0% au considerat acest document util (0 voturi)
140 vizualizări7 pagini

Eseul Argumentativ

Documentul prezintă un proiect de lecție pentru clasa a IX-a D la Limba și literatura română. Lecția se concentrează pe eseul argumentativ și include competențe, valori, strategii didactice, resurse educaționale și metode de evaluare. Etapa principală implică împărțirea elevilor în grupe pentru rezolvarea unor fișe de lucru pe teme legate de argumentare.

Încărcat de

Iulia Tr
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
140 vizualizări7 pagini

Eseul Argumentativ

Documentul prezintă un proiect de lecție pentru clasa a IX-a D la Limba și literatura română. Lecția se concentrează pe eseul argumentativ și include competențe, valori, strategii didactice, resurse educaționale și metode de evaluare. Etapa principală implică împărțirea elevilor în grupe pentru rezolvarea unor fișe de lucru pe teme legate de argumentare.

Încărcat de

Iulia Tr
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

LICEUL TEORETIC “EMIL RACOVIŢĂ”, GALAŢI

PROIECT DE LECŢIE

Data: 04.04.2022
Clasa: a IX-a D
Disciplina: Limba şi literatura română
Profesor: S. Baranga-Triba Iulia
Unitatea de învăţare : Confruntari etice şi civice
Subiectul : Eseul Argumentativ,
Tipul lecţiei : recapiturare si predare

COMPETENŢE GENERALE:
1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor
în diferite situaţii de comunicare
2. Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea
diferitelor texte literare şi nonliterare
3. Argumentarea în scris şi oral a unor opinii în diverse situaţii de comunicare

COMPETENŢE SPECIFICE:

1. Identificarea temei textelor propuse pentru studiu


2. Analizarea componentelor structurale şi expresive ale textelor literare studiate şi discutarea rolului
acestora în tratarea temelor
3. Aplicarea conceptelor de specialitate în analiza şi discutarea textelor literare studiate
4. Utilizarea adecvată a achiziţiilor lingvistice în receptarea diverselor texte
5. Aplicarea unor tehnici vizând înţelegerea textelor literare sau nonliterare

VALORI ŞI ATITUDINI:
 Stimularea gândirii autonome reflexive şi critice la elevi
 Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare şi a încrederii în propriile abilităţi de
comunicare
 Abordarea flexibilă şi tolerantă a opiniilor şi a argumentelor celorlalţi

STRATEGII DIDACTICE:
1. Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, problematizarea,
explicaţia, învăţarea prin descoperire, exerciţiul.
2. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală combinată cu
activitatea individuală şi pe grupe
3. Mijloace didactice: Manualul de Limba şi literatura română, clasa IX, ed.
Humanitas, flipchart, fişe cu aspectele structurale ale textului comentat;

RESURSE EDUCAŢIONALE:
a) Capacităţile receptive ale elevilor
b) Timpul alocat: 50 de minute

METODE DE EVALUARE: evaluarea răspunsurilor elevilor pe parcursul orei prin


calificative, notă, evaluare formative

Etapele lecţiei Competenţe/ Conţinutul lecţiei Strategii didactice Evaluare


Timp Obiective
operaţionale
Momentul Consemnarea Elevii salută, răspund - se stabileşte
organizatoric 1 prezenţei solicitărilor profesorului, ordinea în clasă;
min. elevilor. se pregătesc pentru - asigurarea
Asigurarea începerea orei celor necesare
condiţiilor desfăşurării lecţiei;
optime pentru
desfăşurarea
lecţiei.
Moment O1. Stimularea Profesorul verifică tema - conversaţia; Evaluarea
Introductiv gândirii elevilor din punct de - exerciţiu de orală a
5 min. independente şi vedere cantitativ și dezgheţ; răspunsurilor
a comunicării elevilor
calitativ.
libere
Actualizarea O2.Să utilizeze Profesorul le cere elevilor
cunoştinţelor corect și adecvat sa-şi reamintească textul
anterior limba română în studiat în ora anterioară,
dobândite diferite situații reamintind secvenţele
de comunicare textului.

