PROIECT DE LECŢIE
1. Date generale
Data:
Învăţător/Institutor:
Unitatea de învăţământ:
Clasa: a III-a
Obiectul: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: „Ce te legeni...”
Subiectul: Substantivul
Tipul lecţiei: comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe
Durata: 2 x 45
2. Scopul
Familiarizarea cu substantivul, precum şi dezvoltarea capacităţilor de identificare, grupare după criterii date;
3. Obiective cadru şi de referinţă:
1. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral
1.1.să sesizeze sensul global al unui mesaj, identificând aspectele principale şi de detaliu la care se referă un mesaj oral
1.2. să deducă sensul unui cuvânt necunoscut prin raportare la mesajul audiat
1.3. să sesizeze corectitudinea unui enunţ oral
1.4. să sesizeze mijloacele nonverbale (gesturi, mimică) folosite în comunicare
1.5. să manifeste atenţie faţă de interlocutor în diferite situaţii de comunicare
2. Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală
2.1. să construiască texte orale scurte pe baza unui suport vizual dat şi / sau a unui plan simplu de idei dat *sau a unui plan propriu
2.2. să pronunţe clar şi corect un mesaj
2.3. să redea prin cuvinte proprii conţinutul unui fragment dintr-un text citit sau dintr-un mesaj audiat sau *din texte citite şi mesaje audiate
2.4. să-şi adapteze vorbirea la diferite situaţii de comunicare în funcţie de partenerul de dialog
2.5. să utilizeze corect în exprimarea orală proprie elementele de construcţie a comunicării studiate
2.6. să manifeste cooperare în diferite situaţii de comunicare
3. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris (citirea/lectura)
3.1. să identifice elemente de bază ale organizării textului literar/nonliterar în pagină
3.2. să desprindă ideile principale dintr-un text citit
3.3. să citească în mod conştient, corect, *fluent şi expresiv un text cunoscut
3.4. să citească în mod corect un text necunoscut
3.5. să recunoască secvenţele narative şi dialogate dintr-un text
3.6. să recunoască în texte diferite elemente de construcţie a comunicării studiate
3.7. să manifeste interes pentru lectura unor texte variate (literare sau nonliterare)
4. Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă
4.1. să respecte regulile de despărţire în silabe, ortografia şi punctuaţia într-un text propriu
4.2. să povestească în scris fragmente dintr-un text citit
4.3. să redacteze texte de mică întindere, ţinând seama de părţile unei compuneri
4.4. să realizeze acordurile gramaticale în enunţurile redactate
4.5. să aşeze corect în pagină textele scrise, respectând scrierea cu alineate şi spaţiul liber între cuvinte, scrierea caligrafică / lizibilă
4.6. să manifeste interes pentru redactarea corectă şi îngrijită a compunerilor şi a textelor cu destinaţie specială
4. Obiective operaţionale:
O1: Să explice utilizarea ortogramelor
O2: Să ordoneze ideile principale în concordanţă cu fragmentul corespunzător
O3: Să identifice substantivele
O4: Să grupeze substantivele în funcţie de criteriile date
O5: Să enumere substantive cu respectarea cerinţelor
O6: Să identifice forma corectă de scriere a unor substantive
5. Strategia didactică:
Mijloace didactice: manualul, fişe de lucru, planşe didactice, imagini
Metode de învăţământ, procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observaţia, analiza, exerciţiul, jocul didactic
Forme de organizare a activităţii: frontal, grupal, în perechi, individual;
6. Surse informaţionale:
Bărbulescu V. Gramatica limbii române. Sinteze de teorie şi exerciţii aplicative, Ed. Terathopius, 1999
Creţu D., Nicu A., Mara D. Pedagogie. Formare iniţială a profesorilor, Ed. Universităţii „Lucian Blaga” din Sibiu, 2005
Niţă S, Metodica predării limbii române în clasele primare, Ed. Aramis, Bucureşti 2001
Peneş M., Limba şi literatura română clasa a III-a Ed.Ana, Bucureşti 2005
www.didactic.ro
Notă:
1. Toate obiectivele enumerate demonstrează existenţa unei strânse interdependenţe. Obiectivele cadru se referă la formarea unor capacităţi specifice disciplinei pe
parcursul a patru ani de studiu. Obiectivele de referinţă urmăresc achiziţia de cunoştinţe şi formare de capacităţi în timp de un an şcolar. Obiectivele operaţionale
precizează performanţa de care va fi capabil elevul după parcurgerea unei activităţi.
2. Fişa pentru activitate independentă este realizată de către învăţător prin selectarea secvenţelor corespunzătoare din derularea întregii activităţi.
