PROIECT DE LECȚIE
DATA:
CLASA: a IV-a
ÎNVĂŢĂTOR-
ARIA CURRICULARĂ – LIMBĂ ŞI COMUNICARE
DISCIPLINA: Limbă română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: VARA
SUBIECTUL: Prima oră: Heidi, fetiţa munţilor, după Johanna Spyri
Ora a doua: Părţile de vorbire
TIPUL LECŢIEI: consolidare
COMPETENTA GENERALA
[Link] de mesaje orale în diverse situații de comunicare
COMPETENȚE SPECIFICE:
[Link] unui personaj dintr-o carte / dintr-un film / a unui personaj imaginar urmărind un set de repere
2.4. Inițierea și menținerea unei interacțiuni în vederea rezolvării de probleme individuale sau de grup
OBIECTIVE :
Prima oră
CLASA DE ELEVI ELEVI INTEGRAŢI
O1 să citească cursiv,corect, fluent şi expresiv textul (în O1. să citească în ritm propriu un text narativ
lanţ, selectiv, pe roluri) ; O2. să indice titlul, autorul şi personajele
O2 să explice semnificaţia unor cuvinte din text, O3. să formulează răspunsuri la întrebări
completând rebusul propus; O4. să intuiască imaginile din planşele prezentate
O3 să răspundă la întrebări de conţinut; O5 să transcrie un fragment;
O4 să povestească textul ţinând seama de ordinea O6 să deseneze schema figurativă a textului
desfăşurării întâmplărilor;
O5 să elaboreze planul de idei pe baza imaginilor şi a
textului;
O6 să manifeste interes şi plăcere în studiul limbii
române, prin participarea activă şi creatoare;
A doua oră
CLASA DE ELEVI ELEVI INTEGRAŢI
O1 să definească părţile de vorbire studiate; O1. să despartă în silabe cuvintele propuse;
O2 să precizeze categoriile gramaticale pentru fiecare O2. să găsească forma de plural a substantivelor propuse;
parte de vorbire studiată; O3. să descopere adjective potrivite substantivelor propuse;
O3 să identifice în text, după diferite cerinţe, părţile de O4. să ordoneze cuvintele pentru a obţine propoziţia;
vorbire studiate;; O5 să completeze propoziţiile lacunare cu verbe potrivite;
O4 să motiveze rolul acestora în comunicare;
O5 să realizeze acordul substantivului cu adjectivul
corespunzător;
O6 să analizeze corect părţile de vorbire din propoziţii
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: citirea în lanţ, selectivă, pe fragmente, explicaţia, exerciţiul, conversaţia euristică, observaţia, problematizarea,
munca în echipă, metoda „cubului”, lucrul cu cartea, povestirea orală;
Mijloace de învăţământ:,planşe ilustrate–plan de idei, volumul autoarei diferite ediţii, coli pentru munca pe grupe, carioca, planşă rebus
Forme de organizare: activitate frontală, alternativ cu activitatea independentă individuală/ perechi;
Tipuri de evaluare: individuală, frontală, pe grupe.
RESURSE BIBLIOGRAFICE:
- Manual de Limba şi literatura română, clasa a IV-a, de T. Piţilă şi C. Mihăilescu, Editura Aramis Print, Bucureşti 2016
- Parteneriat în educaţia integrată a copiilor cu cerinţe educative speciale, coord. Stela Coman, Editura „Spiru Haret”, Iaşi, 2001
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII DIDACTICE
Momentele OB Conţinuturi şi activităţi de învăţare Metode şi Evaluare
lecţiei Activitatea clasei de elevi Activitatea elevilor integraţi procedee
[Link] Asigurarea cadrului şi a atmosferei optime desfăşurării Elevii îşi pregătesc
organizatoric lecţiei. Pregătirea materialelor necesare pentru oră materialele pentru ora,
[Link] * Ce aţi avut de învăţat pentru astăzi la limba română ? Răspund la întrebările Conversaţia
cunoştinţelor Din ce volum face parte fragmentul? formulate de învăţător
anterioare * Verific tema cantitativ , apoi calitativ
[Link]ţarea Astăzi vom studia acelaşi text, îl vom citi, povesti pe Conversaţia
titlului şi a fragmente şi integral, vom elabora planul de idei. Voi Explicaţia
obiectivelor veţi fi foarte atenţi atât la întrebări cât şi la unele
explicaţii deoarece veţi avea o surpriză. Nu am cum să
o dezvălui dar la momentul potrivit sunt convinsă că
vă va bucura.
