PROIECT DE ACTVITATE INTEGRATĂ
Tema activității
„Simbolurile iernii”
Creșa nr.1, Galați
Grupa mică
An școlar 2020-2021
1
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
Data: 26.01.2021
Unitatea de învăţământ: Creșa nr.1, Galați
Grupa: Mică
Educatoare: Țîru Viviana
Tema anuală: „Cum este, a fost şi va fi, aici, pe Pământ?”
Tema activităţii: „Pe cărările iernii”
Subtema: „Jocurile iernii”
Tema zilei: „Simbolurile iernii”
Forma de realizare: Activitate integrată
Durata activităţii: 1 zi
Tipul activităţii: Consolidare şi verificare a cunoştinţelor însuşite
Scopul activităţii:
Consolidarea cunoştinţelor referitoare la numeraţie, în limitele 1- 5
Consolidarea abilităţilor practice specifice nivelului de dezvoltare motrică
Forma de organizare: individual/ în echipe
2
PROGRAMUL ZILEI
[Link]ăţi de Dezvoltare Personală (ADP)
- Întâlnirea de dimineaţă: „Ce ne-aduce iarna?”
- Rutine: „ Mă îmbrac corespunzător anotimpului iarna”
Tranziţii: „Patinăm”(mima); „Dansau fulgii de nea” (joc cu text şi cânt)
[Link]ăţi Liber Alese (ALA1)
- Artă: „Sania”- colorare
- Joc de masă: “Fulgi mari, fulgi mici”- sortarea fulgilor după marime
- Imagini cu anotimpul de iarnă- vizualizare
[Link]ăţi pe Domenii Experenţiale (ADE)
Domeniul Științe: „Să ne jucăm cu prietenele noastre, numerele” - consolidarea numerelor şi
cifrelor 1- 5
Domeniul Estetic și Creativ: „Omul de zăpadă” (lipire)
[Link]ăţi Liber Alese (ALA2)
- Joc de mişcare: „Prindem fulgii de zăpadă”
- Audiţie muzicală: „Săniuța fuge”
3
OBIECTIVE OPERAŢIONALE ŞI STRATEGII DIDACTICE
Activităţi de Dezvoltare Personală (ADP)
Întâlnirea de dimineaţă: „Ce ne-aduce iarna?”
Obiective operaţionale:
- să utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei;
- să identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (anotimpul, vremea, ziua, data,
luna, anul);
- să comunice impresii şi idei referitoare la tema propusă
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia
Mijloace şi materiale didactice: panoul anotimpului iarna, calendarul naturii
Rutine: „Mă îmbrac corespunzător anotimpului iarna”
Obiective operaţionale:
- să răspundă la întrebări despre anotimpul iarna;
- să denumească obiecte de îmbrăcăminte şi încălţăminte adecvate anotimpului
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia
Tranziţii: „Patinăm” (mima); „Dansau fulgii de nea” (joc cu text şi cânt)
Obiective operaţionale:
- să imite mişcări specifice patinajului;
- să interpreteze cântecul, executând mişcări sugerate de text
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul
Activităţi Liber Alese ( ALA1)
Artă: „Sania” (colorare)
Obiective operaţionale:
- să denumească materialele necesare realizării lucrării (creioane colorate, fișă de lucru);
- să aplice culoarile în mod adecvat, pe suprafaţa dată;
- să realizeze o lucrare îngrijită
Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul
Mijloace şi materiale didactice: fișă de licru, creioane colorate
4
Joc de masă: “Fulgi mari, fulgi mici”- sortarea fulgilor după marime
Obiective operaţionale:
- să realizeze corect sortarea fiecarui fulg de nea, în funcție de marimea acestuia
Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul
Mijloace şi materiale didactice: fulgi de nea de dimensiuni mari și mici.
Imagini cu anotimpul de iarnă- vizualizare
Obiective operaţionale:
- să recunoască şi să denumească obiectele din imagini;
- să despartă cuvintele în silabe şi să precizeze numărul acestora
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul
Mijloace şi materiale didactice: imagini reprezentând obiecte specifice anotimpului iarna
Activităţi pe Domenii Experenţiale (ADE)
Domeniul Ştiinţă (DŞ) : „Să ne jucăm cu prietenele noastre, numerele” –consolidarea
numerelor şi cifrelor 1- 5
Obiective operaţionale:
- să intuiască materialele primite;
- să numere crescător şi descrescător în limitele 1- 5;
- să formeze, cel puţin două grupe de obiecte, după formă;
- să numere obiectele grupei formate;
- să asocieze numărul obiectelor cu cifra corespunzătoare;
- să coopereze cu colegii din echipă;
Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, exerciţiul, învăţarea prin cooperare, instructajul
verbal
Mijloace şi materiale didactice: scrisoare de la Zâna Iarnă, coşuleţe, jetoane cu cifrele 1 – 5,
jetoane cu simboluri ale anotimpului iarna (ex.: oameni de zăpadă, clopoţei, globuleţe, steluţe, fulgi
de nea), jetoane cu globuleţe de culori diferite.
