0% au considerat acest document util (0 voturi)
356 vizualizări12 pagini

PROIECT DE LECTIE Matematica

Documentul prezintă un proiect de lecție pentru clasa a IV-a pe tema recapitulării operațiilor cu numere naturale până la 1.000.000. Lecția este structurată în etape și include obiective, resurse, forme de evaluare. Activitățile elevilor vor include rezolvarea unor exerciții și probleme pe grupe, sub formă de joc.

Încărcat de

Corina Florentina
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
356 vizualizări12 pagini

PROIECT DE LECTIE Matematica

Documentul prezintă un proiect de lecție pentru clasa a IV-a pe tema recapitulării operațiilor cu numere naturale până la 1.000.000. Lecția este structurată în etape și include obiective, resurse, forme de evaluare. Activitățile elevilor vor include rezolvarea unor exerciții și probleme pe grupe, sub formă de joc.

Încărcat de

Corina Florentina
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

PROIECT DE LECTIE

Unitatea de învăţământ:Liceul ,,Tiu Dumitrescu” Mihailesti


Propunător:Sfetcu V. (Mihai) Corina Florentina
Data: 27.06.2021
Clasa: a IV-a
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe
Obiectul: Matematica
Unitatea : Recapitulare finală
Subiectul: Exerciţii şi probleme recapitulative
Cap. Operaţii cu numere de la 0 la 1 000 000
Tipul lecţiei: Recapitulare şi sistematizare a cunoştințelor

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

1.5. Să efectueze operaţii de adunare şi de scădere a numerelor naturale cu utilizarea algoritmilor de


calcul şi a proprietţilor operaţiilor;
2.5. Să exploreze modalităţi de efectuare a înmulţirii şi împărţirii utilizând modalităţi variate de
lucru;
2.6. Să rezolve, să compună probleme şi să utilizeze semnificaţia operaţiilor aritmetice în rezolvarea
unor situaţii problemă;
3.1. Să exprime pe baza unui plan simplu de idei , oral sau în scris, demersul parcurs în rezolvarea
unei probleme;
4.2. Să depăşească blocaje în rezolvarea de probleme, să caute prin încercare-eroare noi căi de
rezolvare;
4.3. Să manifeste disponibilitate pentru a învăţa de la alţii şi a-i ajuta pe ceilalţi în rezolvarea de
probleme

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1. Să utilizeze terminologia specifică matematicii în rezolvarea exerciţiilor şi problemelor;
O2. Să aplice cunoştinţele dobândite despre operaţiile cu numerele naturale până la 1 000 000 în
exerciţii şi probleme diverse.
O3. Să analizeze modul posibil de lucru pentru fiecare tip de cerinţă si să selecteze cea mai bună
variantă de lucru.

Obiectiv afectiv – Dezvoltarea interesului pentru orele de matematică prin utilizarea unor metode
active şi atractive de învăţare;
RESURSE:
● metodologice: conversaţia, explicaţia,descoperirea dirijată, exerciţiul, problematizarea, jocul didactic

1
● materiale: planşă/fişă cu rebus, planşă cu trenuleţ, fişele cu cerinţe pentru fiecare „vagon”, planşă în
format mare pentru ca elevii să poată vizualiza cerinţele, planşe pentru confirmarea rezultatului corect,

● forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

● temporale: 50 min.

● bibliografice:

►Metodica predării matematicii la clasele I-IV, aut. Dumitru Ana, Maria Luiza Ana, Dumitru Logel,
Elena Stroescu-Logel, Editura “Carminis”, Piteşti, 2012.

►Manual clasa a IV-a, Matematică, aut. Marinela Chiriac, Doina Burţilă, Ana Boşoagă, Editura
Tiparg, Piteşti, 2006.

● forme de activitate: frontală, individuală, pe grupe

● resurse umane: colectivul de elevi

● Resurse temporale: 50 minute;

FORME ŞI STRATEGII DE EVALUARE:

evaluare formativă (aprecieri verbale, scrise, autoevaluare)


evaluare de proces (fişe de muncă independentă)
evaluare de produs ( aprecieri verbale şi autoevaluare)

