PROIECT DIDACTIC
LICEUL TEORETIC MIHAIL KOGALNICEANU SNAGOV
PROF. INV. PRIMAR: TIHAN (MOISANU )I. ANCA IONELA
CLASA A-III-A
DATA: 11.02.2025
ARIA CURRICULARĂ: MATEMATICA SI STIINTELE NATURII
DISCIPLINA: Matematica
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE:FRACTII
SUBIECTUL LECŢIEI: Compararea fractiilor cu intregul
TIPUL LECŢIEI: consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor
DURATA: 45 minute curs
SCOPUL LECTIEI: rezolvarea de exercitii ce contin numere fractionare
COMPETENŢE SPECIFICE
2.1. Recunoaşterea numerelor naturale din concentrul 0-10000 şi a fracţiilor
subunitare sau echiunitare, cu numitori mai mici sau egali cu 10;
2.2. Compararea numerelor naturale în concentrul 0-10000, respectiv a fracţiilor
subunitare sau echiunitare care au acelaşi numitor, mai mic sau egal cu 10;
2.3. Ordonarea numerelor naturale în concentrul 0-10000 şi respectiv a fracţiilor
subunitare şi echiunitare care au acelaşi numitor, mai mic sau egal cu 10;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili :
O1 - sa denumeasca elementele componente ale unei fractii
Obiectivul se consideră realizat, dacă elevii antrenati denumesc elementele componente ale
unei fractii
O2 – sa scrie fractiile corespunzatoare unor intregi
Obiectivul se consideră realizat, dacă elevii antrenati scriu fractiile corespunzatoare unor
intregi
O3 – sa compare numerele fractionare care au acelasi numitor/numarator
Obiectivul se consideră realizat, daca elevii antrenati compara numerele fractionare care au
acelasi numitor/numarator
O4 –sa reprezinte grafic unitatile fractionare sau fractiile date
Obiectivul se consideră realizat, dacă elevii antrenaţi reprezinta grafic unitatile fractionare sau
fractiile date
O5 –sa scrie fractii dupa anumite reguli
Obiectivul se consideră realizat, dacă elevii antrenati scriu fractii dupa anumite reguli
RESURSE:
a) procedurale - metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exercitiul , analiza , Metoda
Ciorchinelui, jocul (wordwall)
b) organizatorice: frontal, individual, pe grupe, pe echipe.
c) materiale:
pentru elevi: fişe de lucru, creioane ,caiete .
d) pentru învăţător: tabla , tabla inteligenta , platforma de activitati, calculator , plansa fractii.
e) evaluative: observarea sistematică a comportamentului elevilor, analiza răspunsurilor elevilor,
aprecierea verbală.
BIBLIOGRAFIE:
Programa şcolarǎ pentru clasa a-III-a aprobată de MECTS ,
Didactica matematicii in invatamantul primar Mihail Rosu
Manual Editura Litera
Secvenţele Resurse Evaluare
Ob.
lecţiei/ Desfăşurarea lecţiei
op. procedurale materiale organizatorice
Durata
1. Moment Se asigură un climat educaţional favorabil pentru Conversaţia Frontal
organizatoric desfăşurarea lecţiei in conditii optime.
2. Verificarea Aprecieri verbale
cunostintelor
anterioare Conversatia Caietele Frontal
Se verifică tema pentru acasă din punct de vedere elevilor
cantitativ şi calitativ prin citirea orală de către elevi.
Se corecteazǎ eventualele greşeli. Problematizarea
Individual
Verific noţiunile dobândite anterior:
O1
●Ce este fracţia?
●Cum se numeşte numărul de deasupra liniei de
fracţie?
●Dar cel de sub linia de fracţie?
●Cum scriem jumătatea şi sfertul unui întreg sub
formă de fracţie?
●Denumiţi fracţiile echiunitare, subunitare
Se face cu ajutorul platformei wordwall. Elevii
3. Captarea participa la joc si sunt intrebati daca si au data Conversatia Calculator Frontal
atentiei seama ce vor lucre azi.
