PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Nr. 38 “Grigore Moisil “, Galați
Data: 16.05.2018
Profesor: Bârgăoanu Mădălina Ştefania
Clasa : a V-a B
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Timpul legendelor
Subiectul lecţiei: Subiectul -consolidare
Tipul lecţiei: recapitulare şi sistematizare
Durata: 50 de minute
Competenţe generale:
1. Participarea la interacțiuni verbale în diverse situații de comunicare, prin receptarea și producerea textului oral;
2. Receptarea și redactarea textului scris de diverse tipuri;
3. Utilizarea corectă, adecvată și eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise;
Competenţe specifice:
1.2- prezentarea orală, pe baza unor repere date de profesor, a unor informații sau idei, exprimând opinii, emoții și sentimente prin participarea la
discuții pe teme familiare, de interes sau pornind de la texte ascultate/citite;
2.3- formularea unui răspuns personal/creatic pe marginea unor texte de diferite tipuri, pe teme familiare;
1
4.1- utilizarea achizițiilor sintactice și morfologice de bază ale limbii române standard pentru înțelegerea și exprimarea corectă a întențiilor
comunicative.
Valori și atitudini:
Cultivarea unei atitudini pozitive față de limba română și recunoașterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală și îmbogățirea
orizontului cultural.
Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1: să identifice subiectele în diferite contexte;
O2: să recunoască părţile de vorbire prin care se exprimă subiectul;
O3: să precizeze tipurile de subiect;
O4: să construiască enunţuri respectând cerinţele date şi să analizeze diverse subiecte;
O5: să realizeze corect acordul predicatului cu subiectul.
Strategia didactică:
Metode şi procedee: conversaţia , explicaţia, rebusul , exerciţiul gramatical, ciorchinele, jocul didactic “Cine ştie câştigă” ;
Forme de organizare: activitate frontală, activitate pe grupe;
Resurse : capacităţile receptive ale elevilor, cunoştinţele lor anterioare, timp (50 de minute);
Materiale didactice: fişe de lucru, tablă, markere,foi de flipchart, caietele elevilor;
Bibliografie:
Alina, Pamfil, Limba şi literatura română.Structuri didactice deschise, 2003, Editura Paralela 45, Bucureşti;
2
Corneliu, Crăciun, Metodica predării limbii şi literaturii române în gimnaziu şi liceu, 2004, Editura Emia, Deva;
Ştefania, Popescu, Gramatica practică a limbii române,Editura Tedit, 2008
SCENARIUL DIDACTIC
Momentele Timp Ob. Activităţi de învăţare Strategia didactică Evaluare
lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace Forme de
organizare
şi didactice
procedee
1. 4min. Profesorul salută elevii, face Elevii răspund la salut, sunt Conversaţia Activitate
prezenţa şi pregăteşte materialele atenţi, îşi pregătesc frontală
Moment pentru noua lecţie. cărţile şi caietele pentru lecţie.
organizatoric
7 min. Profesorul le arată elevilor o Elevii vor ieşi la tablă pentru Conversaţia Rebusul Activitate Aprecieri
foaie de flipchart în care se află a completa rebusul. frontală verbale
2. un rebus, unde ei trebuie să-l Foaie de
completeze pentru a afla tema flipchart
Captarea
lecţiei. (Anexa 1)
atenţiei
3. Profesorul notează titlul lecţiei Elevii deschid caietele, Caietele Activitate
pe tablă: Subiectul- notează titlul lecţiei şi sunt elevilor frontală
Enunţarea 2 min. Consolidare. Le comunică atenţi la ce le comunică Conversaţia
3
temei şi a elevilor că în ora în curs vor profesorul. Tabla
obiectivelor recapitula cunoştinţele despre
subiect.
Profesorul anunţă obiectivele
într-o manieră accesibilă
elevilor.
Actualizarea cunoştinţelor se Elevii răspund la întrebările
va realiza prin întrebari adresate de către profesor Conversaţia
adresate elevilor, precum astfel : Activitate Aprecieri
verbale
4. 10 O2 următoarele: 1. Subiectul este partea frontală4
Actualizarea min. principală de
cunoştinţelor 1. Ce este subiectul?;
propoziţie care arată
2. La ce întrebări cine face acţiunea
răspunde subiectul? exprimată de
predicatul verbal.
