100% au considerat acest document util (1 vot)
166 vizualizări11 pagini

Proiect Clr-Text

Documentul prezintă un proiect de lecție pentru clasa a III-a despre textul literar ,,Ceasul” de Spiridon Vangheli. Lecția are ca obiective înțelegerea textului, identificarea informațiilor cheie și formarea unei păreri. Activitățile propuse includ citirea textului, discutarea semnificațiilor noi, completarea hărții conceptuale și rezolvarea unor exerciții.

Încărcat de

bryndusapinti
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
100% au considerat acest document util (1 vot)
166 vizualizări11 pagini

Proiect Clr-Text

Documentul prezintă un proiect de lecție pentru clasa a III-a despre textul literar ,,Ceasul” de Spiridon Vangheli. Lecția are ca obiective înțelegerea textului, identificarea informațiilor cheie și formarea unei păreri. Activitățile propuse includ citirea textului, discutarea semnificațiilor noi, completarea hărții conceptuale și rezolvarea unor exerciții.

Încărcat de

bryndusapinti
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

PROIECT DE LECȚIE

ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR
LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ
Data: 13.05.2024
Clasa: a III-a A
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Unitate de învățare:,,Textul narativ; Extragerea unor informații de detaliu din textul literar; Formarea unei păreri; Harta textului”
Subiectul de lecției: ,,Ceasul” - de Spiridon Vangheli
Tipul lecției: predare-învățare
Competențe generale:
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare.
3. Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute;
Competențe specifice:
2.1.Formularea unor enunțuri proprii în situații concrete de comunicare.
3.2.Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul cunoscut.
3.1. Extragerea unor informații de detaliu din texte informative sau literare.
3.3. Formularea unei păreri despre o povestire/personajele acesteia
3.4. Evaluarea conținutului unui text pentru a evidenția cuvinte-cheie și alte aspecte importante ale acestuia.
Scopul lecției: Consolidarea deprinderilor de citire corectă, expresivă și de înțelegere a unui text literar.
Obiective operaționale:
- Cognitive:
OC1-Să desprindă informaţii de detaliu din fragmentul citit pentru completarea hărții textului.
OC2-Să delimiteze fragmentele corespunzătoare textului citit.
OC3-Să ordoneze cronologic momentele acțiunii textului.
OC4-Să identifice semnificațiile expresiilor noi din text.
- Psihomotorii:
OP1 : Să adopte o poziție corectă pe tot parcursul activității.
- Afective-atitudinale:

OA1: Vor manifesta interes pentru activitatea propriu-zisă.


OA2: Vor participa în mod activ și efficient în activitatea de rezolvare a sarcinilor de lucru.
Strategie didactică: Inductivă
- Metode și procedee didactice: conversaţia, joc ghicitoare, explicația, lectura, exercițiul, harta conceptuală;
- Mijloace de învățământ: caiet lucru, manual,videoproiector, instrument de scris;
- Forme de organizare: frontal, individual;
Metode,tehnici,instrumente de evaluare: observarea comportamentelor copiilor, capacitatea de a răspunde sarcinilor de lucru, atenția, aprecieri
verbale, stimularea interesului și curiozității pentru lecție,;
Resurse: bibliografice:MECTS– “Programa şcolară pentru disciplina Limba și literatura română– clasa III-a și a IV-a”, Bucureşti, 2014;
umane:26 preșcolari;
temporale: 50 minute;
Scenariu Didactic

Etapele lecției Ob. Conținut și sarcini de învățare Strategia didactică Evaluare


Activitatea Activitatea Metode Mijloace Forme de (Instrumente de
propunătoarei Elevilor organizare evaluare)

1.Captarea OA1 Eleva practicantă salută Joc Ghicitoare Frontal Stimularea interesului
atenției elevii și se prezentă. Elevii ascultă cu ghicitoare (Anexa 1) și curiozității pentru
( 3 minute) OP1 Cu ajutorul unei ghicitori, atenție ghicitoarea și Videoproiector lecție
eleva practicantă va răspund corect :
introduce subiectul lecției. ,,Ceasul”

,,Bate, dar nu-i inimioară


Îmi arată cum mai trece
Timpul din zori până-n
seară
Pe cadran are si-un zece.”

