PROIECT DIDACTIC
Clasa – a V-a ,,B”
Data – 01.09.2022
Profesor – Popescu Irina
Tipul lecţiei: oră educativă la începutul anului școlar 2022-2023;
Obiectivele lecţiei. La finele lecţiei elevii vor fi capabili:
O1 – să identifice sensurile cuvântului „pace”;
O2 – să discute despre pace, patrie și despre imaginea Republicii Moldova în lume;
O3 – să formuleze mesaje și argumente (orale și scrise) patriotice;
O4 – să mediteze în baza unui filmuleț tematic/ imagini/ cântec tematic audiat;
O5 – să-și expună concludent punctul de vedere.
Strategii didactice:
Forme de organizare: oral și scris, frontal, individual, în perechi, dirijat (în acțiune);
Metode și procedee: audiție, demonstrare, anagramele, lectură, jocul „Bomboana specială”, exemplul, interograrea multiprocesuală,
argumentarea simplă, discursul persuasiv, textul lacunar, comunicarea dirijată/ în acțiune ș.a;
Mijloace didactice: videoproiector, laptop, produse digitale (multimedia), linkuri funcționale pe Youtube, prezentare ppt, stema RM (la tablă),
harta RM (la tablă), bomboane cu ambalaj personalizat (după metodă), fișe cu sarcini, ecusoane/ insigne/ medalii personalizate, panglică tricolor,
rechizite școlare ș.a.
Referințe bibliografice:
1. Ghidul pentru implementarea Curriculumului dezvoltat la disciplina Limba şi literatura română în gimnaziu. Chișinău, 2019;
2. Chirilenco S., Tăutu A., Cutasevici A. Educaţie familială. Strategii de informare/pregătire a părinţilor pentru funcţia lor educativă. Chişinău:
Bons Ofices, 2005;
3. Vieru Gr., Cine crede. Chișinău: Literatura artistică, 1989;
4. Vieru Gr., Cel care sunt. Chișinău: Literatura artistică, 1987;
5. Dicționare online: [Link] ; [Link]
Scenariul didactic al lecției
Secvenţele Elemente de conținut Strategii didactice Forme de evaluare
Ob.
lecţiei Repertoriul didactic Metode Mijloace
Cuvântul profesorului
Salutul Videoproiector
Evocarea Bine ați revenit, elevi, Audiție În acțiune
lecției La școala ce v-a așteptat o vară
Cu geamurile mari și-ngândurate
Și cu cerneala uscată în călimară. Slide nr. 1
Ca frații, într-un cuget și-o putere Recital
Să explorăm tainele învățării. Slide nr. 2
Cartea să vă fie spor spre studiere,
Pentru prosperarea și viitorul țării.
Întru-un ceas bun și cu pași vioi
Să demonstrați ce-aveți mai bun și
frumos în voi.
Succes la carte, dragi elevi!
- Elevi, astăzi este o zi luminoasă și
dulce. Pentru început aș vrea să ne Discuții
îndulcim reciproc cu mesaje
motivaționale. Priviți la ecran. Alegeți Joc didactic „Bomboane Slide nr. 3 (felicitarea) Ghidat
una din bomboanele personalizate și speciale”
decideți cui să i-o oferiți, argumentându-
vă succint răspunsul.
Explicare
Exemplul
În comun
– Voi începe, ca de obicei, eu. Derularea jocului
Aș dori bomboana Succesului pentru X..., Generalizare
pentru că.... Continuăm. Fulger!
– Fie ca această stare de bine să
domine, în clasa noastră, pe
parcursul întregului an școlar.
Realizarea – Elevi, vă îndemn să priviți un video,
sensului după care discutămdespre ce ați văzut, ați
auzit, ați simțit. Comunicare
[Link] Slide nr. 7
v=jFziuk5UO6o&ab_channel=THARMI
SPRODUCTION
Se oferă elevilor un set de întrebări În perechi
multicolore, la care aceștia oferă Anagrame
răspunsuri plauzibile, argumentate: Descoperire
Ce este Patria pentru tine? De ce ne Exemplu
iubim Patria? Ce ești în stare să faci
pentru țărișoara ta? Ce miros are Patria?
Care este gustul patriei? Ce culoare se
poate atribui Patriei? Când nu-ți iubești
patria?