3. Prin ce părţi de vorbire 2. Subiectul răspunde
se exprimă subiectul? la
întrebările :cine… ?,
4. De câte feluri este
ce… ? sau despre
subiectul?
cine se vorbeşte în
O3 Prin conversaţie se propoziţie ?
actualizează noţiunile de bază 3. Subiectul se exprimă
privind definiţia, felul, prin
întrebările şi părţile de vorbire substantiv(comun,
prin care este exprimat. propriu),
pronume(personal,
personal de politeţe)
şi numeral(cardinal,
ordinal)cu valoare
substantivală.
4
4. Subiectul poate fi
simplu(alcătuit dintr-
un singur termen)sau
multiplu (alcătuit din
cel puţin doi
termeni).
Profesorul împarte clasa în 4 Elevii primesc fişele de Conversaţia Fişe de Activitate
grupe a câte 6 elevi, apoi le dă lucru şi se apucă să 5rezolve lucru pe grupe Observarea
5. 18 O1 câte o fişă de lucru cu diverse exerciţ[Link] vor avea de sistematică
Sistematizarea min. exerciţii despre subiect. (Anexa identificat subiecte, de
cunoştinţelor Explicaţia
2). precizat felul acestora, de
completat spaţii libere, de
Profesorul face aprecieri, analizat diverse subiecte, de
corectează răspunsurile elevilor Exerciţiul
construit enunţuri, de făcut
dacă acestea sunt eronate. gramatical Ciorchinele
O4 acordul subiectului cu
Profesorul adresează întrebări Aprecieri
[Link]ştia răspund Activitate
cu privire la noţiunile teoretice verbale
pe rând la exerciţiile date. frontală
despre subiect extrase din
fişele de lucru pentru a Apoi vor completa
complete un ciorchine. ciorchinele.
(Anexa3)
6. 7 min. Profesorul le spune elevilor Elevii vor fi atenţi la Joc didactic Fişă cu Activitate Aprecieri
că urmează un joc numit “ întrebările adresate şi vor întrebări frontală verbale
Obţinerea . Cine ştie căştigă”.Aceştia vor răspunde.
performanţei şi
a feed-back- O5 răspunde la câteva întrebări,
iar grupa cu cele mai multe
ului răspunsuri corecte va câştiga.
5
(Anexa 4)
7. 2 min. Profesorul apreciază Elevii notează tema pentru Conversaţia Caietele Activitate Aprecieri
răspunsurile elevilor apoi dă acasă în caiete. elevilor frontală verbale
Asigurarea tema pentru acasă: de alcătuit
retenţiei şi a o compunere narativă de 10-
transferului 15 rânduri în care să relateze o
întâmplare reală sau imaginară
petrecută într-o zi de
.primăvară, folosind minim 5
subiecte exprimate prin
diferite părţi de vorbire.Să
precizeze spaţiul,timpul şi să
numească alte două
personaje;să aibă un conţinut
adecvat cerinţei şi să respecte
numărul de cuvinte.
Anexa 1 1 S U B S T A N T I V
2 N U M E R A L
3 V E R B
A D J E C T I V
P R O N U M E
C I T I T 6O R
6
T I T L U
7
B
4
Cerinţe:
1. Parte de vorbire care denumeşte fiinţe, lucruri, fenomene ale naturii;
2. Parte de vorbire care exprimă un număr sau ordinea obiectelor prin numărare;
3. Parte de vorbire care exprimă o acţiune;
4. Parte de vorbire care arată o caracteristică a unui obiect, a unei fiinţe;
5. Parte de vorbire care ţine locul unui substantiv;
6. Persoană care citeşte o carte;
7. Denumirea unei cărţi.
Anexa 2
FIŞE DE LUCRU
Grupa 1
1. Identifică subiectele prin subliniere din următoarele enunţuri:
a. Câinele aleargă prin grădină.
b. Ea citeşte o carte interesantă.
7
c. Doi merg la teatru.
