PORTOFOLIUL DE
EVALUARE
PROGRAM DE FORMARE
INSTRUMENTE ȘI RESURSE
ÎN FORMAT DIGITAL UTILIZATE
ÎN INSTRUIREA ELEVILOR
CURSANT: Csurka Gabriela
UNITATEA ȘCOLARĂ: Școala Gimnaziala Câmpulung la Tisa
Seria: II Grupa 6
Formator: CLAUDIA-MARIA MARIAN
1
17.02.2023 - 28.02.2023
TEMA PORTOFOLIULUI
Portofoliul individual (online) – designul unei activități de predare-învăţare evaluare,
utilizând instrumente online și resurse digitale
Realizarea unui proiect al unei activități de predare-învăţare-evaluare, utilizând
instrumente online și resurse digitale, care să conțină:
Un item de evaluare utilizând unul dintre instrumentele învățate: Google forms; norul
de cuvinte, harta conceptuală etc
Prezentarea interactivă
Document colaborativ de învățare
2
PROIECT DIDACTIC
DATA:
CLASA: a III-a B
UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcoala Gimnazială Câmpulung la 3
PROPUNĂTOR: Csurka Gabriela
ARIA CURICULARĂ: Limbă şi comunicare
OBIECTUL: Limba şi literatura română
UNITATEA TEMATICĂ: “Familia – Universul meu”
)SUBIECTUL LECŢIEI: “Substantivul”
TIPUL LECŢIEI: Însuşire de cunoştinţe
SCOPUL LECŢIEI:
- Însuşirea cunoştinţelor despre substantiv
-
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de
comunicare familiare
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1 – să enunţe definiţia substantivului ;
O2 – să identifice în propoziţiile şi textele date substantivul ;
O3 – să dea exemple de substantive care denumesc : fiinţe , lucruri , fenomene ale naturii ;
O4 - să alcătuiască propoziţii respectând cerinţele date ;
3
STRATEGII DIDACTICE
Metode şi procedee didactice : conversaţia , explicaţia , descoperirea dirijată, exerciţiul,
jocul didactic , analiza , observarea .
Mijloace didactice:,tablă interactiva,aplicația jamboard, planşe , formular google .
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;
RESURSE UMANE: 17 elevi
RESURSE TEMPORALE: 45 minute
BIBLIOGRAFIE:
✔ Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educației naționale nr. 5003 / 02.12.2014
MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚIONALE - Programa școlară pentru disciplina LIMBA
ȘI LITERATURA ROMÂNĂ, Clasa a III-a București, 2014;
✔ Vasile Molan, Metodica predării limbii române în clasele primare, Editura Miniped,
Bucureşti, 2014.
✔ Şerdean, Ioan - Didactica limbii şi literaturii române pentru învăţământul primar,
Editura Corint, Bucureşti, 2003
✔ Gabriela Bărbulescu, Daniela Beșliu, Metodica predării limbii și literaturii române în
învățământul primar, Editura Corint, București, 2009;
4
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
OB. CONŢINUT INSTRUCTIV -EDUCATIV STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE
SECVENŢELE OP. METODE ŞI MIJLOACE FORME DE
LECŢIEI PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZARE
DIDACTICE
Moment ✔ Asigurarea condiţiilor optime pentru Conversaţia Materiale Frontal
organizatoric desfăşurarea lecţiei; necesare lecţiei
1 min.
Reactualizarea ✔ Se verifică tema atât din punct de vedere Conversația Individual Observare
cunoştinţelor calitativ cât şi cantitativ. sistematică
asimilate Se va purta o discuţie colectivă dirijată . Frontal
anterior ● Ce folosesc oamenii în vorbire şi în scriere ? Aprecierea verbală
10 min. ( cuvinte ) Explicaţia
● Cum se mai numesc cuvintele , dacă ele fac
parte din Se evaluează
vorbirea noastră ? ( părţi de vorbire ) capacitatea elevilor
● Ce pot să denumească părţile de vorbire ? Conversaţia de de a sintetiza
( fiinţe , verificare cunoştinţele despre
lucruri, fenomene ale naturii , acţiuni, însuşiri )
cuvânt
● Daţi exemple de cuvinte care denumesc
fiinţe . ( copil,
urs , lalea )
5
● Daţi exemple de cuvinte care denumesc
însuşiri .( leneş,
frumos, deştept , cuminte )
● Enumeraţi cuvinte care exprimă acţiuni . ( a
pleca , a
scrie, a dansa )
● Ce fenomene ale naturii cunoaşteţi ? ( ploaie
, vânt ,
ceaţă)
● Enumeraţi nume de lucruri din clasă .
● Ce cuvânt nu se potriveşte ? ( exerciţiu - joc)
- raţă , găină, merge , gâscă ; de ce ?