Enunţarea O2.Să utilizeze Astăzi vom învăța multe


temei şi a corect și adecvat lucruri folositoare,
obiectivelor limba română în jucându-ne. Ne vom
1 min diferite situații exprima opiniile în
de comunicare legătură cu diverse situații
prezentate, le vom discuta
în grup/ frontal.
Se notează titlul pe tablă
Textul argumentativ.
Se anunţă și câteva
obiective.
Actualizarea Se realizează un dialog conversaţia
cunoştinţelor , frontal, în care elevii vor tabla
formularea preciza ce înteleg prin explicaţia
ideilor ancoră
argumentare, care sunt
10 min
părtile unei argumentări,
ce expresii se folosesc
atunci când ne prezentam
punctul de vedere.
VI. Dirijarea O2.Să utilizeze Profesorul împarte elevii
învăţării corect și adecvat în două grupe a câte 4
20 limba română în elevi.
min. diferite situații
de comunicare Fiecare grupă va primi
câte o fișă de lucru, având
O3.Să identifice ca cerințe următoarele
registrele (Anexa1):
stilistice 1. Identifică părţile
O4.Să aplice componente ale textului
conceptele argumentativ.
operaţionale în 2. Găsește conectorii
studiul textului specifici etapelor
argumentării.

După terminarea acestei


sarcini de lucru, fiecare
elev va primi o altă fișă pe
care o va rezolva
individual.
(Anexa2)
Răspunsurile vor fi
analizate pe rând.
Profesorul prezintă un citat
din Sasha David, în urma
căruia se poartă o
conversație legată de
imaginea fiecăruia despre
sine.
( Anexa 3)
Se revine la ceea ce au
observat în cutie -
imaginea din oglindă
Profesorul le propune
elevilor un joc de rol, mai
precis să realizeze un
dialog sau un monolog,
după cerința dată. ( Anexa
4)
Momentul va fi prezentat
în fața clasei.

V. Obţinerea Profesorul se asigura ca


feed-backului informaţia este
3 min recepţionată şi va raspunde
la eventuale întrebări.
Profesorul specifica tema,
un rezumat al operei.
Anexa 1
FIŞĂ DE LUCRU
GRUPA I

Se dă textul:

,,În opinia mea, afirmaţia lui N. Iorga, conform căreia Şcoala cea mai bună e aceea în care
înveţi înainte de toate a învăţa este îndreptăţită, căci şcoala trebuie să furnizeze, înainte de toate,
metode de învăţare, nu cunoştinţe de-a gata, pe care memoria nu le poate găzdui la nesfârşit.
Pe de o parte, noţiunea de şcoală a fost mereu asociată cu cea de educaţie. De altfel, sensul
etimologic însuşi al cuvântului se poate constitui un argument care să susţină afirmaţia gânditorului,
căci în limba latină educatio însemna formare a spiritului, creştere spirituală, iar acest sens încă se
menţine. Desigur că şcoala trebuie să devină tot mai dinamică şi să răspundă ritmului alert al
dezvoltării societăţii. De aceea, ea trebuie să-l formeze pe elev în aşa fel încât el să-şi canalizeze
atenţia totdeauna spre ceea ce este esenţial pentru cariera pe care vrea s-o urmeze.
Pe de altă parte, nimeni nu poate nega importanţa şcolii în formarea omului, întrucât acesta este
o fiinţă raţională pe care o caracterizează capacitatea de a învăţa. Cu certitudine arma imbatabilă a
omului este gândirea şi cred că, în afara, şcolii aceasta este insuficient stimulată.
În concluzie, conservatoare sau liberală, şcoala nu trebuie niciodată să abdice de la rolul ei
suprem, acela de a forma spiritul uman. Pentru aceasta, orice elev trebuie, fireşte, să înveţe mai întâi a
învăţa.”

Cerinţe:
1. Identifică părţile componente ale textului argumentativ.
2. Găsește conectorii specifici etapelor argumentării.
Anexa 1

FIȘĂ DE LUCRU
GRUPA a II-a

Se dă textul:

,,Părerea mea este că afirmaţia poetului Ovidiu, conform căreia este îngăduit să înveţi şi de la
duşman, este plină de adevăr, chiar dacă pot exista şi unele rezerve în această privinţă. Astfel, putem
afirma că omul, pe parcursul întregii sale existenţe trebuie să înveţe să-şi însuşească anumite
cunoştinţe ori deprinderi folositoare, atât de la prieteni, cât şi de la duşmani.
În primul rând sunt de părere că atunci când observăm anumite calităţi la duşmanii noştri, cum ar fi
onestitatea, puterea de a trece peste nerealizările personale şi de a recunoaste meritele adversarului,
putem să ne comportăm, în situaţii similare, asemeni lor.
Pe de altă parte însă, dacă duşmanul dă dovadă de lipsă de scrupule în atingerea scopului, cu
siguranţă a învăţa de la el echivalează cu pierderea inutilă de energie, căci înainte de toate, trebuie să
ne păstrăm verticalitatea, calitatea de a rămâne morali, chiar dacă uneori a-ţi învinge duşmanul
înseamnă a-i studia armele, deci a învăţa de la el.
Prin urmare, consider că este îngăduit să înveţi de la duşman, dar în limitele unei etici fireşti.

