Academia.edu no longer supports Internet Explorer.
To browse Academia.edu and the wider internet faster and more securely, please take a few seconds to upgrade your browser.
2016, Književni jezik 1-2:153-165.
U radu je, na osnovu terenskog istraživanja, katastarskih i topografskih karti, prikazan dio savremene toponimije grada Zenice i okolice, s posebnim osvrtom i analizom toponima, čiji naziv je u uskoj vezi s nazivima biljaka, koje su bile prisutne na tim područjima. Tačnije, predmet analize su nazivi naseljenih mjesta – ojkonimi ili ekonimi. Selektivnim pristupom, obrađeno je ukupno četrnaest (14) ojkonima. Općepoznato je da je toponimija Bosne i Hercegovine veoma malo bila predmetom naučno-istraživačkih radova, a sve ono što će biti izloženo u radu uveliko doprinosi cjelokupnim dostignućima onomastike, naročito na području centralnog dijela Bosne i Hercegovine. Ono što je svakako zanimljivo u vezi s toponimima grada Zenice jeste sam proces u kojem toponimi vrlo često nastoje zatrti određeni semantički sadržaj apelativa od kojeg su ti nazivi i postali. S obzirom na navedeno, toponimi napuštaju prvobitno apelativno polje, gdje su imali funkciju označavanja i prelaze u onomastičko polje, u kojem im je osnovna funkcija imenovanja. U ovom slučaju apelativi su nazivi raznih biljnih vrsta. Toponimija je pored terenskog istraživanja i sakupljanja podataka intervjuiranjem stanovnika prikupljena i zahvaljujući Geodetskoj službi u Zenici, kao i pristupu katastarskim listama.
Historijski pogledi, 2019
PRIKAZ/REVIEW Damir Bošnjaković, TOJŠIĆI OD SREDNJEG VIJEKA DO 1958. GODINE, Knjiga Prva, Arhiv Tuzlanskog kantona, Centar za istraživanje moderne i savremene historije Tuzla, JU Bosanski kulturni centar "Alija Izetbegović" Kalesija, Tuzla 2018, 189 str.
Diacovensia : teološki prilozi, 2013
Tema ovoga članka jesu novìne i određene promjene koje su nastale u zakonodavstvu Katoličke crkve i to u vremenskom razdoblju od 2000. godine do danas. Rad je tematski podijeljen na tri dijela: prvi dio posvećen je o razvoju kanonske znanosti na hrvatskom govornomu području osnivanjem Hrvatskoga kanonističkog društva te stvaranja stručne literature na hrvatskom jeziku. Drugi dio stavlja naglasak na sakrament Svetoga reda i onima koji se u odgojno-crkvenim ustanovama spremaju na taj poziv. Tu se spominju i najnoviji dokumenti s obzirom na teološko-pravno poimanje triju stupnjeva Svetoga reda, disciplina u sjemeništima te potrebni psihofizički uvjeti kandidata za svećeničko ređenje. Treći dio članka donosi najnovije smjernice povezane s povrjedom crkvene discipline i ćudoređa od strane crkvenih djelatnika, primjena konkretnih kazni za takva počinjena djela te u zadnjem dijelu analizira kazneni zakon Republike Hrvatske i njegovu primjenu u slučajevima povrjede prava i dostojanstva maloljetnih osoba od strane vjernika laika i klerika Katoličke crkve.
Historijski pogledi, 2019
Review: Damir Bošnjaković, TOJŠIĆI OD SREDNJEG VIJEKA DO 1958. GODINE, Knjiga Prva, Tuzla 2018, 189 str.
Vjesnik Istarskog arhiva, 2019
Ovaj smo rad pripremile kako bi poslužio kao uvodni tekst tri članka koja slijede u ovom broju Vjesnika istarskog arhiva, a naslova su: »Rodjen sam u Kašćergi…. Autobiografsko kroničarski zapis Antuna Hrvatina (1875. – 1913.)«, »Pisma Ivana Aničića (Zlovečere) Antunu Flegi (1910. – 1913.)« i »Righe na duši pravom arhivu«. U ta su tri članka pored uvodnih objašnjena uvršteni prijepisi autobiografsko-kroničarskih zapisa te preslici fotografija, tiskovina i fragmenata nastalih mahom u prva dva desetljeća 20. stoljeća i pohranjenih u dva osobna fonda (HR-DAPA-904 Antun Hrvatin: 1905/1937 [1945/1946] i HRDAPA- 925 Katarina Šćuka Kukec: 1905/1989) i Zbirci pisama DAPA (HR-DAPA-899/7 Zbirka Pisama (1824/1913). Pisma Ivana Aničića Antunu Flegi (1910/1913)). Riječ je o ostavštinama Antuna Flege i Katarine Šćuka-Kukec, koji su ih osobno predali u pohranu ondašnjem Historijskom arhivu u Pazinu, odnosno DAPA, te o pisanoj ostavštini Antuna Hrvatina koju su mu unuci kao nasljedstvo predali Histo...