- roşie , ardei, cartof , urât ; de ce ? Se evaluează
- pisică , oaie , portocaliu , câine; de ce ? Problematizarea
- cireşe , cal, vacă, oaie; de ce ? capacitatea elevilor
✔ Voi prezenta câteva cartonaşe şi planşe ce de a da exemple
conţin diverse imagini cu referire la fiinţe ,
fenomene ale naturii , lucruri. din mediul apropiat
Cartonaşe Frontal
✔ Călăuziţi de întrebările mele , elevii
Demonstraţia ilustrate Se evaluează
stabilesc numele acestora.
capacitatea elevilor
✔ Ce este aceasta ? Ce este acesta ? Ce
de a învăţa prin
fenomen al naturii este reprezentat în
această imagine ? Cine este acesta ? Cine Conversaţia descoperire
este aceasta ?
6
Captarea O1 ✔ Se va realiza cu ajutorul scurtei prezentări jamboard Frontal Se evaluează
atenţiei elevilor pe tablă interactiva prin jamboard Individual capacitatea elevilor
de a răspunde
5 min. ✔ Se citesc definiţiile . corect.
Anunţarea O2 ✔ Le voi comunica elevilor că asemenea Conversaţia Tablă Frontal Se evaluează
subiectului cuvinte se numesc substantive. Caiete capacitatea elevilor
lecţiei şi a de a recepta un
„ Astăzi vom învăţa la ora de limba şi literatura
obiectivelor mesaj transmis oral
română “Substantivul”. Vom efectua exerciţii de
operaţionale
recunoaştere , vom alcătui propoziţii , vom face un
1 min.
concurs pe grupe.’’
✔ Se va nota titlul pe tablă şi în caiete.
Dirijarea O2 ✔ Se scriu pe tablă următoarele propoziţii : Exerciţiul Fişe de lucru Frontal Se evaluează
învăţării Oamenii grăbiţi merg spre casă . capacitatea elevilor
25 de min. de a denumi corect
Păsărelele s-au adăpostit în cuiburi .
cuvintele
A venit iarna .
În curând zăpada se va topi. Aprecieri verbale
✔ Li se va cere elevilor să enumere cuvintele care
Conversaţia
O3 denumesc fiinţe , lucruri , fenomene ale naturii .
Aceste cuvinte se vor grupa pe coloane , în
funcţie de ceea ce denumesc.
fiinţe lucruri fenomene ale naturii
7
oameni casă iarna
păsărele cuiburi zăpada
✔ Pornind de la această grupare a cuvintelor se
va formula definiţia substantivului , cu Frontal Capacitatea de a
ajutorul elevilor . formula definiţia
O1 „ Substantivul este partea de vorbire care denumeşte substantivului
fiinţe, lucruri , fenomene ale naturii. ”
✔ Definiţia se va repeta de mai multe ori cu
toată clasa pe grupe şi individual pentru a se
reţine de către toţi elevii . Capacitatea
O3 ✔ Se vor da exemple de substantive care să Individual elevilor de a
denumească fiinţe, lucruri, fenomene ale denumi fiinţe,
naturii . lucruri, fenomene
O4 ale naturii
✔ Se vor da exemple de substantive care încep cu
diferite sunete. Exerciţiul
O3 ( Ex. arici, alună, ac ) Capacitatea
elevilor de a alcătui
✔ Se vor alcătui propoziţii cu următoarele Jocul didactic Individual propoziţii cu
substantive date: Ionel, veveriţă, maşină , substantivele date
carte, urs.
✔ Se va organiza o întrecere pe grupe . Elevii Capacitatea
trebuie să găsească substantive care să arate: Exerciţiul Pe grupe elevilor de a
colabora cu colegii
8
- nume de păsări : grupa I de grupă
- nume de copaci : grupa a II- a
- nume de instrumente muzicale :
grupa a III- a
- nume de animale domestice : grupa a
IV-a
- nume de legume : grupa a V- a
- nume de fructe . grupa a VI- a
Asigurarea O2 ✔ Elevii vor rezolva formularul google Conversaţia https:// Muncă Se evaluează
retenţiei şi a O3 independent, nu înainte de a se face o [Link] independentă capacitatea elevilor
transferului O4 recapitulare a celor învăţate . /forms/d/e/ de a rezolva
7 minute 1FAIpQLSfQGd independent
SqwJ9o8Moo_H
jhVdFHFjcJwK Aprecieri verbale
WLlGXD0dIOv
r13pvCdjA/
viewform?
usp=sf_link
9
Tema pentru ✔ Se va comunica tema pentru acasă. Conversaţia Frontal Aprecieri
acasa ✔ Se fac aprecieri generale şi individuale.
1 minut
10