Academia.edu no longer supports Internet Explorer.
To browse Academia.edu and the wider internet faster and more securely, please take a few seconds to upgrade your browser.
2012, STUDIA Z DZIEJÓW TRÓJJĘZYCZNEJ PRASY ŻYDOWSKIEJ NA ZIEMIACH POLSKICH
…
10 pages
1 file
Der Moment became one of the two largest circulation Yiddish dailies in Poland thanks to the comprehensiveness and diversity of its content, which included local and world news, literature and the arts, sports, popular medicine, and other genres at its height. Together with its bitter rival, the Zionist Der Haynt, it transformed the face of Jewish journalism in the age of mass politics and culture that unfolded following the 1905 Russian Revolution and continued to shape Jewish public opinion in Poland until the outbreak of World War II. It helped to increase the prestige of Yiddish in the eyes of its readers as well as contributed to the formation of journalistic and literary registers in the Jewish vernacular. The very existence of a thriving Yiddish press also challenged the aspirations of the Polish nationalist movement for cultural and political hegemony in a longed for Polish sovereign state, exacerbating tensions between Jews and Poles.
Kwartalnik Filmowy, 2014
Przegląd Zachodniopomorski, 2019
W Gdyni w latach 1933-1939 dzialala placowka polskiego wywiadu wojskowego. Byl to Posterunek Oficerski nr 2 (PO 2), podlegający wiekszej agendzie, Ekspozyturze nr 3 Oddzialu II Sztabu Glownego Wojska Polskiego. Pod kierownictwem oficera pracowalo w nim kilku wojskowych i cywilow. Podlegali im agenci, zbierający wiadomości w terenie. Ich liczba oscylowala miedzy 6 a 13. Ogolem, w latach 1933-1938 dla PO 2 pracowalo w Gdansku i Niemczech co najmniej 37 agentow. PO 2 utworzono kilka miesiecy po objeciu wladzy w Rzeszy przez nazistow i tuz po wystąpieniu Niemiec z Ligi Narodow. Lata 1931-1933 byly okresem wyjątkowego napiecia w stosunkach polsko-gdanskich. Ich widownią bylo glownie forum Ligi Narodow. Prawdopodobnie powolanie posterunku kontrwywiadu ofensywnego (bo taki mial profil dzialalności przez pierwsze dwa lata) spowodowane bylo obawą przed rozwojem sytuacji w Wolnym Mieście. Naziści byli nieobliczalni i groźni. W zakresie kontrwywiadowczym PO 2 byl tarczą oslaniającą port w Gdyni i najblizszy rejon przed penetracją niemiecką idącą. Sąsiedztwo Wolnego Miasta Gdanska bylo glowną przyczyną powolania posterunku. Bylo to miasto cieplarniane dla dzialalności szpiegowskiej i nielegalnej. Przybywali tam dezerterzy, przemytnicy, falszerze, pospolici przestepcy, dzialacze polityczni i uciekinierzy przed prześladowaniami. Do listopada 1935 roku gdynski PO 2 koncentrowal sie na pracach kontrwywiadowczych związanych z Gdanskiem. Do latwych zadan nalezalo namierzanie mieszkan, w ktorych niemieckie sluzby spotykaly sie ze wspolpracownikami. Kilkadziesiąt zadan rocznie dotyczylo sprawdzenia doniesien posterunkow oficerskich, ekspozytury lub innych sluzb polskich w odniesieniu do podejrzanych osob. Szukano szpiegow i zdrajcow. Badano zachowania – zwlaszcza gdanszczan – nietypowe i wystepujące regularnie.Zbierano wiadomości o powiązaniach miedzy przedsiebiorstwami polskimi, gdanskimi i niemieckimi na Wybrzezu. Sprawdzano kontakty towarzyskie oficerow Wojska Polskiego i czlonkow ich rodzin (zwlaszcza zon). Od 1935 roku, w związku z powstaniem niemieckiej armii z poboru powszechnego (Wehrmacht) PO 2 zostal przestawiony na dzialania ofensywne, glownie na terenie Pomorza Zachodniego (czyli wschodniego obszaru Provinz Pommern oraz Grenzmark Posen Westpreussen). Chodzilo o poznanie stanu niemieckich zbrojen, dyslokacji wojsk, budowy lotnisk i umocnien (na poźniejszym tzw. Wale Pomorskim, (Pommern stellung – d 1).I przewidzenie szybkości mobilizacji.
2010
Streszczenie: Celem niniejszego artykułu jest charakterystyka i ocena specjalistycznych wortali internetowych bran Ŝy spoŜywczej pod kątem ich jakości mierzonej przydatno ścią dla potencjalnego klienta. Na pocz ątku pracy przedstawiono specyfik ę branŜy i podstawowe załoŜenia metodyczne badania. Nast ępnie przeprowadzono badania oceniaj ące wortale prostą metodą punktową oraz metodą punktową z preferencjami. Zanalizowano wyniki badań oraz dokonano ich porównania.
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, 2014
Mniej plotek Przeglądając pierwszy nu mer miesięcznika stwierdziłem, że poza ciekawymi artykułami o tematyce historycznej, zamiesz czonymi w pierwszej części "30 Dni", zostały również opubliko wane zdjęcia i komentarze ba nalne w swojej wymowie, w szczególności w tzw. "życiu to warzyskim i uczuciowym". Dal sze prezentowanie tej "rubryki" może, moim zdaniem, obniżyć rangę pisma. Są inne obszary życia, które bardziej zasługują na uwagę (...). Warto może przedstawić czasy powojenne Gdańska, jego odbudowę, sylwetki pierwszych włodarzy itp. Wierzę, że (...) pi smo znajdzie szerokie grono czytelników. Z poważaniem Jerzy Adamski Gdańsk Wrzeszcz Od Redakcji: Zapewniamy, że tematy "ba nalne"-jak Pan to określiłnie będą wypierać innych. Ma my natomiast zamiar godzić jedno z drugim poprzez wzrost objętości 30 dni. 30 Dni na drogach____ 84 Mapa najpoważniejszych wypadków drogowych na Pomorzu.
