0% au considerat acest document util (0 voturi)
34 vizualizări18 pagini

2 0proiectmate

Proiectul didactic se concentrează pe consolidarea abilităților de înmulțire și împărțire pentru clasa a III-a, cu scopul de a dezvolta cunoștințele matematice ale elevilor. Lecția include activități de grup, exerciții practice și evaluări pentru a stimula cooperarea și interesul pentru matematică. Metodele utilizate includ conversația, explicația și jocurile didactice, iar resursele materiale constau în fișe de lucru și concursuri.

Încărcat de

Daniela Balmos
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
34 vizualizări18 pagini

2 0proiectmate

Proiectul didactic se concentrează pe consolidarea abilităților de înmulțire și împărțire pentru clasa a III-a, cu scopul de a dezvolta cunoștințele matematice ale elevilor. Lecția include activități de grup, exerciții practice și evaluări pentru a stimula cooperarea și interesul pentru matematică. Metodele utilizate includ conversația, explicația și jocurile didactice, iar resursele materiale constau în fișe de lucru și concursuri.

Încărcat de

Daniela Balmos
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Şcoala de arte şi meserii Storneşti


Propunător: Inv. Faraon Mihaela Raluca
Data: 26.03. 2009
Clasa a III-a
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare : Înmulţirea şi împărţirea în intervalul de numere
naturale de la 0 la 1000
Subiectul: Înmulţirea şi împărţirea în intervalul de numere naturale de la 0
la 1000
Tipul lecţiei: Lecţie de consolidare, recapitulare şi sistematizare

Obiectivul general : Consolidarea deprinderii de a efectua operaţii de


înmulţire , împărţire , de a rezolva probleme ce presupun două operaţii ,de a
aplica regulile de calcul în diverse situaţii problemă .

Obiective operaţionale:
a) Cognitive:
O1 - Să recunoască expresii (terminologia) care presupun efectuarea unor
operaţii de înmulţire, împărţire (“produs”, “cât”, “de atâtea ori mai mare”, “
de atâtea ori mai mic” ,deâmpărţit, împărţitor, factor etc.);
O2 – Să completeze expresii matematice cu simbolurile:+,- ,: , x .
O3 - Să afle numărul necunoscut;
O4 - Să efectueze calcule, respectând ordinea operaţiilor;
O5 – Să rezolve robleme ce presupun două operaţii ;
O6 –Să pună probleme în exerciţiu ;
O7- Să exprime clar şi concis semnificaţia calculelor făcute în rezolvarea
exerciţiilor şi a problemelor.

b) Afectiv-atitudinale:
O8 – Să manifeste interes pentru realizarea sarcinii ;
O9 – Să coopereze cu colegii de grupă în realizarea sarcinilor ;
O10 – Să manifeste interes faţă de mesajul partenerului de dialog .
c) Psiho-motorii:
O11 – Să păstreze o poziţie adecvată a corpului în bancă pe parcursul
activităţii.

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul


didactic ,problematizarea ;

Resurse materiale: fişe de concurs, fişe de lucru;

Forme de organizare: activitate frontală, activitate independentă,


activitate pe grupe;

Durata : 45 min
Bibliografie: a) Curriculum naţional 2004
b) Ghid de pregătire a examenului de definitivat,
autori Amalia Romila,Petru Asaftei,Constantin Chirilă.