[Link] O1 Se citeşte lecţia în lanţ, selectiv, pe roluri punctându-se Lectura în lanţ Apreciez
învăţării O1 următoarele aspecte: * citesc lecţia în ritm propriu; calitatea citirii
* Semnificaţia cuvintelor deosebite, cheie, din fiecare Conversaţia
fragment; * motivează titlul lecţiei; euristică
* se va desprinde mesajul textului – prietenia; * numesc personajele
* se vor prezenta cele trei personaje; textului;
* discuţii pe marginea textului: * răspund la întrebările Explicaţia
- Unde se petrece întâmplarea? adresate: Apreciez
O2 Găsiţi în text cuvinte sau expresii care sugerează Câte alineate are textul? capacitatea
O3 frumuseţea poieniţei. (bolta albastră =pacea, liniştea; Câte linii de dialog sunt în elevilor de a
tufele de ţintaură; iarbă grasă =moale, plină de sevă, text? De ce s-au folosit? răspunde corect
hrănitoare pentru animale; iarba presărată cu clopoţei Munca la întrebări
şi albăstrele =frumuseţe, gingăşie, parfum; parfum Transcrieţi alineatele 6 şi 7. independentă
O5 suav şi îmbietor =mirosul proaspăt, fin, delicat al
naturii, al muntelui)
Care sunt culorile naturii?
Sarcina surpriză – completarea rebusului da le A la B Desenaţi schema figurativă a Apreciez
O2 veţi descoperi mesajul textului textului capacitatea
O6 Definiţii: elevilor de a
[Link] care pasc în poiană......capre; răspunde corect
2. Nu plutea nici o dâră de ......nor; Problematizare la întrebări
3. Plantă medicinală admirată de Heidi......ţintaura; Joc didactic
4. Parfumul era suav şi .......îmbietor;
5. Locul unde se petrece întâmplarea.....munte;
6. „Clara, trebuie să vezi şi tu aceste ......splendori;
[Link] a căzut de pe ........scaun;
8. Băteau cu putere în piepturile copiilor.....inimi;
9. Clara învaţă să facă primii......paşi.
* se citeşte şi se realizează împărţirea textului pe
fragmente.
O4 Copii, v-am pregătit o primă surpriză. (prezint cele Conversaţia
cinci planşe corespunzătoare fragmentelor într-o Apreciez
ordine aleatorie). Sarcina voastră este de a le ordona şi capacitatea
grupaţi în cinci echipe veţi povesti şi elabora ideea elevilor de a
corespunzătoare. Fiecare echipă va merge la imaginea Povestirea povesti
corespunzătoare şi va fixa ideea notată. fragmetele
Elevii vor fi îndrumaţi în elaborarea planului de idei ce
va fi notat la tablă şi în caiete:
O5 1. Într-un ţinut de munte trei copii păzesc caprele.
2. Clara îi şopteşte caprei Bălaia dorinţa sa de a nu mai
O5 pleca niciodată din acel loc.
3. Heidi o invită pe Clara să vadă florile din poieniţei. Apreciez
4. Cu ajutorul lui Heidi şi a lui Peter, Clara a făcut Notează în caiete ideile capacitatea
primii paşi. principale. elevilor de a
5. Bucuria copiilor este atât de mare încât inimile lor elabora planul de
băteau cu putere. idei
[Link]ţia şi Despre ce am discutat ora aceasta? Conversaţia
transferul
cunoştinţelor Ce va plăcut cel mai mult?
. Cu ce alte personaje o puteţi asemăna?
Ce proverbe despre prietenie cunoaşteţi?
6.Încheierea Recomand elevilor să citească volumul Heidi Conversaţia Apreciez
activităţii Se fac aprecieri generale şi individuale asupra modului desfăşurarea
de participare la lecţie. activităţii
În ora următoare vom continua analiza textului.
