Academia.edu no longer supports Internet Explorer.
To browse Academia.edu and the wider internet faster and more securely, please take a few seconds to upgrade your browser.
2017
Archeologia Polski Środkowowschodniej, 2008
Tutoring Gedanensis
Świat flory pełen jest intrygujących roślin. W celu przystosowania do niesprzyjających warunków środowiska wiele z nich wykształciło modyfikacje struktur, takich jak liście u roślin pułapkowych, umożliwiających im sprawne pozyskiwanie pokarmu w postaci owadów, stąd ich nazwa -rośliny owadożerne (łac. plantae insectivorae) czy w szerszym ujęciu -rośliny mięsożerne (łac. plantae carnivorae).
2009
Streszczenie. Celem pracy badawczej było opracowanie modelu neuronowego do oceny rodzaju suszu marchwiowego i jego klasyfikacji na podstawie cyfrowych fotografii. Analizie i klasyfikacji poddane zostały trzy rodzaje suszu marchwiowego, dla których wybrano cechy charakterystyczne, które umożliwiały klasyfikację ze względu na rodzaj oraz jakość suszu. W wyniku przeprowadzonych badań wygenerowano cztery modele neuronowe typu perceptron wielowarstwowy. Słowa kluczowe: susz marchwiowy, rozpoznawanie obrazów, sztuczne sieci neuronowe Powierzchnia uprawy warzyw w Polsce ulega ciągłym zmianom i przekształceniom. Każdego roku zmienia się struktura upraw poszczególnych warzyw. Niemniej jednak to właśnie uprawa marchwi odgrywa znaczącą rolę w grupie warzyw. Marchew (Dacus carota) stanowi znaczącą część produkcji wszystkich warzyw gruntowych. Jesteśmy postrzegani w świecie jako czołowy wytwórca marchwi z uwagi na czwartą pozycję w rankingu światowych producentów. Polska zajmuje pierwsze miejsce w uprawie tego warzywa wśród krajów Unii Europejskiej ]. Również wśród warzyw suszonych strategiczną funkcję, z uwagi na szerokie spektrum zastosowania i wysokie wartości odżywcze, pełni susz marchwiowy. Zawiera on duże ilości karotenu i cukru, które występują w postaci kryształów. Marchew jest również najczęściej poddawana różnym metodom suszenia, co powoduje problemy w rzetelnej ocenie jakościowej i klasyfikacji tego suszu. Wśród wielu cech jakościowych suszu marchwi, które decydują o pozytywnej lub negatywnej ocenie jakościowej, jest barwa i kształt. Można stwierdzić, że zazwyczaj zabarwienie żywności jest jedną z istotnych cech, gdyż na podstawie wyglądu zewnętrznego konsument i klient decyduje o zakupie lub spożyciu danego produktu. Właściwa barwa, jak również odpowiedni kształt, który odpowiada tradycyjnie przyjętym normom, stanowią ważne kryteria oceny, ponieważ ich zmiany są zazwyczaj pierwszymi zauważalnymi wskaźnikami pogorszenia jakości pod względem innych cech sensorycznych -smaku, zapachu oraz wartości odżywczej. Obecnie istnieje kilka możliwych sposobów pomiaru kształtu i barwy. Stosowane mogą być metody sensoryczne, wykonywane przez wykwalifikowane osoby weryfikujące, które w dużej mierze są ocenami mało powtarzalnymi bądź też subiektywnymi. Drugą grupę stanowią metody instrumentalne wykonywane przez urządzenia pomiarowe. Jednak
Linguistica Copernicana, 2015
