0% au considerat acest document util (0 voturi)
90 vizualizări11 pagini

Proiect Didactic Matematica

Documentul prezintă un proiect didactic pentru o lecție de matematică la clasa a IV-a cu tema adunării fracțiilor cu același numitor. Lecția urmărește consolidarea cunoștințelor elevilor despre fracții și rezolvarea unor exerciții și probleme de adunare a fracțiilor cu același numitor.

Încărcat de

Miruna Răducu
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
90 vizualizări11 pagini

Proiect Didactic Matematica

Documentul prezintă un proiect didactic pentru o lecție de matematică la clasa a IV-a cu tema adunării fracțiilor cu același numitor. Lecția urmărește consolidarea cunoștințelor elevilor despre fracții și rezolvarea unor exerciții și probleme de adunare a fracțiilor cu același numitor.

Încărcat de

Miruna Răducu
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

PROIECT DIDACTIC

DATA: 29.03.2022
CLASA: a IV-a
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe
DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA TEMATICĂ: Fracții cu numitorul mai mic sau egal cu 10 sau cu
numitorul egal cu 100
SUBIECTUL LECȚIEI: Adunarea fracțiilor cu același numitor
TIPUL LECȚIEI: consolidarea și sistematizarea cunoștințelor
SCOPUL LECȚIEI: Consolidarea și sistematizarea cunoștințelor referitoare la
adunarea fracțiilor cu același numitor

OBIECTIVE OPERATIONALE :

La sfarsitul activitatii, elevii vor fi capabili:

O1- să utilizeze corect terminologia specifica matematicii: numitor, numărător, fracție, fracție
subunitara, fracție supraunitara. fracție echiunitara.
O2- să adune fracții cu același numitor
O3- să afle termenul necunoscut din egalitățile date cu numere fracționare
O4- să formeze perechi de două sau trei fracții pentru obținerea prin adunare a unei anumite
fracții
O5- să rezolve probleme prin selectarea informațiilor esențiale
O6- să realizeze corespondența între fracții și suma lor
O7- să compare două fracții cu același numitor

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ȘI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, observatia, exerciţiul, Metoda cadranelor,


Metoda Știu, Vreau să știu, Am aflat.
RESURSE MATERIALE: fișe de lucru, cartonașe magnetice, videoproiector, planșe, marker.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.
RESURSE TEMPORALE: 45 minute
RESURSE UMANE: 18 elevi

DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Momentele Ob Conținutul lecției Metode și Forme de Material Observare
lecției . procedee organizare didactic
Op
.
1.Moment Se asigură Conversați Frontal Observare
organizatori condițiile necesare a a
c desfășurării activității. comporta-
Se asigură mentului
materialul didactic
necesar bunei
desfășurări a
activității.
2.Verificarea Se verifica tema Conversați Observare
temei și pentru acasă prin a sistemică
reactualizare numirea a câțiva elevi
a și sunt corectate Frontal
cunoștințelor eventualele greșeli.
Se lansează un
dialog despre
O1 terminologia
matematică specifică
noțiunii de fracție.
În paralel se
atașează la tablă
cartonașe magnetice.
Ce reprezintă o
fracție?
Ce fracții sunt Conversați
reprezentate de a
următoarele desene?
Cum pot citi o fracție?

2/3 -două treimi


Cartona-
șe
3/3-un întreg sau trei magneti-
treimi ce

Conversați
4/3 -un întreg și o a
treime sau patru treimi
Cum se numesc
numerele folosite
pentru exprimarea unei
fracții? (numărător și
numitor)
Ce arată fiecare?
(Numitorul arată în
câte părți egale a fost
împărțit întregul, iar Evaluare
numărătorul arată câte Explicația orală
din aceste părți se iau
în considerare).
Ce fel de fracții sunt
reprezentate la tablă?
O1 Justificați
2
– fracție subunitară,
3
numărătorul este mai
mic decât numitorul
3
– fracție echiunitară,
3
numărătorul este egal
cu numitorul
4
– fracție
3
supraunitară,
numărătorul e mai
mare decât numitorul,
sunt necesari doi sau
mai mulți întregi.
O7 Cum se realizează
compararea fracțiilor
cu numitori egali? (…
e mai mare fracția care
are numărătorul mai
2 3
mare). Ex. <
3 3
Cum se realizează
compararea fracțiilor
cu numărători egali?
(...e mai mare fracția
care are numitorul
3 3
O2 mai mic). Ex. >
3 4
Cum se adună fracțiile
cu același numitor?
(...se adună
numărătorii și își
păstrează numitorul
neschimbat).
3.Captarea Se prezintă elevilor o Conversați Frontal Planșă Observare
atenției imagine cu un băiețel, a cu sistemati-
înconjurat de norișori sarcini ca
cu sarcini matematice. matema-
(Anexa 1) tice
Pentru a-l înveseli, se
propune elevilor
rezolvarea acestora. În
urma rezolvării corecte
a fiecărei sarcini,
elevii vor descoperi pe
spatele norișorilor
diferite îndemnuri ce
conduc la un
comportament adecvat
la școală, în grupul de
prieteni și familie.
(Anexa 2)

