0% au considerat acest document util (0 voturi)
28 vizualizări6 pagini

Proiect Substantiv CL 5

Încărcat de

abcde
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
28 vizualizări6 pagini

Proiect Substantiv CL 5

Încărcat de

abcde
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

ȘCOALA GIMNAZIALA BRODINA

comuna Brodina judeţul Suceava


e-mail: scoala_brodina@[Link]

PROIECT DIDACTIC
DATA: 11.12.2024
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: ȘCOALA GIMNAZIALĂ BRODINA
PROFESOR: PĂTRĂUCEAN CONSTANTIN-ANDREI
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
CLASA: a V– a A
SUBIECTUL LECŢIEI: Substantivul. Noțiuni generale
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: U3. Pe strada mea
TIPUL LECŢIEI: lecție de formare de priceperi și deprinderi
DURATA: 50’

COMPETENȚE SPECIFICE
3.3. Analizarea constantă a propriului scris/a unor texte diverse din punctul de vedere al
corectitudinii, al lizibilităţii, al coerenţei şi al clarităţii;
4.1. Utilizarea achiziţiilor sintactice şi morfologice de bază ale limbii române standard pentru
înţelegerea şi exprimarea corectă a intenţiilor comunicative;
4.2. Aplicarea achiziţiilor lexicale şi semantice de bază, în procesul de înţelegere şi de exprimare
corectă a intenţiilor comunicative;
4.4. Respectarea normelor ortografice şi ortoepice în utilizarea structurilor fonetice, lexicale şi
sintactico-morfologice în interacţiunea verbală.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE
La sfârșitul și pe parcursul activității, elevii vor fi capabili:
O1. să definească substantivul;
O2. să identifice felul substantivelor;
O3. să precizeze categoriile gramaticale specifice substantivului (număr, gen);
O4. să explice ortografia unor substantive.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode şi procedee: se vor folosi, alternativ sau combinat, metode și procedee, precum:
învățarea prin descoperire, exercițiul, conversația, conversația euristică, problematizarea,
jocul didactic, chestionar de autoevaluare.
b) Mijloace de învăţământ: fișa de lucru, manualul, caietele elevilor, tabla, tabla interactivă.
c) Forme de evaluare: evaluare frontală (aprecieri verbale și observarea sistematică a
activității).
d) Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, activitate în perechi.

BIBLIOGRAFIE:
1.*** Curriculum National - Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română, clasele V— VIII, București, 2017.
2. Sâmihăian, Florentina, Dobra, Sofia, Halaszi, Monica, Davidoiu-Roman, Anca, Limba și literatura română -
manual pentru clasa a V -a, Editura ArtKlett, București, 2024.
3. Pavelescu, Marilena, Metodica predării limbii și literaturii române. Ghid pentru susținerea examenelor de
definitivare și de acordare a gradelor didactice, Editura Corint, București, 2010.
SCENARIUL DIDACTIC
STRATEGIA DIDACTICĂ
MENTELE TIMP/ CONȚINUT INFORMAȚIONAL ȘI Metode și Mijloace Forme de EVA
OB.
ECȚIEI DEMERSUL DIDACTIC procedee didactice organizare
Moment Se asigură ordinea şi se pregătesc materialele Activitate
anizatoric 2’ necesare pentru lecţie. Elevii se organizează Conversația Catalogul frontală
pentru începerea lecției.
Se verifică tema atât cantitativ, cât și calitativ,
rificarea solicitând elevilor, prin sondaj, să își expună Activitate Aprecier
temei 5’ frontală asupra
modalitatea de rezolvare. Aceștia sunt
Conversația Caietele de rez
încurajați să facă observații și corectările temei.
elevilor Activitate
necesare. Se formulează aprecieri asupra individuală
modului de realizare a temei, evaluând
soluțiile prezentate și contribuțiile fiecărui
elev.

ualizarea Se realizează prin revizuirea noțiunilor despre Tabla Observa


oștințelor 5’ verb, prin rezolvarea unor exerciții Problematizarea interactivă Activitate sistemat
nsușite individuală activități
recapitulative. (Anexa 1)
nterior și frontală
Exercițiul Caietele
elevilor Aprecier

aptarea 5’
atenției Pentru a stimula interesul și implicarea activă Conversația Observa
- Activitate
a elevilor, activitatea începe cu un joc de euristică sistemat
frontală activități
mimă. După ce ghicesc cuvintele mimate,
profesorul întreabă ce parte de vorbire sunt
toate cuvintele ghicite, iar astfel se apropie de Jocul didactic
definirea substantivului.

Profesorul anunță tema lecției, Substantivul.


nunțarea Noțiuni generale, explicând importanța Conversația Tabla Activitate
mei și a 3’ acestei părți de vorbire în limbajul cotidian și euristică frontală
iectivelor (O1 –O4) Caietele
în exprimarea scrisă. De asemenea, prezintă
propuse elevilor
obiectivele lecției, evidențiind că elevii vor
învăța să definească substantivul, să-l
clasifice după criterii gramaticale și să
identifice corect exemplele din diverse
contexte.
irijarea
nvățării 20’ Se rezolvă un prim exercițiu din materialul Observar
Conversația Material Activitate sistematic
PPT, în urma căruia elevii vor identifica și vor
PPT frontală activității
preciza ce denumesc substantivele. Vor
descoperi astfel și își vor reaminti definiția Învățarea prin
(O1) substantivului. descoperire

Elevii, împărțiți în perechi, primesc fișa de


lucru pe care trebuie să completeze cu câte 5 Exercițiul Caietele Activitate în Observar
elevilor perechi sistematic
substantive. Câștigă perechea care care timp
ȘCOALA GIMNAZIALA BRODINA
comuna Brodina judeţul Suceava
e-mail: scoala_brodina@[Link]

ANEXA 1
1. Conjugă verbul a ruga la timpurile precizate ale modului indicativ:

Imperfect Perfect simplu Mai-mult-ca-perfect Viitor standard

2. Transcrie verbele din enunțurile date, punându-le la persoana a II-a, plural, păstrându-
le modul și timpul:

Mergeam prin pădurea din spatele casei.


El i-a văzut plimbându-se.
Scrie corect!
Vei înțelege lecția repede.
Ei înțeleseseră lecția.

3. (30 p. ) Completează tabelul de mai jos cu verbele din seria dată:


apăruserăm, auzii, captam, examinau, am exclamat, voi face, iubiră, va spune , au întrebat,
priviseră, răspunseseși, a strigat, citii, simțeam, vor colora.

Imperfect Perfect simplu Perfect compus Mai-mult-ca- Viitor


perfect
ANEXA 2

Lucrați în echipă cu colegul de bancă. Completați cu substantive fișa de mai jos.


Câștigă echipa care în cinci minute scrie mai multe substantive.

Animale Orașe Țări Prenume Mâncăruri Sărbători


ANEXA 3
AUTOEVALUARE OBSERVAŢIILE PROFESORULUI

Mi-a plăcut cel mai mult...............................

Nu mi-a plăcut …………………………….

Pot sǎ rǎspund la o întrebare despre..............

Mai am o întrebare despre .........................

Eu îmi dau nota……....... şi sunt ...........

S-ar putea să vă placă și