W pracy scharakteryzowano zimowanie podgatunków kawki Corvus monedula w kilkunastu miastach w różnych częściach Polski. Opisano także cechy identyfikacyjne przydatne przy oznaczaniu podgatunków kawki. Podczas dwóch kolejnych zim (2007/2008 i 2008/2009), we wszystkich miastach dominował podgatunek monedula, stanowiący 71-100% wszystkich oznaczonych osobników. W północnej i centralnej Polsce stosunkowo często stwierdzany był podgatunek soemmerringii, stanowiący do 20% odnotowanych osobników. Najmniej liczne, przeciętnie do kilku procent udziału, były ptaki wykazujące cechy podgatunku spermologus, które spotykano w północnej i zachodniej Polsce. Uzyskane wyniki wskazują, że zimowe rozmieszczenie podgatunków kawki w Polsce jest typowe dla centrum rozmieszczenia geograficznego tego gatunku, gdzie dominującą formą jest monedula, zaś podgatunki soemmerringii i spermologus osiągają granice swoich zimowych zasięgów. Winter occurrence of the Jackdaw Corvus monedula subspecies in the selected Polish towns and cities. Abstract: The paper describes the Jackdaw subspecies composition wintering in several towns of different parts of Poland. During two subsequent winters (2007/2008 and 2008/2009) all three European Jackdaw subspecies were noted in Poland. Subspecies monedula was the dominant one, reaching up to 100% of Jackdaws in some cities. The second most frequent (up to 20%) was the northeastern soemmerringii, which was the most numerous in northern and central part of Poland. Birds identified as spermologus were the rarest and found predominantly in southwestern Poland. The paper presents also the main identification features of Jackdaw subspecies.
Zywnosc.Nauka.Technologia.Jakosc/Food.Science.Technology.Quality, 2010
W badaniach podjętych na terenie trzech gmin: Sanok, Zarszyn i Besko, w powiecie sanockim, analizowano w latach 2007 i 2008 produkcyjność owsa i jego mieszanki z jęczmieniem. Ocenie poddano komponenty struktury plonu oraz wybrane cechy morfologiczne roślin mające związek z plonowaniem. W każdym roku pobierano próby z 30 pól, charakterystycznych dla siewu czystego owsa i mieszanki. Plon ziarna z uprawy owsa w siewie i w mieszance nie różnił się w sposób statystycznie istotny. Obsada pędów generatywnych w mieszance była wyższa w porównaniu z siewem czystego owsa i zależała od miejsca uprawy (gminy). Owies uprawiany w mieszance charakteryzował się korzystniejszym wskaźnikiem plonowania z uwagi na krótszą słomę. Długość wiechy nie była uzależniona od sposobu uprawy. Liczba ziaren z wiechy owsa i masa 1000 ziaren były determinowane współdziałaniem zachodzącym pomiędzy sposobem siewu i sezonami wegetacyjnymi. Większa liczba ziaren w wiesze owsa uprawianego w siewie mieszanym wystąpiła w roku 2008, powodując spadek masy 1000 ziaren. Sposób siewu nie wpływał istotnie na masę pojedynczego źdźbła, wiechy i osadki. Na te cechy silne oddziaływanie miały lata wegetacji, co potwierdza znaną wrażliwość owsa na przebieg pogody. Słowa kluczowe: owies, plon ziarna, mieszanka jara, cechy morfologiczne Wprowadzenie W warunkach produkcyjnych polskiego rolnictwa owies, podobnie jak inne jare formy zbóż-jęczmień czy pszenica, plonuje na niższym poziomie w porównaniu ze zbożami ozimymi. Taki układ wyników produkcyjnych decyduje o znacznie mniejszej powierzchni uprawy owsa w odniesieniu do pozostałych gatunków zbóż, odznaczających się wyższym potencjałem produkcyjnym. Areał owsa, uprawianego w siewie czystym, utrzymuje się w kraju na stałym poziomie, a równocześnie znacznie wzrasta
