PROIECT DIDACTIC
ŞCOALA: Gimnazială ,,C.Rădulescu-Codin”
Profesor: Lăzăroiu Elena Mihaela
Obiectul:Limba și literatura română
CLASA: a VI-a
SUBIECTUL: Textul descriptiv literar in versuri
TIPUL LECŢIEI: Consolidare
COMPETENŢE GENERALE:
Dezvoltarea capacității de exprimare orală/scrisă;
Dezvoltarea capacității de receptare a mesajului oral/scris.
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1 înțelegerea semnificației generale a unui text literar;
1.2 exprimarea coerentă a ideilor în urma citirii unui text literar;
2.1 recunoașterea și interpretarea diferitelor figuri de stil;
2.3 identificarea și însușirea modalităților specifice de organizare a textelor literare;
2.4 interpretarea textului literar ca viziune a scriitorului asupra lumii înconjurătoare;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili :
- să identifice mesajul cuprins în text;
- să precizeze trăsăturile unui text liric liric/ ale unui text descriptiv in versuri;
- să identifice figurile de stil;
- să comenteze figurile de stil;
- să argumenteze încadrarea unui text în tiparul textual descriptiv;
- să-și exprime opinia personală cu privire la mesajul textului dat;
STRATEGII DIDACTICE:
I. METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea,
II. MIJLOACE DIDACTICE: caiete, tablă, manualul,fișe de lucru;
III. FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.
RESURSE:
Temporale: 50 de minute
Spațiale: sala de clasă
SCENARIUL DIDACTIC
ETAPELE TIMP CONŢINUT STRATEGII DIDACTICE
LECŢIEI INSTRUCTIV-EDUCATIV EVALUARE
Metode şi Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
1. Momentul 1min Cadrul didactic asigură condiţiile Individual
organizatoric necesare bunei desfăşurări a lecţiei; Conversaţia
Elevii pregătesc caietele de lucru, Frontal
instrumentele de scris.
Cadrul didactic verifică tema;
2. Verificarea 5min Se aleg doi elevi care să citească Conversaţia Frontal
cunoştinţelor tema pentru acasă.
Apreciere
Explicaţia Individual verbală
Cu ajutorul metodei ciorchinelui,
3. Captarea 5min profesorul realizează o schemă a Conversaţia Individual
atenţiei textului liric, identificând câteva Ciorchine
particularități ale acestuia. Apreciere
Tablă
Se insistă pe textului descriptiv Expunerea verbală
literar in versuri(se amintește de Frontal
pastel), expunând definiția și
trăsăturile acestuia;
4. Anunțarea 1min Cadrul didactic anunţă tema şi
temei și a obiectivele lecţiei: Frontal
obiectivelor Astăzi la oră vom vorbi despre textului Expunerea
descriptiv literar in versuri. Vom identifica
particularitățile unui astfel de text, vom
identifica vocea poetică, grupurile nominale, Conversația Frontal
figurile de stil ,elementele de versificație
etc.
5. Dirijarea
propriu zisă 37 Are loc o discuție introductivă despre Conversația
min text:
Ce fel de tablou surprinde poezia? Individual Apreciere
Care sunt elementele de prozodie? Foi de verbală
Care sunt verbele care oferă dinamism Expunerea flipchart
textului?
Care sunt tiparele textuale folosite?. Frontal
Identificați figurile de stil și explicați-le. Explicația
Identificați grupurile nominale și elementele Apreciere
de versificație verbală
Individual
Elevii întocmesc schema
pastelului(textului descriptiv literar in
versuri);
Elevii primesc o fișă de lucru pe care
6. Încheierea să aplice noțiunile invățate.
activității 1 min Expunerea Frontal Apreciere
Se fac aprecieri verbale cu privire la verbală
modul în care s-au comportat elevii în Individual
timpul orei.