0% au considerat acest document util (0 voturi)
39 vizualizări22 pagini

Proiect Didactic 3.12-1

Încărcat de

Sorina Brebeanu
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
39 vizualizări22 pagini

Proiect Didactic 3.12-1

Încărcat de

Sorina Brebeanu
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

2024

PROIECT DIDACTIC „Povestea


Povestea lui moş nicolae ade-DLC (EDUCAREA LIMBAJULUII) + ade-dos (activitate practică)
Stan cristina florina
Grdinia cu Program Prelungit Nr.1 | Târgovite
DATA: 03.12.2024
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădinița cu Program Prelungit Nr.1, Târgovişte
GRUPA: Mare “D”
MENTOR: Stănciulică Steluţa
STUDENT: Stan Cristina Florina
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: “CU CE ȘI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMȚIM?”
TEMA ACTIVITĂŢII: “De sărbători, bucurie dăruiesc!”
CATEGORIA DE ACTIVITATE:ADP+ADE-DLC+ADE-DOS+ALA
TIPUL ACTIVITĂŢII: Însuşire de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi noi
FORMA DE REALIZARE: Frontal, individual, activitate pe centre
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Educarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical, sintactic şi expresiv

Dezvoltarea capacităţii de a utiliza corect materialul pus la dispoziţie pentru a realiza tema practică
COMPONENŢA ACTIVITĂŢII:
1. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:
Întâlnirea de dimineață:
Salutul: ,,Bună dimineața, dragi pitici
Bună dimineața, celor care a-ţi venit!”
Prezenta: ,,După ce ne-am adunat
Și frumos ne-am salutat
Colegii s-au întâlnit
Cine oare n-a venit?,,
Calendarul naturii: Se lucreaza pe panou:
-În ce anotimp suntem?
-Ce zi a saptamanii este astazi?
-Ce zi a fost ieri?
-Ce zi va fi maine?
-Cum este vremea?
-Cum ne putem îmbrăca pe timpul acesta?
Rutine: deprinderi de igienă personală
Tranzitii: Joc de mișcare cu text: ,, Sti la noapte cine vine/Pe acasă, pe la tine?/Cine?/Este Moşul Nicolae/Pe furiş intră-n odaie,/Vine!”
2. JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE:
Construcţii: „Casuţa lui Moş Nicolae– construcţii prin alăturare şi suprapunere
Ştiinţă: „Ajută-l pe Moş Nicolae să traseze drumul aşezând ghetuţe” – labirint
Manipulative/Matematică: „ Cizmuliţa buclucașă” – fişă de lucru
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:
DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE (educarea limbajului): ,,Legenda lui Moş Nicolae” – lectura educatoarei
DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE (activitate practică): Cadouri pentru prieteni – decupare, lipire
ALA:
Joc distractiv: “Spiriduşii au îngheţat!”
Joc liniştitor: “Ce cadou dorim de la Moş Nicolae?”
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
 Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității
 Activare și manifestare a potențialului creativ
COMPORTAMENTE VIZATE:
 1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înţelegerii şi receptării lui (comunicare receptivă)
 2.1. Exprimă recunoașterea și respectarea asemănărilor și a deosebirilor dintre oameni
 3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații și povestiri creative
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: La sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili:
o Să interpreteze corect mesajul transmis de poveste, cu ajutorul întrebărilor educatoarei;
o Să redea cel puțin trei momente ale lecturii, având ca sprijin imagini din poveste.
o Să se exprime în propoziții simple și dezvoltate;
o Să lipească pe suprafața de lucru (fişă cadou) cu elementele date;
o Să realizeze corect și estetic tema propusă;
o Să îmbine piesele lego prin alăturare și suprapunere;
o Să traseze drumul pe care trebuie să-l urmeze Moş Nicolae cu ajutorul ghetuţelor;
o Să deseneze tot atatea figuri geometrice cât le arata cifra de pe cizmuliţă;
STRATEGII DIDACTICE
Metode şi procedee: povestirea, conversația, problematizarea, explicația, observația, demonstrația, exercițiul.
Mijloace de învățământ: ppt cu Legenda lui Moş Nicolae, fişe de lucru, creioane colorate, carioci, foarfecă, lipici, tablă inteligentă, laptop,
videoclip, piese lego.
DURATA: o zi
BIBLIOGRAFIE
 Laborator preşcolar, Ghid metodologic, Ed. V&I Integral, Bucureşti 2002
 MEN„Curriculum pentru educație timpurie”, 2019
 Curriculum pentru educatie timpurie, 2019, Ministerul Educației Naționale, anexa la ordinul ministrului Educației Naționale
nr.4.694/2.08.2019.