Zywnosc.Nauka.Technologia.Jakosc/Food.Science.Technology.Quality, 2014
Płoć (Rutilus rutilus) jest marginalnie wykorzystywana w przemyśle rybnym. Gospodarczo zaliczana jest do ryb małocennych pomimo wartości odżywczej jaką charakteryzuje się jej mięso. Celem niniejszej pracy było określenie wpływu dodatku 10 i 20 % mięsa z płoci odkostnionego mechanicznie (MOM), surowego i przemywanego, do ciasta pszennego, na jego przydatność do produkcji przekąski przypominającej tradycyjne solone paluszki. W paluszkach oznaczono zawartość białka i tłuszczu, profil kwasów tłuszczowych, zawartość błonnika pokarmowego rozpuszczalnego (SDF) i nierozpuszczalnego (IDF) oraz skrobi opornej. Oznaczono również twardość i kruchość paluszków po wypieku. Dodatek MOM z płoci do ciasta wpłynął na zwiększenie zawartości białka ogólnego w paluszkach od około 15 do 30 % (w zależności od wariantu doświadczenia) w porównaniu z próbą kontrolną. Spowodował on również zwiększenie zawartości tłuszczu w produkcie przekąskowym, przy czym najwięcej tłuszczu było w wariantach paluszków z udziałem surowego MOM (odpowiednio: 16,7 i 16,4 %). Zarówno dodatek surowego, jak i przemywanego MOM wpłynął na wzbogacenie paluszków w kwasy tłuszczowe z rodziny n-3 i n-6. We frakcji lipidowej paluszków dominowały głównie kwasy: oleinowy (C 18:1 n-9)-średnio 56 %, linolowy (C 18:2 n-6)-średnio 20 % oraz -linolenowy (C 18:3 n-3)-średnio 10 %. Podczas wypieku paluszków nastąpił przyrost zawartości skrobi opornej od 7,7 do 17,0 % (w zależności od wariantu doświadczenia). Paluszki o wyższej jakości (zwłaszcza pod względem tekstury) uzyskano z przemywanego MOM, jednak zarówno surowe, jak i przemywane mięso odkostnione mechanicznie z płoci stanowi dobry surowiec do produkcji wyrobów przekąskowych o dużej zawartości białka i korzystnym profilu kwasów tłuszczowych.
Przegląd Geograficzny
Nadinformatywność-zdolność wskaźnikowa flory i roślinności nie tylko własnego stanu (autoindykacja), ale wraz z zestawem cech diagnostycznych, stanu i procesów zachodzących w tych składowych środowiska, które są dla nich ekologicznie istotne (Kostrowicki i Wójcik, 1972). 2 Jednostka syntaksonomiczna (syntakson)-jednostka systematyczna bez względu na rangę w hierarchicznie ujętym florystyczno-fitosocjologicznym systemie zbiorowisk roślinnych według zasad J. Brauna-Blanqueta (Matuszkiewicz, 2001).
Zywnosc.Nauka.Technologia.Jakosc/Food.Science.Technology.Quality, 2010
Stwierdzono także statystycznie istotne różnice udziału frakcji ziarna w zależności od roku prowadzenia doświadczeń. Najwięcej pośladu (o 6,3 % więcej w porównaniu z rokiem 2007) znajdowało się w próbkach z 2006 r., w którym uzyskano największe plony ziarna. Z porównywanych odmian najwyżej plonowała odmiana Rajtar (średnia z trzech lat-7,39 t•ha-1), a najniżej nagoziarnista odmiana Polar (4,67 t•ha-1). Istotny wpływ na uzyskane plony miała masa tysiąca ziaren, która w przypadku odmian