PROIECT DIDACTIC
DATA:
SCOALA Primară Recea Cristur
CLASA: a IV-a
INVATATOARE: Dan Laura
ARIA CURRICULARA: Limbă și comunicare
OBIECTUL: Limba și literatura română
SUBIECTUL: Substantivul – recapitulare
TIPUL LECTIEI: Recapitulare și sistematizare a cunoștințelor
SCOPUL LECŢIEI: Consolidarea cunoştinţelor despre substantiv
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să definească substantivul şi categoriile gramaticale legate de acesta (felul, numărul, genul)
O2 – să identifice numărul substantivelor;
O3 – să exemplifice substantivul propriu în contextul dat;
O4 – să afle genul substantivelor selectate din text;
O5 – să precizeze categoriile de gen şi număr pentru substantivele scrise;
O6 – să formeze pluralul unor substantive să aleagă din context substantive potrivite cerinţelor date.
RESURSE:
A. Metodologice: strategii didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, ciorchinele,
modalităţi de evaluare: observaţii individuale, aprecieri verbale, stimulente, calificative
mijloace de învăţare: calculator, ciorchinele substantivului, fişe de lucru;
forme de organizare: frontal, individual;
B. Temporale: 50 minute;
2
C. Umane: 13 elevi
D. Spaţiale: sala de clasă aranjată pentru a respecta distanţarea fizică;
BIBLIOGRAFIE:
o MEC-Programe şcolare pentru discipline la Clasa a IV-a, aprobată prin OM 3418/19.03.2013;
o Ghidul cadrului didactic;
o DOOM o Gramatica limbii române, Ştefania Popescu
o surse: pinterest.com, didactic.ro
2
3
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Secvenţa Ob. Conţinutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare
didactică Op. Metode şi Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
1. Momentul Conversaţia
organizatoric Se creează atmosfera necesară desfăşurării
în bune condiţii a orei.
Moment motivaţional.
2.Captarea Se completează un rebus. ( Anexa 1). Observare
atenţiei Se obţine pe verticala AB cuvântul Sistematică
substantiv.
3. Explicaţia frontal
Anunţarea Se anunţă titlul lecţiei, se scrie pe tablă şi pe Conversaţia
titlului lecţiei caiete: ,,Substantivul. Aplicaţii”.
şi a Se anunţă obiectivele urmărite.
obiectivelor
urmărite
3
4
1.Se organizează jocul didactic „Eu întreb, Conversația Planse Frontal Observare
4. tu răspunzi!” Exemple de întrebări: Problematizarea Sistematică
Reactualizarea Ce este substantivul? Exercițiul
cunoştinţelor Substantivul este
asimilate partea de vorbire
anterior care denumeste
fiinte, lucruri,
fenomene ale
naturii, stari
sufletesti, actiuni.
De cate feluri este substantivul? Substantivul este
O1 de doua feluri
comun si propriu.
Ce denumeste substantivul comun? Substantivul
comun denumeste
obiecte de acelasi
fel.
Ce denumeste substantivul propriu? Substantivul
propriu denumeste
un anumit obiect
pentru a-l deosebi
de altele la fel.
Dati-mi exemple de substantive comune. Caine, iarba,
mama, banca nori.
Dati-mi exemple de substantive proprii. Alina, Bucuresti, frontal
Romania, Olt.
O3 Cate numere are substantivul? Substantivul are
doua numere: Aprecieri
singular si plural verbale
Cate genuri are substantivul? Substantivul are
trei genuri:
feminin, masculin
si neutru.
4
5
Dati exeple de substantive ce denumesc:
-fiinte:floare, om
-lucruri:tablou, pix…
-fenomene ale naturii:ceată ploaie, bruma..
-însuşiri: frumuseţe, urâţenie
-stari sufletesti: bucurie, tristete,durere;
-actiuni: zborul, cântatul, mersul;
O6 2. Treceti substantívele de la numărul
singular la numărul plural .
Copil, festival, oaie, ochi, rata, casă
3. Inlocuiţi substantivele de mai jos cu
altele care denumesc aceleaşi fiinţe sau Recepţionează
lucruri, dar mai mici : conţinutul, Aprecieri
nas -………(năsuc) prelucrează Individual verbale
ciupercă - …..(ciupercuţă) informaţia şi
gură - ……….(guriţă) găsesc
carte - ………(cărticică) diminutivele
pentru
4. Joc: Dublete: o, nişte / un, nişte substantivele date.
Fiecare elev primeste câte un un jeton
colorat cu o imagine. Fișe de
Se cere scrierea corectă a denumirii fiecărei Conversația lucru
imagini şi trecerea lui la forma de plural. Se Explicația
scriu 2 enunţuri cu ajutorul acestor cuvinte.
