PROIECT DE LECŢIE
CLASA: a VIII – a A
UNITATEA DE CONŢINUT: Romanul .
SUBIECTUL: Propoziţia completivă indirectă
TIPUL LECŢIEI: de însuşire de noi cunoştinţe
COMPETENŢE SPECIFICE:
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
-să definească propoziţia subordonată completivă indirectă ;
-să definească propoziţia subordonată completivă indirectă în enunţuri variate ;
-să identifice regentul ,mijloacele raţionale ;
-să construiască enunţuri cu propoziţii completive indirecte introduse prin diferite elemente de relaţie ;
-să explice topica şi punctuaţia propoziţiei completive indirecte ;
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII: activitatea centrată pe elev, activitate frontală, combinată cu activitate individuală şi pe grupe.
METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia , descoperirea , exerciţiul , explicaţia , problematizarea , lucrul cu manualul şi cu
fişe
Secvenţele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii Evaluare
didactice
1.Moment -Voi avea grija ca elevii să-şi Elevii scot pe bănci cele Conversaţia
organizatoric pregătească materialele necesare orei de necesare bunei desfăşurări a
limba şi literatura română şi voi nota orei
absenţii.
- Voi asigura liniştea şi disciplina clasei
pentru o bună desfăşurare a activităţii
didactice.
2. Actualizarea unor Profesorul verifică temele elevilor, se reiau cunoştintele Elevii răspund la intrebările conversatia Aprecierea verbală
cunoştinţe anterioare esenţiale despre complementul indirect. Elevii au avut ca temă profesorului. explicatia a răspunsurilor
de rezolvat exerciţii în care au identificat şi analizat analiza corecte
complementele indirecte dintr-un text. gramaticală
3.Captarea atenţiei Scriu pe tablă enunţul: conversatia Aprecierea
Mă tem de întârziere. Cer elevilor să facă expansiunea Elevii rezolvă cerinţa explicatia verbală a
complementului indirect şi să explice ce modificări apar. analiza răspunsurilor
Mă tem să nu întârzie. gramaticală corecte
4.Anunţarea Profesorul anunţă tema şi obiectivele lecţiei. Elevii notează titlul lecţiei în Explicaţia
subiectului şi Titlul se scrie pe tablă şi în caiete. caiete
enumerarea
obiectivelor
5.Dirijarea învăţării Profesorul scrie pe tablă o propoziţie completivă indirectă în
cadrul unei fraze scurte : Îşi notează fraza şi o conversatia
pp C.I. analizează . explicatia
M-am gândit / să păstrăm astfel vii obiceiurile de Scriu în caiete definiţia şi analiza
mărţişor , de măcinici , de Buna –Vestire. întrebările propoziţiei gramaticală
Profesorul solicită analiza frazei , introducând astfel definiţia completive indirecte iar apoi
noii propoziţii subordonate şi întrebările specifice . ceea ce explică profesorul la
Definiţie : Propozitia care îndeplineşte în frază funcţia de tablă
complement indirect pe lângă un verb din regentă se Aprecierea verbală
numeşte propoziţie subordonată completivă indirectă C.I Conversaţia a răspunsurilor
Întrebare : cele specifice complementului indirect corecte
Profesorul explică elevilor că C.I. corespunde unui
complement indirect exprimat printr-un substantiv sau
substitut al acestuia în cazul :
D.
Dau merituosului . →Dau / cui merită
-Ac. cu prepoziţie
Mă bucur de păstrarea tradiţiilor .→Mă bucur / că
păstraţi tradiţiile .
-G. cu prepoziţie
A acţionat contra prietenului. Mai mulţi elevi scriu la
A acţionat / contra cui îi este prieten . tablă după dictare fraze şi le
profesorul dictează câteva fraze , care vor fi analizate pe analizează Exerciţiul
rând ,împreună cu elevii , urmărind părţile de vorbire pe Conversaţia
care le determină C.I. :
- un verb
Mă tem / că întârzie .
- o locuţiune verbală
Nu mi-am dat seama / că am greşit.
- un adjectiv
Mihai era capabil / să facă un efort mare .
- un adverb Exerciţiul
E bine / de cine munceste.
- o interjecţie
E vai / de cine nu învaţă !
Pe o foaie de flip –chart sunt scrise următoarele fraze : Analizează frazele,
CI înregistrând într-un tabel ce
Dau caietul / cui mi- l cere. parte de vorbire determină
CI completivele indirecte
Se gândeşte / la ceea ce are de făcut. ( elemente regente ) şi ce fel conversatia Aprecierea verbală
CI de elemente joncţionale le explicatia a răspunsurilor
A luptat / contra cui l-a atacat . introduc. analiza corecte
CI gramaticală
Mă gândesc / ce carte să-ţi cumpăr
CI
Explic / oricui îmi cere lămuriri.
CI
Se entuziasma /de orice îi spuneai .