oplewionych mieściła się w granicach 31,7-37,8 g, a odmiany nagoziarnistej Polar wynosiła 28,5 g. Największy udział plewki w ziarnie (32,4 %) stwierdzono w najwyżej plonującej odmianie Rajtar, a najwyższe źdźbła wykształcała odmiana Polar. Porównywane odmiany nie różniły się udziałem poszczególnych frakcji w plonie ziarna. Słowa kluczowe: owies, plon ziarna, struktura plonu, wybrane odmiany, celność ziarna Wprowadzenie Główną przyczyną zmniejszenia powierzchni uprawy owsa był spadek liczby koni, dla których stanowił on podstawową paszę. Powierzchnia zasiewów owsa w Polsce systematycznie zmniejszała się z 2700 tys. ha na początku XX w., do 550 tys. ha w 2008 r., tj. około 6,9 % struktury zasiewów pięciu podstawowych zbóż wraz z mieszankami [1]. W niektórych regionach naszego kraju (województwa: lubelskie, mało
Zywnosc.Nauka.Technologia.Jakosc/Food.Science.Technology.Quality, 2011
Celem pracy było określenie zmienności cech fizycznych nasion amarantusa w zależności od rejonu uprawy oraz roku zbioru. Materiał do badań stanowiły nasiona Amaranthus cruentus odmiany Aztek, pochodzące ze zbiorów w 2006, 2007 i 2008 r., z upraw zlokalizowanych w województwach: lubelskim, małopolskim oraz dolnośląskim. Oznaczono podstawowe cechy masowe (masę 1000 nasion, gęstość w stanie zsypnym i porowatość) i powierzchniowe (kąt usypu, kąt zsypu i współczynnik tarcia). Cechy geometryczne (długość, szerokość, średnicę zastępczą, obwód rzutu, pole powierzchni rzutu i kolistość rzutu) oraz barwę nasion analizowano, stosując technikę cyfrowej analizy obrazu. Stwierdzono, że największą masą 1000 nasion charakteryzowała się próbka pochodząca z plantacji w Piaskach Górnych z roku 2008 (0,79 g). Gęstość w stanie zsypnym nasion amarantusa w zależności od roku oraz miejsca uprawy mieściła się w przedziale od 819,56 kg/m 3 do 867,48 kg/m 3. Wartość kąta usypu zawierała się w przedziale od 25,6° (próbki z okolic Lublina) do 30,6° (próbki z
Fragmenta Faunistica, 1974
Krzysztof K a s p r z a k Z gru p o w an ia m ałżów z ro d z aju P isidium sensu lato (Iiira lria) w różnych typach zbiorników wodnych [Z 3 rysunkam i i 2 tabelam i w tekście] P od czas gdy ślim aki są w naszym kraju stosunkow o dobrze zbadane, drobnym małżom z rodzaju P isid iu m sensu lato pośw ięca się mało uw agi. Są one najm niej poznanym i m ięcza kam i zam ieszkującym i nasze w ody. Małe zainteresow anie zoologów tym rodzajom m ałżów w ynik a stąd , że jego gatunki są d osyć trudno do oznaczania, a często uchodzą uwagi z p o w o du niew ielkich rozmiarów. D otych czasow e prace faunistyczno d otyczące terenów Polski zawierają na ogół jed yn ie w zm ianki o niektórych najbardziej pospolitych gatunkach. N ajwięcej danych d otyczących b iologii i autekologii tych m ałżów dostarczają prace B e r g e r a (1958, 1959, 1960, 1961, 1962) i P ie c h o c k i e g o (1969, 1972a, b) oraz J a c k ie w ic z (1962). Celem mojej pracy je st przedstaw ienie ogólnej charakterystyki składu fauny groszkówek w zależności od zam ieszkiw anego przez nie środow iska oraz w ydzielenie grup gatunków , zgrupow ań w rozum ieniu P e t r u s e w i c z a (1936), w spółw ystępujących w określonych środo w