0% au considerat acest document util (0 voturi)
54 vizualizări13 pagini

Proiect Pozitia in SP

Încărcat de

Stella Bogdan
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
54 vizualizări13 pagini

Proiect Pozitia in SP

Încărcat de

Stella Bogdan
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

PROIECT DIDACTIC

SCOALA GIMNAZIALA ROMANU

PROFESOR: Bogdan Steluta

CLASA: a VII –a

DATA: 28. 01. 2022

TITLUL LECTIEI: “RELATIA DINTRE STRUCTURA ATOMULUI SI POZITIA LUI IN


SISTEMUL PERIODIC”

TIPUL LECTIEI: mixta

DURATA: 50 minute

OBIECTIVE OPERATIONALE:

La sfârsitul lecției, elevii trebuie să fie capabili :

O1 – să enumere caracteristicile atomului, prezentând însușirile particulelor ce


intră în componența acestuia (protoni, neutroni, electroni);

O2 – să reprezinte structuri ale diferiților atomi ai elementelor chimice din grupele


principale ale sistemului periodic;

O3 – să definească grupa si perioada

O4 – să deducă poziția unui element în sistemul periodic cunoscând structura


atomului;

O5 – să identifice un element în sistemul periodic, pe baza numărului grupei, a


perioadei și a numărului de ordine;

O6 – să coreleze structura atomului cu poziția elementului în sistemul periodic, în


rezolvarea unor exerciții problematizate.

METODE DIDACTICE UTILIZATE: conversatia euristica, jocul didactic,


problematizarea, algoritmizarea, explicatia.

MATERIALE DIDACTICE: fise de lucru, sistemul periodic al elementelor.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual si pe grupe.


EVALUARE: orala, scrisa.
BIBLIOGRAFIE:

1. Fatu Sanda, Didactica Chimiei, Editura Corint, Bucuresti , 2007;


2. Panturu D., Culegere probleme chimie gimnaziu, Braila, 2009.

SCENARIU DIDACTIC

I. MOMENT ORGANIZATORIC
- Se asigura conditiile optime de desfasurare a lectiei;
- Se face prezenta elevilor la ora de curs.
II. CAPTAREA ATENTIEI: (5’)
Propune spre rezolvare rebusul din fisa de aplicatii (pe grupe).

III. COMUNICAREA COMPETENTELOR LA NIVELUL ELEVILOR


La sfarsitul orei va trebui să deduceti un element pe baza structurii atomului
si sa corelati structura atomului cu poziția elementului în sistemul periodic, în
rezolvarea unor exerciții problematizate.

IV. ACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR: (8’)


 Se defineste atomul
 Se indica structura atomului
 Se indica structura sistemului periodic
 Se denumesc grupele principale

V. FIXAREA IDEILOR ANCORA: (2’)


Se noteaza pe tabla titlul lectiei: ”Relatia dintre structura atomului si pozitia lui in
sistemul periodic”

VI. CONDUCEREA INVATARII: (20’)


Se propune spre rezolvare urmatorul exercitiu:
Reprezentati configuratiile elementelor: O (Z= 8) si Na (Z=11).
Care este pozitia lor in sistemul periodic?

INFORMATII PREZENTATE DE PROFESOR:


Intre structura atomului si pozitia elementului in sistemul periodic exista o
stransa interdependenta.

Exemplu1:

O Z=8 e- =8 K: 2 e- L: 6 e- Grupa a VI-a A, perioada a 2-a

Obs!!! 1. Numarul de electroni de pe ultimul strat ne indica grupa elementului respectiv

2. Numarul straturilor ocupate cu electroni ne indica perioada elementului.

Oxigenul prezinta 6 e- pe ultimul strat si de aceea este in grupa a VI-a A si are doua straturi
ocupate cu electroni (K , L) si de aceea este in perioada a 2-a.

Exemplu2:

Na Z=11 e-=11 K: 2 e- L: 8 e- M: 1 e- Grupa I A, perioada a 3-a

Sodiul prezinta 1 e- pe ultimul strat si de aceea este in grupa I A si are trei straturi ocupate
cu electroni (K , L, M) si de aceea este in perioada a 3-a.

