0% au considerat acest document util (0 voturi)
166 vizualizări5 pagini

Fructul Proiect de Lectie

Încărcat de

cristina
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
166 vizualizări5 pagini

Fructul Proiect de Lectie

Încărcat de

cristina
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

Proiect de lecţie

Date introductive
Scoala Gimnazială Nr.8, Sibiuiurescu” - Chiojdu
Profesor: Ivan Ramona
Data: 20 mai 2021.2013
Clasa: a VII-a A
Disciplina: Biologie
Unitatea de învațare: Funcția de reproducere
Tema: Fructul
Durata: 50 minute
Tipul lecţiei: mixtă (predare – invățare)
Locul de desfășurare: platforma Microsoft 365, aplicația de videoconferință Teams

Obiective operaționale:
• Să enumere componentele fructului;
• Să clasifice fructele după consistența peretelui ovarului:
• Să exemplifice tipuri de fructe dehiscente și indehiscente;
• Să precizeze avantajele plantelor cu fructe față de cele fără fructe;
• Să precizeze importanța consumului de fructe pentru om.

Strategia didactică:

Metode și procedee didactice: conversația euristică, observația, învățarea prin descoperire ,


problematizarea, expunerea, explicația, exercițiul, brainstorming, demonstrația
Mijloace de învățământ: laptop, platformă, ppt, aplicația wordwall.com, filmulețe, imagini
Instrumente de evaluare : verificare frontală orală, observarea sistematică, aprecieri verbale, prin
intermediul aplicațiilor electronice
Forma de organizare a activităţii : frontală, individuală
Bibliografie:
LazarV., Nicolae M., - Lectia, formă de bază a organizării procesului de predare-învățare-evaluare
la disciplina biologie, Editura Arves, Craiova, 2007
Lazăr V., Căprărin D., - Metode didactice utilizate în predarea biologiei, Editura Arves, Craiova,
2008
Sprâncenea I-A., ș.a. - Manual de biologie pentru clasa a VII-a, Editura Ars Libris, București, 2019
Grasu A-D., - Manual de biologie pentru clasa a VII-a, Editura Litera, București, 2019
Programa de biologie, 2017

1
Scenariul didactic

Nr. Evenimentele Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi Mijloace de Evaluare


crt. instruirii (- activitate de predare- ) (- activitate de procedee instruire
invatare-) didactice
1. Momentul - se conectează la platforma școlii și - se conectează la -conversația -catalogul -observarea
organizatoric- inițiază un meeting cu elevii platforma școlii și se personal sistematică
organizarea - asigură climatul educațional necesar alatură meeting-ului
colectivului desfășurării lecției creat de profesor
de elevi -face prezența
2. Verificarea - verifică tema și adresează întrebări -răspund la întrebări - frontală
temei și a din lecția anterioară: - orală
cunoştinţelor 1.Ce ați avut de pregătit pentru astăzi? -conversația
din lecţia 2.Care sunt funcțiile florii? - explicația
anterioară 3.Cum definiți polenizarea? - exercițiul
5.Ce fel de polenizarea realizează
insectele? Dar omul poate realiza
procesul de polenizare? În ce scop?
6.Cum definiți fecundația?
7.Ce transformări suferă floarea după
fecundație?

3 Captarea şi -le spune copiilor o ghicitoare pentru a -conversația -observarea


orientarea identifica subiectul noii lecții sistematică
atenţiei Să vă spun o ghicitoare - sunt atenți și
Despre ceva de mâncare: răspund la ghicitoare
Crude sau puse la fiert
Se consumă ca desert,
Le doreşte orişicine
Că-s pline de vitamine.
(Fructele)

2
4 Enunţarea - anunţa titlul lecţiei curente şi a -sunt atenți - conversația
temei şi a obiectivelor acesteia: -notează
obiectivelor Fructul
urmărite
5 Dirijarea -arată copiilor 2 imagini cu fructe și îi -observă cu atenție, -
învățării- intreabă dacă există vreo diferență răspund problematizarea
prezentarea -intervine cu lămuriri Ppt, imagini
noului -definește împreună cu elevii “fructul” -observarea
conţinut -arată elevilor un filmuleț cu fructe -conversația sistematică
secționate euristică
-scrie alcătuirea fructului împreună cu -demonstrația filmulețe
elevii
-clasifică fructele - observația
-arată elevilor un filmuleț cu diferite
tipuri de fructe - expunerea
-întreabă elevii care importanța fructului
-explicația

-modelarea

-învățarea prin
descoprerire
-brainstorming

6 Sistematizarea -reazlizează împreunp cu elevii un - rezolvă exercițiul -explicația -aplicația -scrisă,


şi fixarea exercițiu în aplicația wordwall.com -exercițiul electronică individuală
conţinuturilor pentru a verifica fixarea noilor
cunoștințe
https://wordwall.net/resource/15932257

3
7 Evaluare - apreciază elevii în urma rezultatelor -conversația -
individuală

8 Anunțarea - precizează tema pentru acasă -notează -conversația


temei pentru
acasă

4
Fructul- schița lecției
Fructul= organ specific angiospermelor cu rol în protecția și răspândirea semințelor.
Fructul ia naștere din ovarul îngroșat, al cărui perete devine al fructului și se numește
PERICARP.
Există plante, la care, pentru formare fructului participă receptaculul, ex: măr, fructul format
fiind un fruct fals
Acătuirea fructului:
- Epicarp- partea exterioară, subțire; ceroasă sau acoperită cu peri
- Mezocarp- miezul fructului
- Endocarp- -învelește sâmânța
Clasificarea fructelor
a. După consistența peretelui ovarului, fructele pot fi:

• CĂRNOASE= peretele ovarului este suculent


Ex: cais, cireș, roșie, struguri, portocale, castraveți, prune, mere, pere, gutui etc
• USCATE= peretele ovarului este tare
Ex: fasole, mac, grâu,porumb, mazăre, floare soarelui
La maturitate, unele fructe se deschid pentru a elibera semințele, altele nu, astfel:
- DEHISCENTE- fructele se deschid și eliberează semințele
Ex: fasole, mazăre. mac
- INDEHISCENTE- fructele NU se deschid și NU eliberează semințele
Ex: grâu, porumb, floarea soarelui etc

Importanța fructelor:
- Protejează sâmânța
- Ajută la raspândirea semințelor
Importanța consmului de fructe pentru om:
- Sursă de vitamine
- Conțin cantități mari de apă
- Reduc stările depresive
- Reduc colesterolul etc

S-ar putea să vă placă și