0% au considerat acest document util (0 voturi)
39 vizualizări8 pagini

0 Matematicaperimetrul

Proiectul didactic se concentrează pe lecția de matematică pentru clasa a III-a, având ca temă perimetrul poligoanelor. Lecția include activități de consolidare a cunoștințelor prin metode interactive, cum ar fi jocuri didactice și exerciții practice, și se desfășoară pe parcursul a 50 de minute. Evaluarea se face prin observație sistematică și aprecieri verbale, iar resursele utilizate includ planșe, fișe de lucru și instrumente de geometrie.

Încărcat de

laurstef
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
39 vizualizări8 pagini

0 Matematicaperimetrul

Proiectul didactic se concentrează pe lecția de matematică pentru clasa a III-a, având ca temă perimetrul poligoanelor. Lecția include activități de consolidare a cunoștințelor prin metode interactive, cum ar fi jocuri didactice și exerciții practice, și se desfășoară pe parcursul a 50 de minute. Evaluarea se face prin observație sistematică și aprecieri verbale, iar resursele utilizate includ planșe, fișe de lucru și instrumente de geometrie.

Încărcat de

laurstef
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

PROIECT DIDACTIC

DATA: 31.03.2023
CLASA: a III-a G
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
CADRU DIDACTIC:
ARIA CURRICULARA: Matematică și științe ale naturii
DISCIPLINA: Matematica
UNITATEA TEMATICĂ: Elemente de geometrie
SUBIECTUL LECȚIEI: Perimetrul
TIPUL: Lecție consolidare și sistematizare a cunoștințelor
DURATA: 50 minute
COMPETENȚE SPECIFICE:
3.1. Localizarea unor obiecte în spaţiu şi în reprezentări, în situaţii familiare;
3.2. Explorarea caracteristicilor simple ale figurilor și corpurilor geometrice în contexte
familiare ;
4.1. Utilizarea unor instrumente şi unităţi de măsură standardizate, în situaţii concrete;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- să recunoască formele geometrice plane după caracteristici (număr laturi/unghiuri);
O2- să măsoare cu rigla lungimea laturilor a poligoanelor;
O3- să aplice formulele de calcul pentru perimetru;
O4 - să reprezinte prin desen figurile geometrice plane cu ajutorul instrumentelor de
geometrie;
O5 – să realizeze un desen din figuri geometrice plane, respectând cerințele și orientarea în
spațiu;

STRATEGIA DIDACTICĂ: algoritmică, activ-participativă;


METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, exercițiul, observația, jocul didactic
MIJLOACE DIDACTICE: planșe, puzzle, instrumente de scris, fișe de lucru; instrumente
de geometrie
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;
RESURSE:
- umane: 22 de elevi
- materiale: instrumente de scris, planșe, instrumente geometrice, fișe de lucru,
creioane;
- timp: 50 minute

METODE DE EVALUARE: observarea sistematică a elevilor, autoevaluarea.


FORME DE EVALUARE: aprecieri verbale

BIBLIOGRAFIE:
- Programa scolară pentru disciplina Matematică aprobată prin ordinul ministrului Nr.
5003/2.12.2014;
- https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20III-a/Matematica/Intuitext/Partea%20II/
- Perimetrul. Exerciții, jocuri, activități practice. Idei și materiale (clasamea.eu)
Etapele lectiei Ob. Metode, Materiale Forme de Evaluare
op. Elemente de conţinut procedee didactice organizare
1.Moment Se asigură liniștea în clasă și se verifică dacă toți elevii au Obsevația Caiete Frontal Aprecieri
organizatoric cele necesare desfășurării orei de matematică. verbale

2. Captarea Captarea atenției se va realiza prin prezentarea unor piese conversația Piese puzzle frontal
atenției dintr-un tablou care reprezintă personaje figuri geometrice..
Fiecare piesă are notată pe ea un număr (rezultat/răspuns la o
sarcină). Anexa 1

3. Enunțarea Se va anunța tema lecției: Perimetrul poligoanelor. Sarcina Planșe, Frontal


temei și a clasei va fi să asambleze piesele după un anumit mod. Modul Fișe de lucru
obiectivelor de asamblare îl vor afla în urma rezolvării de exerciții și
probleme cu și despre poligoane precum și aflarea
perimetrului.
4. Sistematizare I. Puzzle
consolidare, Elevii vor primi câte o piesă din puzzle. Voi da citire
fixare a O1 întrbărilor: Conversația Planșă
cunoştinţelor 1.O linie frântă închisă se numește ………………...…… Și piese puzzle Frontal Aprecieri
prin exercitii și 2. Poligonul cu 4 laturi egale și 4 unghiuri egale se verbale
probleme numește…
3. Poligonul cu laturile opuse egale și 4 unghiuri egale este