CI
E vai / de orice copil mă supără.
PR CI
Problema este ,/ că mă tem /să nu întârzii.
CI
Mă mir / unde a găsit costume populare aşa de vechi.
-pe baza analizei frazelor, profesorul întocmeşte o schemă
sinoptică. conversatia
Elemente introductive : explicatia
-pronume relative : cui, ceea ce , (contra) cui ; analiza
-adj. pronominale relative : ce; gramaticală
-pronume nehotărâte : oricui , orice , (asupra ) oricui Elevii își notează în caiete
-adj. pronominale nehotărâte : (de) orice ; elementele regente ,
-conjuncţii subordonatoare : că , să , ca…să , dacă ( de ) elementele introductive ,
-locuţiuni conjuncţionale subordonatoare : ca nu cumva observaţii, topica şi
să punctuaţie referitoare la CI.
-adverbe relative : unde , când , cum ,cât
Obs. : Împletirea regentei cu subordonata determină
includerea pronumelor relative sau nehotărâte atât în
organizarea regentei , cât şi a subordonatei. Aprecierea verbală
CI a răspunsurilor
Dau / cui cere. corecte
cui →complement indirect in regentă Dau copilului.
cui → subiect în subordonată
Copilul cere.
Obs. : Conjunctia compusă subordonatoare ca…să nu se
poate folosi decât disociată , cu intercalarea unor părţi de
propoziţie: CI conversatia
M-aş bucura / ca fiecare copil să i-a examenul de explicatia
capacitate . analiza
Topica si punctuaţia : Locul obisnuit al CI este după Elevii îsi notează în caiete gramaticală
termenul regent .Pentru evidenţierea ei poate fi plasată şi elementele regente ,
înaintea acestuia. elementele introductive ,
CI aşezata după regentă nu se desparte de aceasta prin observaţii, topica şi
virgulă . punctuaţie referitoare la CI.
Când stă înaintea regentei , folosirea virgulei sau liniei de
pauză este permisă , dar nu obligatorie
conversatia
Elevii îsi notează în caiete
explicatia Aprecierea verbală
elementele regente ,
analiza a răspunsurilor
elementele introductive ,
gramaticală corecte
observaţii, topica şi
punctuaţie referitoare la CI.
Obținerea Pentru aprofundarea noțiunilor profesorul propune spre lucru conversatie euristica frontală Se fac aprecieri
performanței și explicatia verbale cu privire
elevilor fișa de lucru nr.1
asigurarea feed-back- la răspunsurile
ului corecte
Evaluare formativă Se rezolvă cerinţele din fişa de lucru. Rezolvă cerinţele. conversatie Testul de evaluare
euristica formativa
explicatia,
Asigurarea retenţiei -anunţă tema pentru acasă : ex . 2,3,7 de la pag. 164 din Notează tema. conversaţia
şi a transferului manual
FIȘA DE LUCRU
1.Realizați expansiunea complementelor indirecte din enunțurile:
Ceilalți se bucurau de pedepsirea tradătorului.
…………………………………………………………………………………………………………………………………
M-am convins de adevăr.
………………………………………………………………………………………………………………………………….
Dau ajutor nevoiașilor.
………………………………………………………………………………………………………………………………….
2.Contrageți propozițiile C.I. în partea de propoziție corespunzătoare.
Și-a dat seama că a greșit. …………………………………………………………………………………………………………………..
Te-ai gândit să călătorești cu trenul? ……………………………………………………………………………………………………
S-a ferit de orice este ilegal. ………………………………………………………………………………………………………………..
Mă găndesc când ne vom revedea. …………………………………………………………………………………………………….
3.Alcătuiți fraze în care C.I. să aibă ca termeni regenți verbele:
-a se feri-
-a se oferi-
-a se gândi-
-a-și aminti-
FIȘA TEST
1. Indicați propozițiile completive indirecte din frazele următoare:
a. Explic oricui îmi cere lamuriri.
b. E vai de orice copil mă supără.
c. Mă mir unde a găsit costume populare autentice și așa de vechi.
2. Completati enunțurile următoare cu CI după modelul :
Am scris un autograf oricui mi-a cerut.
a. Iși dădea seama ________________________________________
b. Se vorbește mult _______________________________________
3. Corectati greșelile din urmatoarele fraze:
a. Se temea ca să-i spună adevarul.
b. Se gândea că a doua zi să plece.
4. Propoziția a doua din frazele următoare este:
Se vorbește că muncește mult.
a. SB
b. CI
Se vorbește mult despre ce m-ai intrebat.
a. SB
b. CI
E ușor pentru cine învata.
a. SB
b. CI
E ușor să vorbești.
a. SB
b. CI
BAREM DE CORECTARE:
1. 3x1p=3p
2. 2x1p=2p
3. 2x1p=2p
4. 4x0,5p=2p
din oficiu 1p
total 10p