PROIECT DIDACTIC
EDUCATOARE: Ursu Ralca
DATA: 7.02.2023
GRUPA: Mică
TEMA ANUALĂ: Cum este, a fost și va fi aic pe pământ?
TEMA PROIECTULUI: În lumea animalelor
TEMA SĂPTĂMÂNII: Necuvântătoare din pădure
DOMENIUL DE ACTIVITATE (EXPERIENȚIAL): DEC (Domeniul estetic și creativ)
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate artistico-plastică
TEMA/TITLUL ACTIVITĂȚII: Ursul brun
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare de priceperi și deprinderi
FORMA/MIJLOC DE REALIZARE: Pictură
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
Consolidarea deprinderii de a picta pe întreg spaţiul plastic nedepășind conturul.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- să numească animalele care trăiesc în pădure;
O2- să denumească materialele necesare elaborării lucrării (foaia de pictat, paletă de culori, acuarele, pensoane)
O3- să identifice animalul „vedetă”;
O4- să realizeze o lucrare îngrijită;
O5- să analizeze lucrările bazându-se pe criteriile stabiliate la început.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, observația.
MIJLOACE DIDACTICE: foaie, acuarele, pensoane.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.
LOCUL DESFĂȘURĂRII ACTIVITĂȚII: sala de grupă
BIBLIOGRAFIE:
M.E.N, 2019, Curriculum Pentru Învăţământul Preşcolar, București.
„Laborator preşcolar” – Ghid metodologic, Ediţia a II-a revizuită, Liliana Ezechil, Mihaela Păişi Lăzărescu, Editura V&I
Integral, Bucureşti, 2002.
“Sugestii metodologice pentru aplicarea noului curriculum – Activități integrate din cadrul proiectelor” – Editura Diana.
DURATA ACTIVITĂȚII: 15 minute
SCENARIUL DIDACTIC
Strategia Didactică
Nr. Secvențele Ob. Conținutul instructiv-educativ Metode și Mijloace de Forme de Evaluare
Crt. activității Op procedee învățământ organizare
Salutul
Aerisirea sălii de grupă
Aranjarea mobilierului Capacitatea
1. Momentul Pregătirea materialelor copiilor de a
orgnizatoric didactice se organiza.
Asigurarea condițiilor optime
pentru buna desfășurare a
activității
Le voi arăta copiilor o imagine
A3 în care este reprezentată o pădure,
după câteva secunde în care îi voi lăsa
să observe îi voi întreba ce este Cpacitatea
reprezentat în imagine, după primirea Conversația Frontal copiilor de a
răspunsului le voi adresa următoarele enumera
2. Captarea întrebări: Foaie A3 animalele care
atenției “ Cine trăiesc în pădure?” trăiesc în
(răspuns:animalele) Observația Individual pădure
„Ce fel de animale care trăiesc
în pădure cunoașteteți?”
(răspuns: veverița, vulpea,
lupul, iepurele, ursul,
bursucul,....)
După primirea răspunsurilor din
partea preșscolarilor la ultima Capacitatea
întrebare adresată voi puncta faptul că copiilor de a
printre animalele enumerate de aceștia Conversația Individual identifica
se află și „vedeta” activității noastre și animalul
îi voi îndruma să ghicească care este „vedetă”
aceasta.
După primirea răspunsului corect
(ursul) le voi atașa pe tablă lucrarea
model, după ce copiii au analizat Conversația Lucrarea Frontal
lucrarea îi voi întreba ce este model
reprezentat în imagine și de
asemenea, culoarea animalului.
3. Anunțarea „Dragii mei, după cum observați Conversația Lucrarea Frontal
temei și a și pe tablă, astăzi vom realiza lucrarea model
obiectivelor ursului brun.” Explicația
Prima dată le voi explica
4. Dirijarea semnificația cuvântului brun și că e
activității aceeași cu a cuvântului maro. Fontal
Mai apoi vom intui materialele pe Conversația
care trebuie să le folosim cu ajutorul
următoarei întrebări:
“Ce materiale credeți că avem
nevoie pentru a realiza Individual
lucrarea?” (foaia de pictat,
paletă de pus culorile, culoarea
maro, pensulă) Foaia cu Capacitatea
Pe măsură ce copiii enumeră ursul copiilor
materialele eu le voi înșira pe masă. Paletă de de a intui
După ce am stabilit ce materiale culori Fontal materialele
vom folosi le voi explica pașii pe care Conversația Acuarele pe care
preșcolarii trebuie să îi urmeze, (maro) trebuie să le
demonstrând în același timp. Pensoane folosim
Explicația
Primul pas constă în înmuierea
pensonului în apă
Al doilea pas constă în înmuierea Demonstrația Fontal
pensonului în culoare (maro)
Al treilea pas constă în pictarea, fără
a depăși conturul, a ursului începând
de la cap și ajungând la coadă.
După ce mă voi asigura că toți
preșcolarii au înțeles le voi ura spor la Conversația Fontal
treabă și interveni atunci când este
cazul și când îmi este solocitat
ajutorul.
După finalizarea lucrărilor copiii
își vor duce pe masa dedicată Conversația
expunerii lucrărilor pentru a putea Capacitatea
face ordine la masa de lucru, după ce Frontal copiilor de a
curățenia a fost făcută vom forma un Explicația Lucrările analiza lucrările
semicerc în jurul lucrărilor și vom finalizate bazându-se pe
încerca să analizăm pe rând fiecare Individual niște criterii.
lucrare după următoarele criterii: Observația
5. Evaluarea
activității Toți pașii au fost urmați.
Conturul nu a fost depășit.
Este o lucrare îngrijită.
Se vor face atât aprecieri generale, cât Frontal
6. Încheierea și individuale, asupra modului în care Conversația
activității copiii au participat la activitate. Individual