Jocul Tabla
inteligenta
4. Anuntarea
temei si a
obiectivelor Conversatia
Frontal
Se anunță tema lecției și se enumeră unele din
obiectivele operaționale. Pe parcursul orei, elevii vor
scrie fracții, le vor reprezenta grafic, vor compara
fracții, le vor așeza în ordine crescătoare sau
descrescătoare, vor coopera în realizarea sarcinilor
didactice.
5. Dirijarea O1 Elevii primesc sarcini. Fiecare pereche are pe Conversatia Tabla Frontal Observarea
consolidarii bancă o figură geometrică din hârtie. Copiii vor sistematica
împărți și vor colora figura geometrică conform Explicatia Fise de lucru Pe echipe
indicațiilor din sarcina scrisă pe bilețel.
Analiza In grupe
- Împarte triunghiul în 2 părți egale, colorează o
O2 parte, notează fracția corespunzatoare partii colorate. Metoda
Ciorchinelui
- Împarte dreptunghiul în 6 părți egale, colorează 2
O3 părți, notează fracția corespunzatoare partii colorate. Analiza
raspunsurilor
- Împarte pătratul în 4 părti egale, colorează 3 părți,
notează fracția corespunzatoare partii colorate.
- Împarte cercul în 8 părți egale, colorează 5 părți,
noteză fracția corespunzatoare partii colorate.
O4
Se realizeaza prin metoda Ciorchinelui . Elevii
vor iesi la tabla si vor rezolva cate o cerinta de pe
O5 ciorchinele propus .
Elevii vor primi o fișă de lucru pe care o vor avea de
rezolvat, cu ajutorul învățătoarei la cerere, o serie
de exerciții în vederea însușiri fractiilor.
6. Obtinerea Elevii vor primi o fisa de lucru unde vor avea de
performantei asezat in ordine crescatoare fractiile cu acelasi Conversatia Observarea
O5 Fisa de lucru Individual
numitor , ordonand corect vor obtine calificativul Explicatia sistematica
primit pentru participarea la ora .
7. Încheierea
Aprecierea
lecţiei Elevii ȋşi notează tema pentru acasă .
Explicatia Individual verbalǎ
Voi face aprecieri nominale şi generale.
Împarte triunghiul în 2 părți egale, colorează o parte, notează fracția corespunzatoare partii colorate.
Împarte dreptunghiul în 6 părți egale, colorează 2 părți, notează fracția corespunzatoare partii colorate .
Împarte pătratul în 4 părti egale, colorează 3 părți, notează fracția corespunzatoare partii colorate.
Împarte cercul în 8 părți egale, colorează 5 părți, noteză fracția corespunzatoare partii colorate.
Compararea fracțiilor cu întregul
1. Scrie fracțiile corespunzătoare desenelor și compară:
2. Scrie toate fracțiile subunitare care au la numitor cifra 7.
3. Scrie toate fracțiile echiunitare folosind cifre pare.
4. Scrie toate fracțiile echiunitare folosind cifre impare.
5. Completează spațiile cu cifrele potrivite:
5 ❑ ❑
= ..... 1= 7 1> 3
5
6. Demonstrează că:
2 4 3 6
a) = , folosind cercurile: b) = , folosind segmente:
2 4 3 6
3
7. Demonstrează că < 1, folosind dreptunghiurile:
4
8. Scrie ce fel de fracție este fiecare:
1
...........................................
5
2
...........................................
2
3
............................................
4
9. Încercuiește fracțiile mai mici decât întregul:
4 6 2 1 9 7 3 4
; ; ; ; ; ; ; .
5 7 2 3 8 5 6 2
Ordoneaza crescator urmatoarele fractii si vei afla ce calificativ ai obtinut pentru activitatea ta de azi:
E A B T F N O I R E
10 3 7 5 1 9 2 8 4 6
10 10 10 10 10 10 10 10 10 10
FELICITARI ! ESTI FOARTE BUN !
Deseneaza cum te ai simtit azi la ora de matematica .