4. Poligonul cu 3 laturi și trei unghiuri se numește…
5. Suma lungimilor laturilor unui poligon se numește ….

Perimetrul cărui poligon îl aflăm prin calculul:


6 ……. = 4 x L
7.………...= 2 x l + 2 x L .
8.……….. = l1 + l2 + l3
9. Aflați perimetrul unui pătrat cu latura de 10 cm.
10. Perimetrul unui pătrat este 24 cm. Cât este latura
O3 pătratului?
11. Care este perimetrul unui triunghi cu laturile egale cu Exercițiul
lungimea de 3 cm?.
12. Perimetrul unui triunghi cu laturi egale este de 21 cm.
Care este lungimea unei laturi?

Elevul care are notat pe piesă răspunsul la întrebare, va lipi


piesa pe planșa de la tablă.

II. Măsoară și calculează!


Elevii vor primi fișe pe care sunt reprezentate poligoane.
(Anexa 2) Sarcina lor va fi:
O2 - să măsoare cu ajutorul riglei lingimea laturilor Exercițiul Fișe de lucru Individual Observarea
- să noteze lungimea pe fiecare latură plactic modului de
O3 - să calculeze perimetrul poligoanelor lucru
Verificarea rezultatelor se va realiza frontal. Aprecieri
verbale
5. Obţinerea Joc didactic: Bătălia poligoanelor!
performanţei Fiecare elev va primi foi de matematică de caiet. Voi folosi Joc didactic Foi de Frontal
O4 pentru joc 2 zaruri. La aruncarea zarurilor, numerele indicate matematică Observarea
O3 de acestea reprezintă lungimile laturilor unui poligon Rigla Individual direct a
(dreptunghi sau pătrat). Spre exemplu, pentru 4/2 se va Creioane modului de
desena un dreptunghi cu lungimea de 4 cm și lățimea de 2 lucru
cm. Pentru 4/4 se va desena un pătrat cu latura de 4 cm.
Următorul pas este aflarea perimetrului poligonului. Jocul se
desfășoară într-un interval de timp dat sau până la acoperirea
spațiului. O regulă prestabilită va fi aceea că poligoanele pot Aprecieri
avea latură comună, dar nu se pot suprapune. La final, verbale
fiecare copil va calculat suma tuturor perimetrelor,
câștigătorul fiind cel care are numărul cel mai mare.

6. Retenție și Elevii vor primi fișe cu instrucțiuni pentru a realiza un desen


transfer O5 format din poligoane . (Anexa 4) Joc didactic Fișe de lucru
Instrucțiuni: Exercițiul Individual Observarea
1. pe mijlocul foii, în mijloc, un pătrat cu latura de practic sistematică a
8 cm. modului de
2. deasupra pătratului, lipit de latură, un triunghi cu lucru
laturi egale de 10 cm.
3. deasupra laturii de jos a pătratului, în interior, un
dreptunghi cu lungimea de 5 cm și lățimea de 3
cm;
4. sub pătrat, o linie frântă deschisă;
5. în exteriorul pătratului, un dreptunghi cu
lungimea de 6 cm și lățimea de 1 cm;
6. deasupra dreptunghiului, un cerc…
Prezentarea Aprecieri
Elevii vor prezenta desenul (Căsuța, copac). (Anexa 4) lucrărilor verbal
Autoevaluare

7. Încheierea Se va nota tema pentru acasă, cu precizarea și explicarea Frontal Aprecieri


activității cerințelor. verbale
Se vor face aprecieri asupra modului de lucru. Elevii activi,
vor fi evidențiați.
Anexa 1
Anexa 2
Măsoară și calculeazăperimetrul fiecărui poligon!
Fii creativ! Anexa4
Realizează un desen, repectând cerințele de mai jos. Folosește rigla, creionul și radiera…

Desenează:

1. pe mijlocul foii, în mijloc, un pătrat


cu latura de 8 cm.
2. deasupra pătratului, lipit de latură,
un triunghi cu laturi egale de 10 cm.
3. deasupra laturii de jos a pătratului,
în interior, un dreptunghi cu
lungimea de 5 cm și lățimea de 3
cm;
4. sub pătrat, o linie frântă deschisă;
5. în exteriorul pătratului, un
dreptunghi cu lungimea de 6 cm și
lățimea de 1 cm;
6. deasupra dreptunghiului, un cerc…

S-ar putea să vă placă și