Academia.eduAcademia.edu

Александър Македонски и македоните

Key takeaways

  • Реално той дължи своето спасение най-вече на факта, че е зет на Антипатър, един от найверните и способни стратези на Филип II (Just., XI, 2, 2; 7, 1; Arr., Anab., I, 25, 1-2).
  • Този процес ще бъде значително улеснен, ако най-известните стратези на Филип II са на негова страна, а сред тях Антипатър и Парменион са безспорни лидери, което налага Александър да се намира в добри отношения с тях.
  • Той изпраща на новия цар писмо на Демостен, в което видния атински политик и оратор предлага съюз на Атал срещу Александър (Diod.,XVII,5,1;Plut.,Demosth.,23).
  • Този опит за физическото отстраняване на Александър, в който са замесени висши македонски аристократи, е индикация за започналото отчуждаване между царя и неговите приближени, част от които не са доволни от възприемането и налагането на източни обичаи в дворцовия церемониал и назначаването на перси и азиатци в управлението на завладените земи (Adams 2004, 114-120).
  • Тук следва да се отчете и фактът, че в резултат от войните на диадохите, които в известна степен също са резултат от неспособността на Александър да създаде стабилна държава, значителен брой млади македонски мъже напускат страната, за да участват в различни военни кампании между 323 и 281 г. пр.