0% au considerat acest document util (0 voturi)
43 vizualizări12 pagini

Proiect Didactic Primar.

Încărcat de

Tatiana Grigoroaia
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
43 vizualizări12 pagini

Proiect Didactic Primar.

Încărcat de

Tatiana Grigoroaia
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

PROIECT DIDACTIC

Profesor coordonator și metodist: [Link]. Clipa Otilia


Profesor metodist: Lect. univ. dr. Tudor Colomenschi
Propunător student: Grigoroaia Tatiana

13 Decembrie 2023
PIPP, an II
Proiect didactic

DATA: 13.12.2023
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială,,Ion Creangă,, Suceava,nr.9
CLASA: a-III-a B
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și Științe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Înmulțirea numerelor naturale.
TEMA LECȚIEI: Înmulțirea unui număr natural de trei cifre cu un număr natural
de o cifră.
TIPUL LECȚIEI: Consolidare și aprofundare.
SCOPUL LECȚIEI: Consolidarea și aprofundarea cunoștințelor referitoare la
înmulțirea unui număr natural format din zeci,sute și unități cu un număr format din
unități.
COMPETENȚE SPECIFICE:
2.5. Efectuarea de înmulțiri de numere naturale în concentrul 0 - 10 000 și de
împărțiri folosind tabla împărțirii;
5.1. Utilizarea terminologiei specifice și a unor simboluri matematice în rezolvarea
și/sau compunerea de probleme cu raționamente simple;
5.3. Rezolvarea de probleme cu operațiile aritmetice studiate, în concentrul 0- 10
000
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- să identifice subiectul lecției, răspunzând corect la întrebările din rebus;
O2- să efectueze cu ușurință exercițiile de calculc raportându-se la algortimul învățat
anterior;
O3- să recunoască în probleme situații de înmulțire;
O4- să opereze cu terminologia specifică pentru a rezolva problemele;
Strategii didactice:
a. Metodee și procedee: observația, instructaj verbal ,conversația, jocul
didactic , explicația, exercițiul;
b. Mijloace de învățare: tablă, caiete, videoproiector, fișă de lucru, rebus,
marker;
c. Moduri de organizare: frontal, individual.
Resurse:
 Umane: 30 de elevi;
 De timp: 50 de minute;
 Spațiale: sala de clasă.
Bibliografie:
• Savin, Petronela., Fichioş, Monica, Ghid metodologic pentru învăţământul
primar, Institutul European, Iaşi, 2017
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Nr. Etapele lecției Ob. Conținut științific al lecției Strategii de predare-învățare Evaluare/indicatori
Crt. Op. de performanță
Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare

1. Organizarea Învățătoarea pregătește condițiile


învățării necesare unei bune desfășurări a
lecției: pregătirea materialului Instructajul Frontal Observarea
didactic, aerisirea clasei, etc. verbal comportamentului elevilor

Studenta practicantă se prezintă


elevilor: „Bună ziua,dragi copii!
Numele meu este Tatiana, iar astăzi
Conversația
voi fi învățătoarea voastră și
împreună vom face ora de
matematică. Sunteți pregătiți să
începem?
2. Verificarea Se realizeză verificarea temei
temei pentru pentru acasă. Pentru început un elev
va fi numit pentru a spune ce au Conversația Caiet de teme/ Frontal Se vor face aprecieri
acasă verbale cu privire la
avut ca temă pentru acasă. După Exercițiul
răspunsul primit, copiii își deschid Auxiliar rezolvarea temei
caietele/auxiliarele și se verifică
răspunsurile. Pe parcursul
Explicația
verificării, învățătoare va interveni
dacă sunt nelămuriri și va realiza
corectările necesare.

3. Captarea Învățătoarea le va capta atenția Conversația Tabla Frontal


atenției elevilor prin intermediul unui rebus.
Întrebările rebusului vor avea în Videoproiector
componența lor aspecte ce țin de
calculele matematice.