Slavistična Revija, 2014
u novom sadu viTomil zUpan i Borislav pekiĆ: oD zaTvorskoG iskUsTva Do Žanra književna dela Levitan vitomila zupana i Godine koje su pojeli skakavci borislava pekića narativno uobličavaju zatvorska iskustva njihovih autora na način koji je poetički blizak. obojica autora biraju žanr svojih dela u zavisnosti od inicijalne pripovedačke situacije u kojoj se njihov junak/pripovedač nalazi, situacije koja ne obećava svojim pripovedačkim potencijalom. ovaj rad pokazuje, s obzirom na to da i zupan i pekić prepoznaju da njihova dela koja problematizuju lična zatvorska iskustva ne mogu očekivati recepcijsku dobrodošlicu, kako je došlo do izbora žanra u kome se to iskustvo pomera iz ličnog u opšte a da pri tome nije napuštena perspektiva autentičnosti doživljenog. Ključne reči: pripovedni potencijal, recepcijska dobrodošlica, esej, slovenačka književnost, srpska književnost the literary works Levitan by vitomil zupan and Godine koje su pojeli skakavci (The Years the Locusts Have Devoured) by Borislav pekić are poetically similar narratives of their authors' prison experience. both authors chose the genre for their works based on the initial narrative situation in which their main character/narrator is placed, i.e., the situation that does not seem to have much narrative potential. The paper shows how zupan and pekić-who were both aware that their works dealing with personal prison experience cannot expect a welcome reception-selected a genre in which personal experience shifts to general, but without losing the perspective of authenticity of the experience.
Croatica Christiana periodica, 2000
hrcak.srce.hr
Autor u prilogu opisuje višestoljetnu povijest i donosi nekoliko grbova s opisom uskočko-plemićke obitelji Čolić, koja se u povijesnim dokumentima javlja u različitim oblicima prezimena: Chiolich, Csollich i Čolić. Obitelj vodi podrijetlo iz Hercegovine, a nakon pada Hercegovine pod Osmanlije doselili su se u Dubrovnik tijekom 15. st. te su pripadali mletačkom plemstvu. U 16. st. doselili su se u Senj, a već 1585. godine dobivaju senjsko plemstvo i postaju utjecajni građani Senja. U Senju su imali veliku obiteljsku kuću u kojoj je dugo godina bila slavna senjska gimnazija.
Rasprave Instituta za hrvatski …, 2011
PLeonAZMI U HRvAtsKoMe stAndARdnoM jeZIKU U radu se na temelju prikupljenoga korpusa pleonazama daju različiti formalni, sintaktički i semantički kriteriji podjele pleonazama te se pleonazmi dijele na nepotrebne i potrebne. Pleonazmi se analiziraju s deskriptivnoga i normativnoga stajališta.
2017
Rima u poetici divanske književnosti ima svoje mjesto, osobito u strukturalnoj poetici, ali nju ne treba promatrati izolirano, vec kao sastavni dio cjeline poetskoga djela. U ovom radu nastojali smo predstaviti fenomen bogatstva i raznolikosti rime u divanskoj književnosti Bosnjaka na primjeru poezije Sabita Alaudina Užicanina, tragajuci za sto sirim jedinstvenim modelom analize rime sa razlicitih jezickostilistickih aspekata. U taj model analize uvrstili smo i grafostilisticki pristup analizi i klasifikaciji rime koji je dominantan u klasicnoj osmanskoj stilistici. Razlog za takav pristup je jednostavan: rima u divanskoj poeziji ne ispoljava se samo na grafostilistickoj razini analize teksta bilo koje poeme, nego predstavlja fenomen koji se odražava na ukupnu strukturu svake poeme pojedinacno na gotovo svakoj jezicnostilistickoj razini analize. U ovom radu skrenuli smo pažnju na preko stotinu vrsta rime samo u poeziji Sabita Užicanina. Model za klasifikaciju rime u divanskoj poezij...
ARHE, 2017
U prvom delu rada autor u okviru ranog romantičarskog pokreta prikazuje prva tumačenja klasičnih umetničkih dela, koja naglašavaju da klasična dela više ne bismo smeli da posmatramo kao najbolja umetnička postignuća, nego pre kao nesavremene doprinose koji nanose štetu izvorno novim umetničkim oblicima. Osnovna namera romantičarskog osporavanja onih dela koja su prihvaćena kao egzemplarna bila je da skrenu posebnu pažnju na epohalne promene suštinskog karaktera umetnosti. Dok klasična dela odlikuje stabilnost, zaokruženost, potpunost, u doba nastanka ranog romantizma favorizuju se dela u kojima dominiraju napetost, nedovršenost, fragmentarnost. Drugi deo članka posvećen je transformaciji pojma tradicije nakon što su nasleđeni klasični obrasci izgubili svoju nekadašnju ulogu kao regulativni i normativni principi umetnosti. Pojam „postklasične“ tradicije ispitivan je u nameri da se prikažu motivi zbog kojih se i u slučaju fenomenologije i kod ranih avangardi može govoriti o antiklasič...
