PROIECT DIDACTIC
PROFESOR PSIHOPEDAGOG: Țurcaş Cristina-Laura
CLASA : Clasa I DMS
DATA: 11 .03. 2021
ARIA CURRICULARĂ: Terapii specifice şi de compensare
DISCIPLINA : Terapii și programe de intervenție
TEMA: „Fă și tu așa!”
TIPUL LECŢIEI: fixare şi consolidare a cunoştinţelor
INSTITUŢIA: Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă “Speranţa” Zalău
SCOPUL: Dezvoltarea motricității aparatului fono-articulator prin exerciții specifice
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
- Să execute corect exercițiile de motricitate pentru obraji, limba, buze
- Să reproducă onomatopeele de pe cartonașe
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: explicația, exemplul, demonstraţia.
Mijloace de învățământ: planşe cu imagini, album logopedic, cãrţi educative, jocuri cu imagini, oglindă, aplicații online
Forme de organizare: frontală, individuală
Forme de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale
Bibliografie
Moldovan Ioan, Corectarea tulburãrilor limbajului oral, Editura Presa Universitarã Clujanã, Cluj Napoca, 2006
[Link]
[Link]
[Link]
Nr. Etapele activităţii Conţinutul activităţii Evaluare
crt.
1. Moment organizatoric Pregătirea materialului didactic necesar
Pregătirea elevului pentru activitate, prezentarea participanţilor la
activitate
Exerciţii de motricitate generalã: Apreciere verbală cu
2. Terapia cu caracter general - poziţie dreaptã a corpului referire la corectitudinea
- mişcãri ale mâinilor, coatelor, gâtului, lateralitate; efectuării mișcărilor
Masaj facial
3. Anunţarea temei „Astăzi continuăm exerciţiile prin care ne antrenăm gurița să poată
vorbi corect”
4. Dirijarea activităţii Exerciţii de inspir-expir, respiraţie profundã; Apreciere verbală cu
terapeutice Exerciţii de motricitate a aparatului fono-articulator: referire la corectitudinea
- Motricitate lingualã: sus/jos, stânga /dreapta, simulare spãlat efectuării sarcinii
pe dinţi, „cãluţul”;
- Motricitatea buzelor: „mãscãriciul”, rosul buzelor, buze
mişcãtoare Ofer exemplu
- Obraji: butoiaşul, fluierat;
Lumânarea Apreciere verbală
Prezentarea pe rând a materialului didactic: cartonaşelor cu asupra modului de
imagini, planșe, aplicație wordwall realizare a sarcinii
5. Evaluarea performanţei Cântecele ritmice:”Bat din palme...” Dirijarea jocului
6. Încheierea activităţii Recompensa: aprecieri pozitive Aprecieri verbale