Exemplu:
Rebus
1. Rezultatul împărțirii este?
matematic
2. Ce zi a săptămânii este
formată din 3 litere?
3. Operația prin care aflăm
suma se numește?
Observația Observarea răspunsurilor
4. Operația prin care aflăm
elevilor
diferența se numește?
5. Termenul care se scade
este?
6. Semnul adunării se
numește?
7. Numerele care se adună se Exercițiul
numesc?
8. Numărul care se împarte
este?
9. Numerele care se înmulțesc
se numesc?
10. Rezultatul înmulțirii se
numește?
11. . Operația prin care aflăm
câtul se numește?
Prin rezolvarea rebusului elevii își
vor putea aminti diferitele noțiuni
Obervația Observația sistematică
despre calculele matematice și vor
O1 afla ce vor face astăzi la lecția de
matematică.
După rezolvarea rebusului elevii vor
putea observa faptul că s-a format
un cuvânt pe verticală, acesta fiind:
CONSOLIDARE.
4. Anunțarea temei Învățătoarea îi va anunța pe elevi că Conversația Frontal Observația sistematică
și a obiectivelor astăzi vor face exerciții de
aprofundarea/recapitulare a
înmulțirii unui nr. natural de trei
cifre cu un nr. natural de o cifră.

„Elevii, astăzi la ora de matematică


Instructaj Tabla
vom face exerciții si probleme de
verbal
înmulțirea unui număr natural de Marker
trei cifre cu un număr natural de o
cifră. Pentru început deschideți Caietele
caietele și scrieți data de astăzi și elevilor
titlul lecției.
Învățătoarea va scrie și ea pe tablă
data și titlul lecției: Înmulțirea unui
număr natural de trei cifre cu un
număr natural de o cifră.
Recapitulare.

5. Fixarea / Pentru a fixa informația într-un Conversația Videoproiector Frontal Observația sistematică
consolidarea mod cât mai plăcut învățătoarea le
propune eleviilor să efectueze Tablă
cunoștiințelor
calcule prin intermediul unui joc. Jocul didactic Marker
Jocul va fi realizat pe platforma
Wordwall și va avea în componența Platforma
s-a înmulțirii dar și probleme ce Wordwall
trebuie rezolvate cu ajutorul
Caietele
înmulțirilor. Astfel eleviilor vor veni
elevilor
pe rând la tablă și vor rezolva
exercițiile urmând ca mai apoi să
pună rezultatul corect. În tot acest
timp ceilalți copii vor scrie în caiete
exercițiile.
În timpul rezolvării înmulțirilor
elevii vor trebui să explice cu voce
tare algoritmul prin care au rezolvat
Exercițiul
înmulțirea.
Exemple de înmulțiri:
O2 875 x 4=
368 x 5=
236 x 7=
Individual
560 x 2=
428 x 3=
Pe lângă înmulțiri vor exista
probleme de forma: Explicația
1. Află dublul numărului 426.
2. Care este tripul numărului
263?
3. Mărește de patru ori
O4
produsul numerelor 6 și 115.
6. Obținerea O3 Se va realiza prin intermediul unei Observația Fișă de lucru Individual Observația sistematică
performanței fișe de lucru. Elevii vor lucra
individual exercițiile de pe acea fișă
iar învățătoarea va observa atent Exercițiul
cum lucrează plimbându-se printre
bănci. La final fișa va fi corectată
împreună, învățătoarea întrebând
modul prin care au rezolvat
exercițiile. Explicația

7. Concluzii și Învățătoarea va anunța tema pentru Conversația Frontal Aprecieri verbale


aprecieri acasă și va face apreciri verbale
referitoare la implicarea elevilor pe
parcursul lecției.
Anexa 1-Rebus matematic.
Anexa 2- Jocul didactic (platforma Wordwall)
Anexa 3- Fișa de lucru.

S-ar putea să vă placă și