Domeniul Estetic Creativ (DEC): „Omul de zăpadă” (lipire)
Obiective operaţionale:
5
-să enumere părţile componente ale unui om de zăpadă;
- să recunoască materialele de lucru din coşuleţe;
- să lipească cel puţin trei elementele din coşuleţ;
- să utilizeze corect instrumentele de lucru;
- să numere anumite părţi componente ale omului de zăpadă;
-să respecte indicaţiile tehnice de lipire (lipire prin presare şi mişcări circulare);
-să păstreze ordinea şi curăţenia la locul de muncă, pe tot parcursul activităţii
Metode şi procedee: : conversaţia, explicaţia, exerciţiul, lucrările practice, turul galeriei
Materiale didactice: lipici, coşuleţe, fișă cu oameni de zăpadă, elemente de detaliu (pălarii,
fulare, morcovi, nasturi, ochi- decupate din carton), mături în miniatură.
Activităţi Liber Alese ( ALA2)
Joc de mişcare: „Prindem fulgii de zăpadă”
Obiective operationale:
- să respecte regulile jocului;
- să execute anumite mişcări, la comenzile educatoarei;
- să manifeste interes, participând cu plăcere la activitate
Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, jocul de mişcare
Audiţie muzicală: „Săniuța fuge”
Obiective operaţionale:
-să audieze cu interes cântecelul;
- să interpreteze mișcări liber alese pe melodie
Metode şi procedee: audiţie muzicală
Mijloace şi materiale didactice: laptop
6
Material bibliografic:
1. Barcan- Ticaliuc E.- „1001 de jocuri pentru copii”, Editura Sport- Turism, Bucureşti, 1979
2. Dima S., Paclea D., Candrea A.- „Veniţi să ne jucăm, copii!” – antologie de jocuri
didactice, Editura Revista Învăţământului Preşcolar, Bucureşti, 1995
3. Petre M., Petricica M.- „Metodica predării activităţilor manuale în grădiniţa de copii”,
Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti
4. Flueraş V. – „Teoria şi practica învăţării prin cooperare”, Editura Casa Cărţii de Ştiinţă,
Cluj- Napoca, 2007
5. *** Curriculum pentru învăţământ preşcolar, Editura DPH, Bucureşti, 2009
7
SCENARIUL ZILEI
Activităţi de Dezvoltare Personală (ADP)
Întâlnirea de dimineaţă
Copiii intră în sala de clasă, formând un cerc şi rostind versurile:
„Dimineaţa a sosit./ Toţi copiii au venit./ În cerc să ne adunăm/ Şi cu toţi ne salutăm./ Vedem
cine e prezent/ Poate, cine e absent./ Calendarul e-ncântat/ Că va fi iar completat.”
Salutul: „Bună dimineaţa, dragi copii!”.Copiii se vor saluta reciproc.
Prezenţa se va consemna în catalogul grupei şi pe panoul cu numele copiilor. Educatoarea va
îndepărta numele copiilor absenţi şi se vor număra copiii prezenţi.
Calendarul naturii se va realiza împreună cu copiii, după ce se poartă o discuţie referitoare la
anotimpul în care ne aflăm, vremea, evenimentul zilei, ziua, data, luna şi anul curent.
Mesajul zilei: Se va face introducerea în tema zilei.
Rutine
Educatoarea va antrena copiii într-o scurtă conversaţie referitoare la anotimpul iarna, la
obiectele de vestimentaţie potrivite şi necesitatea utilizării acestora pentru prevenirea îmbolnăvirii.
Tranziţii
Tranziţia către Activităţile Liber Alese se va realiza prin exerciţii de mimă- „Patinăm”.
Activităţi Liber Alese (ALA1)
Copiii vor fi îndrumaţi spre centrele de interes. Se vor intui materialele, se anunţă şi se
explică sarcinile de lucru. La semnalul educatoarei, copiii vor finaliza lucrările.
Artă
Pe măsuţă, copiii vor primi fișe de lucru și creioane colorate.
Sarcina de lucru constă în colorarea saniei, utilizând culori adecvate şi elemente grafice
învăţate.
8
Joc de masă
Copiii vor primi fulgi de nea decupați și două cosulețe/ cutii în care vor trebui să sorteze fulgii în
funcție de mărimea acestora.
