Academia.edu no longer supports Internet Explorer.
To browse Academia.edu and the wider internet faster and more securely, please take a few seconds to upgrade your browser.
2023, Dani su čovjeka k’o oduljena sjena
…
23 pages
1 file
Zbornik radova u čast fra Ljudevita Antona Maračića
2024
Omeragić, Merima. „Emancipacija žene u svjetlu PREGLEDA“ [The Emancipation of Women from the PREGLED's Perspective]. Pregled: časopis za društvena pitanja 4.1 (2024): 1-15. DOI: https://doi.org/10.48052/19865244.2024.1.2.1
Scrinia Slavonica, 2008
ŽRTVOSLOV NIJEMACA SLAVONSKOG BRODA I BRODSKOG POSAVLJA Drugi svjetski rat i poraaee UDK 323.15(497.5 Slavonski Brod = 112.2)"194" Struèni rad Primljeno: 15. 1. 2008. Na temelju podataka navedenih u njemaèkoj/podunavskošvapskoj i jugoslavenskoj i hrvatskoj historiografiji, povijesnoj publicistici i tisku, te arhivskoga gradiva, a posebice poimeniènih popisa/žrtvoslova, izneseni su brojèani i poimenièni pokazatelji o stradalim i žrtvama odnosno o poginulim, ubijenim, umrlim i nestalim Nijemcima Slavonskog Broda i Brodskog Posavlja, vojnicima, tijekom Drugoga svjetskog rata i u poraaeu, te brojèani i poimenièni pokazatelji stradalih i žrtava odnosno ubijenih, umrlih i nestalih Nijemaca Slavonskog Broda i Brodskog Posavlja, civila, tijekom Drugoga svjetskog rata i u poraaeu. Prema do sada utvrðenim poimeniènim pokazateljima za grad Slavonski Brod i 21 naselje Brodskog Posavlja, tijekom Drugoga svjetskog rata i u poraaeu, život je izgubilo najmanje 106 Nijemaca. Prilog je pokušaj cjelovitog prikaza stvarnih ljudskih gubitaka Nijemaca Slavonskog Broda i Brodskog Posavlja u Drugom svjetskom ratu i u poraaeu, uz reviziju podataka, èesto nepotpunih i(li) razlièitih, navedenih u njemaèkim i hrvatskim izdanjima i radovima, koji donose poimeniène popise stradalih i žrtava za Slavonski Brod i Brodsko Posavlje.
Zbornik Janković, 2020
U historiografiji dosad nije poklonjena veća pažnja Milanu Žugelju, poznaniku i suborcu Andrije Hebranga u komunističkom pokretu, a po gestapovskim i udbinim dokumentima sudeći i čovjeku čija je smrt uzrokovana bliskom povezanošću s Hebrangom. Milan Žugelj je dva puta uhićen zbog Andrije Hebranga: prvi put 1942., kada je Hebrang u ustaškom zatvoru njega označio kao svog obavještajnog informatora u Beču i drugi put 1948., kada je Žugelj uhićen zbog sumnje da su Hebrang i on zajedno pristali na rad za gestapovske i ustaške organe. Baš zbog toga smo se odlučili za objavljivanje 19 dokumenata: 16 gestapovskih i 3 udbina, koji su primarna građa za rasvjetljavanje djelovanja Andrije Hebanga i Milana Žugelja; od tih 19 dokumenata su dosad samo dva bila objavljena (u knjizi M. Milatovića o Hebrangu, 1952), ali i ta dva u obliku faksimila, bez navođenja arhivskog izvora.
Prostor Znanstveni Casopis Za Arhitekturu I Urbanizam, 2004
Novo graðenje stambena arhitektura uglovnica Zagreb Graðevinski tip zagrebaèke uglovnice Novoga graðenja nastao je poèetkom tridesetih godina 20. stoljeaea kao reprezentativna kuaea s elementima koji su bili preuzeti iz ranijih razdoblja i prilagoðeni elementima oblikovanja Novoga graðenja. Takav se naèin kompozicije zadr`ao nakon Drugoga svjetskog rata u promijenjenim ekonomskim odnosima kod oblikovanja uglovnica. The modern corner building in Zagreb has its origin in the early 1930's as a representative house with elements taken over from previous periods and adapted to design elements of Modern architecture. This type of composition was retained in corner building design after the Second Word War in new economic circumstances.
Radovi Instituta Za Povijest Umjetnosti, 2011
Desničini susreti 2012. Dio 1., 2013
UDK: 32-05Tito"1940/48"(045) Izvorni znanstveni članak Sažetak: Pripovijest o "Narodnooslobodilačkoj borbi" bila je važna uporišna točka u legitimacijskom diskursu jugoslavenskih komunističkih vlasti, a u velikoj se mjeri temeljila upravo na radovima Josipa Broza Tita. Svoje ključne radove posvećene NOB-u Tito je napisao u razdoblju od 1941. do 1948. godine, dok se ratu kasnije vraćao uglavnom kroz svoja sjećanja, intervjue i prigodne govore. U radu se stoga analiziraju i kontekstualiziraju njegovi članci, politički referati i prigodni govori nastali u navedenom razdoblju, kao i ključni obrasci i predodžbe o ratu koji su postavljeni u Titovim radovima. Posebna pozornost posvećena je referatu na Petom kongresu KPJ 1948. godine, pri čemu se nastoje utvrditi razlike u odnosu na ranije tekstove, odnosno nova značenja pripisana NOB-u u promijenjenom političkom kontekstu sukoba sa SSSR-om. Posljednje poglavlje donosi okvirni osvrt na recepciju Titova djela nakon 1948. godine.
