0% au considerat acest document util (0 voturi)
350 vizualizări6 pagini

Proiect Didactic Urechea

Proiectul de activitate didactică se concentrează pe lecția despre ureche ca organ al auzului și echilibrului, având ca scop dobândirea de cunoștințe despre structura și funcțiile urechii. Lecția include metode variate de învățare și evaluare, precum observația, discuțiile, prezentările video și activitățile practice, pentru a ajuta elevii să identifice și să coreleze componentele urechii cu funcțiile lor. Evaluarea se realizează prin chestionare și fișe de evaluare, asigurându-se astfel o înțelegere profundă a subiectului.

Încărcat de

Svetlana
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
350 vizualizări6 pagini

Proiect Didactic Urechea

Proiectul de activitate didactică se concentrează pe lecția despre ureche ca organ al auzului și echilibrului, având ca scop dobândirea de cunoștințe despre structura și funcțiile urechii. Lecția include metode variate de învățare și evaluare, precum observația, discuțiile, prezentările video și activitățile practice, pentru a ajuta elevii să identifice și să coreleze componentele urechii cu funcțiile lor. Evaluarea se realizează prin chestionare și fișe de evaluare, asigurându-se astfel o înțelegere profundă a subiectului.

Încărcat de

Svetlana
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

Proiect de activitate didactica

Clasa :
Aria curriculara: Matematica și științe ale naturii
Profesor :
Obiectul: Biologie
Unitatea de învaţare: Organele de simț
Subiectul: Urechea, organ al auzului și echilibrului
Tipul lectiei: comunicare și însușire de noi cunoștințe
Scopul lecției. Dobândirea de către elevi a unor cunoștințe referitoare la alcătuirea și structura urechii, în
vederea înțelegerii funcțiilor importante ale acesteia în realizarea auzului și echilibrului.
Competenţe specifice:
 Identificarea si observarea alcătuirii şi funcţiilor organelor şi sistemelor de organe ale corpului uman (1.1)
 Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate studierii organismului uman (2.1)
 Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor (3.1)
 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare (4.1)
 Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare (4.2)

Competențe operationale:
 Să identifice pe baza planșei/mulajului componentele urechii externe, urechii medii și urechii interne
 Să descrie componentele anatomice care se găsesc la nivelul fiecărei părți componente a urechii
 Să identifice, să localizeze pe desen receptorii pentru auz si echilibru
 Să coreleze structura elementelor din care e formată urechea cu funcțiile lor corespunzătoare
 Să aplice noțiunile descoperite pe parcursul orei prin rezolvarea sarcinilor din fişa de evaluare

Demersul didactic:

a. Resurse procedurale: observația, conversaţia euristică, descoperirea, demonstrația, modelarea,


problematizarea, prezentare film, copacul ideilor
b. Resurse materiale: manual, atlasul de anatomie, planșă, model urechea, laptop, videoproiector, foi
flipchart, fișe de evaluare, postituri, marchere
c. Forma de activitate: frontal, individual

Metode de evaluare: formativă prin chestionare orală, scrisă


Locul desfășurării: sala de clasă
Desfăşurarea lecţiei

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor


Moment organizatoric Pregăteşte materialul didactic. Îşi pregătesc cărţile şi caietele.
Notează în catalog elevii absenţi şi verifica dacă
sunt condiţii optime pentru desfăşurarea orei.
Reactualizarea și Se realizează reactualizarea și verificarea
verificarea cunoștințelor despre anatomia, fiziologia și
cunoștintelor igiena ochiului
Profesorul desenează ”copacul ideilor” pe o Elevii notează pe postiturile primite
foaie de flipchart. ideile despre ochi
Cere elevilor să noteze pe câte un postit în Lipesc pe foaia de flipchart aceste
formă de frunză câte o idee despre ochi. idei, astfel încât să fie cât mai
Sunt lăsați câteva minute pentru a nota după complet.
care lipesc postiturile completând copacul
astfel încât acesta să fie cât mai bogat.

