PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
„DARURILE MOȘULUI”
DATA: 03.12.2019
GRADINITA : G.P.N. Uda, com. Uda
EDUCATOARE : Popescu Dalia
NIVELUL : I
GRUPA : Mijlocie
TEMA ANUALA: „Cum este, a fost și va fi pe Pământ ?”
TEMA PROIECTULUI :„Din bătrâni se povestește…”
SUBTEMA : „Vine Moș Nicolae !”
TEMA ZILEI : „Darurile Moșului”
FORMA DE REALIZARE : Activitate integrata
TIPUL ACTIVITATII : consolidare si verificare de priceperi si deprinderi intelectuale și
practice
MIJLOC DE REALIZARE : joc didactic , aplicatie
LOCUL DESFASURARII : sala de grupa
DURATA : O zi
Dimensiuni ale dezvoltării:
Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare
Finalizare a sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
Comportamente vizate:
Verbalizează experiențe senzoriale gustative, olfactive sau vizuale
Utilizează simturile în interacțiunea cu mediul apropiat.
Își poziționează corpul și membrele în mod corespunzător pentru a imita ceva/ pe
cineva sau pentru a executa o mișcare (a merge, a alerga, a prinde/a arunca o
frunză etc.).
Manifestă creativitate în activități diverse.
Elemente componente ale activității integrate :
[Link] de dezvoltare personala (ADP):
-Întalnirea de dimineata : „Ce aș vrea să-mi aducă Moș Nicolae ?”
-Salutul de dimineata, Stabilirea prezentei, Calendarul naturii.
-Rutina : „Ascult cu atenție sfaturile celor mari !”(deprinderea de a asculta sfaturile și
indemnurile adulților)
-Tranzitii : „Noi suntem piticii ”, „Săniuța”
2. Activitati liber alese (ALA 1):
- Artă: colorare – „Ciorapelul cu cadouri”
-Constructii : „Casa lui Moş Nicolae”
-Bibliotecă: Citire de imagini „Legenda lui Moș Nicolae”
3. Activitati pe domenii experientiale (ADE) :
-Domeniul limba si comunicare :
„Surprizele lui Mos Nicolae” – joc didactic
-Domeniul om si societate :
„Ghetuta lui Mos Nicolae” - aplicatie
4. Activitati liber alese (ALA 2) :
-Joc senzorial :„Cine te-a strigat ?”
-Joc distractiv :„ Drumul spre Moș Nicolae”
SCOPUL ACTIVITATII :
-Cunoaşterea obiceiurilor şi tradiţiilor specifice poporului român legate de venirea lui Moş
Nicolae; formarea virtuţilor creştine şi cultivarea unui comportament bazat pe generozitate şi
dragoste faţă de semeni; stimularea creativităţii, a lucrului în echipă, a cooperării şi toleranţei.
[Link] liber alese ( ALA 1) :
Comportamente urmarite :
1. Arta : “Ciorapelul cu cadouri” - colorare
-Să coloreze ciorapeii Mosului fara depasiri de contur, folosind culori adecvate.
[Link] : ”Casa lui Moş Nicolae”
-Să construiască o casă utilizând toate trusele de construcţii.
[Link]ă:Citire de imagini „Legenda lui Moș Nicolae”
-Să descrie ce văd în imagini în mod adecvat, formulând propoziții.
[Link] PE DOMENII EXPERENTIALE :
I. Domeniul limba si comunicare (DLC) :
Tema : „Surprizele lui Mos Nicolae”
Mijloc de realizare : joc didactic
Sarcina didactica :
-Folosirea corecta a singularului si pluralului
-Formularea de propozitii simple sau dezvoltate cu cuvintele descoperite
-Gasirea raspunsurilor corecte la intrebari si ghicitori
Reguli de joc:
-Activitatea se realizează frontal ;
-Educatoarea numeste un copil, care va raspunde la o întrebare legata de sosirea lui Moș
[Link] vor rezolva probele jocului, ajutandu-l astfel pe Moș să gaseasca drumul spre
casuta lui.
Elemente de joc :
-Miscarea, aplauzele, supriza, ghetutele Mosului, recompense
Obiective :
O1:Să participe la activitate si la joc atat in calitate de vorbitor, cat si de auditor;
O2:Să-și însușească mesajul dea a fi darnic si bun in preajma sarbatorilor si nu numai;
O3 :Să alcatuiască propoziții corecte din punct de vedere gramatical, pe baza unor
imagini descoperite ;
O4:Să interactioneze cu colegii, cooperand in realizarea sarcinilor.
