupku. U ovom radu ukazuje se na značaj psihijatrijskog vještačenja za tok i ishod krivičnog postupka, te se utvrđuju granice kompetencija između vještaka sa jedne i suda sa druge strane.
Suvremena lingvistika, 2021
Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu jaculig@ff zg.hr »Kad kokoš pomisli da je labud«: gradba diskursa putem dihotomizacije Rad predstavlja primjer analize gradbe diskursa na društvenim mrežama putem parova leksema koji u tom diskursu nose suprotna značenja. Diskurs koji se ovdje analizira izgrađen je oko situacije u kojoj je bivša predsjednica Republike Hrvatske, Kolinda Grabar Kitarović, uspinjanjem na pozornicu Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu nakon predstave Labuđe jezero izazvala negodovanje dijela javnosti, što je dovelo do uporabe novih i kontekstno uvjetovanih parova leksema suprotnih značenja. Leksemi kokoš i labud u kontekstu ovoga diskursa poslužili su kao podloga za razvoj daljnje komunikacije njegovih sudionika koju odlikuje dihotomizacija pojmovnoga znanja kao odraza konteksta situacije, ali i konteksta kulture (Žic Fuchs 1991) u kojoj se diskurs razvio. Razumijevanjem antonimije u širemu smislu (Jones et al. 2012) kao značenjskoga odnosa koji izvire iz suprotstavljanja pojmova s obzirom na njihove stvarne ili prividne karakteristike, možemo objasniti kako i zašto su leksemi kokoš i labud, ali i drugi leksemi uporabljeni kao antonimi u predmetnome diskursu, dovedeni u odnos suprotnosti, iako nisu standardno ni konvencionalno primjer antonimije (Jeff ries 2010, Jones 2002, Murphy 2003). Putem takvih parova leksema sudionici diskursa mogu uputiti snažne društveno relevantne poruke. Budući da je predmetni diskurs izrazito kulturološki specifi čan, analiziran je s obzirom na pripadajuće mu pojmovne domene koje predstavljaju pozadinsko znanje njegovih sudionika (Sharifi an 2011), ili makro-kontekst (Van Dijk 2009). Taj makro-kontekst potom služi za gradbu mikro-konteksta (Van Dijk 2009) putem dihotomizacije pojmova, odnosno leksema koji uobičajeno ne predstavljaju antonimiju (Jones et al. 2012). Ovakav primjer može nam približiti važnost odnosa suprotnosti u svakodnevnom diskursu, ali i njihov značaj u strukturi pojmovnoga sustava. Spoznaja da se čak i nekonvencionalizirani parovi leksema mogu dovesti u odnos suprotnosti ukoliko gradba diskursa to zahtijeva ide u prilog tezi da je antonimija u širemu smislu fl eksibilan i kreativan značenjski odnos koji bi mogao rasvijetliti neke spone između jezika i uma.
2004
Odeljenje za psihologiju, Filozofski fakultet, Beograd Na grupama novoupisanih studenata psihologije, građevine i etnologije ispitivane su, Upitnikom stava prema matematici L. Aikena, dve komponente stava prema matematici: lično uživanje u bavljenju matematikom, tj. u rešavanju matematičkih zadataka i procena važnosti i vrednosti matematike kao discipline. Aritmetičke sredine studenata psihologije na dvema komponentama stava prema matematici bile su gotovo podjednako udaljene od aritmetičkih sredina studenata gradjevine, sa jedne, i studenata etnologije, sa druge strane. Međutim, s obzirom na izrazitu asimetričnost raspodela rezultata na pojedinim komponentama stava prema matematici, radi realnijeg pozicioniranja studenata psihologije u odnosu na ostale dve grupe po njihovom odnosu prema matematici izvršeno je grupisanje svih ispitanika prema njihovim odgovorima na pojedinačne stavke Upitnika. Rezultati analize grupisanja navode na zaključak da je po svom odnosu prema matematici već...
Теорија и интерпретација, 2021
Ovo su naslovi tih pet studija: "Polazište i predmet književne istorije" (str. 5-12), "Razvoj književne strukture" (str. 13-30), "Geneza književnih dela i njihov odnos prema istorijskoj stvarnosti" (str. 31-54), "Istorija odjeka književnih dela" (str. 55-75) i "Književnoistorijske celine" (str. 76-100). historiography, namely its two synthetic genres, which Perkins designates as "narrative literary history" and "postmodern encyclopedia". Nevertheless, the American theorist demonstrates a certain closeness to structuralist approaches or a kind of conservatism by critical preference for narrative literary histories and immanent approaches (explanations of literary changes) over postmodern encyclopedias and contextualist approaches to literary text. The methodology of literary history of F. Vodička is still relevant today. If the future of literary historiography is a systematically coherent encyclopedia, reflecting both the literary past and the literary-historical (disciplinary) present, then Vodička's immanent approach may be an important part of it, just as modern poststructuralist/thematic interests should be included in that system.