3. Anunțarea
temei și a OA1 Se anunță titlul lecției și Elevii vor manifesta Conversația Frontal Observarea
obiectivelor obiectivele interes și curiozitate comportamentelor
( 1 minut) acesteia. pentru lecție. elevilor
,,-Copii, astăzi vom citi și
vom discuta
textul «Ceasul» de
Spiridon Vangheli”
OC1
4. Prezentarea OC2 Eleva practicantă va purta Elevii vor răspunde la
noului conținut OC3 un scurt dialog cu elevii: intrebări, fiecare Conversația Manual
și OC4 (1. ,,Dacă ne uităm la exprimându-și (Anexa 2) Atenția
dirijarea OC5 imaginile din manual, propria părere. Videoproiector
învățării despre ce credeți că este Un posibil răspuns
( 30 minute) vorba în textul pe care îl este :
vom studia astăzi?” (,,1.Eu cred că in text
2. ,, Credeți că este un text este vorba despre
literar sau pierderea unui ceas.
nonliterar?”etc.) ,,2.Eu cred că textul
va fi literar deoarece Observarea
în imagini apar Frontal comportamentelor
Se realizează citirea în lanț personaje.”) Lectura elevilor și
a textului. capacitatea
Text suport de a
După lectura textului, se Elevii citesc în lanț răspunde
vor explica cuvintele și textul. Aceștia Explicația sarcinilor de lucru
expresiile necunoscute. participă activ la
discutarea textului și
Eleva practicantă, la completarea hărții
împreună cu elevii, discută acestuia. Harta
textul, iar mai apoi conceptuală
completează harta textului ( Anexa 3)
(titlul textului, autorul,
personaje, timpul, spațiul,
idei principale, morala
poveștii).
Eleva practicantă propune Elevii rezolvă Exercițiul Manual Frontal Aprecieri verbale
elevilor să rezolve exercițiile pe baza (Anexa 2)
exercițiile din manual. textului. Caiete
(pg-136, ex 3, 4, 5).
Eleva va oferi explicații
suplimentare, după caz.

OP1
5. Obținerea OA1 Eleva practicantă solicită Observarea
performanțelor OA2 elevilor să răspundă în Caiet comportamentelor
(10 minute) 20-30 de cuvinte la Elevii rezolvă sarcina Exercițiul Instrument de Individual elevilor și
urmatoarea de lucru. scris capacitatea
cerință: ,,Imaginează-ți că Un posibil răspuns de a
ești Guguță și primești este: răspunde
ceasul de la tatăl tău. (,,Ceasul meu are un sarcinilor de lucru
Descrie cum arată acesta.” cadran imens,care
Eleva practicantă va oferi strălucește ca un
informații suplimentare, diamant,cu cifre din Aprecieri verbale
dacă va fi nevoie. aur,carcasa e
acoperită cu
smaralde, iar brățara
e cusută cu fir de aur
asortată cu cifrele.În
loc să ticăie, ceasul
meu sună
bing-bang.”)
Se realizează pe tot
6. Feedback-ul parcursul activității prin
întrebări
și răspunsuri
ale școlarilor, aprecierea
corectitudinii
răspunsurilor.

Eleva practicantă le va Elevii răspund corect


7. Retenția și adresa elevilor întrebări: la întrebării ,
transferul ,,1. Despre ce am discutat dovedind că au
( 5 minute) OA1 noi astăzi?” înțeles textul:
,,2. Care sunt personajele ,,1. Noi, astăzi am
textului?” discutat despre textul Conversația Frontal Aprecieri verbale
,,3. Cine este autorul Ceasul.”
textului?” ,,2. Personajele
,,4. Care este morala textului sunt: Guliță,
textului?” tatăl, bunicul.”
Eleva practicantă le ,,3. Autorul textului
propune elevilor o temă este Spiridon
pentru acasă din manual Vangheli.”
( pg-136, ex. 6; ,,4. Morala textului
pg-137, ex.7, 8, 9). este să fii mulțumit de
ceea ce ai.”
Elevii își notează
tema .

8. Evaluare OA1 Eleva practicantă va face


(1 minut) aprecieri individuale și Elevii sunt mulțumiți Conversația Frontal Aprecieri verbale
colective cu privire la de aprecieri și
modul de participare a încurajări.
elevilor la lecție.

,,Bate, dar nu-i inimioară


Îmi arată cum mai trece
Timpul din zori până-n seară
Pe cadran are si-un zece.”

Anexa 1- Ghicitoare
Anexa 2-Manual
Anexa 3- Harta textului

S-ar putea să vă placă și