II. Domeniul om si societate ( DOS) :
Tema : “Ghetutele lui Mos Nicolae”
Mijloc de realizare : decupare si lipire
Obiective :
O5: Să combine materialul primit potrivit temei ;
O6: Să foloseasca corect tehnicile de lucru insusite anterior : colorare, decupare, lipire ;
O7: Să găsescă utilitatea obiectelor realizate in cadrul activitatii practice ;
STRATEGII DIDACTICE :
Metode si procedeee : Conversatia euristica, explicatia, descrierea, exercitiul, problematizarea,
lucrul in grup, demonstratia, observatia, brainstorming, analiza, turul galeriei, sinteza.
Mijloace de invatare : scrisoarea cu ghicitoarea de la Mos Nicolae,buline rosii,fise de lucru,
imagine cu casa Mosului, jetoane cu imagini sugestive,cosulete cu elemente decupate pentru
ghetute, lipici, creioane colorate, coli colorate, fofecute, planse model, imagini cu Mos Nicolae ;
Forme de organizare :frontal, pe grupuri, individual.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
a. „Revista Invatamantul Prescolar 1-2/2010”, Editura Arlequin.
b. „Aplicatiile noului curriculum pentru invatamantul prescolar ”, Editura Didactica
Publishing House 2009.
c. „Ghid pentru proiecte tematice. Activitati integrate pentru prescolari ”, Editura Didactica
si Pedagogica Bucuresti 2008.
d. „Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor cu varsta cuprinsa intre nastere si 6/7 ani
– 2019 ”
SCENARIUL ZILEI
[Link] Inainte de intrarea copiilor in sala de grupa, se fac exercitii de inviorare.
Scaunelele sunt asezate in semicerc. Copiii se asaza pe scaunele, avand in fata braduletul cu
surprize si calendarul naturii.
Salutul: ,,-Buna dimineata spiridusilor !”
-“De ce credeti ca v-am spus spiridusi? Ai cui spiridusi credeti ca sunteti?”
Activitatea de grup: Se completeaza ,,Calendarul naturii”- ziua din saptamana, data, luna si
anotimpul, fenomenul naturii corespunzator momentului zilei,copiii absenti, numarul fetelor si
al baietilor.
Noutatile zilei: “Cum ne pregatim pentru sarbatoarea Sfantului Nicolae?”
Educatoarea va spune o ghicitoare, copiii descoperind ce va urma:
„Lin soseşte în odaie,
Şi-n ghetuţele curate,
Încep iute să se-arate,
Daruri multe, îmbelşugate.
Ia ghiceşte tu acum,
Cine-i moşul ăsta bun? ”(Moș Nicolae)
De aici vor porni discuţia despre seara de Mos Nicolae si despre darurile pe care ni le dorim de
la Mos Nicolae.
Observăm cutia cu mesagerul lui Moș Nicolae și constatăm că are în el o scrisoare. Moș Nicolae
s-a ratacit și are nevoie de ajutor pentru a ajunge la casa lui. El doreste ca toti copiii sa-i arate ce
au invatat la gradinita si, daca va fi multumit, la finalul activitatilor va reuși să ajungă la casuță.
Copiii promit ca vor fi cuminți , harnici și ascultatori și că vor avea grijă să-i scrie și Mosului o
scrisoare cu dorințele lor.
II. ALA 1. Copiii vor fi distribuiti pe centre, unde vor avea de colorat ”Ciorapelul cu
cadouri”, de construit “Casuta lui Mos Nicolae” și de citit imaginile din „Legenda lui Moș
Nicolae”. Dupa ce rezolva sarcinile, acestea vor fi asezate langa bradulet . Copiii merg cântând
„Săniuța” să serveasca gustarea.
III. ADE. Dupa pauza de masa, copiii vor citi scrisoarea primita de la Moș Nicolae: vor
desfasura jocul didactic si vor realiza ghetutele lui Moș Nicolae. Lucrarile vor fi expuse langa
bradul de Craciun pentru a decora sala de grupa.