\
SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă. Salutul se va realiza prin tehnica comunicării rotative. Copiii sunt aşezaţi în
semicerc. Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi preşcolarii, fiecare salutându-şi colegul din dreapta. Pentru a se realiza
prezența fiecare copil se prezintă pe rând, spunând un motiv pentru care este fericit.
Atenţia copiilor este îndreptată spre Calendarul naturii şi se completează prin analiza anotimpului existent, adresându-le copiilor
întrebări care să vizeze, starea vremii din ziua respectivă, ziua, luna, anul și anotimpul în care ne aflăm.
Noutatea zilei. În sala de grupă a fost lăsată o cutie de la un personaj misterios. Copiii sunt surprinşi. Educatoarea îi va pune pe copii
să facă predicţii cu ceea ce ar putea fi în aceasta. În interiorul ei se găseşte o scrisoare pe care o citim și vedem că moşul le transmite copiilor
gândurile sale bune și îi anunță că astăzi le-a pregătit o serie de activități. Dacă vor reuși să le ducă la bun final, vor avea parte de o surpriză.
Pentru început vor fi anunțați că vor asculta Legenda lui Moş Nicolae pentru a înțelege de ce este obosit moșul.
“Trăia odată într-un sat foarte îndepărtat….educatoarea continuă povestea oprindu-se din când în când pentru a întări bunătatea
moşului faţă de copii”. (ANEXA 1)
Expune continutul poveștii „Legenda lui Moș Nicolae” clar, rar, expresiv, cu accent pe cuvintele care transmit mesaje receptive astfel
încât atenția copiilor să rămână captată. Pe parcursul expunerii poveștii explică semnificația cuvintelor necunoscute. De asemenea ,vocea și tonul
prin care va sublinia unele stări expuse va varia în funcție de conținutul povestirii în vederea ințelegerii mesajului pe care vrea să-l transmită
acesta. Pe tot parcursul povestirii se va folosi o prezentare powerpoint. După încheierea expunerii se va extrage mesajul transmis de poveste:
Moș Nicolae este bun cu cei saraci, iar simbolul lui este cizmulița pe care fiecare copil o pregătește în seara de 5 decembrie pentru a primi daruri.
Cu ajutorul întrebărilor, copiii vor expune conţinutul povestirii conform planului principal de idei, redat prin imaginile cu Moş
Nicolae. ANEXA 2 Se va insista pe mesajul educativ al poveştii.
Prin tranziţie vor merge către centre prin jocul de mişcare “ Ştii la noapte cine vine ?”. Educatoarea prezintă materialele din centre şi ce
au de realizat. A doua activitate, desfășurată pe domeniul experiențial DOS (domeniul om și societate), constă într-o activitate practică în care
copiii vor decora un cadou folosind imagini cu jucării pe care și-ar dori să le dăruiască prietenilor lor și alte elemente date.
La centrul Ştiinţă vor trasa drumul lui Moş Nicolae cu ajutorul ghetuţelor, la centrul Manipulative/Matematică vor recunoaște figurile
geometrice, și cifrele de pe acestea, apoi vor desena tot atâtea cât le arată cifra de pe cizmuliţă, la centrul Construcţii vor realiza casuţa lui Moş
Nicolae din piese lego.
După finalizarea lucrului la centre vor lua materialele realizate și se vor aşeza într-un semicerc pentru aprecierea lucrărilor realizate.
Activitatea va continua cu jocul distractiv „Spiriduși au înghețat.” Copiilor li se vor explica regulile și sarcinile jocului, pornind de la o
poveste introductivă: spiridușii din atelierul Moșului au înghețat din cauza unui vânt rece și au nevoie de ajutor pentru a se dezgheța.
Educatoarea le va demonstra cum să se miște liber pe ritmul unui cântec și cum să rămână nemișcați la semnal. Jocul începe cu muzica, iar copiii
devin spiridușii care lucrează de zor în atelierul Moșului. La oprirea muzicii sau la un semnal verbal, toți spiridușii trebuie să „înghețe.” Cei care
continuă să se miște vor primi sarcini simple pentru a fi „dezghețați.” După finalizarea acestui joc, se va trece la următoarea activitate, jocul
liniștitor „Ce cadou dorim de la Moș Nicolae.” Copiii vor fi așezați în semicerc, iar o jucărie de pluş va fi trecută din mână în mână între ei. La
comanda „Stop,” copilul care ține jucăria de pluş va spune ce cadou ar dori să primească de la Moș Nicolae.
La finalul activității, educatoare va face apreecieri asupora întregii activități, iar copiii vor primi recompense din partea Moșului.