Zbornik Odsjeka za povijesne znanosti Zavoda za povijesne i društvene znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti / Zbornik Zavoda za povijesne znanosti IC JAZU / Zbornik Historijskog zavoda JA / Zbornik Historijskog instituta JA, 2002
Opuscula Archaeologica, 2011
Two fragmentary altars found by chance in Grudine, Solin are published in this work. Th e larger altar is dedicated to Ceres, Victoria and Venus. Evidence of worship of Ceres and, particularly, Victoria in the province of Dalmatia is very meagre, as opposed to the very widespread cult of Venus. Th e other altar is dedicated to Silvanus V() and Liber. A minimum of six altars from Roman Dalmatia are dedicated to Silvanus V(), while the connection between Silvanus and Liber is present on only one other Dalmatian monument.
Život I Skola Casopis Za Teoriju I Praksu Odgoja I Obrazovanja, 2012
Izv. prof. dr. sc. Emer Munjiza (u mirovini) Snježana Dubovicki, asistentica Učiteljski fakultet Osijek Sažetak: U ovom članku autori prate pokretanje i razvoj Života i škole u proteklih šezdeset godina, između 1952. i 2011. godine. Autori istražuju, analiziraju, objašnjavaju i tumače doprinos Života i škole na području odgojne prakse i pedagogijske teorije u proteklih šezdeset godina. Članak se temelji na analizi relevantne pedagoške dokumentacije: izvora (svih objavljenih brojeva između 1982. i 2011.) i literature (objavljenih analiza za razdoblje 1952.-1981.). U istraživanju se unutar konstruktivističke paradigme koriste kvantitativna i kvalitativna metoda koje obuhvaćaju sve numeričke karakteristike časopisa: broj autora, stranica, radova, svezaka, godine djelovanja glavnih, odgovornih i tehničkih urednika, naklada časopisa, broj izvanrednih i tematskih brojeva te drugih numeričkih značajki. Prikupljeni podaci i skupine podataka u kvalitativnoj su metodi analizirani, uspoređivani, objašnjavani i tumačeni te su na osnovi navedenoga uočene određene tendencije i zakonitosti. U šezdesetogodišnjem kontinuitetu časopis Život i škola profilirao se u značajan stručnoznanstveni časopis iz područja pedagogije. Po opsegu suradnika i pretplatnika znatno je nadmašio početnu regionalnu orijentaciju i danas je u skupini vodećih pedagogijskih časopisa u Republici Hrvatskoj. Radovi iz Života i škole referiraju se u značajnim bazama podataka. Analizirani sadržaji daju niz korisnih longitudinalno-vertikalnih informacija, ali istovremeno i transverzalno ukazuju na određene strukture i odnose. Prateći sadržaje Života i škole moguće je pratiti vanjske i unutrašnje promjene koje su se događale u hrvatskom (ali i svjetskom) školstvu i pedagogiji. Ključne riječi: Život i škola, obljetnica, odgojna praksa, pedagogijska teorija, članci, prilozi. Uvod Godine 2011. navršava se punih šezdeset godina od početka izlaženja Života i škole. Prvi broj Života i škole pripremljen je i izdan krajem 1952. godine, kao mjesečnik za odgoj, prosvjetu i kulturu za Osijek i okolicu.
Vjesnik Istarskog arhiva, 2020
Rad se bavi poviješću fondova pazinskih, labinskih i porečkih kotarskih upravnih i s njima povezanih tijela iz razdoblja Druge austrijske (1814. – 1918.) uprave te rekonstruira stručne postupke provedene u Državnom arhivu u Trstu (1927. – 1961.) i Državnom arhivu u Pazinu (1962. – 1990.). Gradivo se tijela austrijske kotarske uprave po prestanku djelovanja njihovih stvaratelja nastavilo čuvati u pismohranama talijanskih podprefektura u Pazinu, Poreču i Labinu, sve do njihova ukidanja 1927. godine. Nakon 1927. godine prve je intervencije u ovo gradivo proveo Državni arhiv u Trstu. U prostorima samih ukinutih podprefektura provedeno je i dokumentirano odabiranje gradiva i izlučivanje, a potom su fondovi austrijskih kotarskih tijela Pazina, Labina i Poreča kao cjeline preseljeni u Arhiv u Trstu. Tijekom tršćanskoga skrbništva (1927. – 1961.) gradivo je osnovno evidentirano, bez daljnjih intervencija. Po provedenoj restituciji arhivskoga gradiva između Republike Italije i Jugoslavije, g...
Loading Preview
Sorry, preview is currently unavailable. You can download the paper by clicking the button above.
Historijski pogledi, 2019
Journal of contemporary history
Život umjetnosti : časopis o modernoj i suvremenoj umjetnosti i arhitekturi, 2005
Opuscula archaeologica, 2003
Casopis Za Suvremenu Povijest, 2005
Prostor Znanstveni Casopis Za Arhitekturu I Urbanizam, 2006
Časopis za suvremenu povijest, 2010
Zbornik Odsjeka za povijesne znanosti Zavoda za povijesne i društvene znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti / Zbornik Zavoda za povijesne znanosti IC JAZU / Zbornik Historijskog zavoda JA / Zbornik Historijskog instituta JA, 2007
Radovi Zavoda za hrvatsku povijest Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Journal of Contemporary History, 2005