„Ghetuţa lui Moş
Nicolae”
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
Grădiniţa:
Data:
Grupa: Mijlocie „Piticii”
Educatoare:
Tema de studiu: „Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”
Tema proiectului tematic: „Daruri de sărbători”
Subtema: „Poveste de iarnă cu Moş Nicolae”
Tema zilei: „Ghetuţa lui Moş Nicolae”
Forma de realizare: activitate integrată
Forma de organizare: frontală, pe grupuri mici, individuală
Tipul de activitate: consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi
Mijloc de realizare: joc didactic/aplicaţie
Scop:
- Consolidarea cunoştinţelor matematice ale copiilor privind ordonarea
obiectelor după diferite criterii şi consolidarea reprezentărilor despre formele
geometrice
- Formarea şi consolidarea unor deprinderi practice specifice nivelului de
dezvoltare motrică
Obiective operaţionale:
Să unescă punctele pentru a realiza linii şi cerculeţe în spaţiul dat,
păstrând poziţia corectă a
corpului;
Să modeleze cât mai original plastilina, obţinând colăcei de diferite
forme;
Să asambleze corespunzător piesele de construcţie, pentru a realiza
cadouri pentru Moş Nicolae;
Să ordoneze jetoanele în funcţie de diferite criterii (culoare, formă,
mărime);
Să denumească figurile geometrice învăţate (cerc, pătrat, triunghi),
aşezându-le la locul
corespunzător;
Să decoreze acadelele, utilizând materialele puse la dispoziţie;
Să respecte regulile jocurilor;
Categoria de activitate :Activitate integrată: (ADP, ALA, ADE)
Elemente componente ale activităţii integrate:
ADP: Întâlnirea de dimineaţă: “Cadoul de la Moş Nicolae”
Rutine: “Moş Nicolae a pornit la drum”
Tranziţii: “Scrisoare pentru Moş Nicolae”, “Ninge, ninge”
ALA I: Artă: “Colaci pentru Moş Nicolae”
Bibliotecă: “Decorează ghetuţa lui Moş Nicolae”
Construcţii: “Cadouri pentru Moş Nicolae”
ALA II: Joc de mişcare “Cei mai harnici spiriduşi”, Joc distractiv “Cine aruncă
cadoul mai departe?”
ADE: DŞ - “Surprizele lui Moş Nicolae”- joc didactic
DOS - “Acadele pentru Moş Nicolae” – aplicaţie
Sarcina didactică: Sortarea dulciurilor, ordonarea lor după un criteriu dat,
denumirea figurilor geometrice şi aşezarea acestora pe traseul stabilit;
Regulile jocului:
- Copiii trebuie să sorteze cadourile, dulciurile, figurile geometrice şi să le aşeze
la locul corespunzător. Aceştia trebuie să respecte indicaţiile educatoarei şi
să-şi aştepte rândul.
Elemente de joc: închiderea şi deschiderea ochilor, surpriza, mişcarea,
mânuirea materialului didactic, aplauze.
Durata: o zi
Locul desfăşurării: sala de grupă
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, jocul,
demonstraţia, observaţia,
problematizarea, munca individuală, elementul surpriză, turul galeriei.
Mijloace de învăţământ: calendarul naturii+jetoane, cadoul moşului,
pozele copiilor, cizmuliţă,
ghetuţă surpriză, bomboana cu numărul 1, carioci, cizmuliţe cu semne grafice,
capsator, planşete, plastilină, şerveţele, coşuleţ pentru colăcei, fundiţe, coşuri
cu diferite piese pentru construcţii, bomboana cu numărul 2, săculeţ, cadouri
de diferite culori, cizmă roşie, jetoane: bastonaşe, bomboane, ciocolată de
diferite mărimi (mic/mijlociu/mare), planşă, forme geometrice (cerc, pătrat,
triunghi), bomboana cu numărul 3, coşuleţe cu: acadele, lipici, materiale
perforate, şerveţele, CD cu cântece, CD-player, cizmuliţele de dimineaţă,
bomboana cu numărul 4, ecusoane spiriduşi roşii şi albaştri, 2 coşuri, 1 coş
mare cu bomboane, cadou.
Metode de evaluare: verificare orală, observare curentă, aprecieri
stimulative, analiza produselor
activităţii.