IV. ALA 2. In finalul zilei, copiii vor derula un joc „Cine te-a strigat ?” Copiilor le vor fi
prezente sarcinile şi regulile de joc. Copiii, pe rând, trebuie să închidă ochii și să ghicească cine
i-a strigat. După încheierea primului joc, vom trece la următorul : „Drumul spre Moș Nicolae”
Copiii sunt aşezaţi pe scaunele, în „Mașina Misterelor” și vor merge pe un traseu imaginar
către casa lui Moș Nicolae, unde vor găsi cadourile [Link]ă finalizarea jocului, copiii sunt
invitaţi să descopere cadourile din ghete. Activitatea se va încheia cu bucuria pe care o au copiii
că l-au ajutat pe Mosul si ca au primit recompense.
DEMERS DIDACTIC
EVENIMENTUL OB CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGIIlE EVALUARE
DIDACTIC . DIDACTICE
[Link] Se creeaza conditiile psiho-
organizatoric pedagogice necesare
desfasurariiactivitatii in bune conditii:
-aerisirea salii de grupa,
-aranjarea materialului si a
mobilierului (scaunelele sunt asezate
in semicerc, masuta educatoarei este
asezata in fata scaunelelor)
-introducerea copiilor in sala de
grupa.
O1 Se va realiza prin intermediul unei
scrisori trimise Mos Nicolae care va fi
2. Captarea gasita in ghetuta. Stimularea
atenţiei „Dragi copii, Expunerea interesului
Cu tristeţe trebuie să vă spun că, pentru
deoarece sunt foarte bătrân, activitate,
m-am rătăcit pe drum şi nu mai ştiu să trezirea
ajung la căsuţa mea. V-am trimis o empatiei
hartă cu cizmuliţe, iar dacă voi veţi copiilor,moti-
şti răspunsurile din spatele varea pentru
cizmuliţelor , atunci îmi veţi arăta activitate
cum să ajung la căsuţa mea, unde sunt
cadourile pentru toţi copilaşii.
Doriţi să mă ajutaţi?”
3. Anuntarea O1 Ca să putem să-l ajutăm pe Moş Explicaţia
temei si a Nicolae, m-am gândit să ne jucăm un
obiectivelor joc care să se
numească ,,Surprizele lui Moş Conversatia
Nicolae”. Interdisciplinari-
Cum se numeşte jocul? tatea
Frontal
4. Dirijarea Tranzitia catre ariile de stimulare se Explicatia
invatarii va realiza prin intermediul cantecului
„Noi suntem piticii”
Prezint copiilor fiecare sector in parte
si intuiesc cu ajutorul lor materialele
de lucru.
Explic si demonstrez modul de lucru
la sectoarele “Arta” si “Constructii”.
La Artă copiii vor avea de colorat
„Ciorapeii cu cadouri”, fara a depasi
conturul. Ii ajut si ii incurajez pentru a
putea finaliza ciorapeii.
La Constructii prescolarii vor avea de
construit casa lui Mos Nicolae,
utilizând corespunzator materialele de
construcţii.
La Bibliotecă vor avea de citit
imagini cu Mos Nicolae din „Legenda
lui Moș Nicolae”.
Pentru a fi siguri că-l vom putea ajuta
pe Moş Nicolae să ajungă la căsuţa
lui,, trebuie să răspundeţi corect la
cateva întrebări, care se află în
ciorăpeii de pe harta cu săgeți.
Ca orice joc, avem reguli bine
stabilite:
[Link] fiecare răspuns corect, urcăm
5.a)Explicarea o treaptă şi ne apropiem de căsuţa lui
sarcinii si fixarea Moş Nicolae.
regulilor jocului [Link] fiecare răspuns incorect,
coboarâm o treaptă şi ne îndepărtăm
de căsuţă.
[Link]ă un copil vorbeşte neîntrebat,
acela nu mai extrage data viitoare
O2 când îi vine rândul din ciorăpel.
4.„Ne purtam frumos cu colegii !”
O3 5.„Vorbim pe rand!”
O4
Copiii se aşează pe scăunele, la
măsuţe.
Astfel va avea loc desfăşurarea
jocului.
b)Demonstrarea
jocului
O1 Executarea jocului de proba de catre Explicatia
O2 copii:
c)Executarea O3 Se desfasoara un joc de proba pentru Demonstraţia Aprecierea
jocului de proba 04 verificarea intelegerii de catre copii a Exercitiul, modului de a
regulilor jocului. asculta in liniste
d)Executarea Individual
jocului propiu-zis PROBA NR.1.-Raspunde corect!
