PROIECT DIDACTIC
Data: 12.12.2016
Prof. înv. primar: Sabău Lidia
Clasa: a IV-a D
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială "Mihai Drăgan", Bacău
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică
Unitatea tematică: "Baba Iarna intră-n sat"
Conţinuturi:
Domeniul: Împărţirea numerelor naturale în concentrul 0 - 1 000 000
Subiectul lecţiei: Împărţirea cu rest. Proba împărţirii cu rest
Tipul lecţiei: predare
Competenţa generală vizată:
2. Utilizarea numerelor în calcule elementare
Competenţe vizate:
Matematică:
2.5. Efectuarea de înmulţiri de numere naturale în concentrul 0 - 1 000 000 şi de împărţiri la numere
de o cifră (sau două cifre);
5.3. Rezolvarea de probleme cu operaţiile aritmetice studiate, în concentrul 0 - 1 000 000
Limba şi literatura română:
1.4. Manifestarea atenţiei faţă de diverse tipuri de mesaje în contexte previzibile;
2.4. Iniţierea şi menţinerea unei interacţiuni în vederea rezolvării de probleme individuale sau de
grup;
2.5. Manifestarea interesului pentru participarea la interacţiuni orale
Arte vizuale şi abilităţi practice:
2.1. Valorificarea unor materiale şi tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj
intenţionat;
2.3. Realizarea de produse unicat, personalizate şi utilizabile, în urma desfăşurării unor activităţi
dominant manuale, creative şi ludice;
2.4. Remodelarea spaţiilor şi formelor printr-un demers plastic intenţionat şi prin tehnici variate
Educaţie civică:
3.1. Relaţionarea pozitivă cu ceilalţi, în rezolvarea unor sarcini simple de lucru;
3.2. Participarea la activităţi care promovează drepturile universale ale copilului
Obiectiv fundamental: Să utilizeze numerele în calcule elementare de adunări, scăderi şi înmulţiri
în concentrul 0 - 1 000 000;
Obiective operaţionale:
a) cognitiv-formative :
O1 - să efectueze exerciţii de calcul mintal;
O2 - să expună terminologia la operaţiile matematice învăţate;
O3 - să enumere proprietăţile împărţirii;
O4 - să-şi însuşească metodologia de calculare a împărţirii cu rest 0 sau diferit de 0;
O5 - să rezolve exerciţii de împărţire cu rest diferit de 0, când împărţitorul are o cifră;
O6 - să aproximeze rezultatul unor împărţiri;
O7 - să rezolve o problemă mai complexă, cu mai multe calcule;
O8 - să confecţioneze o cutie din hârtie
b) afective:
O9 – să participe cu interes la lecţie;
c) psiho-motrice:
O10 – să menţină o poziţie corectă în timpul scrisului;
O11 – să folosească în mod corect materialele de lucru pentru realizarea cutiei din
hârtie;
Strategii didactice:
a) mod de abordare a învăţării: mixt;
b) metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, problematizarea;
c) mijloace de învăţământ: caiete, instrumente de scris, manual de matematică, culegeri de
matematică, foarfecă, hârtie colorată, foi pătrate din hârtie colorată, lipici;
d) forme de organizare: frontal, individual, pe echipe;
e) tipuri de învățare: receptiv – reproductivă, inteligibilă
Modalităţi de evaluare: continuă (formativă)
Nr. de elevi: 31
Timp de lucru: 50 minute
Bibliografie:
Curriculum Naţional - "Programe şcolare pentru învăţământul primar", Bucureşti;
C-tin Cucoş - "Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice" - Ed. Polirom,
Iaşi, 2006
SCENARIUL DIDACTIC
STRATEGII DIDACTICE
MOMENTE Evalua
forme de
LE e
CONŢINUTURI metode şi organizar mijloace
LECŢIEI
procedee e didactice
Moment Stabilesc ordinea şi disciplina necesare Conversaţi Frontal
organizatoric desfăşurării lecţiei. a
(2 min)
Captarea Elevii au de rezolvat câteva exerciţii scrise pe Frontal Caiete,
atenţiei tablă: 24:4= instrume
(3 min) 268:2= nte de
3696:3= scris
Anunţarea Astăzi vom învăţa modalitatea de calcul al Observ
temei şi a împărţirilor, când restul este diferit de 0. Vom rea
obiectivelor face exerciţii şi probleme în care vom utiliza Explicaţia Frontal perman
(2 min) toate cele 4 operaţii matematice învăţate, Conversaţi ntă a
respectiv, adunări, scăderi, înmulţiri şi împărţiri a elevilo
până la 1 000 000. Vom rezolva o problemă mai
complexă, vom rezolva câteva exerciţii, iar în
finalul lecţiei vom realiza o cutie din hârtie prin
tehnica îndoirii, tăierii şi lipirii.