Captarea atenţiei Prezintă elevilor un filmuleț cu un exercițiu Elevii urmăresc filmulețul prezentat
de gimnastică ritmică, precizând faptul că cu interes.
fiecare dintre noi am admirat armonia dintre
sunet ( muzică) și mișcarea gimnaștilor și nu
numai ( a balerinilor, patinatorilor).
Ce organ credeți că este implicat în
recepționarea sunetelor? Precizează că urechea este organul ce
Precizează că vor afla în lecțiile următoare recepționează sunetul.
cum participă urechea la realizarea acestor
performanțe
Anunţarea temei şi a Anunţă şi scrie pe tablă tema lecţiei Notează în caiete titlul lecţiei şi
obiectivelor ” Urechea, organ al auzului și echilibrului” urmăresc obiectivele.
şi prezintă obiectivele pe care elevii trebuie
să le cunoască la terminarea lecţiei.
Dirijarea învăţării Având la dispoziție manualul, planșa, elevii Elevii identifică în imagini
sunt îndemnați să identifice localizarea localizarea urechilor pe părțile
urechilor laterale ale capului/craniului.
Profesorul completează faptul că urechile
sunt adăpostite în osul temporal al cutiei
craniene.
Proiectează elevilor un material video
utilizând platforma de învățare winschool cu Elevii urmăresc prezentarea.
prezentarea lecției – ”Urechea”
Solicită acestora să urmărească cu atenție
materialul pentru a identifica componentele
de alcătuire a urechii.
Pe baza informațiilor prezentate aceștia sunt Având mulajul la dispoziție aceștia
solicitați să identifice pe mulajul avut la identifică, ajutați și de profesor
dispoziție componentele urechii, localizarea componentele urechii, localizarea lor
lor şi funcţia pe care o îndeplinesc în şi funcţia pe care o îndeplinesc în
procesul auditiv. procesul auditiv.
Urechea externă cu:
a) pavilionul urechii format din pliuri şi
cute. Are rol de a capta sunetele şi dirijare
spre canalul auditiv
b) canalul auditiv reprezintă continuarea
pavilionului urechii pînă la timpan. Este
căptușit cu piele, perişori şi glande ce
secretă cerumenul.

Urechea medie cu :
Elevii observă, modelează, urmăresc
a) timpanul membrană situată între urechea
explicațiile profesorului
medie şi cea externă. Transformă semnalele
sonore în vibraţii
b) cele trei oscioare (ciocănel, scăriţă,
nicovală) articulate între ele, preiau
vibraţiile de la timpan şi le transmit spre
urechea internă
c) fereastra ovală și fereastra rotundă situate
pe peretele dinspre urechea internă
d) trompa lui Eustachio face legătură cu
faringele pentru egalizarea presiunii aerului
de o parte şi de alta a timpanului

Urechea internă cu:


a) Labirintul osos conține perilimfă
- vestibul osos
- trei canale semicirculare osoase
- melcul osos
b) Labirintul membranos conține endolimfă
- vestibul membranos( utriculă, saculă)
- trei canale semicirculare membranoase
- melc membranos
Profesorul explică localizarea celulelor Elevii identifică localizarea celulelor
receptoare auditive și de echilibru: auditive și vestibulare ( echilibru)
-la nivelul vestibulului membranos și la baza
canalelor semicirculare membranoase se
găsesc receptorii pentru echilibru ( celule cu
cili înconjurate de o substanță gelatinoasă ce
conține otolite = cristale de carbonat de
calciu)
- în melcul membranos receptorii pentru auz
Completează schema lecției la tablă Completează schema lecției pe caiete

Obţinerea performanţei Inventariază principalele informații și Răspund la întrebările profesorului


elevilor solicită elevilor să dea răspunsuri clare
pentru a vedea în ce măsură au fost atinse
obiectivele.
Evaluarea performanței Prin chestionare orală pe tot parcursul Se gândesc și răspund la întrebări.
lecției, prin localizarea pe mulaj a
componentelor urechii
Prin completarea fișei de evaluare. Completează fișa de evaluare
Sunt apreciați și notați elevii care au fost
activi pe tot parcursul orei.
SCHIȚA LECȚIEI
URECHEA – ORGAN AL AUZULUI ȘI ECHILIBRULUI

Localizare: -în osul temporal al cutiei craniene


Alcatuire:
1. Urechea externa: - pavilionul urechii- rol în captarea și dirijarea undelor sonore
- conduct auditiv extern – glande - secreta ceara
- peri – opresc impuritatile

2. Urechea medie: - timpan- vibrează când undele sonore il lovesc


- trei oscioare:ciocanel, nicovala, scăriță- preiau și transmit vibrațiile
- fereastra ovala si rotunda -spre urechea interna
- trompa lui Eustachio – prin care urechea medie comunica cu faringele
- egalizarea presiunii aerului de-o parte și de alta a
timpanului

3. Urechea interna: - labirint osos conține perilimfă :


- vestibul osos
- 3 canale semicirculare
- melc osos

- labirint membranos conține endolimfă:


- vestibul membranos - sacula si utricula ( receptori pentru echilibru)
- 3 canale semicirculare membranoase ( receptori pentru echilibru)
- melc membranos - organul lui Corti ( receptori pentru auz)
Nume………………………………….
Prenume ………………………………

Fisa de evaluare

1. Identificati și notați legenda cu denumirile părtilor componente pe care le recunoșteți în


imaginea următoare:

1...............................................................
2...............................................................
3................................................................
4................................................................
5................................................................
6................................................................
7.................................................................
8.................................................................
9.................................................................
10...............................................................
11...............................................................
12...............................................................

2. Completează spațiile punctate :

- Receptorii auditivi se găsesc în: .......................................................................................


- Receptorii vestibulari se găsesc : - la baza ......................................................................
- în ..............................................................................

S-ar putea să vă placă și