Academia.edu no longer supports Internet Explorer.
To browse Academia.edu and the wider internet faster and more securely, please take a few seconds to upgrade your browser.
2017, Vnitřní lékařství
…
4 pages
1 file
Vplyv akromegálie na kosť a riziko fraktúr nebol doteraz dostatočne preskúmaný. Akromegália stimuluje kostný obrat, čo vedie k vzostupu osteoresorpčných aj osteoformačných markerov. Pacienti s akromegáliou majú normálnu alebo dokonca zvýšenú denzitu kostnej hmoty (BMD -bone mineral density), existujú však aj práce, v ktorých bola pozorovaná nízka BMD u akromegalikov s hypogonadizmom, predovšetkým na lumbálnej chrbtici, pričom na krčku femoru bol tento efekt menej výrazný, čo sa vysvetľuje pozitívnym vplyvom hypersekrécie na kortikálnu kosť. Viaceré štúdie dokumentovali morfometrické vertebrálne fraktúry (VF) u tretiny akromegalikov. Medzi hlavné rizikové faktory vedúce k vzniku VF patrí hypogonadizmus, diabetes mellitus a predchádzajúca VF, avšak riziko fraktúr nekoreluje s BMD, preto sa v súčasnosti väčšina prác upriamuje na stanovenie kvality kosti, t. j. kostnej sily a mikroštruktúry. The impact of acromegaly on bone and the risk of fractures has not been sufficiently investigated. GH hypersecretion stimulates bone turnover, leading to an increase in bone turnover markers. Normal or even increased bone mineral density (BMD) in comparison to healthy controls have been reported, but there are some works where decreased BMD was observed among acromegaly patients with hypogonadism, particularly at lumbar spine. Less pronounced effect of GH overproduction was observed at the femoral neck, as explained by the positive effect of hypersecretion on the cortical bone (due to periosseal ossification). Several studies have documented morphometric vertebral fractures (VF) in 1/3 of acromegaly patients. The major risk factors leading to the development of VF include hypogonadism, diabetes mellitus and previous VF. Because the risk of fractures does not correlate with BMD most of the studies are currently focused on bone quality, bone strength and microstructure.
Zenodo (CERN European Organization for Nuclear Research), 2021
Cieľom predkladanej práce bolo vyvinúť účinný protokol polyakrylamidovej gélovej elektroforézy na báze dodecylsulfátu sodného (SDS-PAGE), ako aj želatínovej zymografie, na detekciu proteínov. Na štúdium elektroforetického profilovania proteínov bolo použitých 100 vzoriek od pacientov s kolorektálnym karcinómom (CRC) v rôznych štádiách. Bol navrhnutý presný protokol na optimalizáciu podmienok, ako je pH používaných roztokov, koncentrácie jednotlivých zložiek gélov, množstvo vzorky nanášanej do gélu, časové rozmedzie farbenia, odfarbovania a iné. Optimalizáciou týchto faktorov boli metódou zymografie detegované matrixové metaloproteinázy v svojej latentnej aj aktívnej forme.
Vnitřní lékařství, 2021
Národný endokrinologický a diabetologický ústav, Ľubochňa Úvod: Pacienti s primárnou adrenálnou insuficienciou vyžadujú dlhodobú glukokortikoidnú substitučnú liečbu, ktorá môže byť príčinou vzniku osteoporózy. Cieľ práce: Cieľom práce bolo posúdenie vplyvu glukokortikoidnej substitučnej liečby na kostnú denzitu (BMD), parametre kalciovo-fosfátového (Ca-P) metabolizmu ako aj vybrané kostné markery. Pacienti a metódy: Študijnú skupinu tvorilo 46 pacientov s Addisonovou chorobou (12 mužov, 17 pre-a 17 postmenopauzálnych žien), kontrolnú skupinu tvorilo 44 zdravých jedincov (8 mužov, 16 pre-a 16 postmenopauzálnych žien). U všetkých boli vyšetrené parametre Ca-P metabolizmu, kostné markery a nadobličkové hormóny. BMD bola stanovená metódou DXA v oblasti lumbálnej chrbtice (BMDlumb) a v oblasti predlaktia (BMDfore). Výsledky: Nepotvrdili sme zvýšenú prevalenciu osteoporózy resp. osteopénie u pacientov s Adisonovou chorobou. Hodnoty BMD nekorelovali s dávkami hydrokortizónu (HCT), dávkami HCT kalkulovanými na telesnú hmotnosť a telesný