PROIECT DE LECŢIE
Clasa: a II-a
Învăţător: STAICU OANA
DISCIPLINA: Dezvoltare personala
Tema: Explorarea carierei
Subiectul : „Despre meserii”
Obiectivul cadru: 4. - Dobândirea abilităţilor de explorare şi planificare a
carierei
Obiectiv de referinţă:
4.2 să prezinte motivaţia personală cu privire la meseria preferată.
Obiective operaţionale:
Elevii trebuie:
O1: să recunoască o meserie după obiectele folosite şi după imagini;
O2: să coreleze activităţile specifice unei meserii cu meseria respectivă;
O3: să argumenteze de ce i-ar plăcea să facă o anume meserie atunci când
va fi mare;
O4: să conştientizeze faptul că fiecare om trebuie să se pregătească pentru
o meserie.
RESURSE:
Procedurale:
- De comunicare: conversaţia , brainstorming individual şi de grup.
- Activ-participative: ciorchinele
- De acţiune: exerciţiul
- De evaluare: aprecierea verbală, autoevaluarea
Materiale:
-imagini pe calculator, fişe de lucru, jetoane cu imagini
Organizatorice:
-frontal, independent, în grupe de şase elevi
Etapele lecţiei Conţinutul informaţional al receptării Resurse Forme de
Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Procedurale Materiale Organizatorice evaluare
1. Moment Voi pregăti sala de clasa și Conversaţia, Imagini Aprecierea
organizatoric. materialele necesare. explicaţia prezentate pe Frontal verbală
calculator
Fişă cu
Exerciţiul-joc întrebări
Independent
2. Captarea atenției Cu ajutorul materialelor . Conversaţia,
pregatite, costumații , copiii vor Copiii se costumeaza în diverse explicaţia
realiza o paradă a meseriilor. meserii.
Exerciţiul-joc
2. Anunţarea temei Se anunţă tema şi obiectivele. Frontal
şi a obiectivelor
3. Desfăşurarea Joc: Să vedem dacă ştim cine... Conversaţia, Fişe Aprecierea
lecţiei (Anexa 1) –Se prezintă jocul şi Elevii rezolva fișa explicaţia Plic cu jetoane Independent verbală
se face instructajul Poster
1. Descoperă locul potrivit Jetoane mari
imaginii – Ciorchinele Fiecare elev va primi o fişă pe Exerciţiul-joc
(corelarea activităţii cu meseria care este un ciorchine cu diferite
corespunzătoare) activităţi specifice unor meserii,
(Anexa 2) plicul cu jetoane mici care conţin Autoevaluarea
Sunt anunţate sarcinile de imagini.
lucru. Aşază fiecare jeton la locul
Citeşte, pe rând fiecare potrivit corespunzător activităţii
activitate înscrisă în bulele înscrise în ciorchine.
ciorchinelui.
Frontal
2. Exerciţiu de scriere liberă – - Elevii vor scrie în ordinea Brainstorming Fişe Independent şi Aprecierea
„Clasamentul meseriilor preferinţelor pe fişele primite individual şi de în grupă verbală
preferate” numele a trei meserii pe care ar grup
-Învăţătorul explică sarcina de dori să le practice când vor fi
lucru (Anexa 3) adulţi şi în câteva cuvinte
argumentează colegilor din
grupă de ce a ales aceste meserii.
- Elevii prezintă oral argumente
pentru clasamentele făcute.
- Se ascultă câte 2 argumente de
la fiecare echipă
Frontal
4. Obţinerea Conversaţia, Creionul Aprecierea
performanţei Folosindu-ne de soft-ul verbală
educațtional PITICLIC-„ Piticlic Exerciţiul-joc
își alege o meserie” vom juca
diverse jocuri.
Frontal
Redarea stării emoţionale la
finalul activităţii (Anexa 4)
5.Încheierea Voi face aprecieri cu privire la
activității activitatea elevilor.
Anexa 1
Joc: „Să vedem dacă ştim cine...”
1. ... conduce ? (Imaginile vor fi prezentate
pe calculator sau jetoane mari.)
2. ...stinge ?
3. ...foloseşte ?
4. ... pilotează ?
5. ... foloseşte ?
Anexa 1 – jetoane cu imagini
Anexa 2
Pregăteşte Ajunge în cosmos
mâncăruri Lipeşte (sudează Repară cu naveta spaţiale.
delicioase. cu ajutorul unui autoturismul când
apart) obiecte din Ajută pe şcolari să se defectează.
metal. pătrundă în tainele
învăţăturii.
Oamenii bolnavi Filmează cu
trebuie să meargă camera de luat
la..... Despre vederi.
meserii
Înfruntă furia
Ciopleşte în lemn mărilor şi a Interpretează
Ca să te deplasezi sau piatră şi oceanelor la diferite roluri pe
Zugrăveşte
repede într-un realizează opere cârma vaporului.. scena teatrului sau
interiorul şi
oraş mare ai de artă. în filme.
exteriorul
nevoie de un taxi
locuinţelor.
condus de un ...
Anexa 2 –jetoane color
Anexa 2 –jetoane
Anexa 3
Clasamentul meseriilor preferate
LOCUL I : ____________________________
De ce?
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
LOCUL al II- lea ________________________
De ce?
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
LOCUL al III- lea ________________________
De ce?
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
Anexa 4
Cum te simţi?
ameţit extaziat confuz
optimist surprins
fericit
trist suspicios plictisit