Bibliotecă
Copiilor li se vor pune la dispozitie imagini cu obiecte specifice anotimpului iarna. Ei vor
denumi obiectele şi vor despărţi în silabe cuvintele, precizând numărul acestora.
Activitatea se încheie cu aprecieri stimulative privind răspunsurile copiilor şi
comportamentul lor în timpul activităţii.
Activităţi pe Domenii Experenţiale (ADE)
DS: „Să ne jucăm cu prietenele noastre, numerele” - consolidarea numerelor şi cifrelor 1- 5
Strategii didactice
Etapele activităţii Conţinutul activităţii Metode şi Materiale Evaluare
procedee didactice
1. Moment Asigurarea condiţiilor necesare
organizatoric desfăşurării activităţii:
- aranjarea mobilierului;
- aerisirea sălii de clasă;
-pregătirea materialului didactic;
- intrarea copiilor în clasă şi
aşezarea lor la măsuţe;
-asigurarea ordinii şi disciplinei
2. Captarea Educatoarea va prezenta copiilor - surpriza -plic,
atenţiei o scrisoare „primită” de la Zâna scrisoare
Iarnă:
„Dragi copii,
Ştiu că sunteţi nerăbdători să
ningă și la voi. Am pregătit sacul cu
fulgi de zăpadă, şi, în curând , voi
porni la drum. Însă, până atunci,
vreau să aflu cât de bine vă
descurcaţi la activităţile de astăzi. Eu
sunt tare curioasă ce activități v-a
pregătit doamna educatoare!
Vă doresc: „ Succes!”. Să fiţi
atenţi şi cuminţi!
Cu drag,
Zâna Iarnă”.
3. Anunţarea Educatoarea anunţă tema: „ Să ne -explicaţia -observarea
temei şi a jucăm cu prietenele noastre, sistematică
9
obiectivelor numerele”. Va preciza faptul că,în a comporta-
această activitate, vor număra mentului
obiecte, vor forma grupe şi vor copiilor
utiliza cifrele.
[Link]-rea Copiii vor număra în ordine -conversaţia -jetoane cu -observarea
cunoştinţelor crescătoare şi descrescătoare, în -explicaţia cifre sistematică
limitele 1-5. -exerciţiul -cosuleţe a comporta-
Vor descoperi coşuleţele şi vor mentului
numi elementele primite: clopoţei, copiilor
oameni de zăpadă , globuleţe,
steluţe, fulgi de nea.
[Link]ăşurarea Copiii vor fi solicitaţi să formeze -conversaţia -jetoane cu -observarea
activităţii grupe de obiecte după formă. Vor -explicaţia cifre sistematică
forma grupa oamenilor de zăpadă. -exerciţiul -cosuleţe a comporta-
Un copil va număra elementele şi va -problemati- mentului
preciza numărul acestora. Un alt zarea copiilor
copil va spune care cifră corespunde -aprecieri
grupei formate. Copiii vor aşeza sub verbale
grupa formată cifra corespunzătoare.
La fel se va proceda şi cu grupa
fulgilor de nea.
Educatoarea le cere copiilor să
compare cele două grupe.
În continuare vor forma şi alte
grupe de obiecte.
[Link]ţinerea Se împart copiii în două echipe: -conversaţia -simboluri -aprecieri
performanţei „Echipa renilor” şi „Echipa -explicaţia pentru fiecare verbale
îngeraşilor”. Fiecare echipă va fi -exerciţiul echipă individuale
aşezată în semicerc, la câte o -problemati- - globuleţe de şi ale
măsuţă. Educatoarea va cere fiecărei zarea culori diferite echipei
echipe să descopere materialele din -lucru în -steluțe/ fulgi
coşuleţe, să precizeze forma şi echipă de nea
culoarea acestora. Li se explică
sarcina de lucru: fiecare echipă va
forma grupe de globuleţe,
respectând culoarea precizată de
educatoare şi numărul corespunzător
cifrei afişate pe fulgul de nea.
Se execută jocul de probă, apoi se
desfăşoară întrecerea propriu- zisă.
[Link] Se fac aprecieri individuale şi -explicaţia -aprecieri
activităţii frontale asupra comportamentului şi verbale
participării copiilor la activitate.
8.Încheierea Educatoarea oferă stimulente -stimulente
activităţii copiilor.
Tranziţii
Tranziţia către activitatea practică se va realiza prin interpretarea cântecului „Fulgi micuţi”,
însoţită de mişcări sugerate de text.