4.Anunțarea Elevii sunt anunțați că Conversați


temei și vor continua să resolve a
enunțarea exerciții și probleme Frontal Observare
obiectivelor specifice fracțiilor. sistemati-
Se scrie titlul lecției la Explicația că
tablă: Adunarea
fracțiilor cu același
numitor.
5.Dirijarea Pe rând, elevii vor Conversați
lecției veni la catedră, vor a Planșă
alege câte o fișă de Evaluare
culoarea norișorilor și Explicația continua
vor rezolva sarcinile Fișe cu
de pe aceasta. După Observația diferite
rezolvare, vor citi sarcini
îndemnurile de pe de lucru Corectare
spatele norilor. unde este
cazul
Frontal

Efectuează adunarea
O2 fracțiilor reprezentate Aprecieri
de părțile colorate ale verbale
fiecărui întreg. Exercițiul

a)
b)
Frontal
Evaluare
c) continua
Fișe cu
diferite
d) sarcini
de lucru Corectare
unde este
cazul

Calculează atent,
Aprecieri
urmărind modelele:
verbale
O2 3 4 3 7
1+ = + = Exercițiul
4 4 4 4

2
a) 1+ =
3
Frontal
4
b) 2+ =
5

3 Conversați
c) 5+ =
4 a

O3
Află termenul
necunoscut:
17 45
a)X - = Exercițiul
100 100

28 59
b)X - =
100 100

27 73
c)X - =
100 100
Evaluare
continua
O2
Fișe cu
diferite
2 Exercițiul sarcini Corectare
Mărește cu fracțiile:
4 de lucru unde este
1 3 5 8 cazul
, , , .
4 4 4 4
O4
Conversați
a Frontal Aprecieri
verbale
6
Scrie fracția ca
9
sume de două fracții,
apoi de trei fracții cu
același numitor. Pentru
O4 fiecare caz scrie câte
trei soluții.

Alege dintre fracțiile


date, patru perechi de
fracții care prin
adunare formează
fracții echiunitare.
1 1 4 1 2 7
; ; ; ; ; ;
4 9 10 8 4 8
6 3 2 8 3 7
; ; ; ; ;
9 10 4 8 9 10
3
;
4

6.Obținerea O1 Se arată elevilor pe Metoda


performanței videoproiector o ȘTIU, Frontal Videopr
O5 problemă, iar la tablă VREAU o-iector
se atașează pe o plansă SĂ ȘTIU,
duplex pe care este AM Plansă
scrisă metoda ȘTIU, AFLAT
VREAU SA ȘTIU, Marker
AM AFLAT. Observația
Vor ieși la plansă Exercițiul
pentru completarea Conversați
metodei si rezolvarea a
problemei trei copii. Explicația
(Anexa 3).
7.Asigurarea O1 Elevii vor primi o fisă Explicația Individu- Evaluare
feedback O2 de lucru pe care o vor Metoda al continua
O3 rezolva individual, cadranelor Frontal Observare
apoi se va corecta sistemati-
frontal.(Anexa 4) că
Aprecieri
verbale
Tema pentru Copiii vor primi tema Conversați Frontal Aprecieri
acasă pentru acasă din a verbale
manual, pagina 29
exercițiile 5 si Joc.
ANEXA 1
ANEXA 2

 Ascultă și respectă-ți părinții!


 Ajută-ți părinții la treburile casnice!
 Fii politicos cu colegii și cu profesorii!
 Nu jigni pe nimeni, fii amabil!
 Fii sincer!
 Ajută-I pe cei din jur la nevoie!
ANEXA 3

3 2 4
Un călător a străbătut într-o zi din drum, a doua zi din drum, iar a treia zi din
11 11 11
drum.
Cât a străbătut călătorul din acel drum?

ȘTIU VREAU SĂ ȘTIU AM AFLAT


ANEXA 4

Află termenul necunoscut din Unește fracțiile cu suma din


relația: stânga:
17 45 7 1 1
a- 100 = 100 8 5
+ 5

2 1
5 6
+ 26 + 0

3 5
6 8
+ 18 + 1
8

Calculează, după modelul de Scrie fracțiile corespunzătoare


rezolvare dat. și află suma lor.

3
6
+ 26 = 3+2
6
= 5
6

5 2
a) 8 + 8 =

7 2
b) 10 + 10 =

8 9
c) 100 + 100 =

S-ar putea să vă placă și