Activitatea se va încheia într-o atmosferă de bucurie, reflectând emoția de a dărui și de a primi daruri.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Etapele activităţii Conţinutul activităţii Strategii Evaluare
didactice
1. MOMENT Se vor asigura condițiile necesare desfășurării activităților, pregătirea
ORGANIZATORIC materialelor necesare desfășurării tuturor activităților, organizarea Conversaţia Observarea
colectivului de preșcolari. comportamentului
Întâlnirea de dimineaţă debutează cu: copiilor
Salutul
,,Bună dimineața, dragi pitici/Bună dimineața, celor care a-ţi venit!”.
Copiii se vor saluta pornind de la educatoare apoi între ei, “Bună
dimineaţa, Natalia”... “Bună dimineaţa Andrei”.
Pentru a se realiza prezența fiecare copil se prezintă pe rând, spunând
un motiv pentru care este fericit.
Calendarul naturii se completează prin analiza anotimpului existent, Conversaţia Observarea
adresându-le copiilor întrebări care să vizeze, starea vremii din ziua comportamentului
respectivă, ziua, luna, anotimpul și anul în care ne aflăm. copiilor
Î: Cum este vremea afară?
Î: În ce zi suntem astăzi?
Î:Ce zi a fost ieri?
Î: Ce zi va fi mâine?
Î:În ce lună suntem?
Î: În ce anotimp suntem?
Î: În ce an suntem?
Î: Ce an va urma?
Î: Ce sărbătoare se apropie?
2. CAPTAREA Noutatea zilei este realizată de către educatoarea prin care descoperă Observarea
ATENŢIEI un cadou şi îi pune pe copii să facă predicţii cu ceea ce ar putea fi în comportamentului
aceasta. În interiorul lui se găseşte o scrisoare pe care o citeşte și vede Surpriza copiilor
că moşul le transmite copiilor gândurile sale bune și îi anunță că astăzi Conversaţia
le-a pregătit o serie de activități. Dacă vor reuși să le ducă la final, vor
avea parte de o surpriză.
3. ANUNŢAREA Voi anunţa tema şi obiectivele activității în termeni accesibili copiilor. Evaluarea
TEMEI ŞI A Prima activitate pe domeniul experiențial DLC- educarea limbajului - Explicaţia capacității de
OBIECTIVELOR “Legenda lui Moş Nicolae”- lectura educatoarei, iar a doua activitate, atenție voluntară
ADE-DOS (activitate practică) – „Cadouri pentru prieteni” decupare,
lipire.
4. DESFĂŞURAREA Primul domeniu experienţial ADE-DLC de astăzi se va desfăşura într-
ACTIVITĂŢII o manieră frontală. Copiii vor asculta “Legenda lui Moş Nicolae”- Povestirea Interesul copiilor
lectura educatoarei. Cu ajutorul unei prezentări ppt şi imagini pentru activitate
reprezentative, voi lectura povestea clar, accesibil şi expresiv pentru a
putea trezi emoţii plăcute şi pentru a asigura motivaţia învăţării. Explicaţia
Expresivitatea expunerii o voi realiza prin modularea vocii,
schimbarea ritmului vorbirii pe parcursul expunerii, pauze logice,
accentuări şi scăderi ale intensităţii vocii, repetiţii, mimică şi gestică.
După încheierea expunerii se va extrage mesajul transmis de poveste:
Moș Nicolae este bun cu cei saraci, iar simbolul lui este cizmulița pe
care fiecare copil o pregătește în seara de 5 decembrie pentru a primi Conversaţia Observarea
daruri. Cu ajutorul întrebărilor, copiii vor expune conţinutul povestirii comportamentului
conform planului principal de idei, redat prin imaginile cu Moş copiilor
Nicolae. Se va insista pe mesajul educativ al poveştii.
Întrebari:
 Cine erau personajele principale din poveste? (Tatăl și cele trei
fete)
 Cum era viața familiei? (Săracă, trăiau într-o casă friguroasă și
Problematizarea
aveau puțin de mâncare)
 Ce decizie a luat tatăl pentru a scăpa de sărăcie? (Să-și vândă
fetele pentru a fi măritate)
 Cine a aflat despre situația grea a fetelor? (Sfântul Nicolae) Răspunsurile
 Ce a făcut Sfântul Nicolae pentru a ajuta fata cea mare? (A copiilor
lăsat o pungă cu galbeni la ușa lor)
 Ce a făcut tatăl pentru a descoperi cine ajută familia? (S-a
ascuns de pază lângă ușă)
 Cum a reușit spiridușul să îl oprească pe tatăl fetelor să-l vadă
pe Sfântul Nicolae? (I-a aruncat praf de dormit)
 Ce s-a întâmplat după ce Moș Nicolae a lăsat galbeni și fetei
mai mici? (A apărut obiceiul ghetuțelor)
 De ce pun copiii ghetuțele în noaptea de 5 spre 6 decembrie?
(Pentru că Moș Nicolae vine să le aducă daruri celor cuminți)
5. OBŢINEREA Prin tranziţie vor merge către centre prin jocul de mişcare “ Ştii la
PERFORMANŢEI noapte cine vine ?”. Observarea
Se realizează a doua activitate, desfășurată pe domeniul comportamentului