VII. ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI (15’)


Indicati pe baza configuratiilor electronice pozitia in sistemul periodic pentru
elementele: H, Li, Be, B, Al, P, S, Cl, Mg, C, N, Ne, Br. ( individual si frontal).

VIII. Tema pentru acasa


Exercitiile 2 si 3 pag. 56 manual (de la exercitii-albastru).

FIȘĂ DE APLICAȚII
Completați următorul rebus și veți găsi pe verticala A-B numele chimistului rus care a descoperit
tabelul periodic în 1869:

1.

2.

5.

6.

8.

B
1. Particula de substanță considerată de filozofii greci indivizibilă.

2. Șirurile orizontale din tabelul periodic.

3. Particula subatomică “vinovată” de sarcina electrică a nucleului.

4. Numărul 6,023×1023 a fost denumit numărul lui ..........

5. Particula subatomică care se rotește ca și Pământul.

6. Element chimic cu numărul atomic Z=16.

7. Coloanele verticale din tabelul periodic.

8. Particula subatomică neutră din punct de vedere electric.

9. Element ce se află în grupa a V-a B și perioada a 4-a.


PROIECT DIDACTIC

SCOALA GIMNAZIALA UNIREA

STRUCTURA VALEA CANEPII

PROFESOR: Bogdan Steluta

CLASA: a VII –a

DATA: 21. 01. 2015

TITLUL LECTIEI: “Exercitii recapitulative – Atom, simbol chimic si sistem periodic”

TIPUL LECTIEI: Sistematizarea si recapitularea cunostintelor asimilate

DURATA: 50 minute

OBIECTIVE OPERATIONALE:

La sfârsitul lecției, elevii trebuie să fie capabili :

O1 – să enumere caracteristicile atomului,

O2 – să reprezinte structuri ale diferiților atomi ai elementelor chimice din grupele


principale ale sistemului periodic;

O3 – să definească grupa si perioda;

O4 – să deducă poziția unui element în sistemul periodic;

O5 – să aplice corect algoritmii de calcul pentru rezolvarea de exercitii

METODE DIDACTICE UTILIZATE: conversatia euristica, metoda cubului, jocul


didactic, problematizarea, algoritmizarea, explicatia.

MATERIALE DIDACTICE: fise de lucru, sistemul periodic al elementelor.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual si pe grupe.


EVALUARE: orala, scrisa.
BIBLIOGRAFIE:

3. Fatu Sanda, Didactica Chimiei, Editura Corint, Bucuresti , 2007;


4. Panturu D., Culegere probleme chimie gimnaziu, Braila, 2009.
SCENARIU DIDACTIC

I. MOMENT ORGANIZATORIC
- Se asigura conditiile optime de desfasurare a lectiei;
- Se face prezenta elevilor la ora de curs.
II. CAPTAREA ATENTIEI: (5’)
Propune spre rezolvare careul de pe fisa nr.1.

III. COMUNICAREA COMPETENTELOR LA NIVELUL ELEVILOR


La sfarsitul orei va trebui să identificati elementele pe baza simbolurilor
chimice, sa definiti grupa si perioada si sa precizati structura sistemului periodic
al elementelor prin rezolvarea de exercitii.

IV. ACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR: (8’)


 Se da spre rezolvarea fisa nr. 2

V. FIXAREA IDEILOR ANCORA: (2’)


Se noteaza pe tabla titlul lectiei: ” Exercitii recapitulative – Atom, simbol chimic si
sistem periodic”

VI. CONDUCEREA INVATARII: metoda cubului (20’)


Activitatea profesorului:

* Împarte clasa în șase grupe nu neapărat numeric egale; fiecare grupă își alege un lider,
care va coordona activitatea grupei.

* Îndeamnă elevii să-și aleagă o culoare din cele șase cartonașe (roșu, albastru, galben,
verde, violet, portocaliu).

1. DESCRIE – albastru

2. COMPARĂ – roșu

3. ANALIZEAZĂ – galben

4. ASOCIAZĂ – verde

5. APLICĂ – violet

6. ARGUMENTEAZĂ – portocaliu

* Distribuie fișele individuale de lucru și dă relații despre modul de folosire.

* Dirijează sistematizarea cunoștințelor și verifică însușirea lor.