Ora a II-a
[Link] Asigurarea cadrului şi a atmosferei optime desfăşurării Elevii îşi pregătesc manualul,
organizatoric lecţiei. Pregătirea materialelor necesare pentru oră caietul, penarul
[Link] atenţiei Aşa cum v-am anunţat la sfârşitul primei activităţi, în Conversaţia
această oră vom continua să studiem textul Heidi, Explicaţia
fetiţa munţilor, dar ne vom axa pe analiza părţilor de
vorbire studiate. Veţi efectua mai multe tipuri de
exerciţii operând cu noţiunile învăţate.
[Link] Despre ce părţi de vorbire am învăţat noi? Conversaţia
învăţării Verificarea acestora se va face folosind un cub pe Cum se numesc cei trei Metoda cubului Apreciez
feţele cărora vor fi scrise numele părţilor de vorbire prieteni din lecţie? capacitatea
studiate: substantiv, pronume, adjectiv, numeral, verb. Cu ce literă sunt scrise? De elevilor de a
Se va identifica partea de vorbire, se specifică definiţia ce? Daţi şi alte exemple de Munca răspunde la
acesteia, se dau exemple, se vor enumera categoriile nume de persoană, ţări, oraşe, independentă întrebări
gramaticale pentru fiecare parte.
O1 Lucru pe textul studiat comune?
O2 Cerinţe
pentru substantiv Despărţiţi în silabe cuvintele: Apreciez
*identificaţi substantivele proprii din text; Heidi Exerciţiul capacitatea
O1 *găsiţi substantivele comune din primul fragment şi Clara elevilor de a
O1 schimbaţi numărul acestora (dacă sunt la singular le Peter identifica,
O2 veţi trece la plural şi invers); Bălaia exemplifica
O3 pentru adjectiv părţile de vorbire
*rolul adjectivului în comunicare; Eu spun una, tu spui multe Conversaţia studiate
O2 *selectaţi din text substantivele însoţite de adjective floare
O1 din primele două fragmente; treceţi la plural munte
O2 substantivele însoţite de adjective: prietenă
O4 *realizaţi acordul dintre substantiv şi adjectiv (anexa - capră
planşă) tăind forma greşită. Găsiţi însuşiri pentru Problematizarea Apreciez
O3 pentru verb următoarele cuvinte: rapiditate şi
O1 *rolul verbului în comunicare (Se pot elimina verbele fetiţă corectitudinea
O2 din propoziţii? De ce? După ce se deosebesc verbele în iarbă răspunsurilor
O4 comunicare? Ce arată verbele la persoana I, a II-a, a II- cer.
a III-a?)
*selectaţi zece verbe din text, specifică numărul şi
persoana, pune-l la o altă persoană sau număr; Exerciţiul
*găsiţi verbele cu sens opus: Completează propoziţiile:
- a lipi Caprele ......liniştite.
O5 - a rămas Heidi ........flori.
- a se apropia
- a adormi
pentru pronume Apreciez
*rolul pronumelui capacitatea
*descoperiţi pronumele din text Ordonaţi cuvintele pentru a elevilor de a
O4 *exerciţiu joc: obţine o propoziţie: Exerciţiul ordona cuvintele
- este pronume la persoana I număr singular şi ....cel blândă, capră, Bălaia, era, o. pentru a forma
mai scump odor al mamei; propoziţile
pentru numeral
*rolul în comunicare
*descoperă numeralele din text, alcătuiţi alte propoziţii
cu aceste.
1. Alcătuiţi propoziţii în care cuvintele sare şi
nouă să fie părţi de vorbire diferite. Problematizarea
[Link]ţia şi O6 2. Analizaţi părţile de vorbire studiate: Exerciţiul Apreciez
transferul Heidi şi Clara sunt două prietene fericite. corectitudinea
cunoştinţelor analizei
gramaticale
5.Încheierea Apreciez modul în care elevii s-au implicat în Conversaţia
activităţii desfăşurarea orei, notând sau făcând recomandările
necesare. Se dă tema petru acasă.