iskach. D oc. Drowi Leszkow i B e r g e r o w i serdecznie dziękuję za udostępnienie mi jego m ateriałów , spraw dzenie oznaczeń niektórych gatunków oraz liczne konsultacje. M etodyka analizy m ateriału Podstawą tej pracy są materiały groszkówek znajdujące się w zbiorach Instytutu Zoologii PAX Oddział w Poznaniu, pochodzące głównie z Xiziny Wielkopolsko-Kujawskiej oraz Pojezierza Mazurskiego, a zebrane przez L. B k rg e r a. Uwzględniono tu także zbierane przy okazji innych badań, głównie n a obszarze Ziemi Lubuskiej, materiały własne oraz materiały nadesłane przez d r A. S t a ń c z y k o w s k ą z Instytutu Ekologii PAX w Warszawie, zebrane na t e r e n i e łachy wiślanej Konfederatka. Ogółem w pracy uwzględniono około
Teka Komisji Architektury, Urbanistyki i Studiów Krajobrazowych, 1970
Ogrody sensoryczne to przykład połączenia dorobku wielu dziedzin nauk (architektury, psychologii, ogrodnictwa) które wykorzystane w odpowiedni sposób powodują stworzenie miejsc posiadających niekonwencjonalny wpływ na człowieka zdrowego oraz niepełnosprawnego. W przestrzeniach ogrodów tych pobudzane są wszystkie zmysły z różnym natężeniem, nie są to standardowe rozwiązania architektury krajobrazu tworzące kompozycje roślinne – są to starannie zakomponowane miejsca w wyniku konsultacji z wieloma specjalistami oraz z samymi potencjalnymi użytkownikami tych miejsc aby jak najlepiej wpłynąć na ich przyszłe samopoczucie. Badania dowiodły, że miejsca takie jak ogrody sensoryczne mogą wpływać na psychikę, edukację oraz skracać czas rekonwalescencji ludzi chorych.
Zywnosc.Nauka.Technologia.Jakosc/Food.Science.Technology.Quality, 2010
Celem przeprowadzonych badań była ocena właściwości antyoksydacyjnych pełnego ziarna owsa, plewki, bielma i otrąb. Materiałem badawczym było ziarno owsa siewnego następujących odmian: Akt, Arab, Bohun, Celer, Cwał, Deresz, Flamingsprofi, Furman, Jawor, Kasztan, Krezus, Polar oraz Rajtar. W badanych frakcjach młynarskich oznaczono sumę polifenoli metodą Folina-Ciocalteau'a. Wykonano także oznaczenie zdolności eliminowania wolnego rodnika ABTS•. Największą zawartość polifenoli oznaczono w plewce badanych odmian owsa. Mniejsze ilości stwierdzono odpowiednio w otrębach, pełnym ziarnie i bielmie. Łączy się to w istotny sposób ze zdolnością wygaszania wolnego rodnika ABTS• przez poszczególne frakcje młynarskie badanego materiału. Słowa kluczowe: owies, polifenole, właściwości antyoksydacyjne Wprowadzenie Liczne badania naukowe i epidemiologiczne wykazały, że czynniki żywieniowe odgrywają istotną rolę w zapobieganiu zmianom powodowanym przez działanie reaktywnych form tlenu (RFT) na organizm człowieka [6]. Bogatym źródłem przeciwutleniaczy są przede wszystkim warzywa i owoce. Jednakże znaczące ilości tych składników znajdują się w ciągle mało docenianych zbożach. Najliczniejszą grupę przeciwutleniaczy znajdujących się w produktach zbożowych stanowią polifenole, a wśród nich kwasy fenolowe [7, 9, 10]. Celem niniejszych badań było określenie zawartości polifenoli oraz aktywności antyoksydacyjnej w pełnym ziarnie owsa i plewce oraz we frakcjach młynarskich: bielmie i otrębach wybranych odmian owsa siewnego.