Etapa 1: Cere elevilor grupei 1, să descrie structura atomului, folosind informațiile
de la exercitiul 1 din fișa de lucru.
Etapa 2: Propune elevilor grupei 2, compararea configurațiilor electronice pentru
două elemente, folosind informațiile de la exercițiul 2 din fișa de lucru.
Etapa 3: Îndeamnă elevii grupei 3, să analizeze modelele atomice ale izotopilor de
azot, folosind informațiile de la exercitiul 3 din fișa de lucru.
Etapa 4: Cere elevilor grupei 4, să prezinte asocierea termenilor din două coloane,
folosind informațiile de la exercițiul 4 din fișa de lucru.
Etapa 5: Cere elevilor grupei 5, să aplice cunoștintele teoretice în rezolvarea
practică a unei aplicații, folosind informațiile de la exercițiul 5 din fișa de lucru.
Etapa 6: Propune elevilor grupei 6, argumentarea răspunsului la o aplicație,
folosind informațiile de la exercițiul 6 din fișa de lucru.

VII. ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI (15’)


Se aplica testul de evaluare din fisa nr.3
FIŞA NR.1

Se dau următoarele simboluri chimice: C, H, O, Al, Fe, S, N, Zn, Cl, Br, I, K, Ag, Au,
Ca, U. Eliminaţi denumirile acestor elemente chimice din tabelul dat (denumirile pot fi găsite pe
orizontală, pe verticală şi pe diagonală, în ambele sensuri). Citiţi literele rămase în tabel, de la
stânga la dreapta şi veţi obţine numele unui celebru chimist rus. Litera “X” delimitează numele
de prenume.

C A R B O N R O L C
D O I U I S A T O P
U H C A L C I U D I
I U I M A R G I N T
N I R D Z I N C T R
I I X A R M E N D R
M A U R N O B E L E
U S U L F I G R E I
L T O Z A E U E O F
A V N E G I X O N M
FISA NR. 2

1. Tabelul periodic al elementelor a fost realizat de:


a) Lomonosov;
b) Mendeleev;
c) Lavoisier.
2. Tabelul periodic al elementelor este format din:
a) 8 grupe si 8 perioade;
b) 7 grupe si 8 perioade;
c) 18 grupe si 7 perioade.
3. Grupele tabelului periodic sunt:
a) 8 grupe principale si 10 grupe secundare;
b) 10 grupe principale si 8 grupe secundare;
c) 8 grupe principale si 8 grupe secundare.
4. Grupa I A cuprinde :
a) metale alcalino-pamantoase;
b) halogeni;
c) metale alcaline.
5. Grupa a VI-a A se numeste:
a) grupa azotului;
b) grupa elementelor pamantoase;
c) grupa oxigenului.
6. Grupa a VIII-a principală cuprinde:
a) gazele rare;
b) halogenii;
c) metalele alcaline.
7. Poziţia fluorului in tabelul periodic este:
a) perioada 1,grupa 17;
b) perioada 1, grupa 1;
c) perioada 2, grupa 17.
8. Care din elementele de mai jos se află în aceeaşi grupă:
a) Li, Na, Al;
b) Be, Mg, Ca;
c) B, Al, K;
9. Care din elementele de mai jos se afla in aceeasi perioada:
a) K, Na, Li;
b) S, P, S;
c) H, O, He.
FIȘĂ DE LUCRU

1. Prin completarea spațiilor punctate veți obține informații privind structura și unele
caracteristici ale atomului:

Un atom este format din ……………….. și ………………..

Particulele din nucleu se numesc ………………..

În nucleu se găsesc următoarele particule elementare ……………….. și ………………..

Totalitatea electronilor care gravitează în jurul nucleului formează ………………..

Protonul este particula materiala încărcată electric ……………….., iar electronul este
particula materiala încărcată electric ………………..

Atomul este …………din punct de vedere electric, deoarece numărul ………………..


este egal cu numărul ………………..

Numărul protonilor se notează cu ……….

Suma numărului de protoni și neutroni se numește ……………….. și se notează cu


……….