Exercițiul
5. Se da propozitia : Frontal
“Pe creanga părului ciripeşte o vrăbiuţă
zgribulită .”
Elevii analizează substantivele înâlnite.
6. Treceti substantivele din propozitia Pe crengile perilor
precedenta de la numarul singular la ciripesc zgribulite
numarul plural . vrăbiuţele.
5
6
7. Alege forma corecta:
Toamnele bogată a trecut . Citesc , frontal Observația
Toamna constientizează sistematică
O6 sarcina, si pun
De pe coama dealului se zăreşte iarna . substantivele la Aprecieri
dealurilor forma potrivită. Fișe de verbale
lucru
Au plecat pasărea călătoare .
păsările
Iernile friguroasă a sosit.
Iarna
Muncă independentă Conversaţia Fișe de Evaluare cu
5. Obtinerea Citeşte cu atenţie textul următor: Explicaţia lucru calificative
performanţei ,,Soarele se ascunsese după nor. Un vânt Exercițiul Aprecieri
adie uşor, desprinzând de pe ramuri frunzele verbale la
5` îngălbenite. nivelul clasei
-Cine a pictat frunzele? întreabă ariciul Ţep”
-Numai toamna poate să picteze atât de
individual
frumos! intră în vorbă o stăncuţă.
a)Selectează un substantiv propriu.
b)Selectează un substantive la genul feminin.
c) Selectează un substantiv la numărul plural.
6. Asigurarea Joc didactic: Conversaţia Evaluare pe
retenţiei și a „Impodobeşte pomişorul cu frunze de Explicaţia grupe cu
transferului toamnă” Exercițiul punctaje
Fiecare copil primeşte un plic. În plic sunt Calificativ la
6
7
frunze. Pe frunze sunt scrise diferite părti de nivel de
vorbire. Copiii trebuie sa selecteze doar echipă
frunzele pe care sunt scrise substantive. Aprecieri
verbale
Jocul didactic
Încheierea Anunţarea temei pentru acasă.
activităţii Se fac aprecieri privind desfăşurarea
lecţiei şi participarea elevilor la lecţie, a
corectitudinii în răspunsurile lor.
7
Anexa 1
1. Poet pe care îl sărbătorim în fiecare an pe FIŞĂ DE LUCRU
data de 15 ianuarie.
2. Între cuvintele unei enumerări se foloseşte
………….. . 1. Treceti substantívele de la numărul singular la
3. 1 ……………… este Ziua Naţională a numărul plural.
României.
4. Animale ……………… şi animale copil, festival, oaie, ochi, rata, casă
sălbatice.
5. Opusul cuvântului „zi” este cuvântul
……………. . 2. Inlocuiţi substantivele de mai jos cu altele care
6. Autorul cărţii „Amintiri din copilărie” este denumesc aceleaşi fiinţe sau lucruri, dar mai
…………… . mici :
7. „……………la nevoie se cunoaşte” este nas -………
un binecunoscut proverb românesc. ciupercă - …..
8. Căţelul Lizucăi din „Dumbrava minunată” gură - ……….
se numea ………… . carte - ………
9. Convorbire între două sau mai multe
persoane sau …………….. . 3. Joc: Dublete: o, nişte / un, nişte
10. Personaj principal dintr-o poveste Fiecare elev primeste câte un un jeton colorat cu o
îndrăgită şi foarte cunoscută de voi, care a imagine.
păcălit ursul. Se cere scrierea corectă a denumirii fiecărei imagini
şi trecerea lui la forma de plural. Se scriu 2 enunţuri
cu ajutorul acestor cuvinte.
4. Se da propozitia. Analizaţi substantivele:
“Pe creanga părului ciripeşte zgribulită o vrăbiuţă .”
......................................................................................
......................................................................................
......................................................................................
..............................................
......................................................................................
......................................................................................
........................................
………………………………………………………
…….
5. Treceti substantivele din propozitia precedenta
de la numarul singular la numarul plural .
......................................................................................
.............
6. Alege forma corecta :
a) Toamnele bogată a trecut.
Citeşte cu atenţie textul următor:
Toamna
b) De pe coama dealului se zăreşte iarna .
,, Soarele se ascunsese după nor. Un vânt adie
dealurilor
uşor, desprinzând de pe crengi frunzele îngălbenite.
-Cine a pictat frunzele? întreabă ariciul Ţep
c) Au plecat pasarea calatoare.
-Numai toamna poate să picteze atât de frumos!
păsările
intră în vorbă o stăncuţă. ”
d) Iernile friguroasă a sosit.
a)Selectează un substantiv propriu.
Iarna
b)Selectează un substantiv la genul feminin.
c) Selectează un substantiv la numărul plural