Academia.edu no longer supports Internet Explorer.
To browse Academia.edu and the wider internet faster and more securely, please take a few seconds to upgrade your browser.
2024, https://grzelkowo.blogspot.com
Historia żydowskiej rodziny Kristeller z Neusalz odkryta na podstawie jednej przedwojennej pocztówki.
Gazeta Wyborcza 2011.12.05, 2011
Studia Europaea Gnesnensia, 2014
Psychologia Rozwojowa, 2023
At the beginning of his scientific career Szuman (1930a) indicted the individual personality development to be the object of his psychological investigations. He put a stress on historical character of the personality development and the role of significant deeds in it. He placed psychology of human development among humanistic disciplines of investigation in his book on human personality and character (Szuman 2014). Psychology of child and adolescent development also belong to them and are irreducible to the development of human biological organism. Child's own actions and upbringing as well as education branch the development of individual human beings out of biology without detaching it from biology nonetheless. Szuman's historical psychology of the individual personal development did not completely abandon a stance represented in the theory of cognition called the British empiricism, although he clearly put aside positivistic philosophy of science. It is necessary to emancipate historical psychology from the obstacles of the British empiricism's theory of cognition in order to continue its progress. Niemczyński (2017) seems to go in this direction.
Teksty Drugie, 2021
To tytuł kilku utworów literackich 2 , spekulatywnych rozważań z rodzaju non-fiction 3 , jak i spekulacji o prawdopodobnych kierunkach rozwoju dziejów, gdyby niektóre wydarzenia potoczyły się nieco inaczej. Na przykład: czy chrześcijaństwo rozwinęłoby się, gdyby historyczny Jezus nie został ukrzyżowany?, jak wyglądałby polityczny, ekonomiczny i kulturalny krajobraz Europy, gdyby hitlerowcy wygrali II wojnę? Te pytania zadano w książce Historia niebyła: co by było, gdyby? autorstwa Alexandra Demanndta 4 , w której czytamy: "Bez konstruowania hipotez na temat niezaistniałych ewentualności, nie można rekonstruować historycznej rzeczywistości. Rozważanie alternatywnych rozwiązań jest nieodzownym składnikiem historii jako nauki" 5. Do naukowej fikcji (scientific fiction w odróżnieniu od science fiction) sytuującej się między science fiction a literaturą faktu, należy też znana polskim czytelnikom książka Kwintet z Cambridge. Owoc naukowej wyobraźni z 1998 r. Johna L. Castiego, w której przy jednym stole zasiada pięciu naukowców reprezentujących różne dyscypliny naukowe:
2012
Liczba punktów do oceny parametrycznej jednostek naukowych-6. Materiałów niezamówionych redakcja nie zwraca. Redakcja nie płaci honorariów. W tekstach publikowanych zastrzega sobie prawo do skrótów, zmian tytułów, adiustacji. Artykuły są zatwierdzane do publikacji po uzyskaniu pozytywnych recenzji. Copyright by Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, przedrukowywanie i rozpowszechnianie całości lub fragmentów niniejszej publikacji bez zgody wydawcy
2018
Historia nauczania prawa międzynarodowego w Katowicach wiąże się niemal od samego początku jego istnienia z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego (WPiA UŚ). Z osobistych wspomnień wieloletniej kierowniczki późniejszej Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego i Prawa Europejskiego prof. dr hab. Genowefy Grabowskiej wynika, że już w 1971 r., w którym to rozpoczynała ona swą naukową i dydaktyczną przygodę z Uniwersytetem Śląskim, na młodym Wydziale istniała wyodrębniona jednostka o charakterze zakładu prawa międzynarodowego. Nauczanie akademickie przyszłych prawników nie mogło bowiem obejść się bez solidnego kursu prawa międzynarodowego, którego nazwę zaledwie niedawno, bo na dużej części polskich uniwersytetów dopiero w 1950 r., przemianowano z tradycyjnego prawa narodów (ius gentium) na prawo międzynarodowe 1 . Zakład ten miał wchodzić w skład czteroinstytutowej struktury organizacyjnej, z jakiej pierwotnie składał się wydział prawa 2 . Mieścił się na pierwszym piętrze, tuż nad schodami wejściowymi w dawnej legendarnej siedzibie Wydziału, przy ulicy Bankowej 8, przez studentów określanej potem kolokwialnie mianem "ósemki". Ponieważ pomyślność każdego przedsięwzięcia tworzą kreujący je ludzie, stąd opis początków nauki prawa międzynarodowego na Górnym Śląsku należy rozpocząć od tego elementu. Dla naświetlenia ogólnego tła warto zauważyć, że
Bibliotekarz Podlaski. Ogólnopolskie Naukowe Pismo Bibliotekoznawcze i Bibliologiczne
Nasza wiedza o zniszczeniu Biblioteki Aleksandryjskiej jest niepełna. Bardzo często jej koniec przypisuje się na panowanie Aureliana i toczone wtedy walki w Egipcie. Rzeczywiście w późnym antyku nastąpiło przesunięcie centrum Aleksandrii ze wschodnich nadmorskich dzielnic na zachód. Niemniej świadectwo Ammianusa Marcellinusa, na którym opiera się ta hipoteza, jest dosyć wątpliwe, znajomość topografii i historii Aleksandrii u tego autora pozostawia wiele do życzenia. Nie sposób jednoznacznie wskazać, podczas których wewnętrznych walk w III-IV wieku uległa zniszczeniu Biblioteka Aleksandryjska oraz czy było to efektem działań człowieka, czy żywiołów.
Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne, 2021
ŁUKASZ LUBICZ-ŁAPIŃSKI* -BIAŁYSTOK WALDEMAR FRANCISZEK WILCZEWSKI** -BIAŁYSTOK "KOMPUT KATOLIKÓW" PARAFII ŻOŁUDZKIEJ Z 1700 ROKU Streszczenie Komput katolików jest spisem wiernych należących do parafii w Żołudku (obecnie na Białorusi, obwód Grodno, rejon Szczuczyn). Rejestr podaje liczby osób w poszczególnych gospodarstwach z podziałem na wiernych dorosłychprzystępujących do sakramentu pokuty i dzieci -nieprzystępujące. Wiernych spisano według miejscowości, w których mieszkali. Dobra żołudzkie, położone na prawym brzegu Niemna, na terenie powiatu i dekanatu lidzkiego, do drugiej połowy XVI wieku stanowiły własność monarszą. Następnie, zapewne w czasie panowania Zygmunta Augusta, dobra trafiły w ręce Sapiehów. Kolejnymi właścicielami Żołudka stali się Frąckiewiczowie, majętność została wniesiona w posagu przez Annę Sapieżankę, która w 1584 r. wyszła za mąż za Michała Frąckiewicza. Na przełomie XVII i XVIII wieku -znów jako posag -Żołudek stał się własnością rodziny Tyzenhauzów. Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żołudku został ufundowany w 1490 r. przez Kazimierza Jagiellończyka. Świątynia należała do średniozamożnych i nie wyróżniała się na tle pozostałych kościołów należących do dekanatu. W 1700 r. w skład parafii wchodziły 43 miejscowości. Jedynie dwie wsie leżały na południe od Niemna. Większość była ulokowana po obu stronach rzeki Lebiody, prawego dopływu Niemna. Wsie zamieszkałe przez katolików należących do parafii w Żołudku sąsiadowały z miejscowościami o ludności unickiej. Na terenie parafii oprócz kościoła, kaplicy w Krasuli i żołudzkiego klasztoru karmelitów znajdowało się siedem cerkwi grekokatolickich, zbór ewangelicki i bożnica żydowska.