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele Ob Conţinutul informaţional şi demersul didactic Elemente de strategie didactică


lecţiei .
op. Metode,
procedee, Forme de
Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Evaluare
mijloace organizare
didactice
1. Moment -Asigură materialele didactice necesare -Primesc fişele de lucru şi- -conversaţia -frontal,
organizatoric bunei desfăşurări a lecţiei; şi fac ordine pe bancă; -explicaţia individual
2 min -Verifică dacă elevii au spaţiul de lucru -Pregătesc manualele,
pregătit; caietele, instrumentele de
-Restabileşte liniştea şi disciplina lucru;
necesare bunei desfăşurări a lecţiei; -Se liniştesc şi ascultă cu
atenţie.
[Link] -Verifica tema pentru acasă (cantitativ -Ascultă cu atenţie -conversaţia -individual -formativă
temei şi calitativ). indicaţiile corectând acolo -explicaţia -evaluare de
5min -Face aprecieri cu privire la calitatea, unde este cazul, participă -exerciţiul produs
modul de realizare a temei (individual), atunci când sunt solicitaţi, -individual -autoevaluare,
solicită părerea elevilor pentru la corectarea temei. aprecieri
corectarea unor exerciţii incomplet/ verbale
incorect rezolvate.
O1. - Cere elevilor să se gândească şi să -Primesc să rezolve, în -jocul didactic -ev. de proces
O2. completeze fişa nr. 1. timpul verificării temei,
O3. fişa de lucru nr.1 (rebus)
3. Captarea -Anunţă elevii că, rezolvând rebusul, -Răspund la cerinţele -exerciţiul -frontal -formativă,
atenţiei vor descoperi titlul lecţiei. rebusului, îl completează -jocul didactic verbală
3 min şi, împreună cu clasa,îl vor -conversaţia -autoevaluare
verifica pe o planşă de -descoperirea
format mare. (Anexa nr. 1) dirijată
4. Anuntarea -Anunţă că vor recapitula cap. - Descoperă titlul lecţiei şi -conversaţia -frontal -formativă
temei şi a „Operaţii cu numere naturale” şi scrie scriu în caiete: -explicaţia -ev. verbală
obiectivelor pe tablă „Recapitulare” „Recapitulare” -jocul didactic
3
2 min -Explică faptul că recapitularea o vor -Descoperă cheia ghicitorii
realiza călătorind imaginar cu un mijloc (TRENUL):
de transport pe care trebuie să-l „U-u-u şi plec acum
descopere dintr-o ghicitoare. Rezolvând Cu vagoane merg pe drum;
corect vor descoperi, cu ajutorul Fug pe şine, stau în gară
cartonaşelor primite ca recompensă Şi te duc întreaga ţară.”
pentru răspunsurile corecte, destinaţia
finală a trenuleţului lor.
5. -Primul vagon (Biletul nr. 1.) : -Grupaţi câte doi, fiecare -conversaţia -pe grupe de -formativă
Consolidarea O1. Calculaţi şi verficaţi dacă relaţia este elev va rezolva partea din -explicaţia cîte 2 elevi -verbală
cunoştintelor O2. Adevărată sau Falsă: stânga, respectiv, pe cea -jocul didactic -autoevaluare
însuşite O3. din dreapta şi vor confrunta -planşa cu
anterior
30 min
(154 +246) X 2=154 X 2+246 X 2  apoi rezultatele. Constată
că rezultatele sunt egale.
„Trenuleţul”
-fişele ascunse în
-Pe o planşă de format mare se află Justifică de ce rezultatele trenuleţ
exerciţiul şi se descoperă (de sub sunt egale (distributivitatea -planşa pentru
acoperire) care era rezultatul corect. înmulţirii faţă de adunare, confirmarea
-Le oferă elevilor ca recompensă pentru explicată la nivelul actual rezultatului corect
modul în care au lucrat cartonaşul nr. 1 de cunoaştere). -cartonaşele cu
(litera „V” ascunsă, deocamdată.) recompensa
Cartonaşele se vor întoarce La sfîrşitul ascunsă sub
„călătoriei”. numărul
exerciţiului
O1. -Al doilea vagon (Biletul nr.2): -Oferă răspunsul propriu, rezolvat -individual -formativă
O2. confirmă/infirmă -frontal -verbală
Rezolvaţi respectând ordinea efectuării
O3. răspunsurile colegilor, -autoevaluare
operaţiilor:
confruntă cu rezultatul de
600 +480:4–[68: 2+4x(20+12-18)]=
pe planşa cu rezultatele
-Oferă elevilor ca recompensă pentru
corecte.
modul în care au lucrat cartonaşul nr. 2
(litera „A”)
-Aplică cunoştinţele -conversaţia -pe -formativă
-Al treilea vagon (Biletul nr.3)
O1. însuşite despre proba -explicaţia grupe/rânduri -ev. de proces
Descoperiţi cuvântul ascuns între
O2. operaţiilor învăţate şi -exerciţiul de bănci -verbală
exerciţiile următoare aşezând în tabel
O3. construiesc folosind -jocul didactic -autoevaluare
4
literele corespunzătoare valorilor corespondenţa valoare- -planşa cu
obţinute : literă cuvântul „SUCCES”. „Trenuleţul”
150 : (E) = 50 (E) = 30(împărţitor) -fişele ascunse în
(U) – 156 = 315 (U) = 471(descăzut) trenuleţ
