0% au considerat acest document util (0 voturi)
183 vizualizări4 pagini

Proiect Lipire

proiect lectie

Încărcat de

Iuliana Ioniță
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
183 vizualizări4 pagini

Proiect Lipire

proiect lectie

Încărcat de

Iuliana Ioniță
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

PROIECT DIDACTIC

Activităţi pe domenii experienţiale

Domeniul de activitate: Om şi societate


Subiectul activităţii: ,,Mărul”
Mijloc de realizare: lipire
Tipul de activitate: Formare priceperi și deprinderi

Obiective operaţionale:
O1- să identifice materialele şi instrumentele necesare realizării temei,
observându-le;
O2- să lipească corect şi estetic fructele decupate, în coşuleţ;
O3- să analizeze obiectiv lucrările personale şi ale celorlalţi copii.
Strategii didactice
Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia,
exerciţiul.
Mijloace de învăţământ: fişă de lucru cu conturul unui coş, mărul şi
para decupate, lipici.
Metode de evaluare: observarea sistematică a comportamentului
copiilor în timpul activităţii, chestionarea orală, aprecierea verbală.
Obiective Activităţi de Strategii didactice Evaluare
operaţionale învăţare Conţinuturi Metode şi Mijloace de
procedee învăţământ
Introducerea în activitate este realizată printr-o discuţie purtată surpriza coş cu fructe răspunsuri
despre fructele de toamnă. de toamnă corecte la
Anunţarea temei şi a obiectivelor: Astăzi vom realize o lucrare cu conversaţia întrebări
titlul ,,Mărul ”.
Intuirea materialului: Ce aveţi pregătit pe măsuţe? (lipici, fişă cu observaţia lipici, fişă cu intuirea
Exerciţii de
O1- să conturul unui coş, mere decupate) conversaţia conturul unui corectă a
denumire a
identifice coş, măr şi materialului
materialelor de
materialele şi pară decupate
lucru
instrumentele
necesare
realizării
temei,
observându-le Prezentarea şi analiza modelului: Se prezintă şi se analizează observaţia lucrarea
modelul. analiza model
Exerciţii de
Exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinilor: Pentru a putea exerciţiul Corectitudin
încălzire a
realiza tema cât mai frumos tema se fac câteva exerciţii pentru ea executării
muşchilor mici ai
încălzirea muşchilor mici ai mâinilor. (închidem şi deschidem mişcărilor
mâinii
pumnii, cântăm la pian, facem plăcintă)
Explicarea şi demonstrarea procedeului de lucru: se face de către
educatoare utilizând cuvinte accesibile şi asigurând vizibilitatea explicaţia
pentru toţi copiii. ,,Luăm lipiciul şi aplicăm pe partea necolorată a demonstraţia
mărului, pe urmă îl lipim în coşul de pe coala de hârtie. La fel se
procedează şi cu para.”
Realizarea lucrării de către copii: În timp ce copiii lucrează ofer
Exerciţii de explicaţii suplimentare acolo unde este cazul. exerciţiul lipici, fişă cu Realizarea
O2- să aşeze aşezare estetică în conturul unui lucrărilor de
corect şi
pagină coş, măr şi către copii
estetic
fructele Exerciţii de lipire Analiza lucrărilor: Toate lucrările vor fi expuse pentru a putea fi pară decupate
colorate în
Exerciţii de văzute de copii. Aceştia îşi vor evalua munca lor şi pe a colegilor observarea lucrările Analiza
coşuleţ
O3- să apreciere a având în vedere estetica şi corectitudinea cu care au lucrat. analiza copiilor lucrărilor
evalueze
muncii personale conversaţia
obiectiv
lucrările şi a muncii
personale şi
celorlalţi Încheierea activităţii: se vor face aprecieri generale asupra modului
ale celorlalţi
copii în care au lucrat şi s-au comportat copiii pe toată durata activităţii.
Jocuri şi activităţi didactice alese

Subiectul: ,,Unde am ascuns coşul?”


Mijloc de realizare: joc de atenţie
Obiectiv operaţional:
 Să descopere locul unde este ascuns coşul cu fructe cu ajutorul
indicaţiilor oferite de către educatoare.
Strategii didactice
Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul
Material didactic: coş cu fructe

Desfăşurarea activităţii
Coşul cu fructe va fi ascuns de educatoare intr-un loc destul de vizibil.
Câte un copil îl va căuta fiind îndrumat de ceilalţi copii cu indicaţia rece
când copilul se îndepărtează de jucărie şi cald când se apropie de jucărie.

S-ar putea să vă placă și