Nr Secvenţel Ob Conţinutul instructiv- educativ Metode şi Evaluare


. e lecţiei . procedee
Cr Op
t .
1. Moment ● Se stabileşte liniştea şi ordinea conversaţia
organizato ● Se verifică materialele necesare orei
ric de matematică
2. Verificare ● Verificarea temei scrise
a O4 ● Verificarea cunoştinţelor teoretice Evaluez
cunoştinţe ● Clasa va fi împărţită în 3 grupe ; în Explicaţia capacitate
lor timp ce voi verifica tema scrisă , Conversaţi a de a
fiecare grupă va primi o fişă de lucru a efectua
comună ce va fi completată în Munca în operaţii de
lanţ ,fiecare elev trebuie să rezolve grup înmulţire,
câte două ex. împărţire
( pleacă de la primul elev din grupă şi simple cu
ajunge la ultimul,dacă un membru al nr. din
grupului nu ştie , dă fişa mai departe ) concentrul
● Se verifică fişa (Anexa1 ) 0 /1000
3. Captarea O1 ●Captarea atenţiei se va face prin Explicaţia Evaluez
atenţiei O2 intermediul jocului Scaunul de Jocul capacitate
O7 intervenţie : fiecare grupă va desemna didactic a de a
O8 doi reprezentanţi . Aceştia vor trebui să recunoaşt
se aşeze pe un scaun şi să răspundă la e diverse
câteva întrebări expresii
● Cum se numesc nr. care se matematic
aduna ? e şi de a
● Care este triplul lui 6? rezolva
● Cum se numeşte primul nr. la exerciţii
împărţire?
● Află sfertul lui 16.
● Cum se numesc nr. care se
înmulţesc?
● Care este rezultatul împărţirii
lui 8 la 3 ?
● Cateva probleme distractive
din Anexa 2
4. Anunţarea ● Elevii vor fi anunţati că astăzi vor Conversaţi
subiectulu face o lecţie de recapitulare , lucrând a
i pe grupe.

5. Dirijarea O1 ● Elevii rămân împărţiţi în trei grupe. Explicaţia Evaluez


învăţării O2 ● Se împart fişe de lucru diferite Conversaţi spiritul de
O3 fiecărei grupe a echipă, de
O4 ( Anexa 3) Exerciţiul competiţie
O5 ● Fiecare membru al grupului primeşte Problemati Evaluez
O6 fişă de lucru zarea capacitate
O7 ● Exerciţiile şi problemele vor fi Munca în a de a
O8 efectuate împreună cu membrii grup rezolva
O9 grupului Jocul probleme,
O1 ● Pe tablă vor fi lipite rezultatele didactic de a
0 fiecărui ex., plus o etichetă surpriză . completa
O1 Sub acea etichetă se ascunde o silabă expresii
1 sau o literă. matematic
● După ce se rezolvă un exerciţiu, e, de a
liderul grupului vine la tablă şi verifică rezolva ex.
rezultatul ,întorcând etichetele. ţinând
Dacă rezultatul obţinut corespunde cu cont de
cel de la tablă se poate trece mai regulile de
departe; în caz contrar,grupa reia calcul şi
exerciţiul. capacitate
a de a
recunoaşt
e expresii
matematic
e

6. Obţinerea O8 ● Dacă o grupă termină mai repede Exercitiul Evaluez


performan O1 fişa , va primi ex. suplimentare Conversaţi perspicacit
ţei 0 ● După ce toate grupele termină de a atea
rezolvat sarcinile şi descoperă silabele elevilor
surpriză , li se cere elevilor să formeze
cuvinte şi mai apoi o propoziţie cu
silabele descoperite.
● Se va obţine proverbul : Cine are
carte are parte
7. Încheierea ● Se desemnează câstigătorii şi se Conversaţi Evaluez
activităţii înmânează diplome ; a capacitate
● Se fac aprecieri generale şi a de a
individuale asupra modului de lucru. evalua
/auto-
evalua
activitatea
desfăşurat
ă
8. Tema ● Elevii vor avea ca şi temă ex. 1 pag Conversaţi
pentru 61 din Manualul de matematică. a
acasă Explicaţia
Anexa 1

Fişa nr. 1

Grupa I

1. Calculaţi

32 : 4 = 5x5=

12 x 4 = 18 : 3 =

100 x 30 = 27 : 3 =

19 x 10 = 7:2=

56 : 9 = 3:3=

7x9= 15 : 4 =
Fişa nr. 1

Grupa a II-a

2. Calculaţi

64 : 2 = 5x5=

13 x 4 = 10 : 3 =

50 x 2 = 0 : 16 =

6x 3 = 27 : 7 =

28 : 4 = 9:3=

7x9= 25 : 8 =
Fişa nr. 1

Grupa a III-a

3. Calculaţi

13 : 0 = 8x3=

34 : 4 = 49 : 7 =

100 x 60 = 8:8=

6x 3 = 18 : 2 =

54 : 6 = 81 : 9 =

12 x 4 = 9:4=
Anexa 3

Fişa nr. 2
Grupa I
1. Completează corespunzător :
(exercitiu spirala , creat dupa imprimare)

