COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC ,,VASILE LUPU” IAȘI
Aleea M. Sadoveanu nr. 46 – cod 700489 IAŞI
website: www.scoalanormala-vasilelupu.ro |
[email protected] PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ
Profesor coordonator: Vasilica-Leana Botezatu
Profesor metodist: Romila Amalia
Profesor învăţământ școlar: Vornicu Alexandra
1
DATA: 15.03.2023
CLASA: I C
SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: Saritura de pe loc cu desprinderea ambelor picioare
ARIA CURRICULARA: Educație fizică, sport și sănătate
DISCIPLINA: Educație fizică
TIPUL ACTIVITĂȚII: mixtă
MIJLOC DE REALIZARE: Joc
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Formarea de priceperi și deprinderi motrice
TEMA NR. 1: - Dezvoltarea calității motrice:alergarea de viteză
Mijloc de realizare: ștafetă;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: Să alerge până la punctul stabilit;
O2: Să predea ștafeta următorului elev din grupă ;
TEMA NR. 2: - Învățarea,perfecționarea calităților motrice:sărituri într-un picior
Mijloc de realizare: cursa într-un picior;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: Să nu alerge;
O2: Să nu schimbe piciorul în timpul cursei;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. METODE ŞI PROCEDEE: demonstrația, exerciţiul, explicația, instructajul, jocul,conversația;
2. MIJLOACE DIDACTICE: jaloane;
3. FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe;
4. RESURSE:
UMANE: 30 elevi;
TEMPORALE: 45 de minute;
SPAȚIALE: club;
2
SCENARIUL DIDACTIC
Etapele activităţii
Doz
Conţinutul activităţii Formații și indicații metodice Comenzi
are
Organizarea clasei Alinierea se va face pe un rând, de la Alinierea !
1.Organizarea colectivului de Alinierea pe un rând cel mai înalt copil la cel mai scund Drepți!
elevi 2-3x (voi observa poziția corectă a La dreapta 1-2 !
Raportul corpului). La stânga 1-2 !
(2min) Salutul De la dreapta la
Verificarea stării de sănătate stânga,câte 1
Anunțarea temei și a obiectivelor numărați !
Clasă pentru
raport,drepți !
Bună ziua !
2.Pregătirea organismului Mers obișnuit 20 m Se va păstra distanța dintre copii; Cu dreptul
Mersul se va executa fără târârea înainte, marș!
pentru efort
picioarelor, cu balansarea ușoară a Ocoliți bine sala!
(5 min) brațelor pe lângă corp; Păstrați distanța
între voi!
Alergare ușoară 20 m Se observă alergarea ușoară cu tălpile Atenție !
bine desprinse de pe sol, brațele ușor Alergare
îndoite, distanța dintre copii, poziția ușoară,cu
3
corectă a corpului mâinile pe lângă
corp !
Spatele drept !
Păstrați distanța
între voi
Mers pe călcâie cu brațele la spate 20 m Se observă deplasarea pe călcâie, Mers pe călcâie
poziția corectă a corpului (poziția cu brațele la
dreaptă a spatelui, privirea orientată spate!
înainte) Spatele drept!
Privirea înainte!
Mers pe vârfuri, cu brațele sus 15 m Se observă poziția corectă a corpului Mers pe vârfuri
(întinderea brațelor, poziția dreaptă a cu brațele sus!
spatelui, privirea orientată înainte, Spatele drept!
deplasarea pe vârfuri) Păstrați distanța
între voi
Alergare cu pas săltat 20 m Se urmărește desprinderea și Pasul
aterizarea pe același picior; corpul ștrengarului!
este drept, brațele întinse unul sus, Braț- picior
altul jos, pe lângă corp; opus!
Păstrați distanța!
Mers obișnuit!
Exerciții de
respirație!
Alergare cu călcâiele la şezută 25 m Se urmăreşte atingerea șezutei cu Alergare uşoară!
călcâiele (ducerea acestora cât mai Alergare cu
aproape de şezută). călcâiele la
şezută!
Privirea înainte !
spatele drept!
Mers ghemuit cu palmele pe genunchi 20 m Se urmăreşte rularea permanentă a Mers obișnuit !
tălpilor de la călcâie spre vârf. Atenție !
4
Mersul
piticului,cu
palmele pe
genunchi !
Mers obișnuit !
Alergare cu pendularea gambei înapoi 20 m Se urmăreşte îndoirea genunchilor în Atentie!
față (ducerea acestora cât mai Alergare ușoară !
aproape de piept). Alergare cu
genunchii la
piept!