-Unde ne pune cadourile Mos Brainstorming
Nicolae?
-Ce lasa Mosul in ghetute pentru
copiii cuminti?
-Ce lasa Mosul pentru copiii Aprecierea
neascultatori? raspunsurilor la
-Ce se spune daca ninge in ziua de intrebari;
Sfantul Nicolae?
-Cate fete avea batranul din “Povestea
lui Mos Nicolae”?
-De ce voia el să le vândă?
-Cine a fost cel care le-a salvat pe
fete?
-Cine era Moş Nicolae?
PROBA NR.2. – Ghiceşte, ghicitoarea
mea!
-,,E copac frumos, iubit, /De Moş
Crăciun împodobit”. (Bradul)
Sta in curte, langa pom.
Ii zici om, dar nu e om.
Si cand soarele-ncalzeste,
Nu-l mai vezi, ca se topeste!
( Omul de zapada)
Cine pune darul sau,
In ghetute la copii?
Este sfant si este bun,
Spune-i numele acum.
(Mos Nicolae )
Sunt alba si pufoasa,
Ma astern pe strazi, pe case,
Bulgari moi eu fac din ea
si un mare om de nea.
(zapada)
Totu-i inghetat in drum,
Florile-s pe geam acum,
in soba focul trosneste,
Spune, ce anotimp este?
(iarna)
PROBA NR.3. –Adevarat sau fals ?
-Iarna vine Mos Nicolae.
-Fetita din “Legenda lui Mos Nicolae”
a gasit in ghetute un catel.
După terminarea tuturor probelor
concursului, copiii ajun la casa lui
Moș Nicolae.
Intrebari pentru complicarea jocului
(pentru a-l ajuta pe Mos Nicolae sa
descuie usa si sa intre in casa) :
[Link] ce personaj este in
imagine?
e) Complicarea -Mos Nicolae
jocului -pisicuta din ghetutele fetitei.
[Link]ţinerea O5 Dupa realizarea sarcinilor jocului se Exerciţiul Aprecierea
performanţei O6 fac aprecieri asupra modului cum s-au Expunerea răspunsurilor
O7 jucat si se cere copiilor sa cante Conversaţia corecte.
cantecul „Saniuta” Individual Aprecierea
Se face tranzitia catre tema urmatoare exprimarii
„Ghetuta lui Mos Nicolae “(activitate corecte.
practica).
Se prezinta si se analizeaza modelul .
Se observa materialul primit de catre
fiecare copil si educatoarea le
demonstraza modul de lucru.
Se realizeaza tema data respectand
indicatiile .
Impreuna vom efectua exercitii de
incalzire a muschilor mici ai
mainii:”Umerii ii vom misca/spatele
vom indrepta/sus,jos,jos sus pentru a
lucra [Link] lebada o fac/care
da mereu din cap/lebedele-n jur
privesc/mainile eu le rotesc/degetele-
mi sunt petale/si se deschid ca o
floare.”
Apoi incep [Link] se va
derula pe fond muzical.
7. Evaluarea Rezultatele activitatii, materializate in Aprecierea
felicitari vor fi analizate. Se fac rezolvării
aprecieri colective si individuale. corecte a
Lucrarile realizate sunt expuse la Turul galeriei sarcinilor date
bradut obtinandu-se o mica expozitie. si a
comportamen-
tului.
In finalul zilei, copiii vor derula un
8. Asigurarea joc „Cine te-a strigat ?” Copiii, pe
retentiei si a rând, trebuie să închidă ochii și să
transferului de ghicească cine i-a strigat. După
cunostinte încheierea primului joc, vom trece la
următorul : „Drumul spre Moș Aprecieri
Nicolae” verbale
Copiii sunt aşezaţi pe scaunele, în Analiza Aplauze
„Mașina Misterelor” și vor merge pe Aprecierea
un traseu imaginar către casa lui Moș
Nicolae, unde vor găsi cadourile
[Link]ă finalizarea jocului, copiii
sunt invitaţi să descopere cadourile
din ghete.
[Link] In finalul activitatii, se fac aprecieri Analiza
activitatii asupra modului de comportare si Aprecierea Aprecieri
participare al copiilor pe parcursul verbale
activitatii si se impart copiilor Aplauze
bomboane. Recompense