2. Completează spaţiile libere cu substantive şi pronume adecvate:
a. ______________ vorbeşte cu sora sa.
b. ______________ citeşte iar ____________ priveşte la televizor.
c. În timp ce _____________ se joacă, ___________ scrie.
Grupa 2
1. Precizează tipul de subiect şi partea de vorbire prin care este exprimat din următoarele enunţuri:
a. Mama face cumpărături săptămânal.
b. El se joacă cu mingea.
c. Al doilea a învăţat poezia.
d. Mihai şi Ana se plimbă voioşi.
e. Primul, al doilea şi al treilea au devenit prieteni .
2. Completează spaţiile libere cu subiecte multiple:
a. _________________________ locuiesc în acelaşi oraş.
b. _________________________vor recita poezii.
c. De ce nu au terminat de lucrat _______________________________?
d. _____________________parcurgem întregul traseu.
8
Grupa 3
1. Păstrează persoana şi schimbă numărul la care se află pronumele personale cu rol de subiect în următoarele propoziţii. Ce observaţii poţi
face despre forma verbelor cu rol de predicat?
a. Tu mergi la bunici în vacanţe.
b. Ei vin în vizită la sfârşitul săptămânii.
2. Analizează subiectele din următoarele propoziţii:
a. Bunica mi-a povestit despre jocurile copiilor de altădată.
b. Vlad a tăcut la auzul celor spuse de mătuşa lui.
c. Ne plac revistele cu benzi desenate.
d. Maria şi Ioana merg la bibliotecă.
Grupa 4
1. Pune verbele din paranteze la forma potrivită, realizând acordul predicatelor cu subiectele:
a. Mama şi tata (a pregăti)__________________ bagajele din timp.
b. Eu (a găsi)________________ inelul pierdut.
c. Tu şi sora ta (a juca)________________ şotron în parc.
d. Înaintea noastră (a merge)________________ Radu şi Bogdan.
2. Alege forma corectă a predicatelor din propoziţiile următoare şi subliniază subiectele:
9
a. Copiii alerg / aleargă în curtea şcolii.
b. De ce te doare /dor picioarele?
c. Bunicii Mariei sosesc / soseşte mâine.
d. Vă deranja / deranjau discuţiile cu noi?
Anexa 3
CIORCHINELE- SUBIECTUL
CE?
DESPRE SUBSTANTIV
CINE SE COMUN
CINE? ÎNTREBĂR VORBEŞTE
I ?
SUBSTANTIV
10 PROPRIU
PRONUME
PERSONAL
EXPRIMAT PRONUME
SUBIECTUL PRIN... PERSONAL DE
POLITEŢE
NUMERA
L
CARDINA
MULTIPLU NUMERAL
TIPURI L
SIMPLU ORDINAL
Anexa 4
JOCUL DIDACTIC
“ CINE ŞTIE CĂŞTIGĂ”
1. Într-o propoziție
Eu pun o condiție:
Să fiu partea principală,
Ca să nu dau socoteală.
Fac... ce spune predicatul,
Dar tot eu sunt împăratul.
11
Hai, ghicește, nu mai sta,
Acum este vremea ta!
2. În orice propoziţie
El este împărat.
Nu poate să lipsească
Şi îi spunem………….
3. Lucru, obiect sau fenomen
Oare cine este el?
4. Întrebările la care răspunde subiectul sunt:….
5. Subiectul poate fi:
6. În propoziţia: Fetiţa scrie o compunere iar băiatul desenează, subiectele simple sunt:……
7. Construieşte un enunţ în care să existe 1 subiect multiplu exprimat prin pronume personale.
8. Analizează oral subiectul simplu din proverbul: Prietenul la nevoie se cunoaşte.
9. Identificaţi oral subiectele din strofa următoare:
,, Peste vârfuri trece luna,
Codrul îşi bate frunza lin
Dintre ramuri de arin
Melancolic cornul sună’’
M. Eminescu – Peste vârfuri
10. Ordonează cuvintele uşor, ramuri, vântul, printre, adie, astfel încât subiectul să fie în poziţie iniţială, în interiorul
enunţului şi în poziţie finală.
12
13