Academia.edu no longer supports Internet Explorer.
To browse Academia.edu and the wider internet faster and more securely, please take a few seconds to upgrade your browser.
2016
M edulinski malin na vitar nije samo spoj vjetra i žrvnja za žito. Ovaj višestoljetni čuvar medulinskog porta je poveznica romantičarskih vremena u kojima su naši stari žuljevitim rukama stvarali kruh svoj svagdašnji i današnjih dana u kojima mi, nasljednici težaka i mlinara, lokomotivu turističkog razvoja skrećemo u smjeru očuvanja tradicije, ponosni i gordi na kulturni identitet i korijene koje nosimo u srcu.
2017
Zahvaljujem svojem mentoru na savjetima za vrijeme pisanja rada, profesoru s KBF-a, dr. sc. Nenadu Maloviću na pomoći oko suvremene crkvene terminologije, Filozofskom fakultetu u Zagrebu na obrazovanju i svojim roditeljima na svemu što su učinili za mene i bez kojih ovaj rad ne bi bio moguć na više načina. Sadržaj HROTSVITHA I NJEZINA DJELA .
ARHE, 2016
U prvom delu rada autor interpretira Lajbnicovu fi lozofi ju kao pokušaj ponovnog obezbeđivanja naučnih prerogativa za prvu fi lozofi ju. Za razliku od Dekarta fi lozofske stranputice se kod njega ne mogu objašnjavati nekom transcendentnom, natprirodnom intervencijom (malin génie). Naprotiv, Lajbnic jednoznačno pokazuje da za naše greške u mišljenju nije odgovoran upliv natprirodnog nego prevelika bliskost onom prirodnom. U drugom delu, autor tvrdi da je promociju pomirenja kao središnje fi lozofske delatnosti Lajbnic proveo u delo polazeći od pretpostavke da su protivrečnosti rasute po fi lozofskoj tradiciji tek prividne. Svako partikularno stanovište može da zadobije svoje pravo važenje jedino ukoliko na izvestan način bude dovedeno u vezu sa ostalim stanovištima, uključujući i one koji mu izrekom oponiraju. Uspostavljanje takve veze Lajbnic poima kao pomirenje.
2001
Hrvat Lujo Adamovic (1864-1935) je mladost i posljednje godine svojega života proveo u Dubrovniku. Nakon zavrsenog studija na beogradskom sveucilistu (1888), predavao je nekoliko godina jezike na gimnazijama u vise gradova u južnoj Srbiji. Godine 1898. obranio je u Berlinu doktorsku disertaciju pod naslovom Die Vegetationsverhaltnisse Ostserbiens. Od 1901. do 1905. obavljao je dužnost profesora botanike i upravitelja botanickog vrta Sveucilista u Beogradu. U razdoblju od 1906. do 1915. radio je kao privatni docent biljne geografije na Sveucilistu u Becu.. Nakon toga je ponovno imenovan upraviteljem Botanickog vrta u Beogradu (1915-1918). Dopisnim clanom Jugoslavenske Akademije znanosti i umjetnosti (Zagreb) izabran je 1907 godine. Sljedbenik je najpoznatijih europskih botanicara koji su istraživali “ ; ; ; biljne formacije” ; ; ; . Objavio je vise od 60 knjiga, znanstvenih radova i clanaka. Opisao je nekoliko novih biljnih vrsta i nižih svojti. Najvažnija djela Luja Adamovica Die Ve...
ВЕТЕРИНАРСКИ ЖУРНАЛ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ
Tokom svoje 132-godišnje proizvodnje, karakteristike Livanjskogsira su se mijenjale, najprije zbog prelaska sa ovčijeg na kravlje mlijeko, odnosnonjihovu mješavinu. Livanjski sir svoju specifičnost može zahvaliti, prije svega,prisustvu specifičnog biljnog pokrivača planinskog područja, klimatskim uvjetima imlijeku autohtone ovce pramenke. Cilj ovoga rada je odrediti masno-kiselinski sastavLivanjskog sira, sa posebnim osvrtom na sadržaj bioaktivnih komponenti koje imajupozitivan efekat po zdravlje ljudi, kao i na praćenje eventualnih promjena u njihovomsadržaju u ovisnosti o periodu uzorkovanja, odnosno hranidbe. Za proizvodnjuLivanjskog sira, koji je uzorkovan nakon 90 dana zrenja u ambijentalnim uslovima,korišteno je zbirno mlijeko ovaca, uz napomenu da je ovčijem mlijeku dodavanokravlje, u odnosu (80:20) koji se uobičajeno koristi u tradicionalnoj proizvodnjiovog sira. Uzorci su analizirani gasnim hromatografom u laboratoriji „As Vitas“Oslo Innovation Centre, prema proceduri opisa...