IBL PAN, sygn. P.I.280, 2005
POEZJA I DYM Dawna historia literatury za Listem do Pizonów chętnie porównywała dzieła poety i malarza, dowodziła, że obrazowanie poetyckie może osiągnąć malarską wyrazistość. Porównanie to, choć potraktowane nie tak dosłownie, może się przy dać i dziś. W zapomnianej już książeczce Z estetyki Mickiewicza Henryk Życzyński pisał: "Sulzer pouczył Mickiewicza, że poeta może skutecznie rywalizować z malarzem"1. Pierwszą reakcją na to zdanie jest sprzeciw. Kiedy zastanawiam się nad losami nie drukowanych tekstów wielkich poetów, widzę, że w porównaniu z malarzami, grafikami, rzeźbiarzami są oni w sytuacji bez wyjścia. Pod jednym względem na pewno nie mogą z nimi "skutecznie rywalizować". Plastycy, obok utworów wykończonych, tworzą zwykle całe serie szkiców, rysunków, prób róż nych wariantów jednego tematu. Dzisiaj wszystkie one mogą funkcjonować sa modzielnie, równolegle z gotowymi kompozycjami. Gromadzone w muzeach, są badane i interpretowane. Trafiają też na ekspozycje i obecnie nikt już nie próbuje dookreślać, jak powinny zostać wykończone, z pewnością nikt nie uzupełnia bra kujących fragmentów ledwie zarysowanej postaci lub przedmiotu. Kiedy poeta zostawia nie wykończony szkic, brulion nie istniejącego w innej postaci utworu, edytor poddaje go na ogół zabiegom rekonstruującym. Porządkuje rękopis, wybie ra jeden z wariantów, stara się uzupełnić wszystko, czego zjakimkolwiek prawdo podobieństwem można się domyślać2. Krótko mówiąc, poddaje autograf zabiegom, które mają doprowadzić utwór do stanu, wjakim będzie się nadawał do upowszech nienia. Określenie, na czym taki stan polega, zwykle zależy od obowiązujących w po szczególnych okresach, zmieniających się norm i gustów badaczy oraz hipotetycz nych potrzeb czytelników. Na nie publikowane rękopisy poety nakłada się więc filtr literackich kompetencji jego potomnych, który zawsze musi być filtrem jakichś konwencji. Kiedy zmieniają się konwencje, co jakiś czas wracamy do pytania: jakiego Mickiewicza znamy. Kiedy więc dzisiaj znowu chcę wrócić do pytania o zasady postępowania edytorskiego z rękopisami, nie chodzi mi o bruliony teks tów publikowanych. Chodzi o inedita, dzieła fragmentaryczne, nie wykończone przez autora.
Biografistyka Pedagogiczna, 2023
In the article, the author analyzes the dissertations of the Silesian pedagogue in the current of pedagogical biographies. It justifi es how important it is to notice the evolution of changes in the research approach of a representative of humanistic pedagogy from the University of Silesia. For three decades, he has been conducting interesting research on the pedagogy of culture, its reception and possible application in contemporary school pedagogy. Thanks to the studies of Krzysztof Maliszewski's scientifi c dissertations, we learn about the transition from the renaissance of the pedagogy of the wartime reform, through pedagogy as a laboratory of culture, to existential pedagogy in the era of societies with social and educational crises.
Zarządzanie w Kulturze
The aim of this article is to draw the attention to the formation process of the theatre history on the basis of the dominant perception of phenomena, relations between them and the oeuvre of the artists, which has been shaped by the selected research methods. The material, which constitutes the exemplification for the necessity of turning towards the unconventional readings of the sources seen as not so credible, is the autobiography, with the special focus on the anecdotes which are prevalent in it.
Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, 2009
The paper presents the analysis of historical factors that influenced the emergence and evolution of internal audit profession. Thus general reasons for controlling employees are identified. Then the changes in definition, objectives and responsibilities of internal auditing are described. Finally contemporary events that have influence on the trends in practice of internal auditing are characterized.
Politeja, 2014
Upward mobility without moving. Polish Greenpoint Community leaders and Gentrification of the Neighborhood The text presents an interpretation of the Greenpoint (Brooklyn, New York City) Polish immigrant community leaders' benevolent attitude toward gentrification of the neighborhood. Referring to the evidence from the fieldwork in the neighborhood in 2006 and 2010, including 50 leaders' oral histories, it is argued here that this benevolence can be explained by the fact that gentrification brings to the leaders -as individuals, and members of families and ethnic group -both material and symbolic upward mobility. This is 'upward mobility without moving' , without leaders' agency and despite the fact they have done nothing to have it happened. It is indicated that, contrary to the dominant trend in gentrification studies that expects lower class' resistance to gentrification, the lower classes members might welcome gentrification because they perceive it as an advantage to their social status and mobility. Additionally, the article points out to immigrants -omitted in gentrification studies -as individuals who are highly achievement oriented and at the same time uncertain about their status in receiving society, and therefore perceiving gentrification as an occasion for personal, their children's and ethnic group's social mobility into the mainstream.
2008
Milewska-Waźbińska Barbara, Exulowie wszystkich czasów, czyli Owidiusz i inni (The Exuls of All the Times or Ovid and the Others). The aim of this paper is to examine how 20th century draws inspiration from Ovid's exile and his works. The paper examines how Jacek Kaczmarski offers a poet "a response" to Ovidian exile.
Loading Preview
Sorry, preview is currently unavailable. You can download the paper by clicking the button above.