experiențial DOS (domeniul om și societate) - activitate practică în Explicaţia copiilor
care copiii vor decora un cadou. Fiecare copil vor găsi pe măsuţă o fișă
în forma unui cadou mare şi imagini cu diverse jucării (decupate Exerciţiul
anterior sau imprimate). Copiii aleg imaginile care le plac cel mai mult Evaluarea
și le decupează. Aceştia lipesc jucăriile decupate pe șablonul cadoului, capacității de
ilustrând ce ar dărui prietenilor. După decorarea interioară, fiecare Explicaţia atenție voluntară
copil decupează conturul cadoului și îl decorează pe margine cu
elemente suplimentare (steluțe, panglici, abțibilduri). ANEXA 3 Exerciţiul Interesul copiilor
La centrul Ştiinţă copiii grupaţi în perechi găsesc pe măsuţă o fișă pentru activitate
de lucru A3 cu traseul printat. Educatoarea oferă șabloane de ghetuțe
pe hârtie colorată (pe care copiii le vor decupa). Copiii decupează cu
atenție ghetuțele folosind foarfece şi le lipesc pe fișa de lucru, urmând
traseul indicat de drum. ANEXA 4
La centrul Manipulative/Matematică fiecare copil găseşte pe
măsuţă câte o fișă de lucru ce conțin câte o cizmuliță imprimată, având
o cifră și o formă geometrică desenată (ex.: „2 triunghiuri”). Ei vor
desena pe fișă forma geometrică respectivă cu ajutorul creioanelor
colorate, respectând numărul indicat de cifră. ANEXA 5
La centrul Construcţii fiecare copil sau grup găsesc pe măsuţă o
selecție de piese LEGO, incluzând forme diverse (blocuri, ferestre, uși,
plăci de bază). Se pune la dispoziție o placă de bază LEGO pe care să
fie construită căsuța. Aceştia aleg piesele potrivite ca să lucreze
individual sau în echipe pentru a construi căsuța lui Moş Nicolae.
După finalizarea lucrului la centre vor lua materialele realizate și
se vor aşeza într-un semicerc pentru aprecierea lucrărilor realizate.
6. ASIGURAREA La finalul activității preșcolarii după ce sarcinile de lucru au fost
RETENŢIEI ŞI A îndeplinite, voi realiza cu elevii un joc distractiv „Spiriduşi au
TRANSFERULUI îngheţat” pentru a asigura retenţia şi transferul cunoştinţelor predate.
Educatoarea povestește copiilor că spiridușii din atelierul Moșului s-au
transformat în gheață din cauza unui vânt rece și au nevoie de ajutor Explicaţia Aprecieri verbale
pentru a se dezgheța.
Reguli de joc: Copiii devin spiriduși și se mișcă liber prin sală atunci
când cântecul este activ. Când muzica se oprește sau educatoarea Capacitatea de
spune „Înghețați!”, toți spiridușii trebuie să rămână nemișcați, atenție voluntară
„înghețați”, în poziția în care se aflau. Spiridușul care se mișcă este Jocul distractiv
„dezghețat” doar dacă rezolvă o mică sarcină (de exemplu, să cânte un
vers dintr-un cântec sau să mimeze o acțiune).
Explicarea jocului începe cu un cântec vesel de Crăciun, potrivit
tematicii spiridușilor, cum ar fi „Domn, domn să-nlţăm” sau un cântec
despre iarnă, spiridușii se mișcă liber în ritmul muzicii, imitând diverse
activități: construirea jucăriilor, transportul cadourilor etc. Când Interesul copiilor
muzica se oprește, toți spiridușii „îngheață”. pentru activitate
Demonstrarea jocului: Se dă startul muzicii și copiii devin spiridușii
care lucrează în atelierul Moșului. La semnal (oprirea muzicii sau
comanda verbală), toți „îngheață”.
Spiridușii care se mișcă răspund la sarcini simple pentru a fi
„dezghețați”:
 Să mimeze construirea unei jucării.
 Să spună o rimă despre iarnă.
Interesul copiilor
 Să numească un lucru pe care l-ar pune în sacul Moșului.
pentru activitate
Jocul se repetă de mai multe ori, iar la final educatoarea laudă
eforturile copiilor, evidențiind cum spiridușii au lucrat împreună
pentru a-și recăpăta energia.
Vor trece la următorul joc liniştitor: „Ce cadou dorim de la Moş
Nicolae”
Aşezaţi în semicerc, va trece din mână în mână de la unul la celălalt o
jucărie de pluş, când educatoarea va spune „Stop” copilul va trebui să
spună ce doreşte să primească de la Moş Nicolae. După finalizarea Jocul liniștitor
jocului copiii vor primi recompense.
Conversaţia
7. ÎNCHEIEREA În închieire se fac aprecieri asupra activităţii desfăşurate. Activitatea se Aprecierile Aprecieri verbale
ACTIVITĂŢII va încheia cu bucuria pe care o vor transmit copiii la primirea darurilor pozitive ale
şi mulţumirile adresate lui Moş Nicolae. educatoarei
Anexa 1