Genunchii sus,
spatele drept,
privirea înainte !
Exerciții de respirație 25 m Se urmăreşte efectuarea exerciţiilor Mers obişnuit!
de respiraţie corecte. ,,Păsărica își
desface aripile !"
Exerciţiu de
respiraţie !
3.Înfluenţarea Formarea coloanei de gimnastică Se numără copiii din doi în doi; se Atentie!
formează două rânduri (numărul unu Vom face câteva
selectivă a
Exerciții pentru dezvoltarea – doi pași în față); se ia distanţa exerciții.Pe loc
aparatului (interval de două braţe). repaus !
armonioasă a organismului.
locomotor
Exercițiul nr. 1: 2x8 Pe loc repaus!
Rotiri de voie ale capului Din poziția stând
T0- stând depărtat cu braţele pe lângă depărtat cu
mâinile pe
5
corp; şolduri, rotiri ale
T1- rotiri de voie ale capului; capului de voie!
Atenție,drepți !
Atenție și !
Atenție stai,pe
loc repaus !
Exerciţiul nr. 2: 2x8 Drepți !
Extensii cu arcuirea brațelor la piept Prin săritură
T0- stând depărtat; depărtat luat!
Odată cu mine
T1-2- extensie cu arcuirea brațelor la începeți!
piept ; Atenție stai,pe
T3-4- extensia brațelor lateral; loc repaus !
Exerciţiul nr. 3: 3x8 Clasă drepți!
T0- stând depărtat,cu mâna stânga pe Prin săritură
șold,mâna dreaptă deasupra capului; depărtat luat!
Odată cu mine
T1-2- îndoirea trunchiului spre începeți!
stânga,brațul liber coboară,cu arcuire; Atenție stai,pe
T3-4- îndoirea trunchiului spre loc repaus !
dreapta,brațul liber coboară,cu
arcuire;
Exerciţiul nr. 4: 3x8 Pe loc repaus!
T0- stând; Prin săritură
depărtat luat!
T1- fandare laterală stânga,cu ducerea
Odată cu mine
brațelor lateral; începeți!
T2- revenire; Atenție stai,pe
T3- fandare laterală dreapta,cu loc repaus !
ducerea brațelor lateral;
6
T4- revenire;
Exerciţiul nr. 5: 3x8 Pe loc repaus!
T0- stând cu mâinile pe șold; Prin săritură
depărtat luat!
T1-săritură spre stânga;
Odată cu mine
T2-săritură spre dreapta; începeți!
T3-săritură înainte;
T4-săritură înapoi;
Exerciţiul nr. 6: 3x8 Pe loc repaus!
T 0- stând; Prin săritură
depărtat luat!
T 1−3 - ducerea brațelor lateral
Odată cu mine
(inspirăm); începeți!
T 4 - revenire (expirăm);
4. TEMA NR. 1: Ștafetă 4-5x Din coloana de gimnastică se
Alergare cu ocolirea unui reper aflat la 5 m și organizează colectivul pe 2 șiruri.
Dezvoltarea
predarea ștafetei; Primii copii aleargă până la spalierul
calitătilor motrice corespunzător şiru- lui său, îl atinge,
Organizarea colectivului
se întoarce prin dreapta şirului,predă
-viteza- Demonstrarea etapelor ștafeta colegului și ocolește şirul Atenție,Și !
Exersarea ajungând la sfârşit în locul de unde
Evaluarea au plecat.Coloana care termină
prima,câștigă !
7
5. Învățarea, TEMA NR. 2: - Dezvoltarea forței 2x Se păstrează formatul cu cele 2 Atenție,Și !
musculaturii membrelor grupe.Fiecare copil din grupă trebuie Jucăm cinstit!
perfecționarea,
inferioare:sărituri într-un picior. să alerge într-un picior până la un Nu alergăm!
deprinderilor motrice punct de reper,să se întoarcă prin
exteriorul grupei și să predea ștafeta
Organizarea colectivului celuilalt coleg. Grupa care termină
Demonstrarea etapelor prima este cea câștigătoare !
Exersarea
Evaluarea
6. Scăderea nivelului de efort Joc liniștitor:,,Cine zboară ?” Vom juca
Organizarea colectivului jocul:,,Cine
zboara ?”
Demonstrare
Când voi denumi
Exersare o pasăre,vom
Evaluare imita zborul
acesteia,iar când
voi denumi alt
animal,ne vom
ghemui(barză,urs
etc.)
Atenție,barză !
8
7. Concluzii și aprecieri Se fac aprecieri generale asupra colectivului, Drepți!
dar și individuale. Bună ziua!