2. Completează cu simbolurile matematice potrivite ( + ,- ,: ,


x ) pentru a obţine egalităţile:

7  2 = 14 56  8=7 2  3=1  5

3. Calculaţi, ţinând cont de ordinea efectuării operaţiilor :

( 100 - 64 - 5 x 3 ) : 7 x ( 45 : 5 : 3 ) =

[Link] produsul numerelor 8 şi 6 adaugă câtul numerelor 54 şi 9.

5.Ştiind că :
a =6;
b este dublul lui a ;
c este cu 3 mai mic decât b ;

Calculaţi:
a+b=
bxc=
b:a+c=

6.Într- o livadă sunt 133 de peri ,de 3 ori mai mulţi meri ,iar
pruni cu 68 mai mulţi decât meri .
Câţi pruni sunt în livadă ?
Mai pune o întrebare.

Fişa nr. 2
Grupa a II-a

[Link]ă corespunzător :

(exercitiu spirala , creat dupa imprimare)

2. Completează cu simbolurile matematice potrivite ( + ,- ,: ,


x ) pentru a obţine egalităţile:

18  3 = 6 7  9= 16 18  2 = 45  5

[Link]ţi, ţinând cont de ordinea efectuării operaţiilor :

( 9 x 8 – 7 x 4 + 6 x 5 ) x 2 + 30 – 12 : 2 =

4. Produsul numerelor 8 si 3 aduna-l cu suma numerelor 145 şi


98.

5.Ştiind că :
a =9;
b este o treime din a ;
c este înzecitul lui a ;
Calculaţi :
a+b=
bxc=
c :a + b=

[Link] are 73 kg cireşe . După ce vinde 19 kg de cireşe le


împarte în mod egal celor 6 nepoţi.
Câte kg de cireşe a primit fiecare nepot ?

Fişa nr. 2
Grupa a III a
[Link]ă corespunzător :

(exercitiu spirala)

2. Completează cu simbolurile matematice potrivite( + ,- ,: , x )


pentru a obţine egalităţile:

45  9 = 30  6 18  1 = 2  3  3

100  50 = 5  10

[Link]ţi, ţinând cont de ordinea efectuării operaţiilor :

3 x ( 4 : 2 + 64 :8 ) + ( 100 x 4 - 32 : 4 ) =

4. Din suma numerelor 543 şi 198 scade câtul numerelor 300 şi 2


5.Ştiind că :
a =8;
b este de 4 ori mai mare decât a ;
c este cel mai mic număr natural ;
Calculaţi :
a+b=
bxc +a=
axbxc=

6. La o cofetărie din 400 kg de făină s-a consumat într-o


săptămână un sfert, în săptămână a doua o jumătate din ceea
ce a rămas.
Câte kg de făină s-au consumat în total ?

Anexa2

1.
Eu sunt important ,
Cu- nmulţirea şi- mpărţirea
Mă-nţeleg chiar foarte bine
Factor de sunt sau împărţitor
Eu nu schimb nimic.
Cine sunt ?

2.

3x4,4x3
Socoteşte şi Andrei
Cât să fie se întreabă
Am făcut-o cam în grabă
Că produsul e la fel!
Spune , a greşit Andrei
Socotind pe 4 x 3 ?

3.

Cu-nmulţirea ,cu-mpărţirea
Iată ne-am obişnuit
Azi cu toţi lucrăm intens
Dar , surpriză, în exerciţiu
Împărţirea n-are sens !
Ce împărţitor este ?
Anexa 4
Fişa de rezervă

1.
Găinuşa Cotcodac
Face ouă într-un sac
Ziua face 10 ouă
Iar noaptea 9.
O săptămână ea a aşteptat
Şi s-a întrebat :
Câte ouă am ouat ?

S-ar putea să vă placă și