Se scrie titlul la tablă şi în caiete: "Împărţirea cu
rest. Proba împărţirii cu rest".
Reactualizar Se rezolva câteva exerciţii de calcul mintal. Problemati Frontal Observ
ea Se reaminteşte terminologia specifică adunării, zarea rea
cunoştinţelor scăderii, înmulţirii şi împărţirii (termen, sumă, Exerciţiul perman
total, diferenţă, descăzut, scăzător, rest, factor, ntă a
produs); sfert, pătrime, dublu, jumătate, doime, elevilo
îndoit, treime, zecime, sutime, miime. Apreci
Se enumeră proprietăţile împărţirii, cu exemple. Explicaţia rea
Se rezolvă câteva probleme mintale.
Se reaminteşte ordinea efectuării operaţiilor. Caiete de
Dirijarea Se notează la tablă şi în caiete formula împărţirii: Exerciţiul Frontal lucru,
învăţării D : Î = C, unde instrume
D = deîmpărţit Problemati nte de
Î = împărţitor zarea scris
C = cât
D = CxI
Se rezolvă exerciţiul 10:2=5, şi se verifică prin
înmulţire că 5x2=10. Înmulţirea este operaţia
inversă împărţirii, cu condiţia ca împărţirea să fie
exactă.
Ce se întâmplă dacă vom avea exerciţiul 11:2=?
Concret, se vor lua 10 obiecte de acelaşi fel
(creioane, rigle, beţişoare, bani etc.) care se
împart în mod egal la doi elevi. Se face scăderea
repetată: 11-2=9; 9-2=7; 7-2=5; 5-2=3; 3-2=1
Şi se observă că rămâne un rest, 1. Se scrie la
tablă şi în caiete, în acelaşi timp cu explicaţiile.
Acesta e mai mic decât împărţitorul, care este 2
în acest caz.
11-2-2-2-2-2=1
Sub formă de împărţire, vom scrie:
11:2=5 rest 1
10
=1
Când vom face proba, vom scrie astfel:
5x2+1=11
Ca formulă, vom avea:
D : I = C rest R
Proba:
D = C x I + R, cu condiţia ca R<C
Obţinerea Se rezolvă câteva exerciţii de împărţiri la tablă, Conversaţi Frontal Observ
performanţei când împărţitorul este un număr format dintr-o a şi rea
cifră, iar deîmpărţitul este, pe rând, un număr Demonstra individu perman
format din 1, 2, 3, 4, 5, 6 cifre. ţia al ntă a
9:4= Explicaţia elevilo
19:4= Exercițiul
199:4=
2345:4=
12450:4=
548231:4=
Asigurarea Se trece la rezolvare de exerciţii cu toate cele Explicaţia Pe Ornamen Observ
feed-back- patru operaţii învăţate. Ele sunt scrise pe spatele Observaţia echipe te de rea
ului unor ornamente de Crăciun care se vor aşeza în Demonstra Crăciun, perman
pomul special pregătit în acest sens. (Vezi Anexa ţia din hârtie ntă a
1). elevilo
Se trece la rezolvarea unei probleme:
Spiriduşii lui Moş Crăciun au împachetat câte 3 Explicaţia
globuri roşii în 17 cutii şi câte 7 globuri aurii în Problemati
45 de cutii. Totalul globurilor a fost împărţit la 5 zarea Frontal caiete
oraşe. Câte globuri a primit fiecare oraş? Câte
globuri au rămas? Demonstra
Se solicită rezolvarea problemei prin întrebări ţia
succesive, precum şi exerciţiul problemei.
Rezolvare Apreci
1. Câte globuri roşii sunt? rea
3x17=51
2. Câte globuri aurii sunt?
7x45=315
3. Câte globuri sunt în total?
51+315=366
4. Câte globuri primeşte fiecare oraş?
366:5=73 rest 1
Exerciţiul problemei:
[(3x17)+(7x45)]:5=
În încheierea activităţii, solicit elevii să realizeze
o lucrare din hârtie, prin îndoiri repetate, tăiere şi
lipire, astfel încât să obţină o cutie de cadouri.
Fiind organizaţi pe echipe, îi solicit să îi ajute şi Pe
pe colegi. echipe
Temă pentru acasă - să rezolve exerciţiile .........
de la pag.......
Evalua
Încheierea În cadrul evaluării, fac aprecieri asupra Conversaţi Frontal e
activităţii activităţii elevilor şi a comportamentului lor la a frontal
oră, eventual notez prin calificative, acord Apreci
recompense. re orală