100% au considerat acest document util (1 vot)
377 vizualizări5 pagini

Proiect Didactic V Prietenul Meu

Planul de lecție se concentrează pe lectura textului literar 'Prietenul meu' de Ioana Pârvulescu, având ca obiectiv principal dezvoltarea abilităților de receptare a textului scris. Lecția include activități de discuție, lectură și evaluare, utilizând metode precum conversația euristică și evaluarea orală. Resursele necesare includ manuale, caiete și tehnologie, iar activitatea se desfășoară în sala de clasă pe durata a 50 de minute.
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
100% au considerat acest document util (1 vot)
377 vizualizări5 pagini

Proiect Didactic V Prietenul Meu

Planul de lecție se concentrează pe lectura textului literar 'Prietenul meu' de Ioana Pârvulescu, având ca obiectiv principal dezvoltarea abilităților de receptare a textului scris. Lecția include activități de discuție, lectură și evaluare, utilizând metode precum conversația euristică și evaluarea orală. Resursele necesare includ manuale, caiete și tehnologie, iar activitatea se desfășoară în sala de clasă pe durata a 50 de minute.
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

PLAN DE LECȚIE

UNITATEA: Liceul Teoretic Național


PROFESOR: Albu Andreea Patricia
CLASA: a V- a
DATA:
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Despre mine. Selfie
TITLUL LECȚIEI:Textul literar ( Prietenul meu de Ioana Pârvulescu)
TIPUL LECŢIEI: Lectură și dezbateri privind textul suport
DURATA: 50 min
LOCUL DE DESFĂȘURARE: Sala de clasă

COMPETENȚE GENERALE:
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri

COMPETENȚE SPECIFICE:
2.1. Identificarea informațiilor importante din texte literare și nonliterare, continue,
discontinue și multimodale

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
O1: sǎ-și exprime propriile impresii cu privire la prima lectură
O3: să extragă informațiile esențiale din textul dat
Strategii Didactice:
Metode și procedee: conversaţia euristică
Forme de organizarea: frontală, individuală
Mijloace de învățământ: manualul, caietele elevilor
Forme de evaluare a activității: evaluare orală

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, explicația, dialogul.


Forme de organizare ale activităţii: activitate frontală, alternată cu activitate
individuală.
Metode și tehnici de evaluare: aprecierea verbală, evaluare scrisă, linia
valorică.

Resurse:
a. Umane: 16 elevi
b. Materiale/mijloace de învăţământ: tablă, markere, manual, laptop, tablă
inteligentă.
c. Timp: 50 de minute

Locul de desfăşurare a lecţiei:


Sala de clasă.

Bibliografie:
 SÂMIHĂIAN, Florentina, DOBRA, Sofia, HALASZI, Monica, DAVIDOIU-
ROMAN, Anca, CORCHEŞ, Horia, 2022, Limba şi literatura română, manual
pentru clasa a V-a, Editura Art, Bucureşti.
 MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE, 2022, Programa şcolară pentru
disciplina Limba şi literatura română, clasele a V-a – a VIII-a, Bucureşti.
Secvențele Strategii didactice Metode/
instruirii/ Crearea situațiilor de învățare Instrumente
durata Metode/ Mijloace de Forme de de evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor procedee învăţământ organizare
1. Moment Profesorul salută, face prezența Elevii se pregătesc pentru
organizatoric și asigură un climat adecvat începerea orei de limba şi
2’ desfășurării lecției. literatura română.
Acesta se prezintă în fața
elevilor.

Profesorul începe o discuție cu Elevii ascultă, observă și Activitate Apreciere


2. Captarea elevii despre cuvântul selfie. participă activ la discuție. verbală
Conversația frontală
atenţiei Discuții despre ce reprezintă un
prieten bun, pornind de la AMII- euristică Manualul
Răspund solicitărilor
3’ ul animat.
formulate.

Profesorul le spune elevilor că în Elevii ascultă cu atenție. Expunerea Tabla Activitate


3. Anunţarea această oră vor citi textul literar frontală
Lectura
temei şi a „Prietenul meu” de Ioana Elevii își notează în
obiectivelor Pârvulescu. caiete titlul lecției.
Le precizează obiectivele
operaţionale
operaționale într-o manieră
1’ accesibilă elevilor ca puncte de
discuție ale lecției.
Se scrie titlul pe tablă.
Profesorul le vorbește despre Elevii citesc și ascultă. Lectura Activitate
[Link] scriitoarea Ioana Pârvulescu. frontală
conţinutului şi Profesorul îi pune pe elevi să
dirijarea citească textul prin metoda
învăţării/ „predarea ștafetei”.
procesului de Profesorul le pune și lectura
formare a audio.
competenţelor
14’

5. Obţinerea Profesorul inițiază o discuție Elevii ascultă indicațiile Dialogul Caietele Activitate
performanţei și despre impresiile după prima profesorului. elevilor frontală Aprecierea
asigurarea lectură, ce le-a plăcut/ce nu le-a verbală
feed-back-ului plăcut, de ce le-a adus aminte Se oferă să participe la
4’ textul. De asemenea, îi întreabă dialog și notează în
ce înseamnă cel mai bun prieten. caiete.
La finalul discuției, le dă ca temă
să scrie o compunere cu titlul
„Prietenul meu”.
6. Evaluarea Profesorul îi pune să se ridice în Elevii își exprimă Conversația Activitate Aprecieri
activității picioare în funcție de cum aspectele pozitive și Linia valorică frontală verbale
didactice consideră că au fost activi (linia aspectele negative ale
valorică). activității. Autoevaluare
3’
Încheie activitatea prin ale
mulțumi tuturor pentru
participare.

S-ar putea să vă placă și