Prima oră
Etapele lecţiei Obiective Strategia didactică Metode de
operaţio- Conţinut esenţial evaluare
Metode Mijloace Forme de
nale formativă
organizare
a activităţii
Momentul - pregătirea elevilor pentru lecţie conversaţia frontal
organizatoric - crearea atmosferei necesare pentru desfăşurarea activităţii
Reactualizarea Efectuarea diferitelor tipuri de citire: Textul
cunoştinţelor - cu predarea ştafetei; conversaţia suport frontal observarea
însuşite - selectivă; sistematică a
anterior - dramatizare explicaţia comportamen-
tului elevului
O1 Explicarea ortogramelor: „într-o zi”, „s-a văzut”, „să-mi conversaţia Ideile scrise în perechi
facă”, „pregăteşte-te”, „ţi-e dreptatea”. pe cartonaşe probă orală
exerciţiul
O2 Muncă în perechi: ordonarea ideilor principale şi împărţirea
textului în fragmente corespunzătoare ideilor
Activitate frontală: extragerea moralei textului
Captarea Completarea enunţurilor date: munca Individual
atenţiei Personajul menţionat în titlu este _________ independentă fişe de lucru observarea
Peste şarpe se rostogolise o ___________ explicaţia sistematică a
Într-o ____ un om s-a întâlnit cu un şarpe. exerciţiul comportamen-
conversaţia frontal tului elevului
Discuţii pe baza propoziţiilor: analiza
Ce sugerează cuvintele completate?
O7 Ce alte exemple putem da?
Menţionarea formei de singular / plural
Anunţarea Precizarea temei lecţiei noi. explicaţia frontal
temei noi şi a - se prezintă şi se notează titlul
obiectivelor Comunicarea rezultatelor care se aşteaptă de la elevi la
urmărite sfârşitul activităţii.
Dirijarea Definirea substantivului cu ajutorul elevilor şi bazându-se pe
învăţării concluziile discuţiilor anterioare
- explicarea pe fragmente a definiţiei substantivului; explicaţia frontal observarea
- explicarea modalităţii de identificare a substantivelor (prin sistematică a
numărare) conversaţia comportamen-
O3 tului elevului
O4 Identificarea de substantive în textul suport
O3 - se încearcă identificarea de substantive pentru fiecare observaţia Textul individual
categorie suport
O5 Cartonaşe
Joc didactic: „Găseşte-ţi locul potrivit”
- fiecare participant la joc primeşte un cartonaş cu un jocul didactic probă orală
substantiv;
- în funcţie de ceea ce denumeşte substantivul trebuie să se
poziţioneze în locul potrivit: fiinţe, lucruri, fenomene ale
naturii, altele. fişa de lucru individual
- Explicarea cuvintelor care nu se regăsesc în cele trei
categorii (stări sufleteşti, însuşiri, acţiuni)
Muncă în echipă:
- enumerarea de însuşiri pentru fiecare personaj exerciţiul grupal probă scrisă
- transformarea însuşirilor în substantivele corespunzătoare
VULPEA ŞARPELE OMUL
-
- exerciţiul observarea
- sistematică a
- comportamen-
tului elevului
Discuţii pe text:
- Ce nume am putea da personajelor? conversaţia frontal
- Cine a interpretat rolul personajelor? explicaţia
- Care este numele autorului? demonstraţia
- Explicarea apartenenţei cuvintelor care denumesc nume la
categoria substantivelor
A doua oră
Etapele lecţiei Obiective Strategia didactică Metode de
operaţio- Conţinut esenţial evaluare
Metode Mijloace Forme de
nale formativă
organizare
a activităţii
Momentul - pregătirea celor necesare pentru continuarea activităţii conversaţia frontal
organizatoric - joc didactic: „Ghiceşte ce mimează” (somn, mâncare, jocul didactic
alergare, pictură)
Dirijarea Muncă independentă:
învăţării - scrierea unui substantiv conversaţia cartonaşe independent observarea
O3 Muncă în perechi: explicaţia sistematică a
- introducerea celor două substantive într-un enunţ în perechi comportamen-
Muncă în echipă: tului elevului
- enumerarea de poveşti / poezii care au în componenţa titlului în echipă
substantive probă orală
Muncă independentă:
- identificarea formei corecte de scriere: explicaţia fişă de lucru individual
O6 ieşire – eşire conversaţia
greşeală – greşală
ţeapă – ţapă
aier – aer
înpărat – împărat exerciţiul
bomboană – bonboană
- selectarea propoziţiei în care cuvântul subliniat este
substantiv:
a) Iepuraşul sare prin poiană.
O3 b) Mama pune sare în mâncare. frontal
a) La mare, pescăruşii zboară lin.
b) Vestea cea mare ne-a impresionat. exerciţiul
a) Cine poartă pălărie de paie?
b) Bunica şedea la poartă şi torcea.
- scrierea de substantive cu înţeles asemănător pentru:
O5 bucurie –
tristeţe – exerciţiul
zăpadă –
glas – Zâna
şcolar – anotimpului.
Joc didactic: „Jocul anotimpurilor”
O5 - enumerarea de substantive care denumesc fenomene ale naturii jocul didactic frontal
specifice anotimpului...
Obţinerea O3 Muncă independentă: explicaţia
performanţei 1. Dictare selectivă (scrierea substantivelor din textul dictat) exerciţiul Fişa de individual probă scrisă
2. Completarea definiţiei: lucru autoevaluare
3. Identificarea substantivelor şi gruparea lor în tabel munca
O4 independentă
Tema pentru Temă scrisă: pagina corespunzătoare lecţiei din caietul special.
acasă Exersarea citirii în manual.
Încheierea Aprecieri concrete privind participarea elevilor la lecţie,
activităţii implicarea lor în realizarea sarcinilor. explicaţia
Autoaprecieri susţinute de întrebări: conversaţia medalii autoaprecieri
- ce v-a plăcut cel mai mult în activitatea de astăzi? aprecieri
- ce vi s-a părut dificil? recompense