The book "Songs of the mountains and the sea. Kings of the Serpent Throne" deals with myths and legends about the ancient kings of Athens. All the myths about the kings of Athens who ruled in the "heroic age" of Bronze Age in southern Balkan are described in detail, starting with the earliest recorded Periphas, then through the kings of the Erechtheid dynasty and the Melanthid dynasty to the last king Codrus.
Sportlogia, 2017
Skijanje spada u specifične ciklične sportove koji u sebi sadrži učenje, usavršavanje i realizaciju različitih motornih veština, radnji i kao takav je tesno povezan sa snežnim površinama na većim nadmorskim visinama. Ne zna se tačno kada je skijanje nastalo, ali zna se da ima bogat i sveobuhvatan istorijski razvoj, kako u delu opreme tako i u delu tehnike. Prve skije datiraju još iz perioda ledenog doba 4500. g.p.n.e. i bile su različitih dužina, teške i široke. Koristio se samo jedan štap. Telemark i Kristijanija bile su osnovne skijaške tehnike skretanja i zaustavljanja skijaša koje se evidentno i dan danas razvijaju i usavršavaju. Položaj, stav i pozicija skijaša doživeli su promene i usko su vezani za dizajn skija i prateću opremu. Dugačke skije različitih dužina zamenile su dve kraće skije istih dužina, savremeni automatski vezovi, dublje i tvrđe cipele i dva kraća identična štapa. Takmičarsko skijanje razvijalo se i menjalo u skladu sa zahtevima takmičenja (tehnika zavoja, dužina i radijus skija, oblik, veličina, broj i međusobni razmak štapova za kapije, kvalitet podloge, visinska razlika staze, itd.). Kratku, tešku i tvrdu skiju zamenile su šezdesetih godina uže i duže skije, da bi devedesetih njih ponovo zamenila kraća, ali lakša i šira karving skija. Novi tehnološki izazovi skiindustrije vezuju se ponovo za užu, lakšu i bržu skiju, ali i za kombinaciju kraće i duže skije u obuci početnika. Dakle, istraživanje se bavi istorijskim predstavljanjem dosadašnjih tehnika i stručne prakse u skijanju, ali i predviđanjima budućih trendova u razvoju alpskog skijanja.
edited by Izet Masic, Avicena, d.o.o., Sarajevo, 1995
Prilozi za orijentalnu filologiju - POF, 2019
U ovome radu bit će predstavljena do sada nepoznata zbirka rukopisa na arapskom, turskom i perzijskom jeziku a koja se nalazi u franjevačkom samostanu Petrićevac u Banjoj Luci. Riječ je o deset rukopisa, od kojih su dva primjerka Kur'ana, dok su ostali rukopisi iz različitih oblasti, od kur'anskih i hadiskih znanosti, zakonskih rješenja, različitih komentara djela, do djela iz lijepe književnosti. Iako se radi o maloj zbirci, rukopisi koji su u njoj pohranjeni, imaju značajnu vrijednost u rasvjetljavanju i proučavanju kulturne baštine Bosne i Hercegovine.
2017
Rad je oblikovan kao analiza slučaja temeljena na analizi sekundarne literature i kvalitativnim uvidima. U radu se afirmiraju teorijski koncepti društvene proizvodnje prostora, regije kao modela istraživanja radi definiranja razvojnog cilja i koncept clustera. Rasprava se sastoji od tri dijela: pregleda relevantne literature, analize postojeće socioekonomske slike Podgorja te razvojnoga scenarija podgorskoga prostora u okviru clustera doživljaja. U prvom se dijelu rada analizira postojeća literatura relevantna za razumijevanje društvene percepcije prostora u svijetu i u Hrvatskoj. Slijedi sociodemografska analiza podgorske mikroregije koja uključuje dijakronijski pregled podgorske razvojne slike te analizu sociodemografske dinamike u prostoru Podgorja. U završnom dijelu rada oblikuje se razvojni scenarij za Podgorje. Sustavnom analizom razvojne dinamike u Podgorju, definira se perspektiva koja prostor Podgorja iz "zavičajnog" okruženja transvaluira u cluster od vitalnog značaja za daljnji razvoj najprije Podgorja pa onda Ličko-senjske, Primorsko goranske i Zadarske županije.
Loading Preview
Sorry, preview is currently unavailable. You can download the paper by clicking the button above.