2. Reprezentați configurațiile electronice ale elementelor Na si 35Br. Comparați configurațiile


11

electronice precizând pentru fiecare element:

a) numărul de straturi ocupate cu electroni;

b) numărul de straturi complet ocupate cu electroni;

c) numărul de electroni de pe ultimul strat.


3. Reprezentați modelele atomice ale elementelor 714N si 715N. Analizați modelele atomice și
marcați cu A (adevărat) sau F (fals) afirmațiile referitoare la cei 2 atomi:

a) Au aceeași sarcină nucleară și aceeași configurație electronică.

b) Au număr diferit de electroni pe ultimul strat.

c) Diferă prin numărul de neutroni din nucleu, dar au aceeași structură a învelișului de
electroni.

d) Sunt izotopi ai aceluiași element.

e) Reprezintă două elemente diferite.

4. Asociați prin săgeți informatiile din coloana A cu informatiile din coloana B:

A B

- este coloana verticală din tabelul periodic

- Perioada - este șirul orizontal din tabelul periodic

- Grupa - Nmax=2 x n2

- Numărul perioadei - indică numărul de electroni de pe ultimul strat

- Numarul grupei - Grupa a II-a A, Perioada a 4-a

- Nr. de electroni dintr-un strat - indică numărul de straturi ocupate cu electroni

- Ca
5. Un element E este situat în perioada a 3-a și grupa a II-a.

Determinați, fără să consultați sistemul periodic:

a) care este ultimul strat electronic în curs de completare;


b) câți electroni are pe ultimul strat electronic;
c) câți electroni are în învelișul electronic al atomului;
d) al câtelea element este în sistem;
e) câți protoni are nucleul elementului dat;
f) câți neutroni are în nucleu, dacă A=24.

6. Care este elementul care are 3 electroni pe stratul 3?

a) azotul;

b) potasiul;

c) aluminiul;

d) fluorul;

e) carbonul.

Argumentați alegerea făcută.


Fisa nr. 3 - Test de evaluare

1. Elementul chimic ce are pe ultimul strat 2e- se află în grupa principală:


a) I A b) II A c) IV A d) VI A (1p)

2. Învelişul electronic al atomului unui element chimic are trei straturi.


Perioada în care se găseşte elementul este:
a) 2 b) 1 c) 7 d) 3 (1p)

3. Numărul atomic Z pentru elementul care are cinci e- în stratul M este:


a) 7 b) 8 c) 18 d) 15 (1p )

4. Un element chimic este situat în sistemul periodic în grupa a VII-a A, perioada a 3


Care este numărul de ordine al elementului ?
a) 17 b) 20 c) 10 d) 7 (1p)

5. Se dau elementele chimice :


O ( Z=8) ; Li (Z=3) ; Mg (Z=12) ; C(Z=6). Alege varianta care conţine numai elemente cu caracter metalic :
a) O; C b) O; Mg c) Li; Mg d) Mg; C (2p)

6. Cunoscând numărul atomic al unui element Z = 35, caracterizează elementul:


- poziţia în sistemul periodic; (3p)
- caracterul chimic.

1 punct din oficiu

Fisa nr. 3 - Test de evaluare

1. Elementul chimic ce are pe ultimul strat 2e- se află în grupa principală:


a) I A b) II A c) IV A d) VI A (1p)

2. Învelişul electronic al atomului unui element chimic are trei straturi.


Perioada în care se găseşte elementul este:
a) 2 b) 1 c) 7 d) 3 (1p)

3. Numărul atomic Z pentru elementul care are cinci e- în stratul M este:


a) 7 b) 8 c) 18 d) 15 (1p )

4. Un element chimic este situat în sistemul periodic în grupa a VII-a A, perioada a 3


Care este numărul de ordine al elementului ?
a) 17 b) 20 c) 10 d) 7 (1p)

5. Se dau elementele chimice :


O ( Z=8) ; Li (Z=3) ; Mg (Z=12) ; C(Z=6). Alege varianta care conţine numai elemente cu caracter metalic :
a) O; C b) O; Mg c) Li; Mg d) Mg; C (2p)

6. Cunoscând numărul atomic al unui element Z = 35, caracterizează elementul:


- poziţia în sistemul periodic; (3p)
- caracterul chimic.

1 punct din oficiu

S-ar putea să vă placă și