2019
Thema dieser Diplomarbeit ist Međimurje; Insula intra Muram et Dravam (vom 15. Jahrhundert bis heute). Die Entwicklung des kajkavischen Dialekts und der Literatur auf Grund politischer und kulturelle Geschehnisse durch die Jahrhunderte. Auf den ersten Blick sehr großes und kompaktes Thema die 500 Jahre umkreist. Međimurje ist die nördliche Gespanschaft Kroatiens. Auf Deutsch noch als Murinsel bekannt, eine Landschaft die zwischen den Flüssen Drau und Mur an der Grenze zu Slowenien und Ungarn liegt. Diese Arbeit zeigt wie sich genau der kajkavische Dialekt entwickelt hat und wie andere Sprachen, Menschen, Kulturen und andere Faktoren auf den Dialekt gewirkt haben. All das wird durch die Jahrhunderte bearbeitet.
Sv. 61(2019), 2019
Autor obrađuje deset natpisa iz Salone koji su pripadali aktivnim i isluženim vojnicima ravenatske i mizenatske carske ratne mornarice. Diploma mornaričkog centuriona datira u 71. godinu, nadgrobni natpis jednog mornara u drugu polovicu 1. stoljeća, ulomak natpisa između 1. i 3. stoljeća, a ostalih sedam nadgrobnih natpisa pripada kasnom principatu. Natpisi se sagledavaju u kontekstu važnosti luke u Saloni i jačanja njezine vojne posade u kasnom principatu.
Kulturna Bastina, 2011
Izvorni znanstveni rad U članku se na osnovi bogate sačuvane osobne dokumentacije iznose podaci o životu i djelovanju splitskog arhitekta Milorada Družeića. Između dva svjetska rata bavio se uglavnom arhitekturom. Ocjenjuje se njegovo mjesto u okviru zagrebačke moderne, kao sljedbenika te avangardne škole. Posvetio se urbanizmu Splita i obližnjih naselja sve do sedamdesetih godina prošlog stoljeća. Jedan je od prvaka u teoriji i praksi prostornog planiranja. Obilježio je značajno razdoblje u dinamičnom rastu grada. Ključne riječi: Split, XX. stoljeće, urbanizam, arhitektura, graditeljsko naslijeđe ŽIVOTNI PUT U razdoblju između dva svjetska rata Split se ubrzano napučivao, pa se intenzivno izgrađivao i širio. U to vrijeme u gradu je djelovalo nekoliko istaknutih arhitekata i građevinskih inženjera, među kojima su Nikola Armanda,
hrcak.srce.hr
kovića-filologa, književnika, dugogodišnjega predsjednika riječkoga ogranka Matice hrvatske, neumorna istraživača hrvatske glagoljaške baštine. U njegovu na više polja javnoga djelovanja još od rane mladosti izuzetno aktivnome životu neizostavnu sastavnicu čini znanstvena djelatnost, ponajprije usmjerena istraživanju hrvatske glagoljice i glagoljaštva. U ovome se prilogu iznosi opći pregled znanstvenoga rad mr. sc. Darka Dekovića, s posebnim naglaskom na rad u okviru Akademijina Zavoda za povijesne i društvene znanosti u Rijeci.
2011
Muzej Moslavine u Kutini osnovan je 1960., kada su i počeli prvi radovi na Garić-gradu. Pronađeni predmeti danas se nalaze u stalnome postavu Muzeja i čine veći dio Srednjovjekovne zbirke. U radu se opisuje povijest istraživanja Garić-grada i dio fundusa koji mu pripada.The Museum of Moslavina in Kutina was established in 1960, at the time when the initial works on Garić-grad commenced. The found items belong to the current Museum holdings and make the major part of its Mediaeval Collection. The paper describes the history of the research on Garić-grad and the part of the holdings belonging to it
Peristil
Željka Kolveshi Muzej grada Zagreba Vanda Ladović (1929.-2017.) "Moj muzej" riječi su Vande Ladović koje je izgovarala uvijek kada bi govorila o Muzeju grada Zagreba, muzeju u kojem je provela cijeli radni vijek kao uvažena kustosica, viša kustosica i muzejska savjetnica. Iste riječi ponovila je i 2002. godine u intervjuu za Personalni arhiv zaslužnih muzealaca koji je sniman deset godina nakon njezina odlaska u mirovinu 1992. godine. Vanda Ladović rođena je u Zagrebu, u Zagrebu je umrla. Tu je završila gimnaziju, upisala studij arhitekture, promijenila izbor nakon dvije godine i upisala studij povijesti umjetnosti i povijesti na Filozofskom fakultetu. Diplomirala je 1957. godine. Već u jesen te godine, na fotografiji svečanog primanja kolektiva Muzeja grada Zagreba u povodu 50. obljetnice muzeja kod gradonačelnika Većeslava Holjevca u salonu gradske palače Dverce, u drugom redu slijeva, vidi se mlada, gotovo sramežljivog osmjeha, Vanda Brezinščak (28 godina), netom zaposlena kao honorarna službenica, buduća kustosica, u društvu tadašnje osmeročlane ekipe muzeja. Nakon deset godina, na fotografiji s otvorenja jedne izložbe kamera je zabilježila Vandu Ladović, sigurnu, apartnu kustosicu, iza koje je tada već bio zavidan broj izložbi koje je realizirala samostalno ili u suradnji s kolegama iz muzeja. Nakon dvadeset godina, 1977., Vanda je autorica muzeološke koncepcije i scenarija završenoga novog stalnog postava Muzeja grada Zagreba na što je bila najviše ponosna u svojem profesionalnom radu-interpretacijski i prezentacijski u potpunosti je odgovarao muzeološkom standardu tadašnjih suvremenih muzeja.