Legenda lui Moş Nicolae


Trăia odată într-un sat îndepărtat un om foarte sărac care avea trei fete. Casa în care trăiau omul şi cele trei fete era una foarte
sărăcăcioasă. Fetele dormeau înghesuite în vatra sobei pentru că era foarte frig în casă iar peste noapte focul se stingea. Tatăl lor muncea din
greu dar în zadar, nu câştiga decât să le ajungă pentru o pâine. Tatăl se gândea în fel şi chip cum să îşi crească cele trei fete până într-o zi
când se gândi să îşi vândă fetele celor care le va lua de neveste, se gândi că doar așa vor putea să aibă ce își doresc. În dimineața următoare
tatăl merse la fete și le spune ce a gândit.
- Fetele mele frumoase, vă rog să nu fiți supărate dar mă tot gândesc cum să scăpăm de sărăcie.
- Cum tată? întrebă fata cea mare.
- Voi spune tuturor că am fete de măritat dar le voi da doar acelora care le vor plăti cu galbeni.
- Fetele au început să plângă, să îl roage pe tatăl lor să nu le vândă, dar degeaba. Tatăl era hotărât să le scape de sărăcie. Îi găsi fetei
celei mari un băiat și începu pregătirile de nuntă. Sfântul Nicolae care era cardinal pe atunci a aflat despre nenorocirea ce se petrecea nu
departe de locuinţa sa. Pentru ca fata cea mare să nu fie vândută, noaptea, pe furiş, și-a luat spiridușul și a mers la ușa fetelor unde a lăsat o
pungă cu galbeni. Așa fata cea mare a reușit să se mărite fără să fie vândută. A venit și rândul fetei mijlocii și la fel s-a întâmplat. Din nou
Sfântul Nicolae și-a luat spiridușul și a mers la ușa fetelor unde a lăsat o pungă cu galbeni. Și fata cea mijlocie a reușit să se mărite fără să fie
vândută. Tatăl și fetele se gândeau cine poate să îi ajute să le lase galbeni. Când veni rândul fetei mai mici să se mărite tatăl s-a așezat de pază
pentru a vedea cine vine peste noapte. Noaptea când toți dormeau moș Nicolae și spiridușul plecă să ducă galbeni. Spiridușul care era mai
înainte îl vede pe tatăl fetelor ascuns după ușă și îi aruncă cu praf de dormit pentru a nu îl vedea pe moș Nicolae și pe acesta. Atunci moșul se
așeză să se odihnească se uită la ghete și văzu că au început să se rupă, îi spuse spiridușului că îi este foarte sete și foame. Atunci spiridușul
presără puțin praf de somn iar moșul adormi.
Spiridușul le trimite copiilor o scrisoare unde în care îi roagă pe copiii să îl ajute. După ce copiii reușesc să termine tot ce i-a rugat
spiridușul îl trezește pe moș Nicolae și merg să lase galbeni și fetei mai mici.
De aici a apărut obiceiul aşezării ghetuţelor în noaptea de Moş Nicolae.
De atunci în noaptea de 5 spre 6 decembrie, se spune că Moş Nicolae vine la geamuri şi vede copiii care dorm şi sunt cuminţi, lăsându-
le în ghetuţe, dulciuri şi diverse cadouri.
Tot el este acela care-i pedepseşte pe cei leneşi şi neascultători lăsându-le o nuieluşă.
ANEXA 2
ANEXA 3
ANEXA 4

 Trasează drumul așezând ghetuțe.


ANEXA 5

S-ar putea să vă placă și