Jezik časopis za kulturu hrvatskoga književnog jezika
U prilog dvotočju i trotočju (2022.), da spomenemo samo neke. Zajedno sa svojim kolegama filolozima drugih usmjerenja nisu imali sreće da se u miru posve posvete znanstvenim i stručnim pitanjima koja su ih zanimala, nego su se neprekidno uključivali, ovako ili onako, u obranu imena i društvenoga položaja hrvatskoga jezika pokazujući da je on poseban jezični sustav, od svih drugih odvojen posebnim osobinama i posebnom poviješću.
Industrija, 2009
Entropija kao mera organizacione neefikasnosti Rezime: Ukoliko poĊemo od teorijske apstrakcije da preduzeće sadrţi samo tehnologiju bez zaposlenih, neureĊenost sistema biće minimalna, a njegova predvidivost velika. MeĊutim, ĉim involviramo faktor ĉoveka, preduzeće poprima karakter socio-ekonomskog sistema sa karakterom stohastiĉnosti. Ĉovek je nosilac korisnog rada, ali ujedno i faktor povećanja entropije usled odstupanja stvarne produktivnosti od objektivno uslovljene.
JEZIK, KNJIŽEVNOST, ALTERNATIVE/LANGUAGE, LITERATURE, ALTERNATIVES - Jezička istraživanja
This paper studies the cognitive semantics’ concepts of grounding (Coulson & Oakley 2005) and grounding levels (multi-level grounded semantics – Antović 2016, 2017) as an alternative in studying humorous aspects in chosen short stories from Italo Calvino’s Cosmicomics collection. Calvino’s stories were chosen because of the radical difference between the alethic limits of their storyworlds and our real world. Since the immersion into the storyworld (Ryan 2001) necessarily includes following the principle of minimal departure (Ryan 1991), in the case of Calvino’s stories this process will be marked by the reader’s permanent attempts to follow the blend logic (which is recognized as pivotal for a text) and the frustration of those attempts due to the impossibility not to rely on different levels of experience levels in the process of semiosis. Our thesis states that this “fallout” from the blend logic will mean that the processes of completion and elaboration of a conceptual integrati...
2019
This paper interprets the various learning strategies present in the novels of Frankenstein or Modern Prometheus and Tarzan. Emphasis is placed on learning strategies, primarily learning strategies of language acquisition and language learning, and then learning about the natural environment and knowing one's identity. There is an interesting bond that novels share with feral or wild children. The interpretation of these works was carried out through a literary, pedagogical and psychological approach.
2018
Tema ovog rada su bajke brace Grimm u nastavi Hrvatskoga jezika. S obzirom na rijetkost njihove upotrebe u nastavi Hrvatskoga jezika, rad se sustavni
Gff, 2017
U radu smo došli do uvida da književnost u neoliberalnom društvu karakterišu, pre svega, njena ludička i didaktička funkcija. Rad pokazuje u čemu je važnost zapostavljene saznajne funkcije književnosti koja je ovoga puta zamišljenja kao slutnja budućih fenomena, a ne kao odraz sadašnjosti. Takva literarna slutnja izbegava ideološka ograničenja teorijskih koncepcija unutar kojih se tematizovani fenomeni pojavljuju danas, čime se oni pokazuju u novom svetlu. U konkretnom slučaju, pokazaće se da je Desnica u romanu Proljeća Ivana Galeba naslutio pojavu postmodernog plutajućeg subjekta i njegovih osnovnih karakteristika: odricanja od metanaracije, a samim tim i od volje za moć. Ključne reči: saznajna funkcija književnosti, umetnik, volja za moć, postmoderna
Life and school : journal for the theory and practice of education = Leben und schule, 2004
Примењена лингвистика данас, 2020
Sažetak: Vrednovanje učeničkog postignuća u obrazovnom kontekstu treba da se zasniva na unapred definisanim principima i detaljno razrađenim kriterijumima ocenjivanja. Paralelnim istraživanjem sprovedenim u tri različite obrazovne ustanove u Beogradu ustanovili smo da završna srednjoškolska ocena nije objektivan i pouzdan pokazatelj razvijenosti kompetencija novoupisanih studenata u oblasti engleskog jezika. Sistem vrednovanja jezičkih znanja i, posebno, jezičkih veština učenika neophodno je unaprediti približavanjem standardizovanim oblicima provere postignuća, poštovanjem postojećih principa ocenjivanja, osmišljavanjem konkretnih parametara za proveru razvijenosti jezičkih kompetencija učenika i ujednačavanjem kriterijuma ocenjivanja. Tako zasnovan sistem vrednovanja bio bi i merodavniji i podsticajniji za učenike, nastavnike i obrazovni sistem u celini.
Fluminensia, 2017
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. Ovaj rad dostupan je za upotrebu pod međunarodnom licencom Creative Commons Attribution 4.0.
Loading Preview
Sorry, preview is currently unavailable. You can download the paper by clicking the button above.