Radovi Zavoda za hrvatsku povijest Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2016
Okrugli sto s međunarodnim učešćem "Melanom", 2018
Melanom je globalni zdravstveni problem s kontinuiranim porastom u incidence. Rezultati tretmana metastatskog melanoma su, do skorašnjih napredovanja u terapijama, bili slabi, s medijanom ukupnog preživljavanja (OS) od 7,5 mjeseci i petogodišnjom stopom preživljavanja 6%. U kliničkim istraživanjima za metastatski melanom, selektivni inhibitori BRAF gena, vemurafenib i dabrafenib, pokazali su značajnu antitumorsku aktivnost i poboljšanje u OS i PFS kada se porede s dakarbazinom. Međutim, skoro će svaki pacijent tretiran BRAF inhibitorima imati progresiju bolesti, a tumori pokazuju reaktivacije MAPK puta u vrijeme pojave rezistencije. Specifična BRAF inhibicija vodi ka paradoksalnoj aktivaciji ćelija s RAS divljim “wild” genom uzvodno u MAPK putu i iz tih razloga vodi rezistenciji na terapiju, ćelijskoj proliferaciji i povećanoj stopi RAS kožnog toksiciteta. Pretklinički podaci sugerisali su da inhibitori MEK gena u MAPK putu mogu da zaustave rast i isprovociraju ćelijsku smrt kod nek...
Filologija, 1988
Da bi se dobila prava slika 0 cestotnosti i rasprostranjenosti pojedinih imena blagdana (hrematonima) na cakavskome govornome podrucju, treba 10 bi imati podatke 'iz velikoga broja mjesnih govora, i to, po mogucnosti, zaimena svih postojeCih blagdanskih jedinica koje se U odredenome mjestu susrecu. Buduci da ne raspolazem tim podacima, ovdje ce biti govora samo o onim imenima za koje imam potvrdu da su u odredenome mjestu u go vornoj upotrebi. Uglavnom je rijec 0 imenima blagdana koji su zabiljezeni u do sada postojeCim cakavskim dijalekatnim rjecnicima dok je mamji dio prikupljen iz ostalih radova 0 cakavskome narjecju te iz mojih terenskih biljes ki. Premda nepotpun, ovaj koI'pus pruza mogucnost da se dobije uvid koja su ümena (i u kojem obliku) odredenog blagdana relativno ces ta na ca kavskome govornome podrucju. Od blagdana posvecenih Isusu imam podatke 0 cakavskim imenima sli jedecih blagdana:
2020
UDK 28-2928-534.35(Ataturk Universitesi, Islam ilimler fakultesi dergisi, br. 1, decembar 1975, str. 17-78, Erzurum 1976)Prijevod s turskog: M. Dženan HASIC
Hrvatski jezik : znanstveno-popularni časopis za kulturu hrvatskoga jezika, 2019
2018
The book ”Images of Ivan (Giovanni)” authored by Nenad Fabijanić provides a glimpse into the persona of one of the most distinguished protagonists of Croatian 20th century architecture Ivan Vitić, who is brought to life in a dialogue of two authors, shedding a new light on both their work and the specific context in which they grew. Fabijanić continues a format he established in various forms, contextualizing the work of artists and architects in relation to his own. In these dialogues, the superposition of authorial figures and approaches creates a new value whilst retaining their recognizable individual language. In this book they are manifested through intimate observations and projects in which Fabijanić enters the work of Ivan Vitić, creating a unique and timeless authorial conversation
Loading Preview
Sorry, preview is currently unavailable. You can download the paper by clicking the button above.