Cerinţe :
1. Identifică părţile componente ale textului argumentativ.
2. Găsește conectorii specifici etapelor argumentării.
Anexa 2

Completează spaţiile punctate cu ceea ce crezi că te reprezintă cel mai bine:

[Link]ă lumea ar fi o pădure ecuatorială, mi-ar plăcea să


fiu .........................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................
.....................................................................
[Link]ă lumea ar fi o cutie cu jucării, mi-ar plăcea să
fiu ................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................
.....................................................................
3. Dacă lumea ar fi un anticariat, mi-ar plăcea să
fiu ....................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................
.....................................................................
[Link]ă lumea ar fi un cer infinit, mi-ar plăcea să fiu
……………………………........................................................................................................…
....................................................................................................................................................................
.....................................................................
5. Dacă lumea ar fi un ocean fără sfârşit, mi-ar plăcea să fiu
…………………………………………………………………………………………..
....................................................................................................................................................................
.....................................................................
[Link]ă lumea ar fi un munte înalt, mi-ar plăcea să
fiu……………..................................................................................................………….....….....
....................................................................................................................................................................
.....................................................................
[Link]ă lumea ar fi un enorm arbore, mi-ar plăcea să fiu
……………………...............................................................................................................
....................................................................................................................................................................
.....................................................................
[Link]ă lumea ar fi o grămadă imensă de gunoi, mi-ar plăcea să fiu
……………....................................................................................................….
....................................................................................................................................................................
.....................................................................
[Link]ă lumea ar fi exact aşa cum pare că este, ţi-ar plăcea să rămâi aşa cum eşti?
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………..……………...
Anexa 3

“Sunt doar un om, ca toţi oamenii... Nici mai frumoasă, nici mai deşteaptă, nici mai
poleită... sunt doar un om care se iubeşte şi care caută să vadă în el însuşi şi albul, şi negrul, şi mai ales
infinitele nuanţe de gri… Sunt doar un om care vrea să fie fericit, un om care caută răspunsuri şi care
nu poate trăi fără iubire şi fără Dumnezeu. Sunt doar un om convins că suntem fiinţe spirituale venite
să experimenteze viaţa într-un corp fizic şi nu invers, nu corpuri fizice care se distrează pescuind în
oceanul spiritului... Sunt ca fiecare dintre cei care citesc acum rândurile acestea şi ca fiecare dintre cei
care nu le citesc. Sunt doar un om!”
(Sasha David)

Anexa 4

FISĂ DE LUCRU
GRUPA I

CONTEXT:

Ana se află într-un hipermarket. Aceasta încearcă să-și convingă părinții să îi cumpere o păpușă.

CERINŢE:

1. Imaginaţi un scurt dialog plecând de la contextul dat în care:


a) să folosiţi formule de iniţiere, menţinere şi încheiere a dialogului.
b) să utilizaţi formulări specifice opiniei favorabile şi/ sau nefavorabile.
c) Să vă exprimaţi corect şi expresiv.

2. Prezentaţi dialogul realizat în echipă, utilizând elemente nonverbale adecvate situaţiei de


comunicare şi dovedind calităţi de buni emiţători şi receptori. (prezentarea orală a dialogului va fi
făcută de membri desemnaţi ai echipei)
FISĂ DE LUCRU
GRUPA a II-a

CONTEXT:

Eşti în vacanţă, afară plouă foarte tare şi eşti foarte plictisit/ă.

CERINŢE:

1. Imaginează un scurt monolog, împreună cu membrii echipei tale, plecând de la contextul dat, în
care:
a) să utilizaţi formule specifice opiniei indiferente.
b) să vă exprimaţi corect şi expresiv în enunţuri nu foarte lungi.

2. Prezintă monologul realizat în echipă, utilizând elemente nonverbale adecvate situaţiei de


comunicare şi dovedind calităţi de bun emiţător. (pentru prezentarea orală se va alege un
reprezentant al grupei).

S-ar putea să vă placă și