729 – (C1) = 210 (C1) = 519(scăzător) -planşa pentru
(C2) : 3= 173 (C2)= 519(deîmpărţit) confirmarea
(S1) +357= 625 (S1)= 268 (termen) rezultatului corect
25 x (S2) = 100 (S2)= 25(factor) -cartonaşele cu
recompensa
26 471 519 519 519 25 ascunsă sub
8 ! numărul
S1 U C1 C2 E S2 exerciţiului
rezolvat
Pentru obţinerea cuvântului „SUCCES”
elevii obţin cartonaşul nr. 3 (litera”C”).
O1. -Aplică metoda grafică si -conversaţia -individual -formativă
O2. -Al patrulea vagon (Biletul nr.4) cunoştinţele despre aflarea -explicaţia -frontal -ev. de proces
O3. Într-o clasă sunt 8 elevi care au obţinut întregului când se cunoaşte -exerciţiul -verbală
calificativul FB (foarte bine) la evaluare o parte din acesta. -jocul didactic -autoevaluare
ceea ce reprezintă 1 din elevii clasei. 8 elevi -problematizarea
3 -planşa cu
Câţi elevi sunt în acea clasă? 8x3= 24 elevi „Trenuleţul”
Cartonaşul nr.4 se obţine pentru -Oferă răspunsul propriu, -fişele ascunse în
rezultatul 24 de elevi calificativ FB. confirmă/infirmă trenuleţ
(litera A). răspunsurile colegilor, -planşa pentru
confruntă cu rezultatul de confirmarea
pe planşa cu rezultatele rezultatului corect
corecte. -cartonaşele cu
recompensa
ascunsă sub
numărul
exerciţiului
O1. rezolvat -individual -formativă
O2. -Al cincilea vagon (Biletul nr.5) -conversaţia -frontal -ev. de proces
O3. -explicaţia -verbală
5
Aflaţi perimetrul unui dreptunghi în -Descoperă că lăţimea este -exerciţiul -autoevaluare
care lungimea, 3 ori mai mare decît 15:3= 5m şi aplică -jocul didactic
lăţimea, are 15 metri. formulele de calcul pentru -problematizarea -individual
Pentru rezolvarea cerinţelor primesc un perimetrul dreptunghiului: -planşa cu -frontal
cartonaş cu cifra 5 (litera „N”). 2x5m+ 2x15m= „Trenuleţul”
10m+30m= 40m -fişele ascunse în
trenuleţ
-planşa pentru
confirmarea
rezultatului corect
-cartonaşele cu
recompensa
ascunsă sub
numărul
exerciţiului
1 rezolvat -individual -formativă
}237 -frontal -ev. de proces
-Al şaselea vagon (Biletul nr.6) -Recunosc tipul de -conversaţia -verbală
O1. Deschid o carte. Dacă fac suma problemă- metoda grafică. -explicaţia -autoevaluare
O2. numerelor celor două pagini, obţin 237.
Aplică rezolvarea pentru -exerciţiul
O3. La ce pagini am deschis cartea? diferenţa de 1 pagină. -problematizarea
237-1= 236 (două părţi -jocul didactic
Pentru rezolvarea corectă premiază cu egale) -planşa cu
cartonaşul nr. 6 (litera „Ţ”). 236:2= 118 pagina stângă „Trenuleţul”
118+1= 119 pagina dreaptă -fişele ascunse în
trenuleţ
-planşa pentru
confirmarea
rezultatului corect
-cartonaşele cu
recompensa
ascunsă sub
R A G 674 numărul -individual -formativă
-Al şaptelea vagon (Biletul nr.7) 435 exerciţiului -frontal -ev. de proces
O1. 372 rezolvat -verbală
6
O2. Pe un raft sunt 674 de mingi roşii, Recunosc modul de -conversaţia -autoevaluare
O3. albastre şi galbene. Mingi roşii şi rezolvare (problemă de -explicaţia
albastre sunt 435, iar albastre şi logică matematică/ metoda -exerciţiul
gablbene 372. grafică): -jocul didactic
Câte mingi de fiecare fel sunt? 674- 435= 239 mingi galbene -problematizarea
674-372= 302 mingi roşii -planşa cu
Pentru rezultatele corecte (4 posibilităţi) „Trenuleţul”
recompensează cu cartonaşul nr.7 435-302= 133 mingi albastre -fişele ascunse în
(litera „A”) Proba:133+302+239=674 trenuleţ
mingi în total -planşa pentru
confirmarea
-Întoarce cartonaşele şi descoperă cu rezultatului corect
elevii destinaţia finală a trenuleţului: -cartonaşele cu
„VACANŢA”. recompensa
ascunsă sub
numărul
exerciţiului
rezolvat
6. Evaluarea O1. -Prezintă o fişă de evaluare cu exerciţii -Întreabă dacă sunt cerinţe -conversaţia -individual -evaluare
cunoştinţelor O2. şi probleme (Anexa nr.2) pe care nu le înţeleg -explicaţia -frontal scrisă, finală
5 min O3. -Oferă explicaţiile solicitate de elevi, -Rezolvă fişa de lucru. -exerciţiul
faptul că vor primi fişa corectată ora -problematizarea
următoare.
7. Tema O3. -Le solicită rezolvarea unei fişe de lucru -Primesc fişa şi cer -conversaţia -frontal -aprecieri
pentru acasă (Anexa nr.3) lămuriri dacă consideră -explicaţia verbale
-Oferă explicaţiile solicitate de elevi necesar
1 min
8. Aprecieri -Evidenţiază elevii cu participare -Ascultă cu atenţi, participă -explicaţia -frontal -aprecieri
finale deosebită şi mulţumeşte clasei pentru cu păreri atunci când li se verbale
evoluţia din timpul orei solicită acest lucru.
2 min