Bibliografie: Curriculum pentru educaţie timpurie de la 3 la 6/7 ani, MECT,
2008;
Ghid pentru proiecte tematice. Activităţi integrate pentru
preşcolari, Ed. Didactică, Bucureşti 2008;
Revista Învăţământul Preşcolar nr. 3/4-2014;
SCENARIUL ZILEI
Programul zilei debutează cu întâlnirea de dimineaţă. În timpul acestei
activităţi, copiii intră în grupă, se aşează pe scăunele şi rostesc următoarele
versuri:
„Dimineaţa a sosit
Toţi copiii au venit
În cerc să ne aşezăm
Cu toţii să ne salutăm
Bună dimineaţa, dragi pitici!
Mă bucur că sunteţi aici
A început o nouă zi
Bună dimineaţa copii!”
Prezenţa este realizată în manieră interactivă, copiii fiind solicitaţi să
îşi aşeze fotografia pe cadoul moşului, unde vor fi toţi cei care participă la
activitate. Atenţia copiilor este îndreptată spre calendarul naturii, unde se va
stabili împreună cu copiii ziua, data, luna, anotimpul şi vremea.
După aceea se poartă o scurtă discuţie despre seara trecută şi
despre sosirea lui Moş Nicolae şi se desfăşoară un joculeţ. Copiii aşezaţi în
semicerc, vor trece din mână în mână, de la unul la celălalt o cizmuliţă, iar
când eu voi spune „STOP!”, copilul va trebui să spună ce i-a adus Moş Nicolae.
Le povestesc copiiilor că dis-de-dimineaţă, când am venit la grădiniţă,
m-am întâlnit cu Moş Nicolae şi l-am invitat la noi. Moş Nicolae mi-a promis că
va veni, dar până atunci copiii trebuie să îi pregătească câteva surprize şi a
lăsat pentru ei o ghetuţă cu bomboane. Îi invit pe copii să descopere ce se
află în ghetuţă. Ghetuţa va avea 4 bomboane care vor fi numerotate de la 1 la
4, iar fiecare bomboană va avea în interior câte o sarcină pentru copii.
Se va desface prima bomboană şi le voi spune copiilor ce trebuie să
facă.
„Dragi pitici, să ştiţi să eu sunt bun doar cu copiii cuminţi şi ascultători
şi vă rog să îmi arătaţi cât de multe lucruri aţi învăţat la grădiniţă, iar
surprizele dulci nu vor întârzia să apară”.
Copiii vor recita poezia „Scrisoare pentru Moş Nicolae”, după care se
trece în zona unde sunt pregătite materialele pentru sectoare. Le voi anunţa
tema fiecărui sector şi sarcinile pe care le vor avea de îndeplinit. La sectorul
„Bibliotecă” trebuie să decoreze cu semne grafice ghetuţa lui Moş Nicolae, la
sectorul „Artă” copiii trebuie să modeleze colăcei, iar la sectorul „Construcţii”
trebuie să construiască cadouri pentru Moş Nicolae.
Cu ajutorul tranziţiei:
„Suntem mititei,
Suntem voinicei,
Moşul aşteptăm,
Şi ne bucurăm.
Unu, doi, unu, doi,
Ca spiriduşii mergem noi.”
copiii se pregătesc pentru masa de dimineaţă.
După masă, se trece la bomboana cu numărul 2 care are ca sarcină
desfăşurarea jocului didactic „Surprizele lui Moş Nicolae”.
După joc copiii cântă cântecul „Ninge, ninge”, după care desfac
bomboana cu numărul 3, în care moşul le spune să-i pregătească nişte
dulciuri pe care să le pună în ghetuţe, iar el când va veni la ei, le va
transforma în dulciuri adevărate. Copiii vor fi împărţiţi în trei grupe şi vor
decora acadele de diferite forme cu materialele puse la dispoziţie, după care
le vor aşeza în ghetuţele pe care le-au decorat la sectorul „Bibliotecă”.
În încheierea activităţii copiii vor aranja grupa cu materialele pe care le-
au realizat pe parcursul întregii zile, fiind nerăbdători să vadă dacă Moş
Nicolae va veni şi la ei la grădiniţă.
Ziua se va încheia cu deschiderea bomboanei cu numărul 4, în care
moşul ne prezintă două jocuri: jocul de mişcare „Cei mai harnici spiriduşi” şi
jocul distractiv „Cine aruncă cadoul mai departe?”.