Interogarea multiprocesuală
O Haideți împreună să alcătuim câmpul Brainstorming Slide nr. 8
2 lexical al cuvântului ,,Moldova”. Cu ce
asociem acest cuvânt dulce și minunat
O care poartă numele țătii noastre? Descoperire
5
Exemplu
Formularea definițiilor
proprii În acțiune
O Știu că v-a fost dor de exercițiile de
1 logică, de compuneri și de lectură. Așa
este? Ei, puțin câte puțin. În continuare,
v-am pregătit niște anagrame cuvintele Interogarea multiprocesuală
cărora ne vor ajuta astăzi la lecție. Priviți Slide nr. 9
prima fișă de pe bancă. Lucrăm cât mai
isteț în perechi.
Argumentarea simplă
Individual/ dirijat
Microfon/ banda de
Generalizare simulare a unui
interviu (la dorință)
O Descoperire
5
Elevi, câte cuvinte ați descoperit (pe
orizontală, verticală)?
Dar care este cuvântul-cheie al lecției,
cum credeți?
Ce cuvinte ați mai adăuga aici? Exercițiu practic de scriere
Da, aș vrea să vorbim astăzi despre cel (creativitate)
O mai important lucru în lume – Pacea.
2
Dar Republica Moldova, casa noastră,
este
o Discuții dirijate
țară
Lipici În perechi/ individual (la alegere)
Magneți
Exercițiu practic (scris)
pașnică? Cum e ea? Slide nr. 10
Întrebări – răspunsuri Fișa nr. 3
Cuvântul pace are multe sinonime:
O Demonstrare
3
Observare
Formulare de idei În comun/ dirijat
Voi ce-ați mai adăuga aici? De ce?
Dar cine dintre voi ar dori succint să
formuleze câte un răspuns?
O
5
Lectura explicativă
O
3
Eu mi-aș dori să avem pace în țară, în
lume și fiecare să o aibă în inimioară.
Argumentarea simplă Slide nr. 11
Generalizare de idei
Comunicare
O
5
Vizionarea filmulețului Individual
tematic
O
4
Haideți să continuăm șirul:
Moldova – plaiul meu, mândria mea, Vizionare de filmuleț
pacea mea, casa părintească...
Elevi, dar de ce nu este bine să fie Link în Youtube
război? Cine are de suferit? Cum Interogarea multiprocesuală
putem acționa? Cine poate
schimba situația? Cum ați putea
comenta mesajul imaginii?
În comun
Slide nr. 14
O
5
Exercițiu practic (scris)
Exemplu
Audiție
-Dar ce legătură este între mesajul acestei
O imagini și poezia „Bucurați-vă” de
4
Grigore Vieru?
Generalizarea ideilor
- Și Republica Moldova a dobândit cu
greu pacea. Probabil ați auzit de la
părinții voștri, de la bunei. Vă propun
câteva minute să reflectăm în baza unui Discuții dirijate
interviu cu regretatul scriitor Nicolae
Dabija (semnatar al Declarației de
Independență a RM). În perechi
O Link: [Link]
3
Demonstrare Realizare –
Fișier audio/ link în Individual
Youtube Prezentare – publică
Exemplul
Slide nr. 12
Lectura mesajelor în fața
colegilor
Cariocă/ pix
Ce v-a marcat cel mai mult? La ce
v-ați gândit?
Cum vă imaginați că va arăta țara noastră
peste 50/ 100 de ani? Cine e responsabil Medalie/ insignă,
de prosperarea țării? Ce credeți că se va lipici, magneți pentru
schimba? tablă
Vă propun, acum, timp de 1-2 min să
formulați (în perechi) un mesaj pentru
toată omenirea,
care să termine
prin enunțul Vă
rugăm: Păstrați
PACEA acasă!
Elevi, să ne
amintim întotdeauna de Eroii
căzuți pentru pacea de azi,
păstrând cu sfințenie sacrificiul
lor în numele viitorului nostru.
Propun să confecționăm un album
improvizat de medalii dedicate
lor, Eroilor ce nu vor fi dați
uitării. Aș vrea să ne imaginăm că
ei ne ascultă, și voi să le scrieți
câte un enunț sincer în semn de
profundă recunoștință.
Ex: Sunteți în inimile noastre!
Vă iubim și nu o să vă uităm vreodată!
Pacea de azi V-o datorăm Vouă!