PROIECT DE LECTIE
Data:
Clasa: a VIII-a
Unitatea școlară: Gimnaziul Țîplești
Profesor: Țurcan Marina
Unitatea de învățare: “DIVERSITATEA LUMII VII”
Tema lecției: “PLANTE SUPERIOARE -FERIGI”
Tipul lecției: Comunicare și însușire de noi cunoștințe
Scopul lectiei: Cunoaşterea de către elevi a particularităţilor structurale ale ferigilor în vederea înţelegerii evoluţiei lumii vegetale
Competente specifice:
1.1 Să identifice plante şi grupe de plante;
1.2 Să stabilească relaţii între factorii de mediu şi diversitatea plantelor;
2.1 Să utilizeze metode şi mijloace adecvate explorării/investigării lumii vegetale;
Obiective operaționale:
Să recunoască elementele structurale caracteristice ferigii;
Să evidenţieze ciclul de viață la ferigă ;
Să recunoască alte ferigi;
Să explice importanţa plantei în raport cu particularităţile alcătuirii ei;
Concepte operaționale
Recunoașterea unor plante importante pentru viața cotidiană : medicinal, ornamentale
Observaţii asupra condiţiilor de viaţă ale plantelor
Utilizarea unor tehnici de conservare a plantei
ELEMENTE DE STRATEGIE
Resurse materiale Manualul, fișe de lucru (postere), ,
markere, lipici, frunze de ferigă, lupe.
Cartonașe cu termeni legați de lecție
Resurse procedurale Conversația euristică.
Observația
Invățarea prin descoperire
Forme de activitate Frontală
Individuală
Pe grupe
Locul de desfasurare: sala de clasă
Evaluare: chestionare orală, observarea sistematică a elevilor.
Bibliografie:
-G.Mohan , A.Ardelean, A.Mihail , Manula pentru clasa a Va , Ed.ALL,2009
-N.COSTICĂ,Metodica predării biologiei,Ed.Graphys,Iaşi,2008
DESFASURAREA LECTIEI
Nr. Momentele O. O Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi Forme de Metode
Crt lecţiei mijloace activitate de
didactice evalure
1. Moment Asigură condiţiile optime - se pregătesc pentru activitate
organizatoric pentru desfăşurarea activităţii.
-profesorul saluta elevii
-se pun absente
2. Captarea atenţiei Li se aminteste elevilor ca se Convesatia Frontala
apropie ziua de 1 martie ,
cand e momentul sa daruiasca
mamelor un buchet de flori .In
orice buchet, pe langa flori se
gasesc si plante cu rol
ornamental ca ferigile
3. Anunţarea titlului - scrie pe tablă titlul lecţiei - elevii notează titlul lecţiei în Conversaţia Frontal
lecţiei şi a şi anunta elevii ca vor studia caiete „ Plante superioare -
obiectivelor FERIGA FERIGA . ”
4. Reactualizarea adresează elevilor - elevii răspund la întrebări:
noţiunilor anterior întrebări din lecţiile
învăţate anterioare :
In cate grupe se impart Plantele se impart in:plante
plantele? superioare si plante inferioare
Conversaţia Observarea Orala
Ce plante inferioare am Pana acum am studiat Explicaţia sistematică a
studiat pana acum ? bacteriile, flagelatele , algele elevilor
albastre-verzi, algele brune,
algele verzi, algele rosii,
ciupercile, lichenii si muschii
de pamant .
Talofitele sunt plante care nu
au organe vegetative
Ce sunt talofitele ? adevarate (radacina, tulpina si
frunze ) si nici tesuturi
definitive .
5. Dirijarea învăţării Elevii completeaza fisele de Conversaţia Observarea
O.1 Imparte elevii in trei grupe si lucru cu ajutorul informatiilor Explicaţia Sistematică a
O.2 da fiecarei grupe sarcini de din manual si apoi schema elevilor
O.3 indeplinit data de profesor pe o coala
O.4 mare .Realizeaza un poster ,
lipind si imagini cu diferite
parti ale ferigii. Activitatea pe
Prima grupa studiza alcatuirea Postere grupe
externa a ferigii;grupa II, Frunze de
inmultirea ferigilor; feriga, ferigi
grupaIII,alte ferigi si presate , lupe
importanta lor
6. Asigurarea Realizeaza un tabel pe o coala Elevii completeaza acelasi Exerciţiul Activitatea
conexiunii inverse duplex , cu alcatuirea , tabel pe coli normale . Conversaţia frontală
inmultirea si importanta
ferigilor si o completeaza cu
Fixarea ajutorul elevilor
cunoştinţelor
7. Evaluarea Pe cartonase vor fi trecute . Explicaţia Activitate
cuvinte cheie , pe care unii Elevii extrag cartonase si Conversatia Frontala/ Orala
elevii le vor explica explica termenul individuala
FERIGILE
Nr.crt
1 MEDIUL DE VIATA
2 ALCATUIRE
3 HRANIREA
4 INMULTIREA
5 ALTE FERIGI
6 IMPORTANTA
SCHEMA LECTIEI
FERIGI
Mediul de viaţă: - locuri umede, umbroase, răcoroase
-corpul poartă numele de corm (au organe vegetative) cormofite
rădăcini - firoase
Alcătuirea tulpină subpământeană – rizom (cu solzi bruni)
tinere - maronii, răsucite la vârf
frunze
mature – petiol lung , limb divizat , de forma unei pene
Hrănirea: autotrofă (prin fotosinteză)
Ciclul de dezvoltare la ferigă
celule
bărbăteşti
spor protal celula - ou feriga spor
celule
femeieşti
generaţie sexuată generaţie asexuată
Alte ferigi: Coada Calului . Pedicuta, Strutisorul
Importanţa
- din rizom – se prepară medicamente contra viermilor intestinali (vermifug)
- se obţine cleiul
- frunzele sunt folosite la realizarea buchetelor şi ornamentelor florale
- stau la evoluţia plantelor terestre