povrch ako aj s dĺžkou trvania substitučnej liečby. Pacienti s dennou dávkou HCT > 25 mg mali signifikantne nižšiu BMD v lumbálnej oblasti oproti skupine liečenej s dennou dávkou HCT ≤ 25 mg. V študijnej skupine sme zaznamenali znížené hladiny adrenálnych androgénov, u žien aj estradiolu. U žien s Addisonovou chorobou bola prítomná znížená hladina sérového kalcia a zvýšená hladina osteokalcínu, kostného izoenzýmu alkalickej fosfatáty ako aj 25-hydroxyvitamínu D. U pacientov s Addisonovou chorobou bol potvrdený zvýšený pomer RANKL/OPG v porovnaní s kontrolnou skupinou. Záver: Glukokortikoidná substitučná liečba nie je významným rizikovým faktorom zvýšenej prevalencie osteoporózy u pacientov s Addisonovou chorobou, nakoľko len fyziologicky nahrádza deficit endogénneho kortizolu. Zvýšený pomer RANKL/ OPG môže svedčiť pre relatívny nedostatok OPG. Možno tak predpokladať, že pacienti ženského pohlavia majú napriek adekvátnej substitúcii zvýšený kostný obrat, a tým aj relatívne vyššie riziko znižovania BMD. Potenciálne riziko predstavujú vyššie dávky glukokortikoidnej substitučnej terapie (HCT v dávke > 25 mg denne) a typická konštelácia steroidov (znížené adrenokortikálne androgény DHEA a DHEAS, u žien aj estradiol).
2021
SÚHRN Kvantitatívne a kvalitatívne zmeny lipoproteínov v plazme v prospech aterogénnych častíc významne ovplyvňujú kardiovaskulárne (KV) riziko. Cieľom prezentovanej práce bolo objasniť súvislosť lipoproteínových subpopulácií vo vzťahu k strednému objemu trombocytov (MPV) a k distribučnej šírke erytrocytov (RDW). Vyšetrili sme 80 pacientov s dyslipidémiou (z toho 58 žien, priemerný vek súboru 61 rokov), bez predchádzajúcej hypolipemickej liečby. Liečení boli atorvastatínom 40 mg počas troch mesiacov. Pred liečbou a po 12 týždňoch liečby bol vyšetrený celkový cholesterol (TC), LDL-cholesterol (LDL-C), HDL-cholesterol (HDL-C), triacylglyceroly (TAG), LDL-subfrakcie (veľké LDL častice 1–2 a malé denzné (sd)-LDL častice 3–7), apolipoproteíny (apoA1, apoB), pomer apoB/apoA1, aterogénny index plazmy (AIP), hematologické parametre (vrátane MPV, RDW) a bezpečnostné parametre (obličkové, pečeňové). Hematologické parametre (MPV a RDW) na začiatku liečby signifikantne korelovali s aterogénnymi...
Annals of Saudi Medicine, 2007
Deleted Journal, 2023
Východisko: Cieľom klinickej prospektívnej štúdie bolo posúdiť vplyv kombinovaného tréningu na motorické funkcie, balančné schopnosti/rovnováhu, rýchlosť chôdze a kvalitu života u pacientov s roztrúsenou sklerózou (RS) a zároveň preskúmať vzájomné vzťahy medzi hodnotenými modalitami. Súbor a metódy: 22 pacientov (18 žien, 4 muži) s relaps-remitujúcou formou RS (RR RS) vo veku 24-66 rokov, s ľahším klinickým postihnutím (Expanded Disability Status Scale (EDSS) ≤ 4), absolvovalo 24 terapeutických jednotiek (T.J.) kombinovaného tréningu počas 8 týždňov s frekvenciou 3x týždenne. Motorické funkcie a rovnováhu sme hodnotili prostredníctvom testu POMA (Performance-Oriented Mobility Assessment) a BBS (Berg Balance Scale), rýchlosť chôdze prostredníctvom 10 metrového testu chôdze (10 mWT) a kvalitu života pomocou WHOQOL-BREF. Výsledky: Po 8 týždňovej intervencii sme v sledovanom súbore pacientov zaznamenali štatisticky vysoko signifikantné zlepšenie sledovaných parametrov (p<0,001). Analýzou závislosti zmien priemerných hodnôt POMA a WHOQOL sme v našom súbore nepreukázali štatisticky signifikantnú koreláciu medzi zlepšením motorických funkcií a rovnováhy hodnotených pomocou POMA testu a zlepšením kvality života pacientov. Záver: Výsledky tejto štúdie dokumentujú pozitívny vplyv kombinovaného tréningu na zlepšenie motorických funkcií, balančných schopností/rovnováhy a rýchlosti chôdze u pacientov s RR RS. Ukazuje sa však, že krátkodobý rehabilitačný program neovplyvní subjektívne vnímanie kvality života u pacientov s RR RS s miernejším zneschopnením (priemerná hodnota EDSS u pacientov bola 2,8 ± 0,88).