Zywnosc.Nauka.Technologia.Jakosc/Food.Science.Technology.Quality, 2015
S t r e s z c z e n i e Ziele roślin zbożowych, w tym szczególnie owsa, uznawane jest za potencjalny składnik suplementów diety. Celem pracy było określenie podstawowego składu chemicznego oraz zawartości związków polifenolowych w zielu trzynastu genotypów owsa. Z przeprowadzonych badań wynika, że ziele badanych genotypów owsa nie było zróżnicowane pod względem zawartości suchej masy i tłuszczu. Zakresy zmienności wynosiły odpowiednio [%]: 93,1 ÷ 96,6 i 2,15 ÷ 3,55. Wykazano natomiast zróżnicowanie pod względem zawartości białka w zielu różnych genotypów oraz potwierdzono to statystycznie w przypadku form: tradycyjnej-21,1 % i nagoziarnistej-23,1%. Zawartość polifenoli ogółem w suchej masie ziela owsa różniła się statystycznie istotnie, ale nie miało to odzwierciedlenia w zróżnicowaniu aktywności przeciwrodnikowej, która wahała się w zakresie 52,80 ÷ 67,65 % RSA (Radical Scavenging Activity). Największą zawartością polifenoli ogółem w suchej masie ziela cechowała się odmiana 'Kasztan' (85,40 mg/100 g s.m.), a najmniejszą-ród MHR-PO-0512 (72,85 mg/100 g s.m. w przeliczeniu na kwas chlorogenowy). Potwierdzono również wzrost zawartości polifenoli ogółem w suchej masie ziela wraz ze wzrostem zawartości suchej masy. Słowa kluczowe: ziele owsa, skład chemiczny, aktywność przeciwrodnikowa Wprowadzenie Ważną grupą surowców w gospodarce żywnościowej są rośliny zbożowe, w tym owies. Wysoką wartość odżywczą ziarna tego gatunku potwierdzono w wielu opracowaniach [3, 6, 9, 12, 15, 24]. Ważnym składnikiem ziarna są polifenole, będące wtór
Journal of Research and Applications in Agricultural Engineering, 2013
Organic products are recognized by consumers as safer (e.g. free from pesticide residues) as well as richer compounds important for human health. The fruit juices are one of the best source of bioactive compounds like polyphenols (phenolic acids, flavonoids and anthocyanins), as well as vitamins (especially vitamin C). In the experiment four types of fruit juices were tested: chokeberry juice, apple-chokeberry juice, clear apple juice and clear apple juice with addition of green tea extract. The dry matter content of the juices was measured and moreover the content of vitamin C and polyphenols were measured by HPLC method. The obtained results show that apple juice with addition of green tea extract in comparison to the other analyzed fruit juices contained significantly more dry matter, total flavonoids and individual phenolic acids as: gallic and caffeic as well as luteolin,. The chokeberry juice in comparison to the other tested juices contained significantly more vitamin C, total anthocyanins and all of the individual anthocyanins, total phenolic acids as well as the individual phenolic acids: p-coumaric, ferulic, cinaminic, myrycetin and apigenin. Whereas clear apple juice contained significantly more chlorogenic acid and quercetin than other tested fruit juices.
Roczniki Naukowe Ekonomii Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich
The aim of the study was to assess the financial and economic situation of the company specialized in producing and selling ornamental plants in 2010-2016. The structure of assets, liabilities and the following indicators: debt, profitability, current liquidity (CR), quick liquidity (QR) were analyzed. The analysis based on the financial statements data did not reveal any significant or alarming threats. The values of selected indicators mostly did not deviate from the norm considerably. In the last three years the company achieved a satisfactory level of ROA, i.e. higher than the level of inflation and ROE, which value did not fall below 10%.
PRZEGLĄD ELEKTROTECHNICZNY, 2019
Wykorzystanie emisji fotonów do oceny jakości owoców egzotycznych Streszczenie. W badaniach podjęto próbę wykorzystania ultrasłabej emisji fotonowej do oceny jakości wybranych surowców biologicznych. Sprawdzono poziom wtórnej luminescencji z czterech owoców egzotycznych: kiwi, banana czerwonego, papai oraz melona cantaloupe. Do przeprowadzenia pomiarów użyto stanowiska wyposażonego w fotopowielacz, służący do identyfikacji pojedynczych fotonów. Odnotowano zróżnicowanie w poziomie emisyjności fotonów z wybranych produktów.
Loading Preview
Sorry, preview is currently unavailable. You can download the paper by clicking the button above.