7
ANEXA nr. 1 (fişa nr. 1)

Titlul lecţiei de azi:


A
1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

B
1. Rezultatul înmulţirii: ...............................................................
2. Numărul care se adună: ..........................................................
3. Numărul care se înmulţeşte: ...................................................
4. Sumă sau ................................................................................
5. Numărul care împarte: ...........................................................
6. Numărul care se împarte: .......................................................
7. Rezultatul împărţirii: ..............................................................
8. Adunare repetată sau .............................................................
9. Rezolvăm zilnic exerciţii şi ...................................................
10. Operaţia care are descăzut şi scăzător: ..................................
11. Operaţia care are termeni: .....................................................
12. Rezultatul scăderii: ...............................................................

8
ANEXA nr. 1 (rezolvare)

Titlul lecţiei de azi:


A
1. P R O D U S

2. T E R M E N

3. F A C T O R

4. T O T A L

5. Î M P A R Ţ I T O R

6. D E I M P A R Ţ I T

7. C Â T

8. Î N M U L Ţ I R E

9. P R O B L E M E

10. S C A D E R E

11. A D U N A R E

12. R E S T

B
13. Rezultatul înmulţirii: ...............................................................
14. Numărul care se adună: ..........................................................
15. Numărul care se înmulţeşte: ...................................................
16. Sumă sau ................................................................................
17. Numărul care împarte: ...........................................................
18. Numărul care se împarte: .......................................................
19. Rezultatul împărţirii: ..............................................................
20. Adunare repetată sau .............................................................
21. Rezolvăm zilnic exerciţii şi ...................................................
22. Operaţia care are descăzut şi scăzător: ..................................
23. Operaţia care are termeni: .....................................................
24. Rezultatul scăderii: ...............................................................

9
ANEXA nr. 2 (fişă de evaluare)

Numele elevului: ..............................................


Data: ...............................

Fişă de evaluare

1. Calculaţi:

37 253 + 6 944= ............... 12 345- 4 225= ............................

327 x 3= ......................... 639 : 3= ......................................

32 x 14= ......................... 327 : 3= ......................................

2. Află diferenţa dintre produsul numerelor 93 şi 75 şi câtul numerelor 208 şi


4.

...........................................................................................................................
....
...........................................................................................................................
....
...........................................................................................................................
....

3.Într-un magazin s-au adus 35m de stofă cu 18 lei metrul şi 26 m de stofă cu


20 lei metrul.
Care este valoarea totala a celor două baloturi cu stofă ?
Scrieţi rezolvarea sub forma unui exerciţiu.

..............................................................................................................................
....
10
..............................................................................................................................
....
..............................................................................................................................
....

ANEXA nr. 3
Temă pentru acasă

1. Calculaţi respectând ordinea efectuării operaţiilor:

[36 + ( 36: 4 + 4 ): ( 36 : 3 + 1 )] x 7 =

2. Află valoarea lui a:

a: 35 - 308:4- 762:3 = 502

3. Suma a patru numere consecutive este 132. Aflaţi numerele:


11
12

S-ar putea să vă placă și