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, 2013
Leon Reszka-Dni nauki Gdańska w Leningradzie .... 5 Jerzy Mikke-Życie ze znakiem jakości (wywiad z prof. dr. L.
Studia Historyczne
Wojna wietnamska pozostaje tematem budzącym wielkie emocje w Stanach Zjednoczonych, w których mimo upływu lat każdego roku ukazują się liczne wspomnienia, monografie i albumy poświęcone temu konfliktowi. Także w Polsce, choć wojna ta wywołuje nad Wisłą siłą rzeczy mniejszą ekscytację, dość regularnie publikowane są książki poświęcone tej tematyce. Dzieło Patryka Masnego jest stosunkowo niewielkie objętościowo. Wynika to jednak z faktu, że autor zdecydowanie skupia się na wybranym temacie i publikacja ta zaznajamia czytelnika z najważniejszymi elementami wojny wietnamskiej tylko pobieżnie, koncentrując się na "wietnamskim Stalingradzie". Książka składa się z pięciu części. Rozdział I, Wietnam przed Ofensywą Tet, przedstawia pokrótce historię Wietnamu do 1967 r., zawiera także podstawowe informacje topograficzne i klimatyczne dotyczące tego kraju. Rozdział II, Tet!, poświęcony jest przygotowaniom i przebiegowi Ofensywy Tet, operacji, która miała okazać się decydująca dla amerykańskiej interwencji i w ramach której doszło do ataku na Hue. Rozdział III, Hue, przybliża czytelnikowi znaczenie tego miasta dla Wietnamczyków 1 oraz przygotowania i komunistyczny atak na dawną stolicę kraju w nocy z 30 na 31 stycznia 1968 r. Rozdział IV, Kontratak, przedstawia walki Amerykanów o południową część Hue, tzw. Nowe Miasto, oraz zażarte zmagania pomiędzy Południowymi Wietnamczykami i komunistami o dawną cesarską cytadelę, nazywaną Starym Miastem. Autor opisuje także działania zbrojne w najbliższym otoczeniu miasta, prowadzone przez amerykańską piechotę morską i kawalerię powietrzną. Ostatni rozdział V, Zdobycie Cytadeli, poświęcony jest końcowej fazie bitwy, gdy oddziały amerykańskie i wietnamskie przystąpiły do ostatecznej rozprawy z przeciwnikiem w Starym Mieście. Ponadto opisane zostały walki dookoła miasta, związane z komunistycznymi próbami wspomożenia obrońców oraz sojuszniczymi próbami zapobieżenia ucieczce otoczonych sił przeciwnika. Poruszona została także kwestia komunistycznego mordu na ludności cywilnej, którego skala pozostaje nieustalona do dziś. Książkę zaopatrzono w przypisy, bibliografię oraz wykaz skrótów. Nie ma indeksu, co mimo stosunkowo niewielkiej objętości jest pewnym minusem. Tekst wzbogacony jest licznymi zdjęciami oraz mapami.
Studia Pelplińskie
Międzywojenne losy Niższego Seminarium Duchownego Warszawskiej Prowincji Redemptorystów w Toruniu, zwanego popularnie juwenatem, są odzwierciedleniem dynamicznego rozwoju polskich redemptorystów w tym okresie. Znamiennym pozostaje fakt, iż w trudnych warunkach materialnych i społecznych, w obliczu rodzącej się polskiej państwowości, zarówno nauczyciele, uczniowie oraz ich wychowawcy starali się wiernie wypełniać redemptorystowskie powołanie w duchu idei-"soli Deo et studiis". Proces przygotowania do życia zakonnego w Zgromadzeniu Redemptorystów obejmował kilka etapów formacyjnych. Juwenat był pierwszym z nich i funkcjonował w formule wypracowanej jeszcze przez Sobór Trydencki jako niższe seminarium duchowne. Była to prywatna szkoła średnia o kierunku humanistycznym, wszechstronnie przygotowująca młodzieńców do studiów filozoficzno-teologicznych, które juwenaccy absolwenci odbywali następnie w ramach właściwego seminarium o charakterze kleryckim. Niniejszy artykuł ma na celu zarysowanie dziejów funkcjonowania i organizacji juwenatu polskich redemptorystów na terenie Torunia w latach 1921-1939, z uwzględnieniem kontekstu historycznego od momentu jego powstania w 1895 roku aż do kampanii wrześniowej. Opracowanie to zostało oparte na materiale źródłowym, pochodzącym ze zbiorów rzymskich oraz krajowych, a także na dostępnych monografiach i opracowaniach odnoszących się do prezentowanej tematyki.
Loading Preview
Sorry, preview is currently unavailable. You can download the paper by clicking the button above.
Kwartalnik Filmowy
Applied Linguistics Papers, 2018
Psychologia Rozwojowa, 2023
Czasopismo Prawno-Historyczne, 2018
Czasopismo Prawno-Historyczne, 2012
Studia Podlaskie
Ecclesia. Studia z Dziejów Wielkopolski, 2009
Studia Norwidiana, 1984
Artium Quaestiones
Gazeta Wyborcza 2011.12.05, 2011
Klio Polska. Studia i Materiały z Dziejów Historiografii Polskiej, 2019
1150781, 2013
Politeja, 2020