10
Activităţi pe Domenii Experenţiale (ADE)
DEC: „Omul de zăpadă” - lipire
Strategii didactice
Etapele activităţii Conţinutul activităţii Metode şi Materiale Evaluare
procedee didactice
1. Moment Asigurarea condiţiilor necesare
organizatoric desfăşurării activităţii:
-pregătirea materialului didactic;
- intrarea copiilor în clasă şi
aşezarea lor la măsuţe;
-asigurarea ordinii şi disciplinei
[Link] Copiii vor răspunde la câteva -conversaţia - om de -observarea
atenţiei întrebări referitoare la anotimpul -explicaţia zapadă - sistematică
iarna: jucărie a comporta-
„Ce se întâmplă iarna în natură?” mentului
„Ce vă place să faceţi atunci când copiilor
ninge?”
Educatoarea prezintă un om de
zăpadă-jucarie. Se poartă o scurtă
conversaţie despre modul în care se
construieşte un om de zăpadă
(bulgări de zăpadă, pălărie, fular, nas
din morcov ,nasturi şi ochi din
cărbune, mătură).
[Link]ţarea temei Educatoarea anunţă copiii că vor -explicaţia
şi a obiectivelor realiza oameni de zăpadă. Pentru o
lucrare îngrijită vor lipi corect
elementele componente şi vor păstra
curăţenia la măsuţe.
[Link]ăşurarea Se intuiesc materialele din coşuleţ: - conversaţia -coşuleţ cu: -aprecieri
activităţii şablonul omului de zăpadă, pălăria, -explicaţia şablonul stimulative
fularul, nasturii, nasul, mătura, fulgii -observarea omului de - observarea
de nea decupate din carton, lipici. -instructajul zăpadă, sistematică
Educatoarea prezintă planşa- model verbal pălăria, a comporta-
şi explică modul de lucru: -exerciţiul fularul, mentului
-lipirea pălăriei; nasturii, copiilor
-lipirea fularului; nasul, mătura, -lucrare
-lipirea nasturilor şi nasului; fulgii de nea, practică
-lipirea măturii; decupate din
Copiii vor executa exerciţii de carton, lipici.
încălzire a mâinilor.
Propunătoarea va urmări modul în
care lucrează copiii şi va oferi
11
ajutorul necesar sau explicaţii
suplimentare.
[Link]ţinerea Un copil va prezenta produsul -conversaţia
performanţei şi realizat, enumerând materialele
realizarea feed- folosite.
back-ului
[Link] Copiii vor face turul galeriei şi vor - conversaţia -turul
activităţii face aprecieri privind lucrările galeriei
practice ale colegilor. -aprecieri
Educatoarea -modul de lucru şi verbale
comportamentul copiilor în timpul
activităţii.
7.Încheierea Copiii vor fi recompensaţi cu -stimulente
activităţii stimulente.
Activităţi Liber Alese (ALA2)
Joc de mişcare: „Prindem fulgii de zăpadă”
Copiii vor executa mişcări la comanda educatoarei: „Prindem fulgul de zăpadă de pe scăunel/
de sub măsuţă/ din faţa tablei…”.
Audiţie muzicală: „Săniuța fuge”
Vor fi audiate și alte cântecele de iarnă, iar copiii vor interpreta melodiile cunoscute.
12
TRANZIȚII
1. Poezie – salut
‚Dimineața a sosit,
Toți copiii au veni.
Un cerc mare sa formăm,
Cu toți să ne salutăm:
-Bună dimineața!’
2. Poezie ( introducere în activitate)
A-nceput de ieri să cadă
Câte-un fulg, acum a stat,
Norii s-au mai răzbunat
Spre apus, dar stau grămadă
Peste sat.
Nu e soare, dar e bine,
Şi pe râu e numai fum.
Vântu-i liniştit acum,
Dar năvalnic vuiet vine
De pe drum.
Sunt copii. Cu multe sănii,
De pe coastă vin ţipând
Şi se-mping şi sar râzând;
Prin zăpadă fac mătănii;
Vrând-nevrând.
13
Cântec “Dansau Fulgii de Nea”
(versuri)
Dansau, dansau, dansau fulgii de nea
Si vantul, vantul, vantul ii purta
Departe, departe, departe ii ducea
Si-apoi in palma mea ii aseza.
Dansau, dansau, dansau fulgii de nea
Si cantau, si cantau cu voiosie ei cantau
Dansau, dansau, dansau doi cate doi
Dansau in perfecta armonie.
Dansau, dansau, dansau fulgii de nea
Iar eu, iar eu, iar eu ii admiram
Cu inima plina de bucurie
Dansam, dansam si eu cu ei.
Dansau, dansau, dansau fulgii de nea
Dansau, dansau, dansau fulgii de nea
Dansau, dansau, dansau fulgii de nea
Dansau in perfecta armonie.
14