Vnitřní lékařství, 2016
Kľúčové slová: chronická obličková choroba-renálne zlyhanie-salivárne markery-testovacie prúžky na vyšetrenie slín Utilisation of salivary markers in nephrology Summary Saliva has a broad diagnostic potential which can be used for detection many pathological conditions including renal dysfunction. In saliva can be measured concentration of urea and creatinine as well as the other uremic markers. Saliva urea nitrogen and creatinine and blood urea and creatinine highly correlated therefore might be used for screening in patients with CKD. Saliva collection is truly non-invasive and is especially suitable for small children and elderly patients. Recently, semiquantitative saliva urea test strip is available. Saliva might become promising dia gnostic biofluid in nephrological practice.
Neurologie pro praxi
Poznáme celý rad rôznych typov neuropatií, ktoré sú spojené s abnormálnou produkciou imunoglobulínov. Označujeme ich termínom paraproteinemické, resp. dysproteinemické neuropatie. Paraproteinémia je heterogénne ochorenie, pri ktorom môže monoklonálna gamapatia predstavovať v zásade benígny proces, ktorý nazývame monoklonálna gamapatia s neurčeným významom (MGUS). Na druhej strane môže monoklonálna gamapatia poukazovať na prítomnosť systémového malígneho hematologického ochorenia. Hlavné diagnózy často asociované s periférnou neuropatiou sú: Waldenströmova makroglobulinémia (WM), POEMS (polyneuropatia, organomegália, endokrinopatia, monoklonálna gamapatia, kožné zmeny), mnohonásobný myelóm (MM) a primárna amyloidóza (AL). V článku sú uvedené patofyziologické, klinické, elektrofyziologické aj terapeutické charakteristiky neuropatických syndrómov združených s prítomnosťou paraproteínu.
Journal of Clinical Neuromuscular Disease, 2000
Kontakt, 2015
dia. Na vznik a vývoj atopie a astmy vplýva viacero faktorov, ako sú faktory životného prostredia (vnútorné a vonkajšie znečistenie vzduchu, domáce zvieratá, alergény, tabakový dym, hormóny, endotoxíny) a osobné faktory (pohlavie, fajčenie, obezita, potraviny, diéta, dojčenie, rast pľúc). Je potvrdené silné spojenie astmy s nízkou pôrodnou hmotnosťou, nepriaznivým rodinným zázemím matky, ktoré je v interakcii so sociálno-ekonomickým stavom. Na vývoj astmy nepriaznivo vplývajú aj zvýšený príjem sodíka, znížený príjem ovocia, zeleniny a rýb. Priaznivo naopak vplýva príjem kávy (kofeínu) a vitamín C. Expozícia škodlivých látok býva spojená s faktormi zamestnania (profesionálna astma), domáceho bývania a životného štýlu, ktoré závisia od sociálnej triedy. Zistila sa tiež asociácia medzi astmou a nadváhou. Stres matky počas tehotenstva, stres v rodine, úzkostlivosť matky, nedostatočné fungovanie rodiny môžu vyvolať vznik a vývoj astmy. Nedostatočne kontrolovaná bronchiálna astma zvyšuje priame a nepriame zdravotné náklady, limituje astmatikov v práci i v bežnom živote. Preventívne opatrenia a stabilizácia tohto ochorenia sa môžu zabezpečiť aj poznaním zdravotno-sociálnych aspektov pacientov s bronchiálnou astmou.
Loading Preview
Sorry, preview is currently unavailable. You can download the paper by clicking the button above.
Rev Bras Neurol, 2011
Potravinarstvo Slovak Journal of Food Sciences, 2012
Turkish Journal of Veterinary & Animal Sciences, 1998
Gastroenterologie a hepatologie, 2018
Acta Otorrinolaringológica Gallega, 1994
Особлива дитина: навчання і виховання, 2020
Cuadernos del Instituto Nacional de Antropología y Pensamiento Latinoamericano, 1996
Vnitřní lékařství, 2021
Klinická farmakologie a farmacie, 2019
Scripta Scientifica Medica, 2010
Geografický časopis, 2020
Prilozi Instituta Za Arheologiju U Zagrebu, 2007
Klinicka onkologie, 2021
Česká stomatologie/Praktické zubní lékařství, 2017
Journal of Central European Agriculture, 2013
Jurnal Penelitian Hasil Hutan, 2011